Kraków - Bolechowice - Kraków

Dodano 12 marca 2021 przez aplikację Android
Kraków - Bolechowice - Kraków
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

203341
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Rower turystyczny
  • Stopień trudności: Średni
  • Gwiazdki:  6.0
  • Dystans: 56,4 km
  • Czas trwania: 5 h 27 min
  • Średnia prędkość: 10,34 km/h
  • Przewyższenie: 123,11 m
  • Suma podejść: 1 165,23 m
  • Suma zejść: 1 167,19 m
  • Data: 10 marca 2021
1148197
dwór "Kaczorówka" w Toniach
W latach 80. XIX wieku w folwarku zwanym już wówczas „Kaczorówką” został wybudowany nowy, istniejący do dzisiaj dwór – budynek prostokątny, z bocznymi wydatnymi ryzalitami. Dwór w „Kaczorówce” istnieje do dnia dzisiejszego. Od początku XX wieku kilkakrotnie zmieniał właścicieli. Po drugiej wojnie światowej niewielka resztówka pozostała w rękach prywatnych. Od połowy lat 50. dwór należał do dwóch rodzin. Ten podział jest widoczny i dzisiaj. Połowa dworu została wykupiona przez nowych właścicieli. Starannie odremontowana, otoczona zadbaną zielenią, kontrastuje z zaniedbaną, opuszczoną częścią wschodnią
1148198
kościół św. Wojciecha w Modnlicy
Kościół w Modlnicy powstał w 1553 r. Pierwotnie kościół zbudowano na rzucie krzyża, ale już w 1622 r. ramię północne zastąpiono murowaną, renesansową kaplicą grobową rodziny Kucharskich, a drewnianą zakrystię zamieniono na murowaną. Warto zwrócić uwagę na gotyckie portale zwieńczone tzw. oślimi grzbietami.
1148199
dwór w Tomaszowicach
W roku 1830 Tadeusz Konopka kupił Tomaszowice dla swego syna Romana, wznosząc nowy dwór i zabudowania istniejące do dziś. Ostatnim właścicielem był Bogusz. Po wojnie zespół dworski przejął skarb państwa i urządził w zabytkowym miejscu chlewnię dewastując znacznie budynki i ogród. W latach 90. dwór, odzyskany przez spadkobierców ostatnich właścicieli, został sprzedany. Nowy właściciel, Ziyad Raoof odrestaurował dwór i uporządkował park, a w przebudowanych podworskich zabudowaniach zorganizował Krakowskie Centrum Konferencyjne.
Dwór w Tomaszowicach posiada typowy charakter klasycystycznej siedziby szlacheckiej. Jest budowlą murowaną, podpiwniczoną. Założony został na planie wydłużonego prostokąta, parterowy, dwutraktowy, z czterokolumnowym portykiem wgłębnym na osi. Od strony fasady tylnej osiowość założenia podkreślona została ryzalitem dawnego salonu mieszczącym wyjście na przylegający do niego taras ogrodowy.
1148200
Zespół podworski w Ujeździe
Na przestrzeni końca XVIII wieku do końca XIX wieku na terenie Ujazdu powstawał zespół dworski w otoczeniu ogrodu o powierzchni 2, 5 ha, który został przekształcony na park. Od 2006 roku zespół dworski dzierżawi wieczyście osoba prywatna. Z pozostałości dawnych zabudowań pozostało niewiele. Zdewastowany park w którym obecnie trwają prace by odrestaurować dawne założenia parku w Ujeździe, budynki oficyny, budynki czworaka, piwniczki oraz zabudowania gospodarcze (stodoła, obora) z kuźnią z końca XIX wieku. Obecny właściciel przebudował kuźnię w stylu dawnego dworku. Natomiast dworek nie został zachowany ze względu na zniszczenia i został rozebrany pod koniec lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku.
