Wodzisław - Szczekociny - Wodzisław

Dodano 12 sierpnia 2021 przez aplikację Android
Wodzisław - Szczekociny - Wodzisław
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

224135
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Rower turystyczny
  • Stopień trudności: Średni
  • Gwiazdki:  5.9
  • Dystans: 95,5 km
  • Czas trwania: 7 h 57 min
  • Średnia prędkość: 12 km/h
  • Przewyższenie: 108,65 m
  • Suma podejść: 1 584,89 m
  • Suma zejść: 1 537,93 m
  • Data: 12 sierpnia 2021
  • Lokalizacja: Wodzisław, Szczekociny, Sędziszów
1263168
kościół pw. św. Prokopa w Krzcięcicach
Późnogotycki kościół wybudowany w latach 1531–1542. W 2. poł. XVI w. kościół pełnił funkcję zboru kalwińskiego.Kościół jest orientowany, murowany z cegły w stylu późnogotyckim, składa się z nawy dwuprzęsłowej i węższego prostokątnego prezbiterium dwuprzęsłowego. Po bokach nawy dwie kaplice. Do kościoła dobudowana jest od północy zakrystia, a od strony zachodniej wysoka kruchta.
1263169
dwór w Krzcięcicach
zaniedbany i opuszczony dwór z połowy XIX w. w otoczeniu również zaniedbanego parku z XIX w.
1263170
dwór w Desznie
Dwór w Desznie wybudowany został przez Józefa Kozłowskiego w latach 1886 - 1890. Jest to budynek murowany, dwutraktowy z czterokolumnowym gankiem od strony zachodniej.
W elewacji frontowej dworu wyróżniają się dwa ryzality, dach jest dwuspadowy. W czasie II wojny światowej we dworze mieszkała prawdopodobnie rodzina Bielskich. Kiedy pod koniec wojny Bielscy zostali wysiedleni, do dworu przeniesiono miejscową szkołę. Obecnie budynek opuszczony, popada w ruinę.
1263171
dwór w Łowini
Został wybudowany w II połowie wieku XIX przez rodzinę Kozłowskich, ówczesnych właścicieli majątku. Odbudowany jako murowany, po spaleniu drewnianego w roku 1875. W okresie międzywojennym majątkiem zarządzał Henryk Kozłowski, który był ostatnim właścicielem Łowinii. Po wojnie majątek rozparcelowano, przez długie lata mieściła się w nim szkoła podstawowa. Obecnie pełni funkcje mieszkalne i osoby postronne nie są tam mile widziane.
1263172
dwór w Pawłowicach
dwór szlachecki z końca XIX wieku, wybudowany na miejscu wcześniejszego, który do 1945 roku należał do rodziny Chwalibogów. Obecnie jest w nim szkoła podstawowa. Dokoła dworu resztki założenia parkowego w stylu angielskim, wysuszone dawne stawy rybne i ruiny czworaków.
1263173
kościół pw. św. Piotra i Pawła w Sędziszowie
murowany kościół został wzniesiony w latach 1771-1786. W 1904 roku spaliły się: dach, dzwonnica i plebania. W związku z tym, po remoncie ukończonym w 1914 r., z oryginalnej późnobarokowej świątyni dotrwały do dnia dzisiejszego boczne ściany nawy i fasada.
1263174
zespół pałacowo-parkowy w Różnicy
pałac w Rożnicy zbudowany został w 1900 r. przez rodzinę Badeni na wzór włoskich, renesansowych willi. W 1920 r. przy pałacu powstały oficyny, przypominające dworki.
Jednym z właścicieli pałacu była w latach międzywojennych dwuletnia szkoła rolnicza. W czasie II wojny światowej pałac przejęła administracja niemiecka. Szkoła rolnicza ponownie powróciła do pałacowych murów po zakończeniu II wojny światowej. W latach 70-tych XX w. zabytek został przeznaczony na koszary wojskowe dla żołnierzy, którzy przyczynili się do budowy "Linii Hutniczo - Siarkowej". W 1985 r. budynek został przejęty przez gminę i od tego momentu obiekt zaczął coraz bardziej niszczeć. W oficynach pałacowych na początku lat 90 - tych XX w. gmina urządziła szkołę podstawową, która została zlikwidowana w 2008 r. W kwietniu 2010 r. pałac wraz z oficynami został zakupiony przez inwestora z Krakowa, który ma plany na przywrócenie świetności temu miejscu. Jak widać na planach się skończyło.
