Lubień - Poręba Wielka - Lubień

Dodano 3 lutego 2023 przez rysowanie
Lubień - Poręba Wielka - Lubień
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

286662
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Rower turystyczny
  • Stopień trudności: Łatwy
  • Gwiazdki:  4.2
  • Dystans: 62,9 km
  • Przewyższenie: 378,43 m
  • Suma podejść: 1 123,25 m
  • Suma zejść: 1 122,58 m
  • Data: 11 września 2019
  • Lokalizacja: Polska, małopolskie, Mszana Dolna
1578554
Dwór w Rabie Niżnej
Zachowany do dziś dwór zbudowany został w 1832 roku przez Franciszka Baranowskiego. Klasycystyczny, murowany, kryty gontowym dachem mansardowym z naczółkami. W jednym z pomieszczeń urządzono kaplicę. Po II wojnie światowej dworek ocalał i dostał się w ręce księży Michalitów, przez jakiś czas w kaplicy przebywały Siostry Rodziny Maryi z Mszany Dolnej a w 1957 roku do kaplicy przybyli ojcowie Franciszkanie. W latach 70. XX w. dwór został przebudowany i adaptowany na ośrodek wypoczynkowy. Obecnie to budynek prostokątny, dwukondygnacyjny, kryty dachem mansardowym z naczółkami, posiadający od frontu facjatę pięcioosiową z niską attyką u góry i ganek wsparty na dwóch kolumnach. Mieści się tam Dom Pomocy Społecznej.
1578555
Przełęcz między Olszówką a Porębą Wielką
widok ze zboczy Chabówki w kierunku zachodnim
1578556
Przełęcz między Olszówką a Porębą Wielką
widok ze zboczy Chabówki w kierunku południowo wschodnim na dolinę potoku Koninki i Porębę Wielką
1578557
Kapliczka św. Rozalii w Koninkach
Pierwsza kapliczka była mała i wisiała na drzewie. Potem w 1840 r. została wybudowana kapliczka z obrazem Św. Rozalii za ocalenie Koninek i Zagronia przed zarazą tzw. cholerą. Podczas II wojny światowej kapliczka została spalona przez Niemców. Po wojnie znów odbudowano kapliczkę i była zbudowana ona z bali drewnianych bez gwoździ na kołki drewniane. Niestety i ta kapliczka nie dotrwała wraz z obrazem do dzisiejszych czasów, gdyż w 1992 r. została spalona. Wkrótce po spaleniu wybudowana została nowa, obecna kapliczka, która różni się od wcześniejszych. Jest większa, murowana i otynkowana na biało. Do wnętrza można wejść. W środku znajduje się pomieszczenie dla kilkunastu osób. Oprócz obrazu św. Rozalii na bocznych ścianach wiszą obrazy ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa i Niepokalanego Serca Najświętszej Panny Maryji. Odprawiane są tam głównie majówki.
1578558
Poręba Wielka - Banachy
widok w kierunku zachodnim na Tobołczyk i Burcane
1578559
Poręba Wielka - Banachy
widok w kierunku północnym na Beskid Wyspowy
1578560
Muzeum Biograficzne Władysława Orkana "Orkanówka" w Porębie Wielkiej
Muzeum „Orkanówka” w Porębie Wielkiej mieści się w drewnianej willi, zbudowanej w latach 1903–06, w stylu nawiązującym do zakopiańskiego. Jest to budynek parterowy, z wysokim zagospodarowanym poddaszem. Zbudowany został na rzucie prostokąta w układzie szerokofrontowym, z przeszkloną werandą na osi. Nakryty jest stromym gontowym dachem przyczółkowym z okapem przyzbowym. Zbiory muzealne pokazują życie i twórczość literacką Władysława Orkana (1875–1930). W pomieszczeniach tych zgromadzono także zabytki kultury materialnej górali mieszkających na północnych stokach Gorców.
1578561
kaplica pw. św. Sebastiana w Niedźwiedziu
W 1696 wybudowany został drewniany kościół na miejscu wcześniejszego, który spłonął rok wcześniej. W 1846 r. dobudowano do kościoła murowaną kaplicę, w której stanął ołtarz poświęcony Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. W 1850 dobudowano jeszcze wieżę. W 1992 r. drewniana część kościoła spłonęła. W tym samym roku czyli 1992 na pogorzelisku stanęła kaplica św. Sebastiana, której częścią stała się ocalała z pożaru kaplica Najświętszego Serca Pana Jezusa. W ołtarzu kaplicy umieszczono figurę Maryi, która także ocalała z pożaru. Murowana kaplica pw. św. Sebastiana w Niedźwiedziu pełni rolę kościoła pomocniczego miejscowej parafii.
1578562
Dwór Krasińskich w Mszanie Dolnej
Po zakupieniu w 1905 r. majątku, Krasińscy przebudowali stary dwór, nadając mu charakter angielskiego „cottage” i był on jednym z najbardziej oryginalnych dokonań architektonicznych w tym regionie. Krasińsy mieszkali w nim do końca wojny. Po zakończeniu II wojny światowej majątek został znacjonalizowany. W 1946 roku we dworze umieszczono Gimnazjum Rolnicze, a w 1950 Zasadniczą Szkołę Zawodową. W 1956 roku rozpoczął działalność Państwowy Młodzieżowy Zakład Wychowawczy, funkcjonujący do dzisiaj. Pod koniec lat 60. XX wieku w celu przystosowanie budynku do pełnienia nowej funkcji, przeprowadzono generalny remont, w wyniku którego dwór Krasińskich zatracił całkowicie cechy stylowe. Zniknęły wówczas ozdobne balkony, podcienia, taras od strony parku.
