Wokół jeziora Chudek

Dodano 28 marca 2024 przez plik GPX
Wokół jeziora Chudek
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

341980
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Piesza wycieczka
  • Stopień trudności: Średni
  • Gwiazdki:  4.7
  • Dystans: 1,7 km
  • Przewyższenie: 32,08 m
  • Suma podejść: 137,25 m
  • Suma zejść: 137,45 m
  • Data: 4 września 2023
  • Lokalizacja: Ruciane-Nida
1798833
Początek trasy
Ścieżka swój początek bierze przy Wyłuszczarni Nasion. Idź wzdłuż ogrodzenia.
1798834
Wyłuszczarnia Nasion im. Zdzisława Borońskiego
Wyłuszczarnia, datowana na rok 1892, od początku zajmowała się przemysłowym łuszczeniem szyszek sosny w celu pozyskania jej nasion. Po wyłuszczeniu nasion, są one pozbawiane skrzydełek, a następnie oczyszczane, co zajmuje 24 godziny. Obiekt ten nie jest niestety dostępny do samodzielnego zwiedzania, jednak Nadleśnictwo Maskulińskie co jakiś czas organizuje wycieczki.
1798835
Plan ścieżki edukacyjnej "Wokół jeziora Chudek"
1798836
Obrotowy stojak informacyjny
Na każdym obrotowym sześcianie umieszczone zostały grafiki roślin występujących w tutejszych lasach.
1798837
Fakty o rybołowach
Rybołów jest jednym z najrzadszych polskich ptaków szponiastych. Obecnie mamy zaledwie około 30 par, choć jego europejska populacja jest szacowana na 8-10 tys. par. W Polsce od wielu lat odnotowuje się drastyczny spadek liczebności, a przyczyny nie są znane. Jest to gatunek podlegający ochronie ścisłej, wymagający ochrony czynnej. Rybołowy są umieszczone w Polskiej Czerwonej Księdze Zwierząt i Załączniku Dyrektywy Ptasiej.
Właśnie dlatego leśnicy i ornitolodzy z Komitetu Ochrony Orłów realizują projekt „Ochrona rybołowa Pandion haligetus na wybranych obszarach SPA Natura 2000 w Polsce". Projekt ochrony rybołowów rozpoczął się w 2017 roku i ma na celu powstrzymać dalszy spadek liczebności tych ptaków.
W ramach projektu:
-zbudowano sztuczne gniazda, które ptaki mogą zająć wiosną po przylocie z zimowisk;
- zamontowano kamery przy wybranych gniazdach, by prowadzić monitoring i zbierać dodatkowe dane;
- zakupiono nadajniki GPS, dzięki którym poznajemy dokładne trasy przelotów tych ptaków;
- zorganizowano warsztaty dla właścicieli stawów rybnych;
- przygołowano punkty informacyjne;
- zorganizowano międzynarodowe spotkania ornitologów dotyczące sposobów ochrony rybołowów;
- dodatkowo przeprowadzono zajęcia edukacyjne na temat tych rzadkich ptaków.

