Skawina - Marcyporęba - Skawina

Dodano 20 stycznia 2023 przez rysowanie
Skawina - Marcyporęba - Skawina
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

285615
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Rower turystyczny
  • Stopień trudności: Łatwy
  • Gwiazdki:  4.2
  • Dystans: 68,3 km
  • Przewyższenie: 142,3 m
  • Suma podejść: 726,05 m
  • Suma zejść: 725,98 m
  • Data: 17 marca 2019
  • Lokalizacja: Skawina
1572079
dwór w Polance Hallera
Klasycystyczny dwór składa się z dwóch, znacznie różniących się od siebie części. Od południa jest to obszerny, parterowy budynek, z szerokim piętrowym ryzalitem od strony ogrodu, zwieńczonym trójkątnym tympanonem. Ta część dworu pochodzi z połowy XIX w. Nieco później od strony północnej do dworu przybudowano galerię, podpartą kilkoma filarami. Galeria połączona jest z portykami, nad którymi wznoszą się tympanony, ozdobione herbami Hallerów.
1572080
Kościół pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Krzęcinie
Kościół w Krzęcinie został zbudowany w 1589 r. W XVIII w. gruntownie go przebudowano, a w 1887 r. przedłużono nawę kościoła i dobudowano dwie wieże. Każdą część kościoła przykrywa niezależny gontowy dach dwuspadowy, nad starszą częścią nawy i prezbiterium o jednej kalenicy. Portal wejścia do zakrystii posiada półokrągły łuk nadwieszony.
1572081
dwór w Sosnowicach
ten niepozorny budynek to sosnowicki dwór — przysadzista, bezstylowa budowla, złożona z dwóch skrzydeł, tworzących rzut w kształcie litery L. Skrzydło główne, usytuowane wzdłuż osi północ-południe, o masywnych, wzmocnionych dodatkowo szkarpami murach, stanowi najstarszą część budowli. Drugie skrzydło, z niewielką, niższą przybudówką w części wschodniej wykorzystywane jest obecnie jako pomieszczenia gospodarcze. Dwór jest własnością prywatną.
1572082
dwór w Leńczach
Dwór, wybudowany pierwszej połowie XIX wieku jest budynkiem murowanym, piętrowym, częściowo podpiwniczonym. Założony został na planie prostokąta ze zwieńczonymi trójkątnie ryzalitami na osi środkowej elewacji wzdłużnych. Ostatnim właścicielem do 1945 r. był baron Jan Przychocki, po wojnie majątek został przejęty przez Skarb Państwa i rozparcelowany. Od roku 1957 tzw. resztówka dworska należała do Nadleśnictwa w Andrychowie. W 1981 roku zdewastowany w 80. procentach dwór wraz z zabudowaniami gospodarczymi i parkiem zakupiła osoba prywatna. Nowi właściciele przeprowadzili generalny remont obiektu i przeznaczyli go na cele mieszkalne.
1572083
zespół dworski w Leńczach
Z dawnego zespołu dworskiego zachował się ponadto okazały, dwukondygnacyjny spichlerz z oryginalnymi, zewnętrznymi, lustrzanymi schodami prowadzącymi na piętro.
1572085
dwór w Przytkowicach
Dwór był wielokrotnie przebudowywany i jest pozbawiony jakichkolwiek cech stylistycznych. Trzon budynku jest drewniany. Na zdjęciu widoczne pozostałości poprzedniego dworu, który był prawdopodobnie obronny, o czym świadczą masywne alkierze, zbudowane z obrobionego kamienia, ze skośnymi, narożnymi szkarpami.
1572087
Pałac Wężyków w Paszkówce
Pałac wzniesiono w latach 1865-1870 dla rodziny Wężyków na miejscu rozebranego już w 1813 roku drewnianego dworu. Po II wojnie światowej majątek rozparcelowano. Do roku 1958 w pałacu mieściła się szkoła podstawowa. W latach 1961 - 1966 był tu ośrodek zdrowia i mieszkania nauczycieli. Budynek służył także jako pieczarkarnia. W 1971 roku, po remoncie pałac przeznaczono na Dom Wypoczynkowy a od 1977 roku obiekt byt użytkowany przez Biuro Turystyczne "Turysta". Na początku lat 90. pałac został opuszczony, a w roku 1997 nowi właściciele przystosowali pałac do roli luksusowego hotelu o charakterze konferencyjno-wypoczynkowym.
1572093
