Włóczykije Pojezierza Myślibórz "Historyczna wahadłowa"

Dodano 7 kwietnia 2014 przez plik GPX
Włóczykije Pojezierza Myślibórz
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

38146
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

228060
120 Liści
Naprzeciw Domu Pomocy Społecznej przy ulicy Celnej pomnik "Dona Nobis Pacem" (Obdarzcie Nas Pokojem), poświęcony pamięci 120 zakładników niemieckich – chłopców i mężczyzn, którzy 7 lutego 1945 r. zostali rozstrzelani przez żołnierzy radzieckich. W 1995 r. odbyły się ekshumacje i symboliczny pogrzeb ofiar. W grobowcu u stóp pomnika, oplecionego kutymi z żelaza 120 liśćmi bluszczu, złożono trumnę ze szczątkami zaledwie sześciu odnalezionych ofiar egzekucji.
228061
Amfiteatr Goebbelsa
Na niebieskim szlaku w Myśliborzu jest ziemny amfiteatr, zbudowany na potrzeby Ministerstwa Oświecenia Publicznego i Propagandy, którego szefem był Joseph Goebbels. Ludzie musieli uczestniczyć w duchowym odrodzeniu wspólnoty etnicznej (Volksgemeinschaft). Jej symbolem była mistyczna jednostka – Hitler. Co roku 30 stycznia świętowano nominację Hitlera na kanclerza Rzeszy, 20 kwietnia urodziny Führera itd. Podobną funkcję miał amfiteatr w Choszcznie.
228062
Grodzisko kultury łużyckiej
Najstarszą częścią Myśliborza (Sołdzina) jest godne odwiedzenia grodzisko kultury łużyckiej, liczące ponad 2500 lat. Usytuowane na Winnej Górze, wznoszącej się nad północno-wschodnim brzegiem Zatoki Ptasiej Jeziora Myśliborskiego. Modernizowano je jeszcze w IX wieku, poprawiano za panowania Mieszka I, gdy przyłączył on Sołdzin do swojego państwa. Usprawniano gród jeszcze w XI wieku, potem jednak opuszczono i zamieszkano dzisiejsze tereny Myśliborza.
228063
Jezioro Królewskie
Jezioro Królewskie leży w granicach Myśliborza w jego północnej części. Ma powierzchnię 10,9 ha i max. głębokość 6 m. Otoczone wysokimi wzgórzami, jest atrakcyjne krajobrazowo, choć niełatwo dostępne. Wody wysiąkające ze wzgórz uchodzą potem jednym strumykiem (długości 500 m) do Zatoki Ptasiej położonego o 1 metr niżej jeziora Myśliborskiego. Ponieważ zachodni brzeg jeziora jest podmokły, zarośnięty trzcinami i niedostępny, jest to dobre miejsce do bytowania zwierząt ziemnowodnych i ptactwa.
228064
Ośrodek Harcerski
Ośrodek Harcerski w Myśliborzu położony jest nad jeziorem Myśliborskim na obrzeżach miasta. Mieści się w zabytkowym budynku willowym u zbiegu ulic Północnej i Szarych Szeregów. Wieczorami można podziwiać przepiękny zachód słońca na tle jeziora i położonych na nim wysp. Ośrodek dysponuje bazą noclegową do 150 osób, w tym 40 miejsc w budynku, 35 miejsc w pawilonach oraz możliwość rozstawienia namiotów na 75 osób. Teren jest ogrodzony, posiada boiska do piłki siatkowej, nożnej, krąg ogniskowy (mały amfiteatr), duży grill, dwie świetlice. Na miejscu jest pełne zaplecze sanitarne oraz trzon kuchenny, który przygotowuje wspaniałe posiłki. Na terenie Ośrodka jest bezpłatny dostęp do internetu Wi-Fi.
228065
Pomnik „Braterstwa Broni”
Cmentarz wojenny Rosjan i Polaków. 12.10.1972 roku, w rocznicę bitwy pod Lenino odsłonięto na nim pomnik „Braterstwa Broni” projektu Sławomira Lewińskiego. Wcześniej, bo wkrótce po II wojnie światowej ekshumowano zwłoki żołnierzy, ofiar wojny, 687 żołnierzy polskich i radzieckich z terenu Myśliborza i okolic. Pochowano ich tutaj, na Cmentarzu Bohaterów, założonym na zachodnim skłonie góry. Wśród ekshumowanych oprócz żołnierzy polskich i radzieckich byli również „jeńcy” czescy, francuscy i jugosłowiańscy.
228066
Zatoka Ptasia
Jezioro Myśliborskie jest największym jeziorem powiatu myśliborskiego. W swojej południowej części ma kilka zatok, w tym Zatoka Ptasia, która sama mogłaby być osobnym jeziorem o powierzchni około 25 ha i głębokości do 6 metrów. Zatoka znajduje się w granicach Myśliborza. Jest przy niej "dzika" plaża, łatwy dostęp i dojazd z centrum miasta oddalonego ledwie o 1 kilometr. Docierają do niej znakowane turystyczne szlaki, jest też ulubionym docelowym miejscem spacerów.
Trasa wahadłowa, prowadzi po północnych peryferiach Myśliborza. W pobliżu możliwość spotkania obiektów z najnowszej historii Myśliborza, wydarzeń przedwojennych i wojennych, oraz najstarszych sprzed 2500 lat, bo tyle liczy historia grodziska, którego budowę rozpoczął lud kultury łużyckiej.

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Ziemia Lubuska
Ziemia Lubuska - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa krajoznawcza województwa lubuskiego z wyszczególnionymi atrakcjami turystycznymi. Na mapie umieszczono grafiki atrakcji turystycznych.

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.