Kraków - Jerzmanowice - Kraków

Dodano 18 lipca 2023 przez aplikację Android
Kraków - Jerzmanowice - Kraków
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

313982
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Rower turystyczny
  • Stopień trudności: Średni
  • Gwiazdki:  5.9
  • Dystans: 83,1 km
  • Czas trwania: 5 h 59 min
  • Średnia prędkość: 13,85 km/h
  • Przewyższenie: 304,23 m
  • Suma podejść: 2 675,04 m
  • Suma zejść: 2 721,84 m
  • Data: 18 lipca 2023
1694779
pozostałości zespołu dworskiego w Garlicy Murowanej
Zespół dworski w Garlicy Murowanej po II wojnie przeszedł pod władanie Akademii Rolniczej w Krakowie. Znajdujący się na terenie zespołu XVII-wieczny dwór, w związku z katastrofalnym stanem został rozebrany w 1998 r. Z całego zespołu dworskiego w Garlicy Murowanej najciekawszym obecnie obiektem jest dawny budynek bramny, zamieniony później na lamus. Jest to niewątpliwie najstarszy budynek zespołu, pochodzący być może jeszcze z końca XVI wieku i według jednego z inwentarzy mieściła się w nim również kaplica.
1694780
Dwór Dobieckich w Cianowicach
Dwór wybudowany został w stylu neogotyckim z inicjatywy Bronisława Dobieckiego w 2 poł. XIX wieku, ukończony w 1890 roku. W czasie I wojny światowej został spalony i popadł w ruinę. W 1936 r. odbudowany przez syna Bronisława, senatora Artura Dobieckiego, przekształcony w piętrową rezydencję. Po wyjeździe Artura Dobieckiego do Francji w 1945 pałac został przejęty przez Skarb Państwa i zaadaptowany na potrzeby szkolne. W 2006 dwór wraz z 11 ha działką powrócił do ostatnich właścicieli.
1694781
kościół pw. św. Mikołaja w Skale
Najstarsze elementy kościoła w Skale: mury nawy i część prezbiterium, wzniesione zostały w stylu gotyckim w II połowie XIV wieku. Kościół dwukrotnie spłonął: w 1737 i 1763. Za każdym razem został odbudowany. Podczas tych prac nadano całemu kościołowi charakter późnobarokowy. W latach 1948-1949 świątynia została powiększona: dobudowano zachodnią część celowo w taki sposób, aby odznaczała się od reszty budynku.
1694782
Maczuga Herkulesa w Pieskowej Skale
Zbudowana z twardych wapieni, stoi na najniższej skalnej terasie zwanej Fortepianem o wysokości 8-12 m, wysokość samej maczugi wynosi około 25 m. Stanowi ona bardzo charakterystyczny element krajobrazu Doliny Prądnika. Powstała w wyniku krasowej działalności wód i różnej odporności na wietrzenie wapieni. Pierwszy raz została zdobyta przez Leona Witka z Katowic w 1933. Na jej szczycie znajduje się mały żelazny krzyż upamiętniający to wydarzenie.
1694783
Zamek Królewski w Pieskowej Skale
Zamek Pieskowa Skała powstał w czasach Kazimierza Wielkiego jako gotycka strażnica i był usytuowany nieco wyżej na skale zwanej Dorotką. W 1377 roku nadano zamek rodzinie Szafrańców, której był siedzibą do roku 1608. W tym czasie został rozbudowany i stał się typową renesansową siedzibą magnacką. Nowa budowla powstała w miejscu dawnego podzamcza. W roku 1640 zamek stał się własnością Michała Zebrzydowskiego, który go ufortyfikował. W 1718 roku pożar zniszczył budowlę, która jednak została odbudowana 60 lat później przez Hieronima Wielopolskiego. W II połowie XIX wieku był własnością Mieroszewskich i to oni odremontowali go po kolejnym pożarze w roku 1850. Po 1905 roku zamek wykupiono w celu zorganizowania pensjonatu. Dopiero po II wojnie światowej w latach 1948-64 przeprowadzono dokładne prace badawcze, a następnie budowlane. W ten sposób przywrócono mu wygląd z czasów największej jego świetności.
