Kraków - Mogilany - Kraków

Dodano 23 lutego 2023 przez aplikację Android
Kraków - Mogilany - Kraków
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

288545
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Rower turystyczny
  • Stopień trudności: Łatwy
  • Gwiazdki:  4.9
  • Dystans: 71,1 km
  • Czas trwania: 5 h 46 min
  • Średnia prędkość: 12,3 km/h
  • Przewyższenie: 246,39 m
  • Suma podejść: 2 622,45 m
  • Suma zejść: 2 664,66 m
  • Data: 23 lutego 2023
1598238
Willa Decjusza na Woli Justowskiej
Wzniesiona przez sekretarza króla Zygmunta Starego Willa Decjusza na Woli Justowskiej w Krakowie jest jednym z najpiękniejszych przykładów renesansowej architektury rezydencjonalnej w Polsce. Willa wzniesiona została w 1535 roku przez włoskich budowniczych i wzorowana była na posiadłościach z okolic Florencji i Rzymu. Od XVI do XIX wieku była domem, w którym mieszkały znamienite rodziny, takie jak: Decjuszowie, którzy byli pierwszymi właścicielami, a następnie m.in. Lubomirscy, Sanguszkowie, hrabiostwo Kuczkowscy czy księstwo Czartoryscy. W trakcie I wojny światowej urządzono w nim koszary wojskowe, podczas II urzędowała tam niemiecka policja. Po wojnie zamieniał się między innymi w oddział gruźliczy, a potem popadła w ruinę. Dziś odremontowana Willa Decjusza stanowi siedzibę Stowarzyszenia Willi Decjusza.
1598239
Dom Łaskiego na Woli Justowskiej
Dom Łaskiego znajduje się za Willą Decjusza i jest oficyną pochodzącą w XVII wieku. Znajdują się w nim pokoje gościnne oraz Sala Błękitna. Sala posiada kolebkowo-krzyżowe sklepienie pokryte dekoracjami stiukowo-freskowymi. Prowadzi z niej wyjście na niewielki taras, z którego rozciąga się widok na Park Decjusza i ogród gotycki.
1598240
dwór w Przegorzałach
Powstały w I poł. XIX w. budynek dworu jest dość charakterystyczny przez swoją wieżyczkę, która niewątpliwie dodaje mu uroku. W latach 80. XIX w. dwór z całym majątkiem zakupiła przybyła spod Lwowa Stanisława Skarbek. Była ona właścicielką dworu do roku 1901, kiedy to odsprzedała go Klasztorowi Kamedułów z Bielan. Po II wojnie światowej majątek został przejęty przez państwo. Dziś budynkiem zarządza Uniwersytet Rolniczy i znajduje się tam Stacja Doświadczalna Instytutu Nauk Weterynaryjnych.
1598241
willa "Baszta" oraz "Zamek" w Przegorzałach
Większy budynek to "Zamek" a przylegający do niego z lewej strony mniejszy budynek ze spiczastym dachem to "Willa Baszta" zwana również „Zameczkiem”, „Rotundą” lub „Odyńcem”. Basztę wybudował według własnego projektu i na potrzeby swojej rodziny znany krakowski architekt Adolf Szyszko-Bohusz. Budowa "Zamku" podjęta została przez Niemców podczas II wojny i miał być luksusowym ośrodkiem wypoczynkowym, przeznaczonym dla pilotów Luftwaffe walczących na froncie wschodnim.
1598242
opactwo benedyktynów w Tyńcu
Opactwo benedyktynów w Tyńcu wraz z kościołem św. Piotra i św. Pawła jest najstarszym z istniejących klasztorów w Polsce. Opactwo, usytuowane na wapiennym Wzgórzu Klasztornym nad Wisłą, ufundował najprawdopodobniej Kazimierz I Odnowiciel w 1044 r.
1598243
dwór w Sidzinie
Dwór z początku XIX wieku jest typowym budynkiem klasycystycznym, parterowym, krytym charakterystycznym łamanym dachem. Od frontu posiada ganek wsparty na czterech kolumnach, a od ogrodu niewielki wgłębny portyk. Od strony wschodniej przylega do niego mała przybudówka, służąca niegdyś za mieszkanie dla służby. Dwór wraz z otaczającym go parkiem stanowi obecnie własność prywatną.
