Włocławek i okolice

Dodano 8 października 2023 przez aplikację Android
Włocławek i okolice
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

328864
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Rower turystyczny
  • Stopień trudności: Łatwy
  • Gwiazdki:  5.0
  • Dystans: 23,1 km
  • Czas trwania: 2 h 43 min
  • Średnia prędkość: 8,47 km/h
  • Przewyższenie: 135,55 m
  • Suma podejść: 1 372,65 m
  • Suma zejść: 1 411,45 m
  • Data: 8 października 2023
1732273
Bazylika katedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we Włocławku
kościół gotycki, którego początki sięgają 1340 r., konsekrowany w 1411 r., później rozbudowywany, a na przełomie wieków XIX i XX, na skutek rozpoczęcia prac nad regotycyzacją w 1875 r., gruntownie przebudowany (np. w 1881 r. do trzykondygnacyjnych wież dobudowano dwie następne kondygnacje). Znajdują się tu najstarsze witraże w kościele katolickim w Polsce (z 1360 roku), nagrobek bpa Piotra z Bnina, wykonany przez Wita Stwosza. Katedra włocławska jest jednym z najwyższych kościołów w Polsce, jej wysokość sięga 85 metrów.
1732274
Pomnik Poległych Obrońców Wisły 1920 we Włocławku
W 1922 r. na wzgórzu Szpetal odsłonięto pomnik w miejscu pochowania szczątków obrońców Wisły poległych podczas walk z bolszewikami w 1920 r. W październiku 1939 pomnik, podobnie jak inne pomniki we Włocławku, został zniszczony przez Niemców. Po wojnie, z przyczyn politycznych nie został odbudowany. Dopiero w roku 1990 odsłonięto odbudowany pomnik, którego kształt jest wierny temu z 1922 r. Jest on tradycyjnym miejscem obchodów rocznicy obrony Włocławka w 1920.
1732275
taras widokowy na Włocławskim Zawiślu
Wzgórze oraz znajdujący się na jego zboczu taras widokowy mają duży potencjał jednak póki co nie jest wykorzystany. Rosnące poniżej na zboczu drzewa skutecznie zasłaniają widok na Włocławek. Ponadto porozrzucane pozostałości po zakrapianych imprezach skutecznie mogą zniechęcić do odwiedzenia tego miejsca
1732276
widok na Wisłę z Mostu Marszałka Śmigłego-Rydza
1732277
widok na Wisłę w kierunku zapory
Wybierając się na wycieczkę zwykle opracowuję trasę zwykle sam kierując się moimi zainteresowaniami a jeśli pokrywają się one z innymi, opracowanymi wcześniej trasami czy szlakami to zwykle jest to przypadek lub po prostu brak innej możliwości. Tak też było podczas obecnej wycieczki, która teoretycznie powinna mnie zaprowadzić z Włocławka do Bobrownik i z powrotem. Teoretycznie bo zwykle trzymam się ułożonego planu, choć bywa, że ulega on zmianom. Zgodnie więc z planem po starcie we Włocławku ruszyłem na Szpetal Górny przeprawiając się na drugą stronę Wisły korzystając z Mostu Marszałka Rydza-Śmigłego. W drodze do Szpetala Górnego zaplanowałem zobaczenie na włocławskim Zawiślu pomnika Obrońców Wisły w 1920 r. oraz znajdującego się w pobliżu tarasu widokowego. I jeśli pomnik nie zawiódł moich oczekiwań tak taras widokowy kompletnie zawiódł. Spodziewałem się, że będę mógł zobaczyć z niego panoramę Włocławka tymczasem w zasadzie jedyne co zobaczyłem to drzewa zasłaniające widok oraz liczne ślady wcześniejszych, zakrapianych imprez. Nie zwlekając ruszyłem więc w dalszą drogę i w Szpetalu Górnym skręciłem w ul. Leśną w stronę Nowego Witoszyna. Ul. Leśna, zgodnie z nazwą wiodła przez las do którego co jakiś czas zaglądałem, w nadziei że może znajdę jakieś grzyby. Grzybów nie znalazłem jednakże częste zaglądanie do lasu spowodowało, że straciłem sporo czasu. Ta strata czasu spowodowała, że po dotarciu do Nowego Witoszyna zrezygnowałem w tym dniu z dotarcia do Bobrownik. Strata czasu była jednak tylko jednym z powodów zarzucenia planu dotarcia do Bobrownik. Innymi powodami i to chyba bardziej istotnymi był pomimo słonecznej pogody przenikliwy chłód i porywisty, zimny wiatr sprawiający, że ręce na kierownicy grabiały. Tak więc w Nowym Witoszynie zawróciłem i jadąc przez Nowe Rumunki dotarłem do Włocławka z zamiarem zakończenia wycieczki. Zanim jednak tą wycieczkę zakończyłem, pokręciłem się trochę po Włocławku. Jedną z przyczyn tego „kręcenia” się była chęć zobaczenia trochę Włocławka, drugą natomiast przyczyną był bieg, prawdopodobnie maraton, w związku z którym część ulic była zablokowana i musiałem trochę kluczyć. Tak czy inaczej w końcu wycieczkę zakończyłem, Pomimo tego, że zakładanego celu czyli ruin zamku w Bobrownikach nie zobaczyłem, wycieczkę mimo wszystko uważałem za udaną. Trochę się poruszałem, trochę poznałem Włocławek a trochę pojeździłem i pospacerowałem po lesie. Trasa ciężka nie była, w zasadzie jedyny wymagający trochę wysiłku był podjazd pod pomnik i taras widokowy znajdujący się na włocławskim Zawiślu.

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Kujawy - mapa atrakcji turystycznych
Kujawy - mapa atrakcji turystycznych - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Krajoznawcza mapa Kujaw z zaznaczonymi najważniejszymi atrakcjami turystycznymi w postaci grafik. Mapa Kujawy to doskonała propozycja szczególnie dla turystów, którzy podróżują samochodem.

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.

Beta