1694784
kościół pw. Najświętszego Serca Jezusa w Sułoszowej
kościół wzniesiony w latach 1933–1939. Poprzednio na tym miejscu stał kościół z lat 1873-1884, a wcześniej gotycki z początku XIV w. Kościół wybudowany w stylu eklektycznym jest z cegły i bloków wapienia, które użyto w narożach budowli oraz w obramowaniach otworów wejściowych i okiennych. Nieopodal obecnego kościoła, w pobliżu głównej drogi, do czasów współczesnych zachowały się nieznaczne fragmenty muru pierwotnej świątyni.
1694785
kaplica pw. św. Jana Chrzciciela w Jerzmanowicach
Barokowa kaplica w Jerzmanowicach została ufundowana przez Jana Sroczyńskiego, który pragnąc przyczynić się do rozwoju rodzinnych Jerzmanowic wykupił grunt i ufundował szpital dla ubogich oraz kaplicę. Kaplicę pw. Św. Jana Chrzciciela konsekrował 4 lipca 1688 roku biskup Oborski, zaś szpital , choć ukończony wcześniej, rozpoczął swoja działalność w grudniu 1696 roku, już po śmierci fundatora.
1694786
Kościół św. Bartłomieja Apostoła w Jerzmanowicach
Mały, drewniany kościół parafialny w Jerzmanowicach ufundowany przez króla Kazimierza Wielkiego istniał już w 1338 roku. Kościół ten został rozebrany w 1826 roku. Obecny zbudowano w latach 1827–1830 i przebudowano w 1876 roku. Jest to budynek klasycystyczny, murowany, jednonawowy. Fasada kościoła posiada widoczne pilastry wielkiego porządku, trójkątny tympanon i attykę.
1694787
Źródło Pióro w Dolinie Szklarki
Jest to bardzo obfite wywierzysko (ok. 37 l wody na sekundę). Woda wypływa z licznych szczelin skalnych na długości ponad 25 m, pod lewym zboczem doliny. Największy wypływ jest ocembrowany. Poniżej wypływów tworzy się obszerne rozlewisko. Wypływający z niego potok uchodzi do Szklarki jako jej lewy dopływ.
1694788
Dolina Szklarki
Mająca ok. 9 km długości dolina ciągnie się od Jerzmanowic poprzez Szklary do Dubia, gdzie jej wylot łączy się z wylotem Doliny Racławki. W dolinie wyróżnić można dwie różniące się części: górną w okolicy Jerzmanowic, która jest szeroka, bezleśna i w dużym stopniu zabudowana, oraz dolną, która bardziej przypomina głęboki, ciasny wąwóz i ma strome zalesione zbocza. Dnem doliny biegnie asfaltowa droga, a zalesione zbocza z kryją liczne skałki wapienne i ostańce wierzchowinowe.
1694789
Skała Brodło w Szklarach
skała wznosi się nad niedawno wybudowanym kościołem]. Szczyt Brodła zwieńczony jest krzyżem. Względna wysokość od podstawy do krzyża wynosi 43 m.
1694790
dwór w Łazach
Wybudowany w XIX w. i przebudowany w 1920 roku dwór jest jedynym zachowanym na terenie gminy Jerzmanowice-Przeginia dworem ziemiańskim z lat dwudziestych XX w. Parterowy murowany budynek z użytkowanym poddaszem i piętrem w części południowej usytuowany jest w centralnej części parku. Po wojnie w dworze do 1978 r. mieściły się różne szkoły, a po nich ośrodek wypoczynkowy Olkuskiego Przedsiębiorstwa Budowlanego. Od 1983 r. w obiekcie mieści się szkolne schronisko młodzieżowe.
1694791
Dupa Słonia w Dolinie Będkowskiej
Oficjalna nazwa Dupy Słania to Zamczysko. Z niewiadomych względów jest ona jednak rzadziej używana od nazwy zwyczajowej... Dupa Słonia to jedna z najpopularniejszych wspinaczkowo skał w pobliżu Krakowa
1694792
Wodospad Szum w Dolinie Będkowskiej
Wodospad Szum (zwany też Szerokim) spływa po ok. 5-metrowym progu skalnym i jest nielicznym a przy tym największym naturalnym wodospadem na Jurze. Progi wodospadu tworzą wychodnie górnojurajskich wapieni. U jego stóp utworzyło się niewielkie rozlewisko
1694793
Iglica w Dolinie Będkowskiej
Iglica jest najdalej na zachód wysuniętą skałą w grupie skał Cmentarzyska. Znajduje się tuż obok ścieżki szlaku turystycznego i jest z niego widoczna. Zbudowana jest z wapienia, ma wysokość 18-20 m.
