Łazy - Koziegłowy - Łazy

Dodano 3 maja 2024 przez aplikację Android
Łazy - Koziegłowy - Łazy
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

347648
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Rower turystyczny
  • Stopień trudności: Łatwy
  • Gwiazdki:  4.9
  • Dystans: 91,2 km
  • Czas trwania: 6 h 28 min
  • Średnia prędkość: 14,07 km/h
  • Przewyższenie: 263,72 m
  • Suma podejść: 2 592,85 m
  • Suma zejść: 2 573,75 m
  • Data: 3 maja 2024
1811923
Kościół pw. św. Stanisława BM w Chruszczobrodzie
W 1734 r. na miejscu drewnianego kościoła z ok. 1459 r. rozpoczęto budowę murowanej świątyni, którą w późniejszym okresie powiększono przez dodanie bocznych naw. Kościół pierwotnie barokowy jest orientowany, trójnawowy o bazylikowym układzie wnętrza. We wnętrzu na uwagę zasługuje barokowe wyposażenie, m.in. ołtarz główny z wizerunkiem Matki Bożej Śnieżnej oraz boczne z przedstawieniem Chrystusa Ukrzyżowanego i św. Antoniego z Padwy.
1811924
Las Trzebiesławicki
w czasie wycieczki pokonałem parę masywów leśnych ale najmniej komfortowy był przejazd przez Las Trzebiesławicki, zwłaszcza na początkowym odcinku od strony Chruszczobrodu, gdzie droga leśna była słabo przetarta i trzeba było uważać aby nie skręcić w złą odnogę
1811925
Kościół pw. św. Marcina w Wojkowicach Kościelnych
Parafia pw. św. Marcina w Wojkowicach Kościelnych istniała przed 1325 r., ale kościół mógł istnieć wcześniej, o czym świadczy najstarsza jego część – romańskie prostokątne prezbiterium, zbudowane z ciosów kamiennych oraz dawna zakrystia po stronie północnej (obecnie skarbiec) i niewielka partia nawy. Świątynia była wielokrotnie przebudowywana, m.in. w roku 1618, 1750 i po II wojnie światowej. Po pożarze kościoła w grudniu 1985 r. został on gruntownie odrestaurowany. We wnętrzu na uwagę zasługuje m.in. umieszczony w ołtarzu głównym wizerunek Maryi z Dzieciątkiem, namalowany w latach 1460-1470.
1811926
Jezioro Przeczyckie
Jezioro Przeczyckie, inaczej Zalew Przeczycko - Siewierski to malowniczy zbiornik, który rozlewa się na południowy zachód od Siewierza. Powstał w 1963 roku jako sztuczny zbiornik, po spiętrzeniu wód Czarnej Przemszy. Wykorzystywany jest w celach przeciwpożarowych, ale służy też oczywiście mieszkańcom bliższych i dalszych okolic jako miejsce letniej rekreacji.
1811927
Kościół filialny pw. św. Wawrzyńca w Cynkowie
Zbudowany w 1631 r. kościół jest orientowany, wzniesiony przy zastosowaniu szczególnej konstrukcji sumikowo-łątkowej. To jedyny taki przypadek w województwie śląskim. Ściany są wzmocnione lisicami. Nawa jest szeroka, lecz krótka; węższe prezbiterium zostało zamknięte trójbocznie. Dach jest dwuspadowy. Nad nawą umieszczono sygnaturkę z latarnią i baniastym hełmem z blachy. Od strony zachodniej dostawiono małą kruchtę. Dach i ściany obito gontami. Kościół znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej województwa śląskiego.
1811928
Kościół pw. św. Barbary w Koziegłowach
Kościół Św. Barbary w Koziegłowach to murowana budowla, która stanęła w północnej części miasta w 1670 roku. Była to wówczas kaplica szpitalna wraz ze szpitalem, a raczej przytułkiem, które ufundował starosta koziegłowski i siewierski - Stanisław Kawiecki i jego żona. Dziś kościół jest większy niż pierwotna kaplica, bowiem został powiększony właśnie o dawny szpital, dzięki czemu nieproporcjonalnie wydłużyła się jego nawa. Kościół Św. Barbary stanowi świątynię filialną parafii Św. Marii Magdaleny w Koziegłowach.
1811929
Pałac Biskupów Krakowskich w Koziegłowach
Pałac to była rezydencja stanowiąca dworzec biskupów krakowskich, zatrzymujących się tu podczas wizytacji parafii i dóbr. W obecnym wyglądzie pałac powstał w XVII i XVIII wieku. Po I wojnie światowej doszło do pierwszej rewitalizacji uszkodzonego podczas walk obiektu, następnie w latach 1927-1967 obiekt pełnił funkcje oświatowe. W 1970 r. rozebrano północną, najstarszą część pałacu, a nowszą zaadaptowano na przedszkole. W latach 2013-2015 odbudowano północną część obiektu która mieści izbę pamięci.