1263175
zespół pałacowo-parkowy w Różnicy
oficyna z 1920 r.
1263176
kościół pw. Trójcy Świętej w Słupi
świątynia została zbudowana w latach 1778-1807. Po ograbieniu i spustoszeniu w 1794 roku po bitwie pod Szczekocinami świątynia była odbudowywana do 1807. Murowana świątynia składa się z dwuprzęsłowej nawy i węższego, jednoprzęsłowego prezbiterium, zakończonego półkoliście. Fronton budowli jest ozdobiony przez cztery pilastry, a rzeźba z niszy nad drzwiami przedstawia świętego Michała Archanioła zwyciężającego ducha ciemności.
1263177
dwór w Słupi
Ziemiański dwór w Słupi powstał w XVIII w. na niewielkim wzniesieniu. Na początku XX w. obiekt został rozbudowany. W czasie II wojny światowej we dworze odbywało się tajne nauczanie, któremu przewodniczył Roman Czernecki.
Gościem dworu był pod koniec II wojny światowej Wincenty Witos, co upamiętnia tablica pamiątkowa na ścianie przy wejściu. Po wojnie utworzono tutaj mieszkania prywatne, potem funkcjonowało tutaj przedszkole i ośrodek zdrowia. Wewnątrz zachowały się zabytkowe piece z kaflami porcelanowymi, kręte, metalowe schody i wmurowane w ściany kredensy. W chwili obecnej we dworze mieści się siedziba Urzędu Gminy, komisariat policji i urząd pocztowy. Pałac otoczony jest parkiem w którym zachował się starodrzew.
1263178
dwór w Raszkowie
Dwór z XVIII wieku, wielokrotnie przebudowany. Na przełomie XVIII i XIX stulecia właścicielem Raszkowa był Stanisław Kostka Wielogłowski, który przebudował istniejący wcześniej dwór. Parterowy murowany budynek przykrył mansardowym dachem. Po 1850 roku dwór zniszczył jednak pożar. Odbudował go kolejny właściciel Raszkowa Leopold Blaski. W 1893 roku dwór wszedł w posiadanie Sikorskich, którzy go przebudowali. W czasach PRL-u . dwór przekazany Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej stał opuszczony i popadał w ruinę. Teraz ma nowego właściciela, jednak nie widać żeby stan dworu i otoczenia uległ poprawie.
1263179
obelisk w Chałupkach
obelisk upamiętniający 16 ofiar śmiertelnych podczas katastrofy kolejowej pod Szczekocinami 3 marca 2012 roku
1263180
Zajazd Cypisek w Szczekocinach
W trakcie dłuższej wycieczki wskazane jest czymś sie pokrzepić a można to zrobić w Zajeździe Cypisek na obrzeżach Szczekocin. Miła i szybka obsługa, smaczne jedzenie w przystępnych cenach.
1263181
Zespół pałacowo-parkowy w Szczekocinach
Pałac Dembińskich jest częścią zespołu pałacowego, w skład którego wchodzą jeszcze: park, dwie oficyny zbudowane po 1780 r., dwie kordegardy i ogrodzenie z 3 bramami z pierwszej poł. XIX w. Pałac zbudowany został w latach 70. XVIII w. przez Jana Ferdynanda Naxa w stylu wczesnoklasycystycznym, nawiązującym do francuskiej odmiany klasycyzmu, jest zbudowany na rzucie prostokąta, posiada dach mansardowy z lukarnami. Po II wojnie światowej w pałacu mieściło się liceum z internatem. Obecnie pałac jest opuszczony i aż prosi się o odnowienie i zagospodarowanie.
1263182
zespół pałacowo-parkowy w Szczekocinach
Jedna z dwóch oficyn. Połączone one były z budynkiem pałacu przejściami w arkadowej galerii. Możliwe było również przejście po dachach galerii pełniących funkcję tarasu. W północnej oficynie mieściły się pomieszczenia kuchenne, w południowej (widocznej na zdjęciu i w lepszym stanie) znajdowały się pokoje gościnne.
