Kraków - Wieliczka - Kraków

Dodano 1 marca 2023 przez aplikację Android
Kraków - Wieliczka - Kraków
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

289149
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Rower turystyczny
  • Stopień trudności: Łatwy
  • Gwiazdki:  4.9
  • Dystans: 72,5 km
  • Czas trwania: 6 h 9 min
  • Średnia prędkość: 11,78 km/h
  • Przewyższenie: 265,45 m
  • Suma podejść: 2 689,97 m
  • Suma zejść: 2 692,37 m
  • Data: 1 marca 2023
  • Lokalizacja: Polska, małopolskie, Kraków, Wieliczka
1602435
Willa Kirchajerów w Krakowie Dębnikach
Właścicielami dworku byli w latach 1910-1925 Kirchmayerowie, rodzina skoligacona z Janem Matejką. Od 1995 r. w budynku znajdowała się siedziba Podgórskiej Biblioteki Publicznej a od 2017 r. Biblioteka Główna Biblioteki Kraków.
Willa została wzniesiona w końcu XIX w. w stylu historyzującym z elementami neogotyku i secesji. Otoczoną ogrodem, parterową, murowaną posesję zbudowano na planie prostokąta. Częściowo podpiwniczona i przykryta dwuspadowym dachem willa ma charakter podmiejskiego dworku. Jego szczytowe ściany zdobią sterczyny, a część ogrodową – kamienny taras z tralkami.
1602436
Willa Szarskich w Krakowie-Swoszowicach
Willa została wybudowana około 1880 roku, a na początku XX wieku zakupiona przez Henryka Szarskiego. Willa miała 5 pokoi na parterze, 3 na piętrze i 4 werandy. Uznana za zabytek i nieco przebudowana pełni funkcję przedszkola.
1602437
dwór w Krakowie – Wróblowicach
wybudowany przed 1880 r. dwór jest budynkiem częściowo drewnianym (strona południowa), częściowo murowanym z cegły (strona północna). Rzut złożony jakby z dwóch części – wschodniej, z zaakcentowaną portykiem osią – i zachodniej, do której przylega dodatkowo niewielka przybudówka. Budowla parterowa, z częściowo użytkowanym poddaszem.
1602438
dwór w Ochojnie
Dwór z 1875 roku był pierwszym murowanym budynkiem na terenie wsi. W 2010 r. w budynku rozpoczęła działalność Galeria Sztuki Batko
1602439
stok narciarski w Podstolicach
1602440
kościół pw. Ducha Świętego w Podstolicach
Obecny kościół w Podstolicach powstał w 1870 roku na miejscu poprzedniego kościółka. Nie posiadał on wówczas wieży, ale dobudowano ją po zniszczeniu w czasie I wojny światowej dzwonnicy stojącej obok. Ze starego kościoła, oprócz dzwonów, przeniesiono w czasie przebudowy także sygnaturkę z roku 1631 o imieniu św. Agnieszki oraz umieszczono trzy ołtarze, które przetrwały do obecnych czasów.
1602441
dwór w Sygneczowie
Dwór w Sygneczowie został zbudowany na przełomie XIX i XX wieku, na początku i w połowie XX wieku przebudowywany. Jest budowlą murowaną, parterową na wysokim podpiwniczeniu, z użytkowym poddaszem. Założony na planie prostokąta. Od strony fasady frontowej wejście zaakcentowane portykiem czterokolumnowym, dźwigającym balkon dostępny z szerokiej facjaty zajmującej część poddasza. Od strony ogrodu wejście prowadzi przez szeroki taras otoczony kamienna balustradą tralkową. Nad nim niewielka facjata. Całość nakryta dachem czterospadowym. Nad facjatą frontową dach dwuspadowy, a nad ogrodową dwuspadowy z naczółkiem. W dawnym dworze Klemensiewiczów mieści się szkoła podstawowa.
1602442
dwór w Sierczy
W dworze ma swoją siedzibę Zgromadzenia Sióstr Urszulanek w Krakowie. Dwór w Sierczy jest budynkiem murowanym z cegły, w partiach piwnic z kamienia. Wzniesiony na rzucie wydłużonego prostokąta, z wąskimi i krótszymi względem korpusu głównego skrzydłami bocznymi. Po stronie zachodniej przewiązka łącząca dwór z kaplicą. Frontowa elewacja poprzedzona czterofilarowym portykiem, dźwigającym balkon, nad którym zwieńczona trójkątnym przyczółkiem wystawka. Elewację ogrodową zdobi przebiegający przez całą długość budynku wsparty na betonowych słupach balkon Całość nakryta dachem mansardowym, w którym rząd okien, doświetlających umieszczone w poddaszu cele.