1811930
Dzika przyroda
Nawet w środku miast można napotkać przedstawicieli "dzikiej przyrody" Fotografując dawny pałac biskupów napotkałem na parkingu małego zaskrońca
1811932
Kościół pw. św. Marii Magdaleny i Bożego Ciała Koziegłowach.
Kościół wybudowano w stylu gotyckim w 1470 r. W 1595 r. dobudowano do niego drewnianą nawę, którą w 1679 r. zamieniono na murowaną. Kościół jest budowlą jednonawową. Przy prezbiterium zbudowana jest zakrystia, a przy nawie kaplica grobowa Kawieckich pod wezwaniem św. Stanisława z XVIII w. Dach kryty jest gontem, stromy, zwieńczony barokową wieżą na planie kwadratu, kiedyś z zegarem. Wyposażenie wnętrza jest głównie barokowe.
1811934
kościół św. Antoniego Padewskiego w Koziegłówkach
Obecny kościół został zbudowany w latach 1900-1907 na planie krzyża łacińskiego, w stylu neorenesansowym. Wnętrze jest trójnawowe, o wystroju głównie barokowym (pochodzącym z poprzedniej świątyni). Warto zwrócić uwagę na barokowe ołtarze boczne, w tym lewy, z czarnego marmuru, ze słynącym łaskami, XVI-wiecznym wizerunkiem św. Antoniego Padewskiego. Odnajdziemy tu także późnorenesansową chrzcielnicę, ambonę w kształcie łodzi i inne zabytkowe elementy wystroju czy przedmioty liturgiczne.
1811936
pałac w Pińczycach
Pałac został zbudowany w stylu barokowym w XVIII wieku i należał do włoskiego rodu Bontanich. Uszkodzony w czasie pożaru i wielokrotnie przebudowywany stracił na stylowym wyglądzie. W XIX wieku został przebudowany na plebanię. W trakcie przebudowy usunięto m.in.: portyk, balkon i zmieniono kształt dachu przez co obecny obiekt posiada niewiele cech stylowych. Pałac pełnił różnorodne funkcje. Była tu szkoła, a nawet posterunek milicji obywatelskiej. Obecnie mieści się tu plebania i świetlica dla dzieci.
1811937
kościół pw. św. Michała Archanioła w Pińczycach
Wybudowany w 1784 roku kościół wyróżnia się niewielkimi rozmiarami. Nawa jest szeroka, ale krótka. Od południa przylega do niej zamknięte półkoliście prezbiterium. Najbardziej reprezentacyjna jest elewacja frontowa ze smukłą wieżą zwieńczoną hełmem z latarnią. Zachował się wystrój i wyposażenie w stylach barokowym i rokokowym. Świątynię otacza kamienny mur, w którego narożnikach postawiono ciekawe, przykryte dachem namiotowym, nieduże baszty.
1811938
kościół św. Macieja w Siewierzu
Pierwsze informacje o istnieniu kościoła pod wezwaniem św. Macieja pochodzą z XV wieku. Był wtedy świątynią filialną, składającą się z murowanego prezbiterium i drewnianej nawy. W 1598 roku nawę drewnianą zastąpiono murowaną. Obecny kształt świątynia uzyskała w wyniku przebudowy z lat 1782-1784. W tym czasie przedłużono nawę świątyni, wzniesiono nową jednowieżową fasadę, zbudowano kruchtę, skarbiec i jedną kaplicę (od strony południowej). Z tych czasów pochodzi również brama główna w murze kościelnym od strony zachodniej. W wyniku tej przebudowy kościół otrzymał wygląd barokowo klasycystyczny.
1811940
Kościół filialny pw. św. Barbary i Walentego w Siewierzu
Tę murowaną świątynię wzniesiono w 1618 r. na miejscu dawnego obiektu drewnianego. Ufundowana przez siewierskich mieszczan, pełniła funkcję kościoła szpitalnego. Parafia szpitalna funkcjonowała tutaj do roku 1840. Kościół jest niewielką, jednonawową budowlą z półkolistą apsydą. Dwuspadowy dach, obecnie kryty blachą, zwieńczony jest wieżyczką na sygnaturkę z latarnią. Świątynia posiada wewnątrz zachowane dawne wyposażenia.
1811941
ruiny Zamku Biskupiego w Siewierzu
okazałe ruiny XIV-wiecznego zamku biskupów krakowskich to główna atrakcja miejscowości. Początki warowni sięgają II połowy XIII wieku, kiedy to właścicielami byli książęta śląscy, obecnie zamek jest zabezpieczany, w sezonie dziedziniec i wieża zamkowa są bezpłatnie udostępniane dla turystów.
1811943
kościół św. Jana Chrzciciela w Siewierzu
