Krzeszowice - Zator - Krzeszowice

Dodano 14 stycznia 2023 przez rysowanie
Krzeszowice - Zator - Krzeszowice
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

285075
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Rower turystyczny
  • Stopień trudności: Łatwy
  • Gwiazdki:  4.2
  • Dystans: 72,8 km
  • Przewyższenie: 183,18 m
  • Suma podejść: 689,88 m
  • Suma zejść: 690,02 m
  • Data: 16 czerwca 2018
  • Lokalizacja: Polska, małopolskie, Krzeszowice
1569114
Brama Zwierzyniecka w Tenczynku
Jest to brama wjazdowa w stylu neogotyckim z 2 pol. XIX w. do Zwierzyńca należącego do zamku Tenczyn. Jest to jedyna z czterech bram Zwierzyńca, która dotąd przetrwała. Krzeszowice. Ma ona charakter ozdobny (obecnie bez skrzydeł bramy), po obu stronach drogi stoją wysokie ceglane wieże (filary) z sokołami i chartami. Brama składa się z sześciu ceglanych filarów. Dwa środkowe otaczały główną bramę, wieńczyły je rzeźby przedstawiające jelenie, natomiast w górnej ich części ozdobione zostały głowami zwierząt. Nad bramą główną znajdowała się odlana w żeliwie ażurowa rama zwieńczona herbem rodu Potockich z pobliskich Krzeszowic — jej właścicieli.
1569116
Gaudynowskie Skały w Brodłach
Gaudynowskie Skały to grupa skał na lewym brzegu górnego biegu potoku Brodła. Są to jurajskie skały w postaci iglic i prostopadłych ścian i są najbardziej wysuniętą na południowy zachód wychodnią skalistych wapieni górnojurajskich.. Od 16 listopada 1998 roku stanowią one pomnik przyrody nieożywionej, są także obiektem Ekomuzeum Alwernia. Białe ostańcowe Skały Gaudynowskie osiągając wysokość do 20 metrów, ciągną się na długości około 600 metrów
1569117
ruiny Pałacu Szembeków w Porębie Żegoty
Pałac w Porębie Żegoty był budowlą rokokowo-klasycystyczną. Pierwszy dwór istniał tu w XVII wieku. Obecny pałac powstał w kilku etapach pomiędzy końcem XVII a początkiem XX wieku. W 1945 roku podczas stacjonowania w pałacu wojsk sowieckich wybuchł pożar, który strawił dachy i część pałacowych wnętrz. Dzieła zniszczenia dopełniły grabieże okolicznych mieszkańców. W 1987 roku majątek został przejęty przez Spółdzielnię Produkcyjną „Okleśna”, która doprowadziła ruiny pałacu do ostatecznej dewastacji.
1569118
Mauzoleum Szembeków w Porębie Żegoty
W parku przylegającym do pałacu zachowało się Mauzoleum Szembeków z lat 1921-1922 (proj. Karola Stryjeńskiego). Nad wejściem do kaplicy wznosi się oryginalna rzeźba Matki Boskiej z Dzieciątkiem na ramieniu. Zdewastowane mauzoleum zostało odrestaurowane a znajdujące się w nim trumny zostały przeniesione do kaplicy na cmentarzu.
1569119
Przeprawa promowa przez Wisłę
1569120
pałac w Spytkowicach
Zamek zbudowany w I połowie XVI wieku w stylu gotycko-renesansowym a przed rokiem 1630 został znacznie powiększony i przekształcony w okazałą trójskrzydłową wczesnobarokową rezydencję. W 1644 r. zamek przeszedł w ręce Opalińskich a od początku XIX wieku do 1945 roku zamek był własnością Potockich. Po zniszczeniach, jakim zamek uległ podczas II wojny światowej, obiekt odbudowano w drugiej połowie XX wieku przywracając mu wygląd wczesnobarokowy. Obecnie zamek należy do Skarbu Państwa. W 2000 r. otwarto ekspozyturę Krakowskiego Archiwum Państwowego.
1569121
dwór w Rudzach
Dwór w Rudzach został wzniesiony w drugiej połowie XVIII wieku prawdopodobnie przez Jana Biberstein-Starowieyskiego. Jest budynkiem murowanym z cegły, tynkowanym, posadowionym na wyodrębnionej odsadzką ławie fundamentowej. Założony na planie prostokąta, z trzema wydatnymi ryzalitami od ogrodu i płytkim ryzalitem pozornym na osiach środkowych elewacji frontowej (zachodniej).
1569122
zamek w Zatorze
Zamek pierwotnie o cechach obronnych, książęcy z 1445 r. W późniejszym okresie przebudowany na rezydencję magnacką. Gruntownie odrestaurowany przez Potockich w 1836 r. według projektu F.M. Lanciego. W latach 1964-1973 gruntownie odrestaurowany. Po procesie spadkowym na początku 2013 roku zamek został odzyskany przez ród Potockich.
1569123
ruiny Zamku Lipowiec
W 1243 r. dobra babickie wraz z Lipowcem nabył biskup krakowski Jan Prandota. Lipowiec pozostał własnością biskupstwa do 1789 r. Za czasów biskupa Jana Prandoty zamek prawdopodobnie był drewniany. Zamek był wielokrotnie przekształcany. Pełnił funkcję strażniczą oraz rezydencjonalną, później został więzieniem dla duchownych. Kolejne wojny i pożary doprowadziły zamek do ruiny. Opuszczony i niszczejący zamek przetrwał w stanie ruiny do połowy lat pięćdziesiątych XX w., kiedy to uznano Lipowiec za obiekt zabytkowy i przeprowadzono prace konserwatorskie
1569124
pałac w Płazie