1148201
kościół pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Bolechowicach
Pierwsze wzmianki o kościele pochodzą z lat 1325 — 1327. Gotyckie prezbiterium i zakrystia, ufundowane przez biskupa Piotra Wysza z Radolina z ostrołukowym portalem, w którym zachowały się gotyckie, kute drzwi z herbami Ozoria i Leszczyc datowane jest na 1393, zaś odkryta w 60. XX w. gotycka polichromia ścian prezbiterium powstała w latach 1410 — 1420. Korpus nawy dobudowano w XV w. XVII-wieczne lunety o przekroju kolebkowym znajdują się nad nawą, do której dobudowano w 1625 środkową część. W latach 1912—1914 przedłużono nawę i dobudowano eklektyczną wieżę.
1148202
dwór w Bolechowicach
Dwór w Bolechowicach ufundował biskup Kajetan Sołtyk w 1752 roku. Do dziś zachował on formę niewielkiej, barokowej siedziby, założonej na planie zbliżonym do kwadratu, parterowej, nakrytej charakterystycznym, mansardowym dachem, z facjatami na osi. Jego południową fasadę, będącą dawniej fasadą frontową, zdobi czterokolumnowy portyk, wspierający niewielki, otwarty balkon. Obecnie wejście do dworu prowadzi od strony zachodniej – poprzedza je podjazd, ujmujący rozległy, trawiasty gazon. Dworek zanurzony jest w zieleni ogrodu, wśród której bieleją z oddali jego ściany. Na jednej z nich dostrzec można zegar słoneczny, zrekonstruowany w połowie lat 90.
1148203
Brama Bolechowicka
Choć Dolina Bolechowicka jest jedną z najkrótszych dolin ( około 1,5 km długości), to otwiera ją najpiękniejsza i najbardziej efektowna brama skalna na Jurze – popularna Brama Bolechowicka. Budują je dwie skały wapienne o wysokości 30 metrów. Zachodnia zwana jest Filarem Pokutników, a wschodnia Filarem Abazego – obie chętnie wykorzystywane są przez wspinaczy.
1148205
dwór w Karniowicach
Późnobarokowy dwór wzniesiony został w 3 ćwierci XVIII wieku, przerobiony 1860. Jest to budowla murowana, parterowa, podpiwniczona. Założona na planie zbliżonym do kwadratu, z dwoma ośmiobocznymi alkierzykami na narożnikach, nadającymi mu cechy obronne. Układ wnętrza trzytraktowy, z głębokim traktem korytarzowym pośrodku. Dach mansardowy, polski, alkierzyki kryte daszkami namiotowymi. Podczas przebudowy, dokonanej w 1860 roku przez Stanisława Mieroszewskiego dwór uzyskał lukarny oraz ganek z o oryginalnej, łamanej linii, ozdobiony herbem Ślepowron i łacińską sentencją: miłość ojczyzny naszym obowiązkiem.
Dwór widoczny jest tylko z drogi w okresie, kiedy drzewa i krzewy pozbawione są liści
1148206
willa Jana Sas Zubrzyckiego w Zabierzowie
Ukończona w 1901 roku willa własna architekta Jana Sas Zubrzyckiego ma formy malowniczego historyzmu. Jest to bardzo efektowna budowla, nieregularna, wieżowa, zbudowana ze zróżnicowanego i wielobarwnego materiału: jurajskiego wapienia, cegły i drewna.
1148207
Skała Kmity
Skała Kmity jest krajobrazowym rezerwatem przyrody, który znajduje się w miejscu, gdzie rzeka Rudawa przełamuje Garb Tenczyński na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej. Nazwa stromej, z niemal pionowymi ścianami wapiennej skały (ok. 25 m wysokości), wywodzi się od rycerza Kmity. Skała Kmity już XIX w. stanowiła popularny cel niedzielnych wycieczek krakowian.
1148208
Skała Bonerówny
Skała Bonerówny na terenie Rezerwatu Przyrody Skała Kmity
1148209
pałac w Kryspinowie
Pałac w Kryspinowie został zbudowany w XVIII wieku i gruntownie przebudowany w XIX w. Jest budowlą o charakterze neorenesansowym.
1148211
pałac w Piekarach
Neogotycki pałac w Piekarach w formie willi włoskiej został zbudowany w latach 1857-65 według projektu Filipa Pokutyńskiego z fundacji Alfreda Milieskiego, na miejscu wcześniejszego dworu należącego do rodziny Żeleńskich.