1598246
dwór w Korabnikach
dwór założony jest na planie przypominającym literę T, rozmieszczoną na osi wschód-zachód. Część zachodnia, pochodząca z XVI-XVII wieku, została wzniesiona z cegły z dodatkiem kamienia łamanego. Część wschodnia powstała podczas przebudowy dworu w latach 80. XIX wieku. Całość tworzy dwukondygnacyjną, zwartą bryłę, urozmaiconą tarasami i ryzalitami o niesymetrycznym układzie. Dwór stanowi własność prywatną.
1598247
dwór w Chorowicach
Dworek wybudowany w 1905 roku. Po wojnie majątek w Chorowicach został rozparcelowany a w niewielkim budynku dawnego dworu przez szereg lat mieściła się szkoła podstawowa. Podczas przebudowy dostosowującej budynek dworski do nowej funkcji, zatracono całkowicie jego cechy stylowe - boniowane fasady, wydatny gzyms, profilowane w tynku opaski okienne.
1598248
neogotycka kaplica dworska z 1915 r. w Chorowicach
1598249
Zespół dworsko-parkowy w Mogilanach
Dwór późnoklasycystyczny, murowany, prostokątny, z portykami arkadowymi od zajazdu i od ogrodu, zwieńczonymi trójkątnym przyczółkiem. Wzniesiony został pod koniec XVIII w. Przebudowany około 1840 r., rozbudowany o północną część początkiem XX w. W rodzinie Konopków od 1802 r. do 1939 r. Po II wojnie światowej uległ stopniowej dewastacji, wyremontowany w 1967 r. po przekazaniu go Polskiej Akademii Nauk, która przeznaczyła go na ośrodek konferencyjny.
1598250
Zespół dworsko-parkowy w Mogilanach
Dwór położony jest w parku o renesansowym rodowodzie, jednak większość drzew pochodzi z końca XIX w. – szpalery grabowe, czy będący osobliwością owocujący kasztan jadalny.
1598251
Kościół pw. św. Bartłomieja Apostoła w Mogilanach
Kościół wybudowany w latach 1604-1608 jako budowla murowana, kryta gontem. Rozbudowany w 1929 r. (kościół XVII-wieczny stał się wtedy nawą główną) oraz przebudowany w 1975 r. Skarbem tej świątyni jest późnobarokowy ołtarz główny (dawniej boczny) w kształcie serca, będący unikatem w skali europejskiej. Interesująca jest również oryginalna barokowa kaplica boczna, a także kamienna chrzcielnica (ok. 1610 r.), do okresu późnego baroku należy ambona z drugiego ćwierćwiecza XVIII w.
1598252
dwór Grabowskich w Konarach
Dworek wybudowany w 1920 roku. W połowie XIX w. majątek należał do Grabowskich, a pod koniec wieku do Felicji Malinowskiej. W latach powojennych, do roku 1952 mieściła się tu szkoła rolnicza, a potem pozostawał w użytkowaniu Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej "Zgoda". Dwór posiada charakter drewnianej willi. Założony został na planie prostokąta, z ryzalitem przy elewacji południowej i przeszkloną wgłębną galerią od północy. Jest budynkiem parterowym, posadowionym na wysokim podpiwniczeniu. Ściany parteru — drewniane, konstrukcji zrębowej — oszalowane poziomymi, malowanymi na biało deskami. Dwór nakrywa wysoki dach mansardowy mieszczący użytkowe poddasze.
1598253
dwór w Lusinie
Za ogrodzeniem, w otoczeniu parku krajobrazowego z XVII w., (przekształcony w 2 poł. XIX w.) znajduje się drewniano-murowany dwór Słapów z 1688 roku, przebudowany w 1 poł. XIX w., a w latach 1983-1990. wyremontowany. Dwór stanowi własność prywatną.
1598254
Dwór Ziobrowskich w Borku Fałęckim w Krakowie
Pierwotny dwór drewniany, położony na szczycie Góry Borkowskiej, w XVIII w. znajdował się w bardzo złym stanie. Ok. 1845 wzniesiono istniejący do lat 60. XX wieku drewniany dwór. Był własnością rodziny Mierzejewskich. Przed rokiem 1890 dwór i folwark przechodzą w ręce rodziny Ziobrowskich. Prof. Stanisław Ziobrowski wystawił nowy dwór, zmodernizował folwark i założył park. Po II wojnie dwór i park odebrano właścicielom. W 1957 znalazła tu siedzibę stacja Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin. Nowy właściciel zburzył drewniany dwór, wzniósł nowe budynki, garaże i szklarnie. W 2013 sąd nakazał Instytutowi Badawczemu wydanie zespołu pałacowo-parkowego Borek Falęcki w Krakowie - spadkobiercom przedwojennych właścicieli.
