Mikluszowice - Dołęga - Mikluszowice

Dodano 25 stycznia 2023 przez rysowanie
Mikluszowice - Dołęga - Mikluszowice
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

285967
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Rower turystyczny
  • Stopień trudności: Łatwy
  • Gwiazdki:  4.2
  • Dystans: 68,1 km
  • Przewyższenie: 34,73 m
  • Suma podejść: 163,97 m
  • Suma zejść: 163,53 m
  • Data: 10 czerwca 2019
  • Lokalizacja: Mikluszowice
1574394
Góra Świętego Jana w Mikluszowicach
Pagór piaszczysty powstał w wyniku zmiany koryta Raby; efekt długotrwałego gromadzenia piasku przez meandrującą rzekę. Jego wysokość względna wynosi 15 m a obwód podstawy – 310 m. Na szczycie znajduje się pomnik przyrody – ośmiopienna lipa, będąca prawdopodobnie pozostałością zadrzewienia z otoczenia dawnego kościoła.
Do połowy XIX w. Góra św. Jana była miejscem lokalizacji kolejno 3 drewnianych kościołów, kaplicy oraz cmentarza. Przypuszczalnie pierwszy kościół stanął tu już w XII w., ale musiał spłonąć, skoro po 1455 r. wzniesiono tu drugą drewniana świątynię. Obiekt spłonął prawdopodobnie w 1653 r.. Nowy kościół ufundował książę Aleksander Lubomirski i przetrwał on do 1832 r.; znów strawił go pożar.
1574395
kościół pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Okulicach
Obecny neobarokowy kościół zbudowano w latach 1949–1959 na miejscu trzech wcześniejszych. W świątyni znajduje się słynący łaskami obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem, namalowany na lipowych deskach. Jest on kopią pierwotnego obrazu Jasnogórskiego, a koronowano go w 1962 roku.
1574396
Dzwonnica w Okulicach
W rogu placu kościelnego w Okulicach stoi drewniana dzwonnica z izbicą pochodzącą z 1837 r. Jest to budowla posadowiona na niskiej podmurówce, o konstrukcji słupowo-ramowej, oparta na rzucie kwadratu. Lekko pochylone ściany i ozdobna izbicę oszalowano pionowo deskami z listowaniem. Obiekt nakrywa ostrosłupowy, siodłowy dach zwieńczony krzyżem. Dach i fartuch przy fundamencie pokryto blachą. Wyposażenie stanowił zabytkowy dzwon z 1648 r., który przetrwał wszystkie wojny, z plakietką Dzieciątka Jezus. Został on przeniesiony do wieży nowego kościoła.
1574397
dwór Łasińskich w Przyborowie
Dwór pochodzi z drugiej połowy XIX w. Na przełomie lat 70 i 80 XI w. Łasiński dokonali gruntownej przebudowy dworu, który został wtedy powiększony o nowo wzniesioną część zachodnią z przybudowana od strony parku klasycystyczną czterokolumnową galerią widokową. Po raz drugi dwór przebudowany został na początku XX wieku, kiedy to północnej przy ścianie szczytowej powstał taras widokowy ze schodami prowadzącymi na nowo usytuowany podjazd i do parku.
1574398
Kościół pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Borzęcinie
kościół został wzniesiony w 1618 lub 1680 roku. Na początku XIX w. świątynia została zniszczona przez pożar, po czym w roku 1854 została odbudowana i powiększona. Kolejnej rozbudowie kościół uległ w latach 1912-1917. Utrzymany jest w stylu eklektycznym, z nikłymi śladami pozostałości architektury barokowej w starszych częściach budowli. Borzęcińska świątynia jest budowlą trzynawową, bazylikową, z prezbiterium zamkniętym trójbocznie. Najcenniejszym dziełem sztuki, który znajduje się w kościele jest późnogotycka Pieta z I poł. XVI wieku, umiejscowiona w ołtarzu Ukrzyżowania.
1574399
dwór w Dołędze
Parterowy”,” modrzewiowy dwór zbudowany został w 1845 r. na planie podkowy. Po II wojnie, Jadwiga Tumidajska, która była jego właścicielką, w latach 70-tych. postanowiła ofiarować go państwu”,” z zastrzeżeniem”,” że ma być przeznaczony na muzeum. Jest dziś oddziałem Muzeum Okręgowego w Tarnowie. Większość mebli pochodzi z XIX w. W sypialni Jadwigi Tumidajskiej”,” urządzonej secesyjnymi meblami”,” można podziwiać obrazy Stanisława Wyspiańskiego.
1574400
dwór w Zaborowie
Dwór w Zaborowie to jedna z najbardziej oryginalnych a jednocześnie okazałych rezydencji tej części Małopolski. Swoją obecną formę uzyskał podczas przebudowy dokonanej około roku 1880 przez rodzinę Dąbskich. Jest budowlą murowaną, łączącą cechy neorenesansowe z architekturą modernistyczną końca XIX wieku. W 2007 r. dwór został sprzedany i podjęto prace remontowe. Prace te szybko zostały przerwane i dwór zamienia się w ruinę.
1574401
dwór w Górce
Budynek dworu w Górce powstał pod koniec XIX wieku, być może na miejscu wcześniejszej budowli. Jego fundatorami byli Władysław i Olga Elterleinowie. Jest to obiekt w całości murowany, na planie prostokąta, parterowy, ale podpiwniczony, z trójosiową, piętrową częścią centralną, na osi której od strony północnej znajduje się wgłębny portyk głównego wejścia, a od południowej niegdysiejszy salon z oknem wychodzącym na ogród.
1574402
dwór w Popędzynie
