Kraków - Krzyszkowice - Kraków

Dodano 21 września 2023 przez aplikację Android
Kraków - Krzyszkowice - Kraków
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

326609
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Rower turystyczny
  • Stopień trudności: Łatwy
  • Gwiazdki:  5.9
  • Dystans: 82,2 km
  • Czas trwania: 5 h 19 min
  • Średnia prędkość: 15,42 km/h
  • Przewyższenie: 282,62 m
  • Suma podejść: 2 518,05 m
  • Suma zejść: 2 568,35 m
  • Data: 21 września 2023
1726929
Zalew Zakrzówek w Krakowie
Zalew Zakrzówek stworzony został w 1990 roku dzięki zalaniu wodą starego kamieniołomu wapienia. Tworzą go dwa jeziorka, połączone wąskim przesmykiem o długości ok. 25 m. Powierzchnia zalewu wynosi 12 ha natomiast maksymalna głębokość sięga 31 m. Jak na dawny kamieniołom przystało, lustro wody otaczają bardzo wysokie (kilkadziesiąt metrów), białe
1726930
Zalew Zakrzówek w Krakowie
1726931
Kompleks Szpitala Klinicznego im. Jozefa Babińskiego w Kobierzynie - kościół pw. MB Częstochowskiej
Koncepcja działania i projekt otwartego w 1917 r. szpitala została oparta na założeniach miast-ogrodów. W ogromnym parku postawiono 15 pawilonów i budynki administracyjno-mieszkalne. Szpital posiadał piekarnię, pralnię, palarnię, warsztaty terapii, gospodarstwo rolne i ogrodnicze, budynek teatralny, boisko, kaplicę i cmentarz. W okresie międzywojennym wybudowano także pawilon dla chorych pracujących. Pawilony warsztatowe pełniły rolę miejsc terapii chorych, pozwalając im poprzez pracę wrócić do aktywnego życia.
1726932
Kompleks Szpitala Klinicznego im. Jozefa Babińskiego w Kobierzynie – Willa Dyrektorów
W okresie II wojny światowej szpital uległ kompletnej zagładzie. W latach 1940–1942 hitlerowcy planowo przeprowadzali głodzenie i wyniszczanie pacjentów. 23 czerwca 1942 r. ponad 500 chorych wywieziono do obozu KL Auschwitz. Ciężko chorych, nie nadających się do transportu, stracono na miejscu.
Po II wojnie szpital zaczął od razu działać i w miarę upływu lat zwiększano ilość oddziałów. Sytuacja zmieniła się w latach 90-tych kiedy to zaczęto zaczęto zmniejszać liczbę pacjentów, a rozwijać opiekę i wizyty środowiskowe w domach chorych. Rozpoczęto także remontowanie szpitala i modernizację techniczną. Pod kontrolą konserwatora zabytków odnowiono kaplicę i budynek teatru. Odnowiono także Willę Dyrektorów, w której mieści się obecnie galeria prac pacjentów, pracownia komputerowa.
1726933
dwór w Sidzinie
Dwór z początku XIX wieku jest typowym budynkiem klasycystycznym, parterowym, krytym charakterystycznym łamanym dachem. Od frontu posiada ganek wsparty na czterech kolumnach, a od ogrodu niewielki wgłębny portyk. Od strony wschodniej przylega do niego mała przybudówka, służąca niegdyś za mieszkanie dla służby. Dwór wraz z otaczającym go parkiem stanowi obecnie własność prywatną.
1726934
Kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Skawinie
Wybudowany na przełomie XVII i XVIII wieku był początkowo kościołem szpitalnym pod wezwaniem św. Walentego. Jest to kościół barokowy, murowany, orientowany, jednonawowy z półkolistą absydą. W barokowym ołtarzu znajduje się, malowany na desce, obraz Ukrzyżowanie, z 1640 roku.
1726935
Ratusz Miejski w Skawinie
Budynek ratusza miejskiego znajduje się w północno-zachodniej części Rynku w Skawinie. Został wybudowany w 1904 r. według projektu architekta Władysława Ekielskiego w stylu secesyjnym. Obecnie mieści się w nim Urząd Miasta i Gminy.
1726936
Kościół św. Wawrzyńca w Radziszowie
kościół wybudowany w XV w na fundamentach poprzedniego. Po pożarze w 1844 r. kościół został odnowiony i wyposażony w 1847 r. Kościół jednonawowy, orientowany, z niską wieżą, prezbiterium zamknięte wielobocznie, dach dwuspadowy kryty blachą miedzianą. Po stronie północnej zakrystia, po południowej kruchta z kamiennym portalem i drzwiami obitymi blachą.
1726937
Dwór Dzieduszyckich w Radziszowie
