Waksmund - Kacwin - Waksmund

Dodano 9 lutego 2023 przez rysowanie
Waksmund - Kacwin - Waksmund
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

287203
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Rower turystyczny
  • Stopień trudności: Łatwy
  • Gwiazdki:  5.4
  • Dystans: 70,7 km
  • Przewyższenie: 252,9 m
  • Suma podejść: 804,07 m
  • Suma zejść: 804,18 m
  • Data: 16 października 2019
  • Lokalizacja: Niedzica, Nowy Targ
1581875
Dwór w Łopusznej
Zespół dworski w Łopusznej, w skład którego wchodzi dwór i zabudowania gospodarcze, powstał w latach 1787–90. Wielokrotnie zmieniał właścicieli, pod koniec XVIII w. gospodarzyli w nim Tetmajerowie. Główny budynek jest typowym wiejskim dworem szlacheckim – nakrytym czterospadowym, gontowym dachem, z kolumnowym gankiem i barokową facjatką. Obecnie mieści się w nim Muzeum Kultury Szlacheckiej (oddział Muzeum Tatrzańskiego), prezentujące dawną siedzibę średniozamożnej szlachty. Obejrzeć można m.in. wnętrze kuchni dworskiej oraz ekspozycję etnograficzną wnętrz podhalańskich z XIX w.
1581876
Kościół pw. Świętej Trójcy i św. Antoniego Opata w Łopusznej
Kościół wzniesiony został w 2 poł. XV w., konsekrowany w 1504 r. Kościół należy do starszego typu drewnianych świątyń gotyckich – ma prezbiterium zamknięte ścianą prostą, a od zewnątrz umieszczono na niej kapliczkę. Wewnątrz świątyni podziwiać można ornamentalną polichromię stropów z 1935 r., natomiast na parapecie chóru muzycznego widać pozostałości polichromii z 1500 r. Najcenniejsze wyposażenie kościoła stanowi: gotycki tryptyk z XV w. ze sceną Koronacji Marii, umieszczony w ołtarzu głównym, oraz dwa barokowe ołtarze.
1581877
kaplica pw. św. Marii Magdaleny w Nowej Białej
Brak jest materiałów źródłowych, które by mówiły o dacie zbudowania zabytkowej kaplicy św. Marii Magdaleny, musiała jednak istnieć już pod koniec XVII wieku. Wiadomo, że wybudowana została z kamienia z bielskiego kamieniołomu. Ogrodzenie kaplicy to wał usypany z ziemi i kamienia tzw. otoczaków. Wyposażenie kaplicy jest skromne. Ołtarz ma barokowe zdobienia, a w centrum znajduje się obraz, przedstawiający Marię Magdalenę obejmującą krzyż z umierającym Chrystusem. Wyposażenie uzupełnia prosty chór muzyczny z niewielkimi organami. Nad wejściem do kaplicy, od zewnętrznej strony w szklanej gablocie umieszczona jest rzeźba tzw. trzeciego upadku, przedstawiająca Chrystusa upadającego pod krzyżem.
1581878
Kościół pw. Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Nowej Białej
W 1725 r. rozpoczęto budowę kościoła murowanego (w miejscu drewnianego, datowanego na 1632 r.) pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej, który konsekrowano w 1748 r. Wysoka wieża kościoła na rzucie kwadratu zakończona jest falistą linią gzymsu i przykryta barokowym, cebulastym hełmem. Portal przy wejściu do zakrystii pochodzi z 1781 roku.
1581879
Kościół cmentarny pw. św. Walentego w Krempachach
Bezwieżowy kościół cmentarny, leżący na skraju wsi, został wybudowany w roku 1761 na miejscu starego drewnianego kościoła, prawdopodobnie starszego od kościoła parafialnego.
1581880
Kościół pw. św. Marcina w Krempachach
Murowany kościół, o jednokalenicowej konstrukcji dachu, kryty gontem – reprezentuje styl przejściowy między gotykiem i renesansem, wybudowany został w I poł. XVI w. jego wyposażenie zaś pochodzi z połowy XVIII w.
Renesansowa wieża po stronie zachodniej jest elementem, którego nie spotka się w innych polskich kościołach poza Spiszem (występuje również we Frydmanie). Obiega ją hurdycja (czatownia), która mogła spełniać funkcje obronne lub być doskonałym punktem widokowym. Nad drewnianą hurdycją znajduje się attyka z elementami zbliżonymi do motywu jaskółczego ogona.
1581881
Kasztel we Frydmanie
kasztel (tradycyjnie), a właściwie piętrowy murowany dwór obronny typowy dla terenów Spiszu, zbudowany przez Jerzego Horvatha Palocsaya w latach 1585-1590 jako wiejska rezydencja o charakterze obronnym. Pierwotnie renesansowy: założony na rzucie prostokąta, z grubymi murami zwieńczonymi attyką, z narożnymi wykuszami i wieżyczkami. Przebudowany ok. 1910 r. (wówczas usunięto m. in. attykę).
1581882
kościół pw. św. Stanisława Biskupa we Frydmanie
Pochodzący z przełomu XIII/XIV w kościół jest najstarszym zabytkiem architektury sakralnej na Podtatrzu. W 1587 r. przejęty został przez luteran, w rękach których pozostawał do 1640 r. W 1760 r. kościół otoczono murem z bramkami i zbudowano dzwonnicę a w 1764 r. wybudowano kaplicę MB Karmelitańskiej. Kościół w najstarszych partiach gotycki, w wiekach późniejszych przebudowany w duchu baroku - odmianie spisko-słowacko-czeskiej. Złożony jest z prostokątnej nawy i dwuprzęsłowego prezbiterium, zamkniętego wielobocznie, do którego od północy przylega zakrystia. Do nawy od zachodu przylega wieża, a od północy ośmioboczna kaplica. Wieża na planie kwadratu, ok. 1600 r. została zwieńczona attyką. Wyposażenie kościoła jest późnobarokowe z lat 1751-1757.
1581883
Szubieniczna Góra we Frydmanie
widok na Jezioro Czorsztyńckie i Gorce
1581884
Zamek Dunajec w Niedzicy
Wzniesiony ok. 1330 r. przez Kokosza Berzewiczy’ego jako fortalicja (gotycki zamek górny) broniąca północnej granicy Węgier, i odtąd, z małą przerwą, w rękach węgierskich rodów do 1945 r. – chociaż już po I wojnie światowej, został włączony w obszar państwa polskiego. Wielokrotnie przebudowywany, jego ostateczny wygląd ukształtowała m.in. rozbudowa w 2 poł. XV w. (zamek średni) oraz budowa w 1601 r. nowego, renesansowego skrzydła z bramą wjazdową i portalem (zamek dolny). W XVIII stuleciu obiekt powoli popadł w ruinę. Dopiero w latach 20. XIX w. został częściowo odbudowany bez najstarszej gotyckiej części, która obecnie jest pozostawiona jako trwała ruina. Po II wojnie światowej zamek doszczętnie splądrowano. W takim stanie upaństwowiony, przekazany został w 1949 r. Stowarzyszeniu Historyków Sztuki.