dwór w Kopytówce
Pochodzący z lat sześćdziesiątych XIX wieku dwór Baumów jest budowlą eklektyczną, łączącą w sobie elementy architektury klasycystycznej i neogotyckiej. Dwór jest budynkiem murowanym, otynkowanym, założonym na rzucie wydłużonego prostokąta, z ryzalitami środkowymi, Bryła budowli jest asymetryczna i nieregularna, a jej dominantę stanowią wieże - dwie(od zachodu) - dwukondygnacyjne, trzecia — trzykondygnacyjna. Od frontu umieszczony centralnie portyk wsparty na czterech drewnianych stupach,
1572094
Kościół pw. św. Marcina w Marcyporębie
Kościół zbudowano w 1670 r., pierwotnie jako bezwieżowy (wieżę dostawiono w latach 1976–80). Uroczystego poświęcenia dokonano w 1677 r. Dach nad nawą i prezbiterium jest dwuspadowy, o jednej kalenicy, z barokową wieżyczką sygnaturkową. W środku zachowały się dwa cenne portale: jeden tzw. długoszowski, drugi manierystyczny, bogato zdobiony. Nad kruchtą i prezbiterium znajdują się stropy kasetonowe z lat 70. XX w. Na belce tęczowej widnieją rzeźby Grupy Ukrzyżowania z gotyckim krucyfiksem z XV w.
1572095
kościół pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Tłuczani
Pochodzący z 1664 r. kościół jest budowlą orientowaną, drewnianą, o konstrukcji zrębowej. Posiada wielobocznie zamknięte prezbiterium, do którego, od północy, przylega zakrystia. Prezbiterium poprzedzone jest kwadratową nawą z kruchtami. Jedna z nich, murowana, ma drewnianą galerię na piętrze. Prawdopodobnie na tej galerii umieszczone były kiedyś dzwony. Zachodni portal wejściowy zdobiony jest nadprożem z wykrojem w tzw. „ośli grzbiet”. Kościół nakrywa dach dwuspadowy, dwukalenicowy z barokową sygnaturką.
1572096
dwór w Kossowej
dwór w Kossowej
Budynek dworu (1908) w Kossowej jest obiektem murowanym, o zróżnicowanej bryle architektonicznej. Wzniesiony został na rzucie nieregularnego wieloboku, złożonego z kilku niesymetrycznie w stosunku do siebie usytuowanych i wzajemnie przenikających się części, wzbogaconych ryzalitami. Ostatnim właścicielem Kossowej był Zygmunt Władysław Jaworski był. Podczas wojny majątkiem zarządzali Niemcy, a po roku 1945 w ramach reformy rolnej majątek, został rozparcelowany a w dworze umieszczono funkcjonujący do dzisiaj ośrodek zdrowia i mieszkania pracowników
1572099
dwór w Brzeźnicy
Dwór w Brzeźnicy został zbudowany pod koniec XVIII wieku. Murowany z cegły z dodatkiem kamienia łamanego, podpiwniczony (piwnice sklepione kolebkowo). Założony został na planie wydłużonego prostokąta, szerokofrontowy, o dwutraktowym układzie wnętrza, z trzema pozornymi płytkimi ryzalitami od frontu. W okresie powojennym dwór w Brzeźnicy został całkowicie zdewastowany. Dookoła niego zachowały się resztki obszernego (ok. 5 ha) parku, założonego na przełomie XIX i XX wieku. Park ten skutecznie zasłania widok na dwór
1572100
ruiny dworu w Facimiechu
Budynek dworski wzniesiony w pierwszej połowie XIX wieku. Po roku 1945 we dworze umieszczono posterunek MO. W latach 50. dwór wraz z parkiem przejęła Rolnicza Spółdzielnia Produkcyjna z Wielkich Dróg, która umieściła w budynku dworskim biura oraz mieszkania dla pracowników. Dawną gorzelnię, czynną jeszcze do lat. 50. XX wieku, przeznaczono później na siedzibę Ochotniczej Straży Pożarnej. W końcu lat 70. dwór został opuszczony. Obecnie jest w stanie ruiny.
1572101
dwór w Ochodzy
Zespół dworski w Ochodzy powstał na bazie dawnego, prawdopodobnie XVIII-wiecznego założenia folwarcznego. Z chwilą zakupu terenu przez Feliksa Męciszewskiego zmieniono funkcję gospodarczą zespołu na mieszkalno-rezydencjonalną. Wiązało się to z założeniem ogrodu od strony południowej, przekształceniem dawnej drogi dojazdowej w aleję kasztanową oraz założeniem parku w dawnej części gospodarczej. Dwór wybudowany został w 1831 r.