1598255
Pałac Groyeckich w Łagiewnikach
W 2 poł. XIX w. krakowski przemysłowiec Maurycy Baruch kupił znajdujący się w Łagiewnikach dwór, i wybudował obok dworu niewielki pałac. Kolejnym właścicielem był Mieczysław Groyecki. Po jego śmierci w 1935 r. pałac wraz otaczającym go terenem został zakupiony przez Zgromadzenie Sióstr Felicjanek, które zorganizowały tu ochronkę dla dzieci. Obecnie pałac nadal znajduje się w posiadaniu Felicjanek, które prowadzą w nim jedyny w Polsce ośrodek szkolno–wychowawczy dla dzieci z afazją.
1598256
Zespół dworski przy ulicy Millana
Datowany na XVII w. dwór jest najstarszym zabytkiem w krakowskich Łagiewnikach. Do dzisiaj, na terenie dawnego zespołu dworskiego, zachowały się: budynek dworu z XVII w., pałac Groyeckich z 2 poł. XIX w., budynek gospodarczy z przełomu XIX i XX w. i ogród z końca XIX w.
1598257
Kamieniołom Libana w Krakowie - Podgórzu
Nazwa kamieniołomu Liban pochodzi od nazwiska właściciela, krakowskiego przemysłowca Bernarda Libana, który w 1873 roku założył tu swój wapiennik. Dziś pozostały tu jedynie resztki stalowych pieców i transporterów. W latach 1942-1944 hitlerowscy okupanci założyli w kamieniołomie karny obóz pracy dla Polaków. Przez cały okres istnienia obozu przebywało w nim przeszło 2 tysiące więźniów, którzy pracowali w bardzo ciężkich warunkach. Wielu z nich zginęło, tragicznie zakończyła się zwłaszcza likwidacja obozu. Dziś wojenne cierpienia ofiar upamiętnia znajdujący się tu pomnik.
1598258
Kopiec Krakusa w Krakowie
Kopiec Krakusa, obok Kopca Wandy, jest jednym z dwóch prehistorycznych, monumentalnych kopców zachowanych w Krakowie. Jest największym i najokazalszym kopcem na ziemiach polskich.
Według legendy, kopiec został usypany na cześć legendarnego władcy, założyciela Krakowa, Krakusa (Kraka). Ma kształt ściętego stożka. Jego wysokość wynosil6 metrów, a średnica podstawy okolo60 metrów. Wierzchołek kopca znajduje się na wysokości 271 m n.p.m. Doskonale stąd prezentuje się panorama całego Krakowa. Widoczne są też sąsiednie kopce.
1598259
kaplica kościół pw. św. Benedykta na Wzgórzu Lasoty na Podgórzu w Krakowie
Kościół św. Benedykta zawiera fragmenty murowanej rotundy (kościoła na planie kolistym). Odkryto też części murów innej budowli, bezpośrednio przylegającej do rotundy. Mogło to być palatium, czyli budynek-siedziba lokalnego władcy (księcia). Wzniesienie rotundy badacze datują na X - XI w., utożsamiając ją z początkami chrześcijaństwa w Krakowie. Rotunda została wykonana z łupanego piaskowca, łączonego spoiwem gipsowym, co charakteryzuje najstarsze polskie budowle. Technika wznoszenia rotundy nasunęła badaczom przypuszczenie, że ośrodek na Krzemionkach może być wcześniejszy od wawelskiego.
1598260
Kościół p. św. Józefa w Krakowie – Podgórzu
kościół został zbudowany w latach 1905–1909 według projektu Jana Sas-Zubrzyckiego. Budowla neogotycka, trójnawowa z transeptem i ambitem wokół prezbiterium oraz kaplicami przy nawach bocznych i ambicie. Wieża wzorowana na wieży Kościoła Mariackiego w Krakowie. Sylwetka kościoła została świadomie wyeksponowana nad architekturą Rynku. Wnętrze kościoła, ukształtowane zostało na podobieństwo gotyckiej katedry w wersji tzw. gotyku nadwiślańskiego. Wypełnione jest licznymi ołtarzami, ławkami i innymi elementami w większości wykonanymi w drewnie.
