Kraków - Racławice - Kraków

Dodano 30 czerwca 2023 przez aplikację Android
Kraków - Racławice - Kraków
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

310396
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Rower turystyczny
  • Stopień trudności: Łatwy
  • Gwiazdki:  5.9
  • Dystans: 79,1 km
  • Czas trwania: 6 h 20 min
  • Średnia prędkość: 12,49 km/h
  • Przewyższenie: 283,2 m
  • Suma podejść: 1 825,68 m
  • Suma zejść: 1 823,28 m
  • Data: 30 czerwca 2023
1685290
dwór w Rzeplinie
Dwór, niestety z roku na rok, jest coraz mniej widoczny z uwagi na rozrastające się drzewa i krzewy. A szkoda, bo prezentuje się bardzo ładnie po tym jak nowy właściciel przywrócił pierwotny wygląd po nabyciu go w 2004 r. Dwór w Rzeplinie jest budowlą neoklasycystyczną z elementami baroku. Powstał na początku XIX wieku na miejscu poprzedniego i przy wykorzystaniu dawnych piwnic o sklepieniach kolebkowo-krzyżowych.
1685291
kościół pw. św. Mikołaja w Skale
Najstarsze elementy kościoła w Skale: mury nawy i część prezbiterium, wzniesione zostały w stylu gotyckim w II połowie XIV wieku. Kościół dwukrotnie spłonął: w 1737 i 1763. Za każdym razem został odbudowany. Podczas tych prac nadano całemu kościołowi charakter późnobarokowy. W latach 1948-1949 świątynia została powiększona: dobudowano zachodnią część celowo w taki sposób, aby odznaczała się od reszty budynku.
1685292
kompleks kościoła i pustelni. bł. Salomei w Grodzisku k. Skały
Wzniesiony w II poł. XVII w. kościół pw. Wniebowzięcia NMP utrzymany jest w stylu barokowym. Zewnętrzna prostokątna bryła zbliżona jest do budowli romańskiej, której resztki tkwią głębiej. Przestrzenne wnętrze, sklepione kolebkowo z lunetami i dekoracją kasetonową wykonaną w stiuku zdradza przynależność do renesansu. Górna część okrągłej wieży kościoła, spalona w 1939 r., została odbudowana w latach 60.
1685293
kompleks kościoła i pustelni. bł. Salomei w Grodzisku k. Skały
Na dziedzińcu za kościołem znajduje się zespół tzw. grot-kaplic. Poświęcono je św. Marii Magdalenie, Zaśnięciu Matki Boskiej oraz św. Janowi Chrzcicielowi. Wykonane są na. wzór jaskiń, niegdyś ich wnętrza zdobiły sztuczne formy naciekowe. W centralnej części dziedzińca wznosi się posąg-fontanna przedstawiający słonia z obeliskiem na grzbiecie Posąg został wzniesiony w 1687 roku, na cześć zwycięstwa Jana III Sobieskiego pod Wiedniem. Rzeźba jest wzorowana na rzymskim pierwowzorze stojącym przed kościołem Santa Maria Sopra Minerwa.
1685294
kompleks kościoła i pustelni. bł. Salomei w Grodzisku k. Skały
kamienne mury Pustelni św. Salomei pochodzące z XIII wieku uzupełniono cegłą w XVII wieku. Budynek składa się z amfilady trzech pomieszczeń. Wewnątrz zachował się ołtarzyk bł. Salomei, w kącie celi Góra Kalwaria i Grób Chrystusa oraz na prawo od ołtarza kamienne łoże bł. Salomei.
1685295
kompleks kościoła i pustelni. bł. Salomei w Grodzisku k. Skały
widok na Dolinę Prądnika z punktu widokowego w Grodzisku
1685296
Kaplica na Wodzie w Ojcowie
Kaplica znajduje się w miejscu dawnych łazienek zdrojowych, które przerobiono na obiekt sakralny w 1901 r. Kaplica usytuowana jest ponad potokiem na betonowych podporach, co wiązało się wg miejscowej tradycji z zarządzeniem cara Mikołaja II, zabraniającym budowy obiektów sakralnych na ziemi ojcowskiej, wobec czego kaplicę zbudowano "na wodzie".
1685297
ruiny zamku w Ojcowie
Powstanie zamku jest związane z działalnością fortyfikacyjną króla Kazimierza Wielkiego w 2 pol. XIV wieku, choć prawdopodobnie już wcześniej istniał tu gród - być może o charakterze konstrukcji drewniano-ziemnej. Król Kazimierz Wielki przypuszczalnie dokonał gruntownej przebudowy istniejącego tu już wcześniej obiektu. Król nazwał zamek Ociec u Skały, upamiętniając w ten sposób tułaczkę swego ojca, Władysława Łokietka. Nazwa ta podawana przez kroniki w różnej formie (Oczecz, Ocziec, Oszyec) przetrwała do dziś jako Ojców.
1685298
Dom "Pod Kazimierzem" w Ojcowie