1581885
Kościół św. Bartłomieja w Niedzicy
Kościół w Niedzicy jest miejscem, w którym odnaleźć możemy wiele przykładów prezentujących styl gotycki. Mimo bogatego barokowego wyposażenia wnętrza, świątynia zachowała sklepienie krzyżowo-żebrowe, okna zwieńczone maswerkami, freski, związane z męczeńską śmiercią Chrystusa, a także napis wykonany gotycką minuskułą. Szczególną wartość posiada również tryptyk św. Bartłomieja z 1452 r. oraz zwornik, przedstawiający herb fundatora kościoła – Kokosza Berzewiczego.
1581886
Kościół pw. Wszystkich Świętych w Kacwinie
Kościół w Kacwinie zaskakuje swoją nietypową architekturą. Dach świątyni został pokryty gontem, a wieńczący go hełm i sygnaturka przyciągają uwagę finezyjnym kształtem i kolorem. Z kolei we wnętrzu kościoła warto wyróżnić główny ołtarz, zawierający obraz Świętych Kościoła Triumfującego, nawiązującego do okresu walki z reformacją na Spiszu. W XVIII w. Kacwin był także miejscem wzmożonego kultu św. Anny. Wyrazem tej czci było dobudowanie do nawy kościoła kaplicy oraz powstanie Bractwa św. Anny.
1581887
Kościół pw. św. Kwiryna w Łapszach Niżnych
kościół powstał ok. 1310 roku. Konstrukcja kościoła jest typowo gotycka, natomiast wystrój wnętrza ma charakter późnobarokowy. Kościół posiada drewniany strop, na którym umieszczona polichromia przedstawia Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny. Duszpasterstwo w parafii prowadzą pijarzy.
1581888
Kościół pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Łapszach Wyżnych
Kościół wzniesiono na miejscu drewnianej cerkiewki w latach 1759-1776 i przez historyków nazywany jest spiską perłą rokoka. Hołdując zasadzie, nakazującej wypełnianie pustych przestrzeni, łapszański kościół stanowi jej odzwierciedlenie poprzez bogate, pełne złoceń elementy wyposażenia. Kościół jest murowany i otynkowany, jednonawowy z krótkim prezbiterium zamkniętym półkoliście i wysmukłą, kwadratową wieżą od frontu. Po południowej stronie nawy znajduje się kruchta osłaniająca portal z datą „1760”. Dach kościoła dawniej pokrywał gont, obecnie – blacha miedziana. Wieżę i sygnaturkę wieńczą barokowe hełmy.
1581889
Kościół pw. św. Elżbiety w Trybszu
Kościół św. Elżbiety w Trybszu powstał zapewne w 1567 r. Jest to budowla wzniesiona w konstrukcji zrębowej, ściany pokryte są gontem i wzmocnione lisicami. Podczas prac remontowych w 1924 r. rozebrano izbicową wieżę i zakrystię. Wewnątrz na ścianach i stropach znajduje się późnobarokowa polichromia z 1647 r. przedstawiająca wyobrażenia świętych. Z dawnego wyposażenie zachowało się niewiele zabytków, większość została przeniesiona do nowego, murowanego kościoła parafialnego.
1581890
Kościół cmentarny św. Anny w Nowym Targu
Kościół powstał, jak podaje tradycja w 1219 r. i jest fundacją zbójców, którzy zrabowany na Węgrzech obraz św. Anny umieścić mieli w ołtarzu kościoła. Podawana data nie wydaje się prawdziwa, gdyż tutejsza parafia wspominana jest dopiero w XIV w. Budowlę wzniesiono w konstrukcji zrębowej. Ściany wewnątrz świątyni pokrywa polichromia, wykonana przez miejscowego malarza Hipolita Lipińskiego w 1880 r. Na ścianach odmalowano sceny figuralne, a na sklepieniu umieszczono kasetony z rozetami. Do wyposażenia kościoła należy m.in. ołtarz główny z 1. poł. XVIII w. z obrazem Wielkiej Rodziny (1516 r.).
Korzystając z okresu niezbyt sprzyjającego dalszym wycieczkom rowerowym oraz z wolnych mocy przerobowych, postanowiłem opublikować kilka wycieczek z okresu kiedy jeszcze nie korzystałem z aplikacji Traseo. Wycieczek tych było bardzo dużo więc siłą rzeczy ograniczyłem się do bardziej ciekawych, przynajmniej z mojego punktu widzenia bądź takich, które z jakiegoś powodu zapisały mi się w pamięci. Jedną z takich wycieczek była ta w dniu 16 października 2019 r. Z oczywistych względów przebieg trasy jest rysowany ręcznie przy pomocy aplikacji, natomiast zdjęcia zostały zrobione podczas wycieczki. Zdjęcia te oraz krótkie opisy pod nimi nie mają zastępować przewodnika, mają tylko uświadomić, że takie miejsca istnieją i może na tyle zaciekawią, że skłonią jeśli nie do powtórzenia całej trasy to do odwiedzenia poszczególnych miejsc. Ta wycieczka była trzecią i ostatnią z trzydniowego cyklu rowerowego i wprawdzie była najkrótsza z nich ale nie oznacza to, że najlżejsza i najmniej ciekawa. Jak podczas pierwszego dnia głównym celem było Zakopane, podczas drugiego Jezioro Czorsztyńskie tak podczas trzeciego dnia tym głównym celem były Pieniny Spiskie. Oczywiście nie zamierzałem zdobywać szczytów ale objechać je wokół zataczając prawie całą pętlę poczynając od Nowej Białej a kończąc na Trybszu. Podczas tej wycieczki było, w porównaniu do innych, zdecydowanie mniej do zwiedzania, głównie były to kościoły. Niestety część z nich miała to do siebie, że ich umiejscowienie i otoczenie utrudniało zrobienie zdjęcia z najkorzystniejszych stron. Do woli mogłem natomiast widokami otaczających mnie gór i dolin ze szczytów wzniesień czy ich zboczy. A skoro mowa o wzniesieniach to z takich poważniejszych wzniesień to były dwa, jedno do Falsztyna a drugie na Przełęcz Trybską. Zanim zakończyłem wycieczkę, z Trybsza podjechałem jeszcze do Nowego Targu a konkretnie do kaplicy cmentarne św. Anny. Odcinek ten w dużej części wiódł w dół jednakże korzyści z tego płynące niweczył trochę przeciwny wiatr zmuszając do pedałowania nawet z góry. Wycieczkę zakończyłem tam gdzie zacząłem a więc w Waksmundzie.

