Wyprawa po ciszę

Dodano 1 maja 2015 przez Holux
Wyprawa po ciszę
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

58263
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Piesza wycieczka
  • Stopień trudności: Łatwy
  • Gwiazdki:  6.0
  • Dystans: 14,6 km
  • Czas trwania: 4 h 19 min
  • Średnia prędkość: 3,39 km/h
  • Przewyższenie: 235 m
  • Suma podejść: 488 m
  • Suma zejść: 589 m
  • Data: 1 maja 2015
  • Lokalizacja: Palcza Kalwaria Zebrzydowska
338521
Kapliczka
338522
DSC0428659
338523
Mini wąwóz
338525
DSC04297
338530
Grób
Niezidentyfikowany grób leżący tuż obok szlaku.
338593
Krzyż
Upamiętnia obecność przyszłego papieża, modlącego się w tym miejsc w 1968 roku
338594
Ambona
338595
Widok na Beskid Żywiecki
W tle widać Babią Górę (1725m n.p.m.), najwyższy szczyt w Beskidach Polskich. Popularny cel wycieczek.
338596
DSC0431896
338597
Kapliczka - Nagiełówka
338598
DSC0432436
338599
Paleta zieleni
338600
Okazały kasztan
338601
Kaplica Mszalna - Stronie
Murowana kaplica z XIX wieku, posiadająca pseudobarokową kopułę oraz latarnię. Wewnątrz znajduje się figura Chrystusa upadającego pod krzyżem.
338602
Gmina Stryszów zaprasza
338603
Stacja kolejowa Stronie
Stacja leży na 29 kilometrze linii kolejowej Skawina Żywiec
338604
Sanktuarium Pasyjno-Maryjne w Kalwarii Zebrzydowskiej
338605
Pod górą Żar
338606
Ruiny Zamku Książąt Oświęcimskich XVI w.
Znikome ślady owianego legendami rozbójniczego zamku Barwałd, zburzonego w XV w. na zarządzenie królewskie, po przyłączeniu do Polski księstwa oświęcimsko-zatorskiego. Pierwsza wzmianka o istniejącym już zamku pochodzi z 1421 r.
338607
Żar 527m n.p.m.
Zalesione wzgórze Górą Włodkową lub Zamczyskiem. Na jego wschodnich stokach położone jest część drużek kalwaryjskich.
338714
Pustelnia Pięciu Braci Polaków z Kaplicą św. Marii Magdaleny
Obiektamy towarzyszące dróżkom kalwaryjskim, wybudowane w latach 1616-17 to ostania fundacja Mikołaja Zebrzydowskiego przed jego śmiercią w 1620 r. W pierwszej połowie XVIII w. przez pewien czas mieszkał w pustelni książę Józef Czartoryski, spędzając czas na pokucie i modlitwie. Po II wojnie św. opuszczona pustelnia uległa dewastacji. Do budowy kaplicy użyto kamienia z ruin zburzonego w 1477 r. zamku barwałdzkiego stojącego na szczycie góry Żar.
338715
Kościół Trzeciego Upadku
338716
Kaplica Obnażenia - sklepienie
338717
Obiekty Dróżek Kalwaryjskich
Od lewej: Kościół Grobu Pana Jezusa, Kaplica Namaszczenia, Kościół Ukrzyżowania, Kaplica Obnażenia.
338718
Bazylika Matki Bożej Anielskiej
Część sanktuarium pasyjno-maryjnego w Kalwarii Zebrzydowskiej. Znajduje się w niej obraz Matki Bożej Kalwaryjskiej, powstały prawdopodobnie w XVII w. Wpisane 1 grudnia 1999 r na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO jako wybitny przykład historycznego krajobrazu komponowanego.
Zapowiadająca się dobra pogoda na pierwszy dzień majówkowego weekendu oznacza tłumy turystów na popularnych szlakach, a to odbiera przyjemność z podróżowania. Dlatego postanowiłem wybrać się w zachodnią część Beskidu Makowskiego.