Dom „Pod Kazimierzem" zbudowano ok. 1885 r. jako hotel uzdrowiskowy. Swoją funkcję pełnił do II wojny światowej. Po wojnie mieścił się w nim internat Technikum Leśnego, poczta i sklep. W latach 1994–1996 budynek został gruntownie wyremontowany i przeznaczony na Ośrodek Edukacyjno-Dydaktyczny OPN, który powstał w grudniu 1991 r.
1685299
Dom "Pod Łokietkiem" w Ojcowie
Wybudowany w 1860 r. dom „Pod Łokietkiem" mieścił niegdyś hotel z ciepłymi kąpielami, a później restaurację. W okresie powstania styczniowego hotel był główną kwaterą obozu wojskowego założonego przez A. Kurowskiego. Po II wojnie światowej budynek ten był użytkowany m.in. jako stołówka internatu Technikum Leśnego, restauracja i stacja turystyczna. Obecnie mieści się tu od 1972 r. Muzeum im. Prof. Władysława Szafera Ojcowskiego Parku Narodowego.
1685300
Bazar Warszawski w Ojcowie
wybudowany w stylu uzdrowiskowym pod koniec XIX w. i rozbudowany ok. 1920 r. W 1978 r. budynek spłonął. w latach 1983 - 1987 został zrekonstruowany
1685301
Jonaszówka (Gruby Janek)
znajduje się u wylotu bocznej Doliny Sąspowskiej. Wraz ze znajdującą się po drugiej stronie tej doliny skałą Plażówki tworzy bramę skalną. Jonaszówka ma ok. 20 m. wysokości, na jej szczycie znajdowało się dawniej dno Doliny Sąspowskiej i Prądnika.
1685302
Dolina Sąspowska
Dolina jest prawym odgałęzieniem Doliny Prądnika prawie całkowicie znajdującym się w granicach OPN. Jest to druga co do wielkości dolina tego parku, wyżłobiona w zboczach Góry Chełmowej i Złotej Góry. Na obszarze parku znajduje się środkowa i dolna część, mająca długość ok. 5 km. Część ta jest prawie niezabudowana (jedynie w jej górnej części rzadkie zabudowania). Dnem doliny płynie potok Sąspówka, prawy dopływ Prądnika a na zboczach, zwłaszcza w dolnej części znajdują się liczne skały wapienne kryjące ponoć 164 jaskinie
1685303
Willa Koziarnia w Dolinie Sąspowskiej
Willa „Koziarnia" w Dolinie Sąspowskiej to jedyny zachowany na terenie gminy dwór ziemiański. Budynek o formie charakterystycznej dla okresu 20-lecia międzywojennego nawiązujący do tzw. "stylu dworkowego" i malowniczych rozwiązań "stylu narodowego".
W budynku znajduje się Obserwatorium Sejsmologiczne. Zostało założone w 1990 roku.
1685304
kościół św. Katarzyny w Sąspowie
Kościół został wybudowany w 1760 r. na skale wapiennej na stoku doliny, w miejscu wcześniejszego drewnianego. Kościół jest murowany i otynkowany, ma kształt podłużnego ośmiokąta i składa się z nawy, sklepionego prezbiterium, zakrystii od północy z oddzielnym wejściem i małej kruchty od południa wewnątrz której znajdują się oryginalne drzwi i drewniany portal.
1685306
Mazurkowa Skała
1685307
kościół pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Racławicach
Kościół parafialny w Racławicach pochodzi z 1511 r. Uznawany za świątynię późnogotycką bez większych zmian dotrwał do naszych czasów. Jedynie w czasie remontu na przełomie XVII i XVIII w. dobudowano wieżę. Nawa i prezbiterium są pokryte gontowym dachem wielopołaciowym. W kościele można podziwiać gotyckie detale ciesielskie z czasu budowy świątyni. Ściany pokrywa renesansowa polichromia z połowy XVII w., która przedstawia sceny pasyjne i maryjne oraz wizerunki świętych.
1685308
Skały nad Boiskiem w Dubiu
Jeszcze do niedawna wapienne skały nie miały nazwy. Środkami i staraniem gminy Krzeszowice zagospodarowano teren wokół skałek. Oprócz boiska, od którego pochodzi nazwa skał, wyplantowano teren, wykonano niewielki parking, plac zabaw dla dzieci i ścieżki. Ze środków różnych jednostek samorządowych oraz instytucji ochrony przyrody sfinansowano materiały niezbędne do przygotowania skał do wspinaczki skalnej.
1685309
Restauracja Roko
Wprawdzie to Dubie słynie z pstrąga ale w pobliskich Pisarach również można zjeść pysznego pstrąga przyrządzanego na kilkanaście sposobów. A co ważne świeżego, bo na miejscu znajduje się Ośrodek Hodowli Pstrąga.
1685310
Lamus w Pisarach
renesansowy dwór wieżowy z XVII wieku, przekształcony potem na lamus. Po powojennej parcelacji majątku przez pewien czas służył jako budynek mieszkalny. Zaniedbany, w latach 60 zamienił się w ruinę. W drugiej połowie lat 60. został odremontowany. W latach 80. mieściła się w nim galeria „Lamus”. Obecnie nie użytkowany.