Korzystając z okresu niezbyt sprzyjającego dalszym wycieczkom rowerowym oraz z wolnych mocy przerobowych, postanowiłem opublikować kilka wycieczek z okresu kiedy jeszcze nie korzystałem z aplikacji Traseo. Wycieczek tych było bardzo dużo więc siłą rzeczy ograniczyłem się do bardziej ciekawych, przynajmniej z mojego punktu widzenia bądź takich, które z jakiegoś powodu zapisały mi się w pamięci. Jedną z takich wycieczek była ta w dniu 17 marca 2019 r. Z oczywistych względów przebieg trasy jest rysowany ręcznie przy pomocy aplikacji, natomiast zdjęcia zostały zrobione podczas wycieczki. Opublikowanie wycieczki ma na celu pokazanie miejsc wartych zobaczenia i stanowić propozycję jeśli nie do pokonania całej trasy to przynajmniej zachęcić do odwiedzenia poszczególnych miejsc. Jeśli ktoś spojrzy na kształt trasy widniejący na mapie to może on się wydawać dziwny. Tymczasem przebieg trasy uwarunkowany był obiektami które chciałem zobaczyć. A obiekty te znajdowały się w Krzęcinie, Leńczach, Przytkowicach, Marcyporębie, Tłuczani i w Kossowej. Pozostałe obiekty znajdujące się w innych miejscowościach były tak przy okazji i mogłem sobie je przypomnieć. Na trasie mojej wycieczki znajdowały się trzy zabytkowe, drewniane kościoły które prezentowały się bardzo dobrze. Najlepiej wyeksponowany był kościół w Tłuczani, w Marcyporębie i Krzęcinie drzewa otaczające kościoły bardzo utrudniały uchwycenie ich na zdjęciu. W przypadku dworów sprawa wyglądała już trochę inaczej. Były dwory w dobrym lub przyzwoitym stanie do których był swobodny dostęp jak w Leńczach, Paszkówce, Kopytówce, Kossowej. Bardzo zadbany jest dwór w Ochodzy ale z powodu wysokiego ogrodzenia o jego zobaczeniu albo zrobienie zdjęcia bez długiego kijka do selfie można zapomnieć. Przez ogrodzenie można natomiast rzucić okiem na dwór w Polance Hallera ale tylko na jego część. Były także dwory, obok których można było przejechać i nawet nie domyślić się ich obecności lub pełnionej w przeszłości roli. Do takich należą dwory w Sosnowicach, Przytkowicach czy w Facimiechu. O dworze w Brzeźnicy ciężko się nawet wypowiadać bo nie dość, że ponoć w ruinie to jeszcze ruiny te skutecznie zasłaniają go otaczające go drzewa. Trasa, którą się poruszałem w większości była pofałdowana z licznymi, czasami dość stromymi podjazdami, na szczęście ostatnie 15 kilometrów wiodło przeważnie albo z góry albo po w miarę płaskim terenie więc można było trochę odpocząć.

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Beskid Śląski, Żywiecki i Mały
Beskid Śląski, Żywiecki i Mały - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa turystyczna Beskidu Śląskiego, Żywieckiego i Małego - zostały zaznaczone na niej najpotrzebniejsze dla turystów informacje: przebiegi szlaków i atrakcje turystyczne. Z mapy można korzystać będąc offline, po zakupie wybiera się ją jako jeden z...

Mapa Beskid Wyspowy
Beskid Wyspowy - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa w wersji elektronicznej, którą można otworzyć jako jeden z podkłądów offline w aplikacji mobilnej Traseo. Mapa wydawnictwa compass obejmuje zasięgiem Beskid Wyspowy oraz Pogórze Wiśnickie i wschodnią część Pogórza Wielickiego. Od północy...

Mapa Czechy i Słowacja – mapa samochodowa
Czechy i Słowacja – mapa samochodowa - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa samochodowa Słowacji i Czech zawiera: aktualną sieć autostrad, dróg ekspresowych i głównych, z podziałem na dwupasmowe i jednopasmowe; drogi w budowie, numerację dróg oraz kilometraż. Na mapie zaznaczono: przejścia graniczne, Autostradowe...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.

Beta