Budynek murowany, wzniesiony w 1890 r. na planie prostokąta, z niewielką cofniętą przybudówką od strony wschodniej. Główne wejście od strony południowej poprzedzone było gankiem, umieszczonym niesymetrycznie w stosunku do osi fasady, bogato zdobionym ażurową snycerką. Dach dwuspadowy, kryty dachówką. W dworze tym w 2015 r. kręcone były sceny do filmu Demon, którego reżyser, Marcin Wrona, podczas Festiwalu Filmowego w Gdyni popełnił samobójstwo.
1574403
Kościół pw. Nawrócenia św. Pawła w Uściu Solnym
kościół zbudowany został w latach 1833-39. W czasie pierwszej wojny światowej, w 1914 r. zniszczone zostały wieża i wieżyczka na sygnaturkę. W 1915 r. miała miejsce prowizoryczna odbudowa kościoła. W latach 1924-26 kościół został przebudowany i powiększony. Dobudowano wtedy kaplice boczne, odbudowano wieżę i przekształcono fasadę. W latach 1962-63 podwyższono dachy kościoła i odbudowano wieżyczkę na sygnaturkę. Zbudowany jako klasycystyczny, nawiązujący do tzw. stylu "józefińskiego", w wyniku przebudowy uzyskał częściowo formy neobarokowe.
1574404
dwór w Bieńkowicach
dwór został wzniesiony na miejscu poprzedniego na przełomie XVIII i XIX wieku i gruntownie przebudowany ok. roku 1844. Dwór w Bieńkowicach to budynek drewniany, konstrukcji zrębowej, otynkowany, postawiony na fundamentach z kamienia łamanego, częściowo podpiwniczony. Dwór wzniesiony został na planie wydłużonego prostokąta, z dwutraktowym układem wnętrz, z międzytraktowym korytarzem komunikacyjnym w części zachodniej i sienią na osi głównej. Całość nakryta dachem czterospadowym. Od strony północnej usytuowano płytki, ale szeroki wgłębny portyk o czterech drewnianych słupach.
Korzystając z okresu niezbyt sprzyjającego dalszym wycieczkom rowerowym oraz z wolnych mocy przerobowych, postanowiłem opublikować kilka wycieczek z okresu kiedy jeszcze nie korzystałem z aplikacji Traseo. Wycieczek tych było bardzo dużo więc siłą rzeczy ograniczyłem się do bardziej ciekawych, przynajmniej z mojego punktu widzenia bądź takich, które z jakiegoś powodu zapisały mi się w pamięci. Jedną z takich wycieczek była ta w dniu 10 czerwca 2019 r. Z oczywistych względów przebieg trasy jest rysowany ręcznie przy pomocy aplikacji, natomiast zdjęcia zostały zrobione podczas wycieczki. Opublikowanie wycieczki ma na celu pokazanie miejsc wartych zobaczenia i stanowić propozycję jeśli nie pokonania całej trasy to przynajmniej odwiedzenia poszczególnych miejsc. Podczas tej wycieczki odwiedziłem Pogórze Bocheńskie, które charakteryzuje się tym, że jest to teren bardzo płaski. Ma to swoje dobre i złe strony. Dobra strona to taka, że nie ma męczących podjazdów. Zła to taka, że nie ma zjazdów, na których można trochę odpocząć i żeby utrzymać tempo trzeba cały czas kręcić pedałami. Na szczęście to kręcenie pedałami można było przerwać podczas oglądania ciekawych miejsc a tych parę było. Wśród nich było parę niby wiejskich ale całkiem okazałych kościołów, było także parę dworków z których najbardziej znany jest w Dołędze, tym bardziej, że znajduje się w nim muzeum. Co do dwóch dworków tj. w Zaborzu i Popędzynie to miałem dylemat czy oznaczyć je jako atrakcja czy jako przyroda. Spowodowane było to tym, że są opuszczone i tak zarośnięte, że z niektórych stron bardziej było widać zieleń niż te dworki. Podczas tej wycieczki panował bardzo duży upał i jadąc ścieżką rowerową wzdłuż wałów Wisły zrozumiałem co może czuć rozbitek umierając z pragnienia na środku morza lub oceanu. Skończył mi się zapas wody, pić się chciało niesamowicie a obok płynęła sobie Wisła. Z tego powodu zjechałem z wałów licząc na to, że kupię coś do picia w Barczkowie. Niestety udało mi się to dopiero w Uściu Solnym, mogłem więc śmiało jechać do niego wałami, na to samo by wyszło.

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Czechy i Słowacja – mapa samochodowa
Czechy i Słowacja – mapa samochodowa - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa samochodowa Słowacji i Czech zawiera: aktualną sieć autostrad, dróg ekspresowych i głównych, z podziałem na dwupasmowe i jednopasmowe; drogi w budowie, numerację dróg oraz kilometraż. Na mapie zaznaczono: przejścia graniczne, Autostradowe...

Mapa Małopolska na rowerze
Małopolska na rowerze - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa przedstawia sieć zrealizowanych do tej pory (VII 2020) tras rowerowych: - z projektu VeloMałopolska; - Szlak wokół Tatr (część polska); - inne szlaki rowerowe (lokalne terenowe, szlak Orlich Gniazd, Green Velo, Szlak karpacki).  ...

Mapa Puszcza Niepołomicka
Puszcza Niepołomicka - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Puszczy Niepomickiej przedstawia rozległy kompleks leśny położony na wschód od Krakowa, w widłach Wisły i Raby. Zasięg mapy wyznaczają: Wawrzeńczyce na północy, Kraków na zachodzie i Bochnia na południowym wschodzie. Jest...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.

Beta