1263183
kościół pw. św. Bartłomieja w Szczekocinach
kościół wzniesiono w XVII w., ok. 1780 r przebudowany gruntowanie. staraniem Urszuli z Morsztynów Dembińskiej. Kościół jest murowany, złożony z prostokątnej nawy i równego prezbiterium. Do kościoła przylega kaplica północna dobudowana w 1678 r., i kaplica południowa z 1892 r. Podczas drugiej wojny światowej kościół został zniszczony, odbudowany po wojnie.
W kaplicy bocznej znajduje się rodzinne epitafium Dembińskich – późniejszych właścicieli Szczekocin.
1263184
kościół pw. Nawiedzenia NMP w Obiechowie
kościół wzniesiony w 1763 r. reprezentuje styl baroku. Jednonawową świątynię o konstrukcji zrębowej wzniesiono z drzewa modrzewiowego. Kościół był odnawiany i konsekrowany w 1890 r. przez bpa Tomasza Kulińskiego. Na przełomie XVI i XVII w. parafia została przejęta przez innowierców.
Na dachu kościoła – wieża z dwoma zabytkowymi dzwonami – XV-wiecznym z medalionem Matki Bożej oraz datowanym na 1625 r. – z motywem Zwiastowania i Ukrzyżowania.
1263186
dwór w Krzelewie
Pałac wybudowany w 1831 roku, zapewne z wykorzystaniem dworu wcześniejszego z XVIII w. Przebudowany w 1889 roku. Parterowy budynek dworu z półkolistym gankiem w elewacji ogrodowej połączony jest galeryjkami z parterowymi oficynami z 1934 r. Założenie znajduje się na terenie parku założonego w 2 połowie XVIII w., który po latach zaniedbań doprowadza do porządku obecny właściciel, dzięki któremu i jego uprzejmości mogłem z bliska zobaczyć zabudowania dworskie
1263187
dwór w Krzelewie
dwór w Krzelewie z dwoma oficynami
1263188
dwór w Sędziszowie
Dwór z XIX w., przebudowany po pożarze. Dawna dworska oficyna z czasów rodu Dembińskich. Obecnie brak cech dworskich, po przebudowie znajduje się w nim Zakład Opiekuńczo-Leczniczy w Sędziszowie Caritas Diecezji Kieleckiej.
1263189
kościół pw. św. Jakuba Apostoła w Mieronicach
kościół parafialny powstały w II poł. XIII w., odnotowany w wykazach świętopietrza z 1326, rozbudowany w XV w., z freskami na ścianach prezbiterium, powstałymi prawdopodobnie w XIV w. Czasowo użytkowany jako zbór ariański (ok. 1570).
Obok drewniana dzwonnica prawdopodobnie z XVIII w. a w nim dzwon z napisem minuskułowym, gotyckim z XV-XVII w.
1263191
ruiny synagogi w Wodzisławiu
Synagoga została zbudowana w pierwszej połowie XVII wieku a w latach 40. XVIII wieku została przebudowana. Podczas II wojny światowej hitlerowcy zdewastowali synagogę, a następnie urządzili w niej magazyn. Po zakończeniu wojny budynek synagogi przebudowano na spichlerz, W 1987 roku podczas wichury zerwał się dach bożnicy i od tego czasu popadała ona w ruinę. Obecnie budynek pozostaje w stanie ruiny.
1263192
kościół pw. św. Marcina w Wodzisławiu
Wodzisław – kościół
Kościół wzniesiony w latach 1621–1624 w stylu renesansowym; pod koniec XVIII w. przebudowany w stylu barokowym. Obok kościoła dzwonnica z 1815 r.
Piękna, słoneczna pogoda z umiarkowaną temperaturą pozwoliła na kolejną wycieczkę po ziemiach kielecczyzny. Podczas tej wycieczki zahaczyłem także o województwo śląskie albowiem na jego terenie znajdują się Szczekociny. Wycieczka przyniosła wiele satysfakcji albowiem wbrew moim wcześniejszym obawom udało mi się nie tylko zlokalizować wszystkie wybrane obiekty ale także je zobaczyć. A zlokalizowanie a zobaczenie to są dwie różne sprawy. Niejednokrotnie udał mi się zlokalizować obiekt ale niestety z powodu ogrodzenia czy innych przeszkód nie było możliwości ich zobaczenia. Tym razem jak już wspomniałem, udało mi się, z większym lub mniejszym wysiłkiem zobaczyć wszystkie zaplanowane obiekty.