Powstała wówczas piętrowa, podpiwniczona budowla wzniesiona na planie prostokąta, nakryta płaskim dachem schowanym z pseudokrenelażem wieńczącym elewacje. Pałac posiada kilka małych wieżyczek usytuowanych w narożach, które są elementami architektonicznymi i jedną ośmioboczną, czterokondygnacyjną wieżę widokową do której można było wejść z każdej kondygnacji budynku. W osi elewacji frontowej usytuowano trójkondygnacyjny ryzalit poprzedzony trzyfilarowym gankiem. Do lewego boku dostawiono wieloboczny ganek zwieńczony tarasem na wysokości piętra. Do prawego boku dostawiono piętrową dobudówkę.
1148212
widok z Piekar na opactwo benedyktynów w Tyńcu
Opactwo benedyktynów w Tyńcu wraz z kościołem św. Piotra i św. Pawła jest najstarszym z istniejących klasztorów w Polsce. Opactwo, usytuowane na wapiennym Wzgórzu Klasztornym nad Wisłą, ufundował najprawdopodobniej Kazimierz I Odnowiciel w 1044 r.
1148213
Willa Baszta i Zamek w Przegorzałach
Na skraju lasu Wolskiego, nad doliną Wisły znajdują się tuż obok siebie dwa, oryginalne pod względem architektonicznym obiekty. Pierwszy z nich to „Willa Baszta”, zwana również „Zameczkiem”, „Rotundą” lub „Odyńcem”, drugi to monumentalny „Zamek”. Powstały w różnym czasie, różne też było ich przeznaczenie.
Basztę wybudował znany krakowski architekt Adolf Szyszko-Bohusz. Budynek został ukończony w latach 1928-1929. W 1940 roku rodzina Szyszko-Bohusza została zmuszona do opuszczenia willi w Przegorzałach, do której wprowadził się jeden z wyższych urzędników GG, szef dystryktu krakowskiego Otto Wächter. W 1942 r. willę przejął Hans Frank, w tym samym roku Niemcy rozpoczęli w pobliżu baszty budowę luksusowego ośrodka wypoczynkowego, zwanego Schloß Wartenberg, przeznaczonego dla pilotów Luftwaffe walczących na froncie wschodnim. Budowy nie zdołano jednak ukończyć przed zajęciem Krakowa przez Armię Czerwoną.
Obecnie Zamek jest siedzibą dwóch instytucji Uniwersytetu Jagiellońskiego: Instytutu Europeistyki i Centrum Badań Holocaustu. Na parterze budynku znajduje się Restauracja i Kawiarnia U ZIYADA.
1148214
Pałac Lasockich w Krakowie
Siedziba Lasockich powstała w wyniku przekształcenia w latach 80 i 90 XIX wieku dawnego folwarku Paulinów na Skałce – parterowej willi z piętrową częścią środkową oraz położonej ukośnie oficyny. Podczas przebudowy willę podwyższono o jedną kondygnację oraz połączono z oficyną parterowym pawilonem - galerią. Obok niej powstała trójkondygnacyjna wieża widokowa, zwieńczona krenelażem. Od frontu miejsce dawnego, drewnianego portyku zajął murowany portyk filarowy z tarasem na piętrze, a w elewacji ogrodowej dobudowano oszkloną werandę. Wszystkie elewacje otrzymały neorenesansowy wystrój.
1148215
Willa Kirchmayerów w Krakowie
Zabytkowa willa przy ul. Powroźniczej 2 w Krakowie to przykład dawnej willowo-dworkowej zabudowy podmiejskiej wsi Dębniki, będącej dziś częścią Krakowa. Właścicielami dworku byli w latach 1910-1925 Kirchmayerowie, rodzina skoligacona z Janem Matejką. Od 1995 r. w budynku znajdowała się siedziba Podgórskiej Biblioteki Publicznej a od 2017 r. Biblioteka Główna Biblioteki Kraków.
Willa została wzniesiona w końcu XIX w. w stylu historyzującym z elementami neogotyku i secesji. Otoczoną ogrodem, parterową, murowaną posesję zbudowano na planie prostokąta. Częściowo podpiwniczona i przykryta dwuspadowym dachem willa ma charakter podmiejskiego dworku. Jego szczytowe ściany zdobią sterczyny, a część ogrodową – kamienny taras z tralkami.