W 1832 roku został wzniesiony barokowy pałac z inicjatywy Wincentego hrabiego Szembeka. Na przełomie XIX/XX wieku majątek zakupił hrabia Adam Starzeński, który w latach 1900-1901 przebudował pałac, nadając obiektowi dzisiejszy wygląd. Objęła ona m.in. adaptację wnętrza, niewielką dobudowę od zachodu, nowe ukształtowanie elewacji oraz dachy łamane z facjatami i lukarnami.
Po II Wojnie Światowej w dworze działało Technikum Rachunkowości Rolniczej, które istniało do 1953 r. Następnie obiekt został przekazany na cele opieki społecznej. W 1954 r. utworzono w nim Zakład Specjalny dla Umysłowo Upośledzonych, Niezdolnych do Pracy Kobiet, który następnie przekształcono w Dom Pomocy Społecznej.
1569125
zegar na plebani w Płazie
zegar na plebani w Płazie a pod nim jakże trafna sentencja
1569126
kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Płazie
Budowa kościoła rozpoczęła się w I połowie XVI wieku i trwała do 1576 roku. W 1605 roku kościół został konsekrowany. W ciągu wieków jego architektura i wystrój wielokrotnie ulegały przekształceniom i uzupełnieniom. Na kościele znajduje się sygnaturka kształtu barokowego, a także dzwon wykonany w 1850 r.
Korzystając z okresu niezbyt sprzyjającego dalszym wycieczkom rowerowym oraz z wolnych mocy przerobowych, postanowiłem opublikować kilka wycieczek z okresu kiedy jeszcze nie korzystałem z aplikacji Traseo. Wycieczek tych było bardzo dużo więc siłą rzeczy ograniczyłem się do bardziej ciekawych, przynajmniej z mojego punktu widzenia bądź takich, które z jakiegoś powodu zapisały mi się w pamięci. Jedną z takich wycieczek była ta w dniu 16 czerwca 2018 r. Z oczywistych względów przebieg trasy jest rysowany ręcznie przy pomocy aplikacji, natomiast zdjęcia zostały zrobione podczas tej wycieczki. Opublikowanie wycieczki ma na celu pokazanie miejsc wartych zobaczenia i stanowić propozycję jeśli nie do powtórzenia całej trasy to przynajmniej zachęcić do odwiedzenia poszczególnych miejsc. Tym razem postanowiłem odwiedzić stolicę Doliny Karpia czyli Zator. Zgodnie z moimi preferencjami trasa była pętlą i można ją podzielić na trzy umowne etapy. Etap pierwszy to z Krzeszowic do przeprawy promowej przez Wisłę i przebiegał on przez pofałdowany teren z umiarkowanymi podjazdami. Etap drugi przebiegał przez tereny płaskie i rozciągał się od przeprawy promowej przez Wisłę do Babic. No i etap trzeci z Bibic do Krzeszowic zawierający dwa konkretne podjazdy, zwłaszcza pod wzgórze z zamkiem Lipowiec. Na trasie wycieczki znajdowało się wiele interesujących obiektów przynajmniej z mojego punktu widzenia. Na pewno wymieniłbym zamek w Spytkowicach, niestety w weekendy niedostępny, także z zewnątrz. Wartym zobaczenia jest pałac w Płazie, w którym funkcjonuje Dom Pomocy Społecznej. Co ciekawe, w odróżnieniu od wielu ośrodków w których jest DPS, nie tylko jest umożliwione zwiedzanie ale nawet poprowadzona jest ścieżka dydaktyczna po parku. Interesującym jest a w zasadzie będzie po remoncie zamek w Zatorze. Został zwrócony spadkobiercom przedwojennych właścicieli i z uwagi na remont jest niedostępny. Mniej szczęścia do remontów miał Pałac Szembeków w Porębie Żegoty, z którego już mało co zostało. Ruiną jest także zamek Lipowiec ale jest on celowo utrzymywany w stanie ruiny kontrolowanej i jest udostępniany do zwiedzania. Podczas wycieczki nie zabrakło także terenów leśnych by wymienić choćby Las Zwierzyniec, Las Orlej, Czarny Las czy Las Rudno.

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Jura Krakowsko-Częstochowska
Jura Krakowsko-Częstochowska - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Jura Krakowsko-Częstochowska to wyjątkowy i niepowtarzalny region w naszym kraju. Może poszczycić się ogromną liczbą różnorodnych skał i ostańców, oplecionych siecią dróg wspinaczkowych. Jej podziemny świat tworzą tysiące jaskiń oraz grot....

Mapa Rowerowy Szlak Orlich Gniazd
Rowerowy Szlak Orlich Gniazd - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Szlak Orlich Gniazd to „rowerowy klasyk”. Jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych szlaków rowerowych w kraju, cieszącym się ugruntowaną renomą i dużą popularnością zarówno wśród rowerzystów o sportowym zacięciu, jak i miłośników turystyki...

Mapa Czechy i Słowacja – mapa samochodowa
Czechy i Słowacja – mapa samochodowa - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa samochodowa Słowacji i Czech zawiera: aktualną sieć autostrad, dróg ekspresowych i głównych, z podziałem na dwupasmowe i jednopasmowe; drogi w budowie, numerację dróg oraz kilometraż. Na mapie zaznaczono: przejścia graniczne, Autostradowe...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.

Beta