1600584
konfiguracja trasy
W pierwszych miesiącach roku dni są jeszcze krótkie więc zwykle o tej porze roku odbywam wycieczki w okolicach Krakowa, a ponieważ okolice te mam już dość zjeżdżone więc wycieczki te nie tyle polegają na zwiedzaniu co przypomnieniu sobie wcześniej odwiedzonych miejsc. Tym razem postanowiłem odwiedzić Mogilany w których ostatnio byłem w 2021 r. Wycieczka składała się tak jakby z trzech etapów. Etap pierwszy do Korabnik generalnie płaski, etap drugi z Korabnik do Mogilan był etapem najcięższym albowiem głównie stanowił podjazd no i etap trzeci z Mogilan do Krakowa prowadził przez pofałdowany teren. Na trasie wycieczki znajdowało się wiele interesujących mnie obiektów, w większości dworków. Większość z nich była albo ogólnodostępna albo były stosunkowo dobrze widoczne zza ogrodzenia. Wyjątek stanowił dworek w Lusinie, którego na dobra sprawę bez drona lub długiego kijka do selfie nie sposób zobaczyć z powodu wysokiego ogrodzenia. Do niedawna takim niedostępnym dla mnie dworem był też dwór w Korabnikach, jednakże podczas tej wycieczki sytuacja się zmieniła, co sobie poczytuję za największy plus tej wycieczki. Dwór ten jest w rękach prywatnych, otaczający go teren jest ogrodzony a dodatkowo widok z ulicy skutecznie zasłaniają drzewa. Tak jak w poprzednich latach miałem przejechać obok tego dworku jednakże uznałem, że nie ubędzie mnie jak poproszę o zgodę na jego obejrzenie. No i ku memu zadowoleniu zgodę taką uzyskałem, mogłem więc sobie na spokojnie i legalnie obejrzeć dwór każdej strony. Ciekawiły mnie też losy dworu Grabowskich w Konarach, który miałem przyjemność oglądać w 2017 r. Dwór ten jest po remoncie i dalej trwają przy nim prace jednakże muszę przyznać, że brakuje mu trochę tej patyny, którą miał we wspomnianym 2017 r. Pozostałe dworki, które mijałem po drodze w zasadzie na przestrzeni lat się nie zmieniły. Końcówka wycieczki przebiegała przez Kraków, w którym zatrzymałem się tylko przy kilku obiektach, gdyż niemożnością było oglądanie wszystkiego. Pogoda podczas wycieczki była nadspodziewanie dobra. Zapowiadane było zachmurzenie przez cały dzień tymczasem wielokrotnie wyglądało słońce, z czego czasami niezbyt byłem zadowolony. Miało to miejsce głównie podczas robienia zdjęć gdy słońce świeciło prosto w obiektyw.

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Okolice Krakowa
Okolice Krakowa - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Krakowa i okolic przedstawia najważniejsze tereny rekreacyjne tego rejonu, m.in. Puszczę Niepołomicką, Dolinki Podkrakowskie i Ojcowski Park Narodowy. Obszar mapy "Okolice Krakowa" zamknięty jest przez Bochnię na wschodzie, Wadowice na...

Mapa Beskid Śląski, Żywiecki i Mały
Beskid Śląski, Żywiecki i Mały - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa turystyczna Beskidu Śląskiego, Żywieckiego i Małego - zostały zaznaczone na niej najpotrzebniejsze dla turystów informacje: przebiegi szlaków i atrakcje turystyczne. Z mapy można korzystać będąc offline, po zakupie wybiera się ją jako jeden z...

Mapa Czechy i Słowacja – mapa samochodowa
Czechy i Słowacja – mapa samochodowa - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa samochodowa Słowacji i Czech zawiera: aktualną sieć autostrad, dróg ekspresowych i głównych, z podziałem na dwupasmowe i jednopasmowe; drogi w budowie, numerację dróg oraz kilometraż. Na mapie zaznaczono: przejścia graniczne, Autostradowe...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.

Beta