Swój obecny kształt uzyskał w trakcie przebudowy, przeprowadzonej w 1933 roku. Przebudowa objęła nadbudowę kondygnacji mieszczącej cele sióstr zakonnych, zmianę dachu na mansardowy, nadbudowę skrzydeł bocznych oraz zmianę dyspozycji przestrzennej wnętrz.
1602443
Stara Synagoga w Wieliczce
Stara Synagoga jest najstarszą spośród zachowanych wielickich synagog. Synagoga została zbudowana w połowie XVIII wieku po zachodniej stronie centrum żydowskiej osady na Klaśnie. Murowany z kamienia łamanego i cegły, jednoprzestrzenny i orientowany budynek synagogi wzniesiono na planie prostokąta. Podczas II wojny światowej hitlerowcy zdewastowali wnętrze. synagogi. Po zakończeniu wojny budynek przeznaczono na magazyn i taką funkcję pełnił on do początku XXI w. Obecnie w budynku trwają prace remontowe i budynek jest zamknięty dla zwiedzających.
1602444
Pałac Przychockich w Wieliczce
Obiekt neoklasyczny znajduje się na Rynku Górnym w Wieliczce, zbudowany na fundamentach starego ratusza w drugiej połowie XVIII w, dzięki staraniom Kazimierza Przychockiego. Przez dziesiątki lat mieściło się w pałacu gimnazjum im. Jana Matejki, obecnie zaś Zespól. Szkół Zawodowych im. E. Dembowskiego.
1602445
Zamek Żupny w Wieliczce
Od początku swojego istnienia do 1945 roku Zamek Żupny byt własnością przedsiębiorstwa górniczego zwanego Żupy Krakowskie(do 1772 r.) a następnie Saliny. Rezydowali w nim żupnicy, czyli zarządcy-administratorzy kopalni. Jest to jedyna w Europie rezydencja o charakterze obronnym, która była siedzibą władz administracyjno-gospodarczych, a nie panującego. Zbudowany na przełomie XIII i XIV wieku, wielokrotnie przebudowywany, w czasie ostatniej wojny uległ zniszczeniu. Współcześnie mieści się w nim Muzeum Żup Krakowskich. W salach można obejrzeć ciekawe ekspozycje związane tematycznie z kopalnią soli. W czerwcu 2013 Zamek Żupny został wpisany na Listę światowego Dziedzictwa UNESCO.
1602446
kościół pw. św. Klemensa w Wieliczce
Kościół parafialny pod wezwaniem św. Klemensa, papieża i pierwszego patrona górników został wzniesiony z fundacji mieszczan w 1381 roku. W tym stanie przetrwał do roku 1786. Obecny kształt kościoła pochodzi z XIX wieku. W obiekcie zachowały się elementy architektoniczne z XIII i XIV wieku. Z XVII wieku pochodzi kaplica grobowa Morstinów, zdobiona stiukami Baltazara Fontany. Obok kościoła znajduje się dzwonnica zaprojektowana przez włoskiego architekta Pellegriniego, ufundował ją Jan III Sobieski po zwycięstwie nad Turkami.
1602447
Pałac Konopków w Wieliczce
Późnobarokowy pałac wybudowany w latach osiemdziesiątych XVIII wieku przez braci Konopków. Pierwotnie składał się z piętrowego pałacu ze ścianą frontową zwróconą ku zachodowi, tarasu, dziedzińca oraz zabudowań gospodarczych. Konopkowie sprzedali pałac władzom austriackim, które przeznaczyły go na budynek dla kopalni. Zamieszkiwał tu Feliks Piestrak, kierownik Szkoły Górniczej w Wieliczce w latach 1909-1912 i 1918-1924. W połowie XX wieku znajdowała się w nim Miejska Biblioteka Publiczna. Obecnie budynek został przeznaczony na oddział Instytutu Pamięci Narodowej.
1602448
kościół pw. św. Sebastiana w Wieliczce
Modrzewiowy kościółek został zbudowany w 1582 roku. Cennymi zabytkami renesansowego malarstwa są znajdujące się w kościele św. Sebastiana dwa obrazy z II pot. XVI w, przemalowane olejno przez Włodzimierza Tetmajera podczas gruntownej restauracji kościoła, w pierwszych latach XX w. Wnętrze świątyni zdobi młodopolska polichromia z 1906 roku, kolejne dzieło Tetmajera oraz witraże krakowskiej firmy Żeleńskiego, zaprojektowane przez Stanisława Matejkę.