niezwykle cenny i ciekawy zabytek, jeden z najstarszych zabytków na Śląsku i w całej Polsce, porównywalny z rotundą Św. Mikołaja w Cieszynie. Siewierski kościół został wybudowany w I połowie XII wieku, w stylu romańskim, który rzadko już ogląda się w Polsce. Do XV wieku był kościołem parafialnym, później filialnym, a dziś stanowi kaplicę cmentarną. W latach 50-tych XX wieku został przebudowany, usunięto elementy XVIII-wieczne, dzięki czemu zyskał pierwotny wygląd.
1811944
ruiny pałacu w Wysokiej
W Wysokiej znajdują się ruiny pałacu wybudowanego po 1791 r. Aby je obejrzeć należy przedrzeć się przez gąszcz roślinności do czego nie miałem jednak ani ochoty ani odwagi
1811945
pozostałości zespołu dworskiego w Rokitnie Szlacheckim
W Rokitnie Szlacheckim do naszych czasów zachowały się jedynie pozostałości zespołu pałacowo-parkowego. Początkowo znajdował się tu drewniany dworek Poleskich z końca XVIII w. otoczony starodrzewem. Budynek dworski nie zachował się do dzisiejszych czasów, gdyż został rozebrany w 1957 roku. Zachowały się natomiast fragmenty neogotyckiej rozbudowy z II potowy XIX wieku, na które składają się biblioteka i wieża oraz część zabudowań gospodarczych.
1815231
parametry trasy
Wycieczki rowerowe oprócz tego, że stanowią formę aktywności fizycznej ale umożliwiają także poznawanie nowych miejsc i obiektów. Tym razem za cel obrałem sobie Koziegłowy i okolice. Wycieczka w sumie bardzo przyjemna i gdyby nie odległość to można by powiedzieć, że łatwa. Teren po którym się poruszałem był stosunkowo płaski a jeśli się pojawiały wzniesienie to stosunkowo niskie i łagodne. Planując trasę wybrałem drogi w miarę możliwości jak najmniej ruchliwe i takimi się okazały. Poruszałem się głównie drogami asfaltowymi, zdarzyły się jednak i drogi gruntowe prowadzące przez tereny leśne i tych dróg gruntowych było w sumie ok. 15,5 km. Jakość tych dróg gruntowych była całkiem dobra na co wpływ na pewno miało kilka bezdeszczowych dni a co za tym idzie brak błota. Podczas wycieczki zobaczyłem to co sobie zaplanowałem a zwłaszcza te których wcześniej nie widziałem czyli wybrane obiekty w Koziegłowach, i kościoły w Chruszczobrodzie, Wojkowicach, Cynkowie, Koziegłówkach. Największe wrażenie zrobił na mnie może najmłodszy ale najbardziej imponujący wielkością i wyglądem kościół w Koziegłówkach. Pozostałe obiekty na trasie widziałem już w przeszłości więc ich widok w niczym mnie nie zaskoczył tym bardziej, że niewiele się zmieniły na przestrzeni lat. Wycieczkę zacząłem i miałem skończyć w Łazach jednak po zrobieniu prawie całej pętli, stwierdziłem, że mam jeszcze na tyle sił i czasu aby ją sobie trochę wydłużyć i zobaczyć znajdujące się w pobliżu Łazów pozostałości zespołu dworskiego w Rokitnie Szlacheckim. Pozostałości tego dworu zobaczyłem jednakże muszę stwierdzić, że panujący tam bałagan i stan obiektów skutecznie zniechęcają do odwiedzania tego miejsca.

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Czechy i Słowacja – mapa samochodowa
Czechy i Słowacja – mapa samochodowa - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa samochodowa Słowacji i Czech zawiera: aktualną sieć autostrad, dróg ekspresowych i głównych, z podziałem na dwupasmowe i jednopasmowe; drogi w budowie, numerację dróg oraz kilometraż. Na mapie zaznaczono: przejścia graniczne, Autostradowe...

Mapa Rowerowy Szlak Orlich Gniazd
Rowerowy Szlak Orlich Gniazd - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Szlak Orlich Gniazd to „rowerowy klasyk”. Jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych szlaków rowerowych w kraju, cieszącym się ugruntowaną renomą i dużą popularnością zarówno wśród rowerzystów o sportowym zacięciu, jak i miłośników turystyki...

Mapa Jura Krakowsko-Częstochowska
Jura Krakowsko-Częstochowska - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Jura Krakowsko-Częstochowska to wyjątkowy i niepowtarzalny region w naszym kraju. Może poszczycić się ogromną liczbą różnorodnych skał i ostańców, oplecionych siecią dróg wspinaczkowych. Jej podziemny świat tworzą tysiące jaskiń oraz grot....

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.

Beta