1148216
Dworek Kossakówka w Krakowie
Kossakówka to neogotycki dworek z połowy XIX wieku, znajdujący się przy placu Kossaka 4. Od 1869 roku jest siedzibą rodu Kossaków. Tu tworzyli: Juliusz, Wojciech i Jerzy Kossakowie, dworek był niegdyś salonem artystycznym i towarzyskim Krakowa.
W 2019 r. Rada Miasta podjęła decyzję o wykupieniu budynku. Zabytkową willę, przejmie Muzeum Sztuki Współczesnej - MOCAK.
W "Kossakówce"ma zostać utworzone Muzeum Historii Sztuki, gdzie będzie prezentowana w skondensowanej formie historia sztuki, ze szczególnym uwzględnieniem historii tego miejsca, genealogii rodziny Kossaków i dokumentacji ich twórczości.
1148217
Stary Spichlerz w Krakowie
Stary Spichlerz wybudowany został w XVII wieku tuż za murami obronnymi miasta Krakowa. W 2002 r. budynek został wpisany do rejestru zabytków jako dawny krakowski spichlerz. Położony jest przy Placu Sikorskiego 6.
Początkowo wykorzystywany był jako spichlerz. W XIX wieku był własnością Jabłonowskich, a w 1905 został sprzedany miastu. Przed II wojną światową był siedzibą Stowarzyszenia Architektów, a w latach 60. XX w. został przekazany w wieczyste użytkowanie Muzeum Narodowemu w Krakowie na magazyn dawnych mebli. Po remoncie w budynku w 2013 r. otwarto oddział Muzeum Narodowego w Krakowie – Ośrodek Kultury Europejskiej „Europeum”, w którym prezentowane są dzieła sztuki europejskiej.
1148218
Willa Marii Lewalskiej w Krakowie
Willa Marii Lewalskiej znajduje się przy ul. Krupniczej 42 i zbudowana została w latach 1923–1924 w stylu historycznym. Zaprojektowana przez Ludwika Wojtyczkę, ale Izydor Goldberg dokonał poprawek w projekcie elewacji domu.
Willa jest zbudowana z cegły, na planie prostokąta, przekryta mansardowym dachem.
Jest siedzibą Austriackiego Konsulatu Generalnego oraz Austriackiego Forum Kultury w Krakowie.
1148219
Willa Marii Lewalskiej w Krakowie
1148283
Dom Józefa Mehoffera w Krakowie
W kamienicy przy ul. Krupniczej 26 mieści się oddział Muzeum Narodowego w Krakowie poświęcony artyście Józefowi Mehofferowi. Józef Mehoffer zakupił kamienicę w 1932 r. natomiast w 1869 r. urodził się w niej Stanisław Wyspiański.
1148284
Pałacyk Pod Orłem w Krakowie
Pałacyk Pod Orłem w Krakowie to zabytkowa willa z lat 1860–1870 zbudowana w stylu eklektycznym. Po II wojnie światowej była siedzibą Domu Dziecka. Po jego likwidacji sprzedana i odrestaurowana w 2004 roku. Po remoncie obecny właściciel nadał mu nazwę „Pałacyk Pod Orłem w Krakowie”.
1148290
Pałac Mieroszewskich w Krakowie
Pałacyk Mieroszewskich (także Dom Ordynacji Mieroszewskich) to zabytkowy pałacyk miejski wybudowany w 1864 według projektu Filipa Pokutyńskiego dla hrabiego Jana Stanisława Mieroszewskiego. Po wojnie budynek został zaadaptowany na potrzeby Okręgowego Urzędu Jakości i Miar w Krakowie. Przebudowano wówczas obszerne wnętrza piętra na mniejsze i liczniejsze pomieszczenia biurowe.
Budynek został wzniesiony na planie wydłużonego prostokąta. Ma on dwie kondygnacje. Fasada, o neorenesansowym wystroju, wykonana jest w cegle. Składa się ona z trzech części: pięcioosiowej części środkowej z balkonem w środkowej osi pierwszego piętra oraz dwóch płytkich, jednoosiowych ryzalitów po bokach.