1685311
kościół pw. Wszystkich Świętych w Rudawie
W Rudawie znajduje się kościół parafialny pw. Wszystkich Świętych, uznawany za jedną z najstarszych ceglanych budowli małopolskiej wsi. Zbudowany został zapewne niedługo po męczeństwie św. Stanisława, Biskupa Krakowskiego (+1079).
1685312
dwór w Więckowicach
Dwór w Więckowicach jest budowlą murowaną, w zasadzie jednokondygnacyjną, posadowioną jednakże na wysokim cokole niwelującym częściowy spadek terenu, który tworzy dodatkową kondygnację przyziemia), z użytkowym poddaszem. Założony został na planie prostokąta, z wieżą od strony południowej i ryzalitami w pozostałych elewacjach. W czasach powojennych w budynkach majątku dworskiego utworzono w 1953 roku Dom Pomocy Społecznej, który funkcjonuje w nim do dzisiaj. Budynek dworu z uwagi na stan techniczny jest opuszczony.
1686766
parametry trasy
Po kilku wycieczkach po województwie świętokrzyskim i śląskim powróciłem do Małopolski a konkretnie do podkrakowskich dolinek. Staram się aby przynajmniej raz w roku odwiedzić każdą z nich a przynajmniej te większe. Tym razem padło na Dolinę Sąspowską a przy okazji fragment Doliny Prądnika bo Dolina Sąspowska jest jej boczną odnogą. Żeby uniknąć monotonii staram się także wybierać w miarę możliwości coraz to nowe trasy a przy okazji poznać nowe miejsca. Tym razem nowym, przynajmniej dla mnie, odcinek była trasa między Babicami a Górną Wsią a także odcinek między Racławicami w Dubiem na którym znajduje się miejscowość Żary. Miejscowość tan znajduje się na garbie pomiędzy Doliną Szklarki a Doliną Racławki i aby się do niej dostać trzeba pokonać spory podjazd. Ale za to nagrodą był zjazd z niej do Doliny Racławki i to dość ostry. Trasa wycieczki wiodła głównie drogami lokalnymi z małym natężeniem ruchu pojazdów, trafiły się także drogi leśne i polne. Trasa która pokonałem było pofałdowana z licznymi zjazdami i podjazdami. Do najcięższych podjazdów zaliczyłbym wspomniany podjazd do wspomnianej miejscowości Żary oraz na szczęście krótszy do Grodziska k. Skały. Mimo okresu wakacyjnego ruch turystów był znikomy, na całej długości Doliny Sąspowskiej napotkałem 5 osób, w Dolinie Prądnika też ilość spacerowiczów była bardzo mała. Co mnie jednak ucieszyło to fakt, że po kilkuletniej przerwie udało mi się zobaczyć opuszczony dwór w Więckowicach znajdujący się na terenie Zakładu Opieki Społecznej. Nie obyło się jednak bez małego zgrzytu, bo choć zostałem wpuszczony na teren zakładu, to już opuszczając już ten teren wysłuchałem reprymendy, że zrobiłem zdjęcia nie uzyskując wcześniej zgody dyrektora. W pewnym sensie rozumiem to stanowisko bo widząc coraz gorszy stan tego dworu też bym się wstydził i ograniczał możliwość zobaczenia go. Negatywny skutek tej sytuacji był taki, że opuszczając teren zakładu zapomniałem wznowić nagrywanie trasy i zrobiłem to dopiero praktycznie już w Krakowie.

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Okolice Krakowa
Okolice Krakowa - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Krakowa i okolic przedstawia najważniejsze tereny rekreacyjne tego rejonu, m.in. Puszczę Niepołomicką, Dolinki Podkrakowskie i Ojcowski Park Narodowy. Obszar mapy "Okolice Krakowa" zamknięty jest przez Bochnię na wschodzie, Wadowice na...

Mapa Rowerowy Szlak Orlich Gniazd
Rowerowy Szlak Orlich Gniazd - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Szlak Orlich Gniazd to „rowerowy klasyk”. Jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych szlaków rowerowych w kraju, cieszącym się ugruntowaną renomą i dużą popularnością zarówno wśród rowerzystów o sportowym zacięciu, jak i miłośników turystyki...

Mapa Ojcowski Park Narodowy
Ojcowski Park Narodowy - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa przedstawia atrakcyjne tereny turystyczno-rekreacyjne na północ od Krakowa. Obejmuje obszar Ojcowskiego Parku Narodowego (wraz z enklawami) oraz tereny przyległe (od Sułoszowej na północy do Modlnicy na południu oraz od Jerzmanowic na...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.

Beta