1602449
dwór w Zabawie
dwór z końca XVIII wieku, przebudowany na przełomie XIX i XX wieku. Umiejscowienie dworu sprawia, że bardzo łatwo go przeoczyć - znajduje się wśród wybudowanych współcześnie domów jednorodzinnych.
1602450
dwór w Śledziejowicach
Dwór, którego historia sięga pierwszej połowy dziewiętnastego wieku wzniesiony został przez Józefa Zdzieńskiego i był klasycznym „dworem polskim”. Parterowy, tynkowany. Zbudowany z bali modrzewiowych na fundamentach ogromnych piwnic, usytuowanych pod całą szerokością budynku,. Założony został na rzucie wydłużonego prostokąta. Od strony północnej dobudowano później dwukondygnacyjną oficynę, połączoną z korpusem głównym za pomocą ściany kurtynowej – przewiązki. W 1950 roku nieruchomości rolne, wraz z dworem i zabudowaniami przekazane zostały Skarbowi Państwa. Nie remontowane budynki zaczęty stopniowo przekształcać się w ruinę i dopiero w 1987 roku nowy właściciel przeprowadził gruntowny remont i dwór obecnie znów pełni rolę rodzinnej siedziby mieszkalnej.
1602451
dwór w Kokotowie
Dwór zbudowany na przełomie XVIII i XIX w. dla Niedzielskich. Przebudowany na pocz. XX w., wyremontowany w latach 1985-1986. Budynek klasycystyczny, piętrowy, z ryzalitem środkowym.
1602452
kościół pw. Wniebowzięcia NPM w Grabiu
Świątynia została wzniesiona w latach 40. XVIII w. (od 1742 do 1747 r.). Kościółek kilkakrotnie był remontowany i nieznacznie przerabiany, m.in. po zniszczeniach z 1914 r. Kościółek jest drewniany, salowy z chórem muzycznym ponad głównym wejściem, bez wieży, jedynie z sygnaturką na dachu. Obok kościoła znajduje się wolno stojąca drewniana dzwonnica.
1602453
Świątynia buddyjska Radha Gowind Bhakti Yog Mandir w Brzegach
Radha Govind Society of Poland jest polskim oddziałem międzynarodowej organizacji non-profit Jagadguru Kripalu Parishat, założonej przez Shree Kripaluji Maharaj. Celem organizacji jest szerzenie wiedzy o drodze Świadomości Duchowej Miłości, objawionej w takich świętych pismach hinduskich jak Wedy i Bhagwatam. Mieszczące się w Brzegach pod Krakowem centrum jest miejscem, które stara się przybliżyć wszystkim zainteresowanym bogactwo kultury i duchowości Indii.
1602454
kaplica Matki Boskiej Częstochowskiej w Lasku Mogilskim w Krakowie
Kaplica została wybudowana w czynie społecznym w 1986 na miejscu poprzedniej. Nową, większa kaplica, zachowała proporcjonalnie kształty poprzedniej.
1602455
Opactwo Cystersów i Bazylika Krzyża Świętego w Krakowie – Mogile
świątynia została konsekrowana w 1266 roku lecz samo przybycie cystersów do Mogiły nastąpiło nieco ponad czterdzieści lat wcześniej. W czasie kilkuset lat od powstania kościół kilka razy padał ofiarą płomieni, a po następujących po sobie odbudowach zmieniał się jego wygląd.
1602456
Kościół pw. św. Bartłomieja w Krakowie – Mogile
Kościół zbudowano w 1466 r. z inicjatywy opata miejscowych cystersów Piotra Hirszberga z Biecza. Jest to drugi kościół stojący na tym miejscu, a wznosił go cieśla królewski Maciej Mączka. W 1740 r. dobudowano boczne kaplice oraz zakrystię ze skarbcem. Jest to świątynia gotycka. Kościół składa się z trójnawowego korpusu i węższego prezbiterium zamkniętego trójbocznie. Do korpusu nawowego przylegają dwie późnogotyckie kaplice. Wewnątrz znajduje się bogato zdobiony portal o zamknięciu ostrołukowym. Polichromia rokokowa zdobiąca wnętrze datowana jest na ok. 1766 r.
1602457
Willa Rogozińskich w Krakowie – Mogile
Pierwotnie w tym miejscu stał drewniany dom wybudowany przez wiejskich nauczycieli Kazimierza Rogozińskiego i jego żonę Agnieszkę Biczównę. Ich potomkowie wybudowali w stylu eklektycznym istniejącą do dzisiaj willę oraz ok. 1890 r. założyli przed nią park. Obecnie opuszczona willa niszczeje.