Zaczyna w Palczy przy kościele, wysiadka z busa, a tu niemiła niespodzianka zaczyna padać. Na szczęście nie jest to duży deszcz, a jak się później okazało nie trwał on długo. Ale wystarczy o pogodzie. Wchodzimy na Mały Szlak Beskidzki (czerwony), którym początkowo kierujemy się na północ. Przez miejscowe zabudowania podchodzimy na wzniesienie, z którego ukazują nam się pierwsze widoki na Beskidy. Po jakimś czasie szlak łagodnie skręca na zachód, a w pobliskim lasku widać biało-czerwoną flagę. Okazuje się, że stoi ona przy "dziwnym" grobie. Niestety w Internecie brak informacji na temat tego miejsca. Za laskiem ukazuje się polana, na końcu której stoi krzyż upamiętniający wizytę w tym miejscu Jana Pawła II. Szlak prowadzi naprzemiennie przez tereny zalesione i otwarte, dzięki którym możemy dostrzec na południu Babią Górą. Najwyższą górę Beskidów czas zostawić, gdyż zmieniamy kierunek wędrówki.

Z Zachełmnej-Nagiełówka wchodzimy na szlak zielony w kierunku północnym, którym początkowo schodzimy do Stronie. Trasa do miejscowości prowadzi asfaltem, jednak widoki na wzniesienia Beskidu Średniego rekompensują trud twardego gruntu. Po kilku kilometrach docieramy do wyżej wymienionej osady, w której mijamy kaplicę mszalna, a w jej dolnej części czynna stację PKP. Za nią teren wznosi się do Kamionki, by za chwilę opaść do Bugaju. W podróży na szlaku towarzyszą wieże Sanktuarium w Kalwarii oraz słyszane z daleka modlitwy pielgrzymów spacerujących po okolicznych Dróżkach Kalwaryjskich. Z Bugaju pozostaje ostatnie podejście na jedyny szczyt na trasie Żar. Dostajemy się do niego lekko odbijając z zielonego szlaku, a w jednym miejscu możemy zobaczyć pozostałości stojącego tam niegdyś zamku.

Po chwili kręcenia się po płaskim szczycie wracamy na szlak, który doprowadza nas do części obiektów wcześniej wspomnianych Dróżek. Kilkanaście minut oglądania architektury sakralnej, towarzyszenie w końcówce Drogi Krzyżowej i schodzimy do Sanktuarium. Tu niestety zaczynają się tłumy, ale i tak udaje się bez większych problemów zwiedzić krużganki, dziedziniec klasztoru czy Kościół, w którym znajdziemy kaplice Matki Bożej Kalwaryjskiej, św. Antoniego Padewskiego oraz Niepokalanego Poczęcia NMP. Z obiektu wychodzimy od frontu na Plac Rajski, z którego udajemy się w dół dalej trzymając się zielonego szlaku. Po drodze mijamy jeszcze Kaplicę Świętego Rafała oraz Kaplicę Umieszczenia Tronu. Znaki szlaku doprowadzają nas do dworca PKS w Kalwarii Zebrzydowskiej, gdzie kończymy, krótką, ale interesującą wyprawę po szlakach Beskidu Średniego.

Początkowe założenia o "luzie" na trasie się sprawdziły, jedynie w Kalwarii i jej okolicach było sporo ludzi. Jest to jednak popularne miejsce pielgrzymek związanych z kultem Matki Bożej Kalwaryjskiej.

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Beskid Śląski, Żywiecki i Mały
Beskid Śląski, Żywiecki i Mały - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa turystyczna Beskidu Śląskiego, Żywieckiego i Małego - zostały zaznaczone na niej najpotrzebniejsze dla turystów informacje: przebiegi szlaków i atrakcje turystyczne. Z mapy można korzystać będąc offline, po zakupie wybiera się ją jako jeden z...

Mapa Beskid Makowski (Średni)
Beskid Makowski (Średni) - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Beskidu Makowskiego (zwanego także Średnim lub Myślenickim) swoim zasięgiem obejmuje także fragmenty Beskidów: Małego, Żywieckiego i Wyspowego. Najwyższym szczytem jest Mędralowa, pozostałe pasma osiągają wysokość do 700 – 800 m n.p.m. Beskid...

Mapa Czechy i Słowacja – mapa samochodowa
Czechy i Słowacja – mapa samochodowa - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa samochodowa Słowacji i Czech zawiera: aktualną sieć autostrad, dróg ekspresowych i głównych, z podziałem na dwupasmowe i jednopasmowe; drogi w budowie, numerację dróg oraz kilometraż. Na mapie zaznaczono: przejścia graniczne, Autostradowe...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.

Beta