Późno-klasycystyczny, piętrowy, nakryty czterospadowym dachem budynek wzniesiony został na początku XIX w. Przed I wojną światową dwór został przejęty przez gminę i zamieniony na szkołę. Dwór na potrzeby szkolne, z przerwami podczas I i II wojny, wykorzystywany był do 1997 r. Po przeprowadzeniu kompleksowego remontu w latach 2006 – 2013 dwór przystosowano do pełnienia nowych funkcji kulturalnych, społecznych i turystycznych.
1726938
dwór w Głogoczowie
zbudowany pod koniec XIX wieku przez Konopków herbu Nowina dwór ma charakter eklektyczny z elementami architektury „uzdrowiskowej”. Budynek wzniesiony został na planie wydłużonego prostokąta o symetrycznym układzie trójosiowym. Po 1945 roku część gospodarcza została wyłączona z dawnego zespołu dworskiego i przejęta przez Państwowy Fundusz Ziemi, sam dwór pozostał w posiadaniu rodziny Konopków. W latach 70. I 80. XX wieku poddany został remontowi kapitalnemu, połączonemu z adaptacją dolnej kondygnacji na restaurację „Nowina”
1726939
Lamus w Głogoczowie
Tak zwany lamus dworski w Głogoczowie to faktycznie dawny renesansowy dwór obronny, niegdyś otoczony fosą. Powstał w miejscu łatwym z natury do obrony, zapewne po 1560 r. W XVIII w. dwór rozbudowano, być może wówczas już służył nie celom mieszkalnym, lecz jako spichlerz lub lamus. Wtedy także nakryty został charakterystycznym łamanym dachem gontowym, powstał też oryginalny, drewniany ganek podcieniowy wsparty na słupach. Po I wojnie światowej lamus został przerobiony na cele mieszkalnej a w 1957 roku został aktem darowizny przekazany przez Konopków na rzecz zamieszkującej go rodziny Stachurów.
1726940
Roboty drogowe
roboty drogowe na długości ok. 2 km związane z zakazem ruchu
1726941
dwór w Krzyszkowicach
Parterowy budynek z początku XIX wieku wybudowany został na fundamentach dawnego dworu z 1762 r. Pod koniec XIX i XX w. był on gruntownie przebudowany. Jest murowany z cegły, otynkowany, założony został na rzucie prostokąta, z wydatnym frontowym ryzalitem wejściowym. Ostatnimi właścicielami dworu i parku była rodzina Romerów. Po wojnie dwór gruntownie przebudowano i miały w nim siedzibę Kółko Rolnicze, Gromadzka Rada Narodowa, biblioteka wiejska, a także klasy szkolne i mieszkania. W 1982 roku zdewastowany już dwór przejął "Opakomet", który chciał przystosować go do roli ośrodka wczasowo-rekreacyjnego. W 1999 roku dwór wraz z parkiem zwrócono rodzinie Romerów.
1726942
kościół pw. św. Anny w Krzyszkowicach
Obecny kościół postawiony został w 1874 r. na miejscu wcześniejszej kaplicy dworskiej. W 1934 r. przedłużono nawę kościoła ku zachodowi i zakończono wieżą, w górnej części ośmioboczną i nakryto hełmem w kształcie ostrosłupa. Wówczas też cały kościół pokryto płytami eternitowymi, wskutek czego w dużym stopniu utracił swoje walory estetyczne i stylowe. Wewnątrz znajduje się rokokowe wyposażenie z dawnej kaplicy w postaci ołtarzy, ambony, chrzcielnicy. Szczególnie cennym elementem wyposażenia jest grupa Ukrzyżowani-krucyfiks, posąg Matki Boskiej i św. Jana Ewangelisty, pochodzące z XIV w. oraz dwa gotyckie posągi z początku XVI w.
1726943
Kościół św. Stanisława w Świątnikach Górnych
Kościół został zbudowany w latach 1846-1858. Jest to budowla murowana, otynkowana, przykryta dwuspadowym dachem. W zachodniej fasadzie górują dwie wieże podniesione do dzisiejszej wysokości podczas renowacji w 1925 r. Po wybudowaniu świątynia otrzymała kilka darów z Katedry Wawelskiej: neogotycki ołtarz z ciemnego dębu, dwa barokowe ołtarze z czarnego marmuru, dzieła Franciszka Placidiego.
1726944
Objazd
Objazd spowodowany robotami drogowymi
1726946
Dwór Staropolski w Krakowie
Piaskach Wielkich - Dwór powstał w XVI w a na przełomie XVIII i XIX w. został przebudowany uzyskując klasycystyczną formę. Po II wojnie przejęty przez Skarb Państwa i mieścił posterunek Milicji i Milicyjną Izbę Dziecka. W 1990 r. został zwrócony prawowitym właścicielom.
1726947
Pałac Jerzmanowskich w Krakowie – Prokocimiu