1578563
Kościół pw. św. Marii Magdaleny w Kasinie Wielkiej
Kościół św. Marii Magdaleny w Kasinie Wielkiej powstał w 1678 r. Dwa lata później dobudowano do niego wieżę. Nawę i prezbiterium przykrywa wspólny gontowy dach wielopołaciowy. Polichromia nosi cechy barokowe. Późnobarokowe ołtarze wykonane zostały w XIX w., w głównym umieszczono rzeźbę św. Marii Magdaleny oraz św.św. Piotra i Pawła. Na ścianach znajdują się stacje Drogi Krzyżowej z XVII w. Na belce tęczowej umieszczony jest krucyfiks i wycięte z desek barokowe postaci Matki Boskiej i św. Jana z XVII w. Warta uwagi jest również chrzcielnica ścienna z XVII w.
1578564
Dwór Sławińskich w Kasince Małej
Na północ od kościoła można zobaczyć dawny dwór szlachecki rodziny Sławińskich z 2 połowy XIX w. Jest to budowla kamienna z elementami stolarki drewnianej, od strony zachodniej ozdobiona obszerną werandą. Obok kompleks zabudowań dworskich: stajnia kamienna, stodoła i spichlerz.
Korzystając z okresu niezbyt sprzyjającego dalszym wycieczkom rowerowym oraz z wolnych mocy przerobowych, postanowiłem opublikować kilka wycieczek z okresu kiedy jeszcze nie korzystałem z aplikacji Traseo. Wycieczek tych było bardzo dużo więc siłą rzeczy ograniczyłem się do bardziej ciekawych, przynajmniej z mojego punktu widzenia bądź takich, które z jakiegoś powodu zapisały mi się w pamięci. Jedną z takich wycieczek była ta w dniu 11 września 2019 r. Z oczywistych względów przebieg trasy jest rysowany ręcznie przy pomocy aplikacji, natomiast zdjęcia zostały zrobione podczas wycieczki. Zdjęcia te oraz krótkie opisy pod nimi nie mają zastępować przewodnika, mają tylko uświadomić, że takie miejsca istnieją i może na tyle zaciekawią, że skłonią jeśli nie do powtórzenia całej trasy to do odwiedzenia poszczególnych miejsc. Podczas tej wycieczki poruszałem się po terenie graniczących ze sobą Gorców i Beskidu Wyspowego a co za tym idzie było trochę wspinania się na liczne podjazdy, czasami bardzo strome. Trud związany z pokonywaniem tych wzniesień nagradzany był wspaniałymi widokami na szczyty i zbocza otaczających mnie gór. Poruszałem się głównie drogami asfaltowymi a skoro padło słowo głównie to znaczy, że były też mniej komfortowe odcinki. Do takich należał odcinek między Olszówką a Porębą Wielką, gdzie trzeba było wspiąć się na przełęcz znajdującą się pomiędzy tymi miejscowościami korzystając z gruntowej, niezbyt równej drogi. Podczas wycieczki największą atrakcją była przyroda i widoki roztaczające się ze szczytów wzniesień lub ich zboczy. Atrakcji stworzonych ręką ludzką było wyjątkowo mało. Były to trzy obiekty sakralne w postaci kościoła i dwóch kaplic oraz trzech dworków. Z obiektów sakralnych niewątpliwie najcenniejszym jest drewniany kościół w Kasinie Wielkiej. Jeśli chodzi natomiast o dworki to te w Mszanie Dolnej i Rabie Niżnej, w wyniku przeprowadzanych remontów i adaptacji do różnych funkcji pełnionych od czasu powstania, zatraciły swoje style. Najbliższa oryginałowi jest „Orkanówka” w Porębie Górnej w której funkcjonuje muzeum związane z Władysławem Orkanem.

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Beskid Wyspowy
Beskid Wyspowy - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa w wersji elektronicznej, którą można otworzyć jako jeden z podkłądów offline w aplikacji mobilnej Traseo. Mapa wydawnictwa compass obejmuje zasięgiem Beskid Wyspowy oraz Pogórze Wiśnickie i wschodnią część Pogórza Wielickiego. Od północy...

Mapa Beskid Żywiecki
Beskid Żywiecki - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Beskidu Żywieckiego, z Babiogórskim Parkiem Narodowym i najwyższym szczytem - Babią Górą (1725 m n.p.m.). Na mapie znajduje się część Beskidu Śląskiego - sięgając na zachodzie po miejscowości Istebna i Jaworzynka, czyli miejsce styku granic...

Mapa Małopolska na rowerze
Małopolska na rowerze - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa przedstawia sieć zrealizowanych do tej pory (VII 2020) tras rowerowych: - z projektu VeloMałopolska; - Szlak wokół Tatr (część polska); - inne szlaki rowerowe (lokalne terenowe, szlak Orlich Gniazd, Green Velo, Szlak karpacki).  ...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.

Beta