Wykorzystując względnie dobrą pogodę wybrałem się na kolejną w tym roku wycieczkę. Pogoda, jak stwierdziłem była względna. Niby słońce świeciło jednak temperatura przekraczała tylko parę kresek powyżej zera a wiatr, który miał być słaby, w rzeczywistości wcale taki słaby nie był a najbardziej to się dało odczuć w drodze z Piekar do Krakowa, kiedy to zimny i przenikliwy wiatr wyraźnie spowalniał tempo jazdy. Jako teren wycieczki obrałem zachodnie okolice Krakowa. Tradycyjnie trasę wycieczki powiodłem szlakiem zabytkowych dworków i kościołów, znalazło się też na niej parę atrakcji przyrodniczych a konkretnie Dolina Bolechowicka i Rezerwat Przyrody Skała Kmity. Podczas wycieczki musiałem trochę skorygować jej plan. Pierwotnie zamierzałem zagłębić się w Dolinę Bolechowicką jednakże z powodu błotnistej mazi, po której ślizgałem się jak po lodzie, ograniczyłem się tylko do okolic Bramy Bolechowickiej. Z obawy przed błotem zrezygnowałem także z przejechania przez Las Zabierzowski albowiem większość trasy, którą tam planowałem pokonać, przebiegała drogami gruntowymi. W związku z powyższym, trasa mojej wycieczki przebiegała głównie wzdłuż dróg asfaltowych. Na szczęście większość dróg była drogami bocznymi z minimalnym ruchem samochodów lub przebiegała ścieżkami rowerowymi. Jak już wspomniałem, na trasie wycieczki znajdowało się wiele dworków. Z obejrzeniem części nie było problemu bo dostęp do nich był swobodny (Tomaszowice, Kryspinów, Pałac Lasockich, Willa Kirchmayerów), w większości nożna je było jednak oglądać z odległości i tylko zza ogrodzenia. Szczególnie utrudniony jest widok na dwór w Karniowicach, który widoczny jest w zasadzie tylko w porze roku, kiedy rośliny pozbawione są liści. Przykra niespodzianka spotkała mnie natomiast w przypadku pałacyku w Piekarach. W poprzednich latach w zasadzie swobodnie można go było obejrzeć z zewnątrz. W tym roku wejście na teren parku otaczającego pałac było zastawione. Prawdopodobnie prowadzony jest w nim remont ale czas już najwyższy, gdyż ten jeden z najładniejszych w okolicy pałacyków od lat popadał w ruinę. Końcowa część mojej wycieczki przebiegała przez samo centrum Krakowa. Ponieważ interesują mnie dworki, pałace i zabytkowe wille, pozwoliłem sobie zwrócić uwagę na kilka budynków, zwłaszcza znajdujących się wzdłuż ulicy Krupniczej. Wielokrotnie mijamy je nawet nie zdając sobie sprawy z tego jaką miały przeszłość czy też z jakimi znanymi ludźmi były związane. Tym bardziej, że ich wygląd czasami naprawdę jest bardzo niepozorny.

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Okolice Krakowa
Okolice Krakowa - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Krakowa i okolic przedstawia najważniejsze tereny rekreacyjne tego rejonu, m.in. Puszczę Niepołomicką, Dolinki Podkrakowskie i Ojcowski Park Narodowy. Obszar mapy "Okolice Krakowa" zamknięty jest przez Bochnię na wschodzie, Wadowice na...

Mapa Czechy i Słowacja – mapa samochodowa
Czechy i Słowacja – mapa samochodowa - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa samochodowa Słowacji i Czech zawiera: aktualną sieć autostrad, dróg ekspresowych i głównych, z podziałem na dwupasmowe i jednopasmowe; drogi w budowie, numerację dróg oraz kilometraż. Na mapie zaznaczono: przejścia graniczne, Autostradowe...

Mapa Ojcowski Park Narodowy
Ojcowski Park Narodowy - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa przedstawia atrakcyjne tereny turystyczno-rekreacyjne na północ od Krakowa. Obejmuje obszar Ojcowskiego Parku Narodowego (wraz z enklawami) oraz tereny przyległe (od Sułoszowej na północy do Modlnicy na południu oraz od Jerzmanowic na...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.

Beta