Pałac zachowany jest w formie nadanej mu przez krakowskiego architekta Karola Knausa w końcu XIX wieku, podczas przebudowy dawnej siedziby Wodzickich. Jest on budowlą piętrową, murowaną i tynkowaną, o urozmaiconej bryle. Założony na planie prostokąta z masywnym ryzalitem narożnym, nakrytym kopułą. Wejście do pałacu zaakcentowane jest trójosiowym ryzalitem, zwieńczonym neobarokowym, falistym szczytem. Od strony ogrodu zwraca uwagę otoczona ozdobną balustradą weranda ze wspartym na sześciu kolumnach tarasem na piętrze. Dekoracja elewacji pałacu szczególnie bogata jest na obu ryzalitach. Obecnie w pałacu mieści się dom zakonny augustianów.
1726948
Kaplica pw. Św. Mikołaja z Tolentino w Prokocimiu
Na początku XX wieku na brzegu dawnego XVIII-wiecznego folwarku powstał wzniesiony z cegły reprezentacyjny budynek stajni koni cugowych. W 1911 roku budynek stajni zostaje przekształcony w kaplicę, która stała się w 1917 ośrodkiem pierwszej prokocimskiej parafii. W odremontowanej obecnie kaplicy, poświęconej św. Mikołajowi z Tolentino, nadal odprawiane są nabożeństwa.
1730126
parametry trasy
Każdego staram się odwiedzić miejscowości znajdujące się w wokół Krakowa, zwłaszcza takie, w których jest cos dla mnie interesującego np. zabytkowe dworki czy kościoły. Niestety, z racji tego, że miejscowości tych, jak i interesujących mnie obiektów jest trochę dużo jak na moje możliwości nie udaje mi się ich zaliczyć, czasami nawet i przez kilka lat. Tak też było w przypadku Krzyszkowic i Głogoczowa w związku z czym ten kierunek obrałem podczas obecnej wycieczki. Ponieważ część znajdujących się po drodze miejscowości zaliczyłem już w tym roku, i to czasem parokrotnie, potraktowałem je troszkę po macoszemu, zatrzymując się w nich na czas niezbędny do zrobienia paru zdjęć. Bez większej zwłoki przemknąłem więc przez Zakrzówek, Kobierzyn, Sidzinę, Skawinę i Radziszów. Dzięki temu dość szybko dotarłem do Głogoczowa i Krzyszkowic. W Głogoczowie interesował mnie dwór Konopków i znajdujący się w pobliżu lamus natomiast w Krzyszkowicach dwór Romerów i drewniany kościół pw. św. Anny. Dwór i lamus w Głogoczowie, podobnie jak i kościół w Krzyszkowicach praktycznie się nie zmienił natomiast zmiany zaszły w przypadku dworu w Krzyszkowicach. Sam dwór może się i nie zmienił ale otaczające go drzewa i krzewy tak się rozrosły, że niedługo nie będzie zza nich widzieć dworu. Droga powrotna do Krakowa przebiegała podobnie jak droga do Głogoczowa i Krzyszkowic tj. robiłem tylko krótkie przerwy na zrobienie zdjęć w Świątnikach Górnych, w Piaskach Wielkich i Prokocimiu. Podczas wycieczki starałem się poruszać drogami lokalnymi o w miarę jak najmniejszym ruchu co generalnie mi się udało. Największe nasilenie ruchu pojazdów było na odcinku między Świętnikami Górnymi a Krakowem, zwłaszcza w okolic Swoszowic. Pod względem trudności mogę stwierdzić, że do Krzyszkowic droga przebiegała przeważnie płaskimi odcinkami a jeśli już były wzniesienia to niezbyt wymagające. Większe wzniesienia znajdowały się natomiast na odcinku między Krzyszkowicami a Świątnikami Górnymi a Swoszowicami.

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Beskid Śląski, Żywiecki i Mały
Beskid Śląski, Żywiecki i Mały - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa turystyczna Beskidu Śląskiego, Żywieckiego i Małego - zostały zaznaczone na niej najpotrzebniejsze dla turystów informacje: przebiegi szlaków i atrakcje turystyczne. Z mapy można korzystać będąc offline, po zakupie wybiera się ją jako jeden z...

Mapa Beskid Wyspowy
Beskid Wyspowy - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa w wersji elektronicznej, którą można otworzyć jako jeden z podkłądów offline w aplikacji mobilnej Traseo. Mapa wydawnictwa compass obejmuje zasięgiem Beskid Wyspowy oraz Pogórze Wiśnickie i wschodnią część Pogórza Wielickiego. Od północy...

Mapa Czechy i Słowacja – mapa samochodowa
Czechy i Słowacja – mapa samochodowa - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa samochodowa Słowacji i Czech zawiera: aktualną sieć autostrad, dróg ekspresowych i głównych, z podziałem na dwupasmowe i jednopasmowe; drogi w budowie, numerację dróg oraz kilometraż. Na mapie zaznaczono: przejścia graniczne, Autostradowe...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.

Beta