Tradycyjnie wśród zaplanowanych obiektów znalazły się obiekty sakralne oraz siedziby szlacheckie w postaci dworków i pałaców. Obiektów sakralnych naliczyłem 8 (w tym ruiny synagogi) i z dostępem do nich, przynajmniej z zewnątrz nie było.
Znacznie bardziej skomplikowana jest sytuacja w postaci dworków i pałaców a po drodze spotkałem ich 10. Część z nich jest użytkowana (Łowinia, Pawłowice, Słupia, Krzelów, Sędziszów) a część opuszczona i zamieniająca się powoli w ruinę. W przypadku dworków w Pawłowicach, Słupi i w Sędziszowie nie ma większych problemów z obejrzeniem (przynajmniej z zewnątrz), gdyż pełnią funkcje użyteczności publicznej. Większy problem był w przypadku pałacu w Krzelowie i dworku w Łowini gdyż stanowią własność prywatną. Na szczęście dzięki uprzejmości właściciela pałacu w Krzelowie udało mi się pałac obejrzeć natomiast w przypadku dworku w Łowini właściciel wyraźnie dał do zrozumienia, że nie życzy sobie obecności osób postronnych.
Jeśli chodzi o opuszczone siedziby szlacheckie to większych problemów w obejrzeniu nie było w przypadku pałacu w Szczekocinach oraz dworku w Krzcięcicach. Problemy pojawiły się natomiast w przypadku pałacu w Różnicy i dworków w Raszkowie i Desznie. Teoretycznie dostęp do tych obiektów był wolny jednak panoszące się wokół tych obiektów różnego rodzaju zielska bardzo skutecznie utrudniały widok i dostęp. Jeśli prawdą jest, że pokrzywy skuteczne są na reumatyzm to nigdy nie powinienem już z ta chorobą mieć problemów. Szczególnie w Raszkowie pokrzywy dały się we znaki gdyż szczelnie otaczały dwór a wysokością przewyższały dorosłego człowieka. Ponadto otaczający dwór park tak zdziczał i zgęstniał, że po podejściu w pobliże dworu miałem problem z trafieniem do pozostawionego na skraju parku roweru.
A skoro mowa o dworze w Raszkowie to nasunęła mi się smutna refleksja na widok tabliczek przymocowanych do jego ścian a informujących o tym, że obiekt jest zabytkowy i jest PRAWEM CHRONIONY. Widząc w jakim stanie jest ten dwór zastanawiam się w jakim miejscu jest w Polsce to prawo skoro pozwala bardzo często bezpowrotnie i bezkarnie unicestwiać obiekty nierozerwalnie związanych z historią Polski czy lokalnych ziem.

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Jura Krakowsko-Częstochowska
Jura Krakowsko-Częstochowska - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Jura Krakowsko-Częstochowska to wyjątkowy i niepowtarzalny region w naszym kraju. Może poszczycić się ogromną liczbą różnorodnych skał i ostańców, oplecionych siecią dróg wspinaczkowych. Jej podziemny świat tworzą tysiące jaskiń oraz grot....

Mapa Rowerowy Szlak Orlich Gniazd
Rowerowy Szlak Orlich Gniazd - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Szlak Orlich Gniazd to „rowerowy klasyk”. Jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych szlaków rowerowych w kraju, cieszącym się ugruntowaną renomą i dużą popularnością zarówno wśród rowerzystów o sportowym zacięciu, jak i miłośników turystyki...

Mapa Czechy i Słowacja – mapa samochodowa
Czechy i Słowacja – mapa samochodowa - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa samochodowa Słowacji i Czech zawiera: aktualną sieć autostrad, dróg ekspresowych i głównych, z podziałem na dwupasmowe i jednopasmowe; drogi w budowie, numerację dróg oraz kilometraż. Na mapie zaznaczono: przejścia graniczne, Autostradowe...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.

Beta