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Główny Szlak Beskidzki - Wołosate-Ustroń
Główny Szlak Beskidzki - Wołosate-Ustroń - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa zawiera praktyczne informacje o Głównym Szlaku Beskidzkim (GSB) – najdłuższym szlaku górskim w Polsce, prowadzącym przez niemal wszystkie pasma beskidzkie (Bieszczady, Beskid Niski, Beskid Sądecki, Gorce, Beskid Żywiecki, Beskid Śląski). Przy...

Mapa Gorczański Park Narodowy
Gorczański Park Narodowy - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa szczegółowo przedstawia obszar całego Gorczańskiego Parku Narodowego wraz z enklawami. Na mapie, poza typową treścią turystyczną, zaznaczono: zasięgi lasów i borów górnoreglowych i dolnoreglowych, starodrzewia świerkowe, jodłowe i bukowe,...

Mapa Bukowina Tatrzańska, Białka Tatrzańska
Bukowina Tatrzańska, Białka Tatrzańska - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Obszar mapy obejmuje ziemie leżące na styku dwóch krain oddzielonych rzeką Białką, wypływającą z samego serca Tatr. Na jej lewym brzegu znajduje się Podhale, na prawym – Spisz. Granicę mapy wyznaczają: Szaflary na północy, Biały Dunajec na...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.

Beta