W działania zaangażowani są leśnicy z około 40 nadleśnictw, a dodatkowo wolontariusze ornitolodzy, którzy chcą włączyć się w działania ochrony tych ptaków.
1798838
Kierunek trasy
1798839
Ścieżka
1798840
Las świeży
1798841
Ścieżka
1798842
Kierunek trasy
1798843
Drewniana kładka
1798844
Leśne schody
1798845
Kładka nad jeziorem Chudek
Drewniana kładka pozwala obejść jezioro od strony południowej.
1798846
Bóbr
Bóbr jest największym gryzoniem Euroazji. Wiedzie nocny tryb życia. Jest zwierzęciem ziemnowodnym. Doskonale porusza się w wodzie, może wstrzymać oddech nawet na 15 minut. Posiada charakterystyczny spłaszczony ogon pokryty zrogowaciałą łuską, który jest sterem i napędem w wodzie, podporą na lądzie, magazynem tłuszczu i organem termoregulacji. Bobry ścinają i powalają drzewa w celu dostania się do młodszych gałęzi, o cienkiej korze, mających większą wartość energetyczną. Ścięte drzewa są wykorzystywane do budowy tam i żeremi. Żeremia - domy bobrowe, budowane są w miejscach gdzie utrudnione jest kopanie nor ziemnych. Masa ciała: 18-29 kg, długość ciała: do 110 cm. Bobry żyją do 30 lat.
1798847
Punkt 15
1798848
Leśne schody
1798849
Jak się znaleźć w lesie
Las jest podzielony na specjalne sektory - oddziały leśne. Na nizinach oddziały mają zazwyczaj równy kształt geometryczny. W górach najczęściej są one nieregularne. Każdy oddział ma swój numer. Numery znajdują się na słupkach, umieszczanych w narożnikach oddziału (w południowo-zachodnim rogu). Gdy się zgubisz, wystarczy kierować się w jednym kierunku, a prędzej czy później dotrzemy na bezdrzewny pas lub drogę, wyznaczającą tzw. linię oddziałową. Gdy podążysz wzdłuż tej linii, natrafisz na słupek oddziałowy z numerem oddziału. Pozostaje tylko odszukać się
na leśnej mapie.
1798850
Kierunek trasy
1798851
Ścieżka
1798852
Gospodarka leśna
1798853
Metr sześcienny
1798854
Metr przestrzenny
1798855
Jakie zabiegi wykonują leśnicy w lesie do 5 lat?
Młode drzewka można porównać do małych dzieci, które są początkowo bezbronne i potrzebują opieki. Tak dzieje się również w przypadku uprawy - takiego najmłodszego, dopiero co zaczynającego swoje życie lasu. Potrzebuje on wsparcia osoby, która się nim zaopiekuje i będzie wiedziała jak to zrobić najlepiej. Taką osobą jest leśnik. Śledzi on rozwój uprawy, dba o jej prawidłowy wzrost i eliminuje niebezpieczeństwa jej zagrażające.
Zabiegi mające pomóc młodym drzewkom, które wykonują leśnicy to między innymi:
1. Wykaszanie chwastów.
2. Grodzenie upraw.
3. Zabezpieczanie pączka i strzałki.
4. Wykładanie pułapek na szkodliwe owady.
1798856
Kierunek trasy
1798857
Ścieżka
1798858
Ścieżka
1798859
Kierunek trasy
1798860
Kierunek trasy
1798861
Zwierzęta leśne
1798863
Kierunek trasy
1798864
Historia jeziora
1798865
Punkt 33
1798866
Sukcesja ekologiczna
1798867
Kierunek trasy
1798868
Kładka nad jeziorem Chudek
Drewniana kładka pozwala obejść jezioro od strony północnej.
1798869
Kierunek trasy
1798870
Kładka
Ścieżka edukacyjna "Wokół jeziora Chudek" w Rucianem-Nidzie, przygotowana przez Nadleśnictwo Maskulińskie, to krótka pętla spacerowa wyposażona w tablice informacyjne. Swój początek bierze przy Wyłuszczarni Nasion im. Zdzisława Borońskiego - stąd przejdź pod górkę wzdłuż ogrodzenia obiektu. Zaraz za nim znajdują się pierwsze tablice z planem ścieżki. W tym miejscu trasa wchodzi w las. Ścieżka składa się w sumie z 9 tablic edukacyjnych, a sama droga ostała wzbogacona o leśne schody, kładki nad zarastającymi częściami jeziora Chudek oraz pomost, z którego podziwiać można piękną panoramę zbiornika wodnego.

Poniższy opis pochodzi ze strony internetowej Nadleśnictwa Maskulińskiego:
"Na trasie można zobaczyć stos drewna i dowiedzieć się, w jaki sposób się go mierzy. Podany jest też sposób przeliczania metrów przestrzennych na metry sześcienne. Ścieżka przedstawia walory przyrodnicze oraz elementy gospodarki leśnej. Są wzdłuż niej przykłady wielofunkcyjności lasu, rośliny i zwierzęta leśne, sukcesja naturalna: zarastanie śródleśnego pastwiska, ślady działalności bobrów i siedliska wilgotne wokół jeziora."

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Wielkie Jeziora Mazurskie cz. PŁD
Wielkie Jeziora Mazurskie cz. PŁD - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Przedstawia południową część krainy Wielkich Jezior Mazurskich. Zasięg mapy ograniczony jest miesjcowościami Mrągowo na północy, Orzysz na wschodzie, Karwica i Świętajno na południu oraz Piasutno i Borowe na zachodzie. Mapa posiada informacje...

Mapa Wielkie Jeziora Mazurskie
Wielkie Jeziora Mazurskie - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Wielkie Jeziora Mazurskie przedstawia środkową część Pojezierza Mazurskiego, obszar zamknięty przez Węgorzewo na północy, Ruciane-Nida na południu, Orzysz na wschodzie i Mikołajki na zachodzie. Na mapie znajdują się szlaki piesze, rowerowe,...

Mapa Warmia i Mazury – mapa atrakcji turystycznych
Warmia i Mazury – mapa atrakcji turystycznych - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa samochodowo-krajoznawcza, przedstawia obszar województwa warmińsko-mazurskiego. Zasięg mapy wyznaczają: granica polsko-rosyjska na północy, Elbląg na zachodzie, Ostrołęka na południu i Grajewo na wschodzie. Warmia i Mazury to region o...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.

Beta