1602458
kościół pomocniczy pw. św. Jana Chrzciciela i Matki Boskiej Szkaplerznej w Krakowie – Krzesławicach
Kościół zbudowany został w latach 1633-1648 w Jaworniku, miejscowości położonej około 30 km na południe od Krakowa. Uszkodzony znacznie w 1982 r. w czasie wichury kościół postanowiono rozebrać, ale ostatecznie zabytek został przeniesiony do Krakowa-Krzesławic i tu w latach 1984-1997 odbudowany. Zrekonstruowano m.in. drewnianą wieżę-dzwonnicę, więźbę dachową, zakrystię i przedsionek, oszalowano ściany zewnętrzne, a dachy pokryto gontami.
1602459
dworek Matejki w Krzesławicach w Krakowie
W 1876 roku Krzesławice zakupił, z przeznaczeniem na swoją letnią siedzibę, Jan Matejko. Po nabyciu wsi Matejko przebudował istniejący dwór nadając mu styl gotyku nadwiślańskiego. Zaprojektował istniejący do dziś ganek oraz dobudował do niskiego parterowego budynku pokrytego dachem dwuspadowym, gontowym, obszerną pracownię.
1602460
Dwór na Prądniku Czerwonym w Krakowie
Dwór z folwarkiem benedyktynów z 2 poł. XVIII w. Dwór przebudowano ok. 1900 r. Jest to tzw. dworek rządcówki.
1602461
kaplica św. Jana Chrzciciela w Krakowie - Prądniku Czerwonym
Kaplica została wybudowana w 1642 r. na miejscu poprzedniej. Kaplica jest budowlą barokową, orientowaną, murowaną, centralną, na podstawie kwadratu, nakryta kopułą. Ściany wysokie, tynkowane zakończone gzymsem koronującym o dość znacznym występie. Kopuła wyrasta bez pośrednictwa bębna. Portal wejściowy ma gzymsy ciosane z piaskowca.
1603241
konfiguracja trasy
Podczas wycieczki postanowiłem odwiedzić powiat Wielicki. Ponieważ Wieliczka znajduje się po południowej stronie Krakowa a początek i koniec wycieczki znajdował się na północy Krakowa, automatycznie duża część trasy wycieczki przebiegała przez Kraków. Miało to na pewno wpływ na średnią prędkość albowiem po drodze miałem dużo skrzyżowań przed którymi musiałem zwalniać albo zatrzymywać się. Na średnią prędkość miała też duża ilość obiektów, które chciałem zobaczyć i zrobić po kilka zdjęć z różnych ujęć. Duża ilość obiektów wytypowanych do obejrzenia była spowodowana tym, że przy bezlistnych drzewach były one stosunkowo dobrze widoczne i szkoda było tego nie wykorzystać. O trasie można powiedzieć, że byłaby bardzo płaska, gdyby nie trzy wzniesienia na których znajduje się Ochojno, Sygneczów i kościół św. Sebastiana w Wieliczce. Pozostała część trasy była generalnie płaska, czasami aż do znudzenia. Z istotniejszych informacji warto wspomnieć o odbywających się pracach budowlanych w Zamku Żupnym w Wieliczce, które jak się dowiedziałem prawdopodobnie potrwają jeszcze ponad rok. Wnętrza zamku można zwiedzać jednakże spacer po dziedzińcu i oglądanie z niego zamku można odłożyć na później.

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Beskid Wyspowy
Beskid Wyspowy - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa w wersji elektronicznej, którą można otworzyć jako jeden z podkłądów offline w aplikacji mobilnej Traseo. Mapa wydawnictwa compass obejmuje zasięgiem Beskid Wyspowy oraz Pogórze Wiśnickie i wschodnią część Pogórza Wielickiego. Od północy...

Mapa Małopolska na rowerze
Małopolska na rowerze - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa przedstawia sieć zrealizowanych do tej pory (VII 2020) tras rowerowych: - z projektu VeloMałopolska; - Szlak wokół Tatr (część polska); - inne szlaki rowerowe (lokalne terenowe, szlak Orlich Gniazd, Green Velo, Szlak karpacki).  ...

Mapa Okolice Krakowa
Okolice Krakowa - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Krakowa i okolic przedstawia najważniejsze tereny rekreacyjne tego rejonu, m.in. Puszczę Niepołomicką, Dolinki Podkrakowskie i Ojcowski Park Narodowy. Obszar mapy "Okolice Krakowa" zamknięty jest przez Bochnię na wschodzie, Wadowice na...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.

Beta