1694794
Schronisko Brandysówka w Dolinie Będkowskiej
w samym sercu Doliny Będkowskiej, u podnóża Sokolicy, znajduje się schronisko z polem namiotowym, prowadzone przez rodzinę Brandys. Miejsce wpisane od prawie stulecia w historię polskiej wspinaczki. Oprócz noclegów schronisko oferuje także posiłki.
1694795
Sokolica w Dolinie Będkowskiej
wielka skalna ściana, górująca nad Doliną Będkowską w jej centralnej części. Jej wysokość dochodzi do 80 metrów, co sprawia, że jest to najwyższa poza Tatrami skała w Polsce udostępniona do wspinania. Jest symbolem całej Jury Krakowskiej. Z jej szczytu rozpościera się piękny widok na południową część "Będkowskiej", malowniczy Wąwóz Przecówki, a także schronisko "Brandysówka".
Dawniej była zwana "Grodziskiem" ze względu na odnalezione na jej szczycie szczątki grodu rycerskiego z końca pierwszego tysiąclecia naszej ery.
1694796
Gospodarstwo Rybackie Dolina Będkowska
Teoretycznie w smażalni przy stawach rybnych można zjeść świeżą rybkę i na to się nastawiłem. Niestety, musiałem obejść się smakiem albowiem pomimo środka sezonu letniego smażalnia była nieczynna.
1694797
Brama Bolechowicka
Choć Dolina Bolechowicka jest jedną z najkrótszych dolin ( około 1,5 km długości), to otwiera ją najpiękniejsza i najbardziej efektowna brama skalna na Jurze – popularna Brama Bolechowicka. Budują je dwie skały wapienne o wysokości 30 metrów. Zachodnia zwana jest Filarem Pokutników, a wschodnia Filarem Abazego – obie chętnie wykorzystywane są przez wspinaczy.
1694798
dwór w Bolechowicach
Dwór w Bolechowicach ufundował biskup Kajetan Sołtyk w 1752 roku. Do dziś zachował on formę niewielkiej, barokowej siedziby, założonej na planie zbliżonym do kwadratu, parterowej, nakrytej charakterystycznym, mansardowym dachem, z facjatami na osi. Jego południową fasadę, będącą dawniej fasadą frontową, zdobi czterokolumnowy portyk, wspierający niewielki, otwarty balkon. Obecnie wejście do dworu prowadzi od strony zachodniej – poprzedza je podjazd, ujmujący rozległy, trawiasty gazon. Dworek zanurzony jest w zieleni ogrodu, wśród której bieleją z oddali jego ściany. Na jednej z nich dostrzec można zegar słoneczny, zrekonstruowany w połowie lat 90.
1694799
kościół pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Bolechowicach
Pierwsze wzmianki o kościele pochodzą z lat 1325 — 1327. Gotyckie prezbiterium i zakrystia, ufundowane przez biskupa Piotra Wysza z Radolina z ostrołukowym portalem, w którym zachowały się gotyckie, kute drzwi z herbami Ozoria i Leszczyc datowane jest na 1393, zaś odkryta w 60. XX w. gotycka polichromia ścian prezbiterium powstała w latach 1410 — 1420. Korpus nawy dobudowano w XV w. XVII-wieczne lunety o przekroju kolebkowym znajdują się nad nawą, do której dobudowano w 1625 środkową część. W latach 1912—1914 przedłużono nawę i dobudowano eklektyczną wieżę.
1694800
Zespół podworski w Ujeździe
Na przestrzeni końca XVIII wieku do końca XIX wieku na terenie Ujazdu powstawał zespół dworski w otoczeniu ogrodu o powierzchni 2, 5 ha, który został przekształcony na park. Od 2006 roku zespół dworski dzierżawi wieczyście osoba prywatna. Z pozostałości dawnych zabudowań pozostało niewiele. Zdewastowany park w którym obecnie trwają prace by odrestaurować dawne założenia parku w Ujeździe, budynki oficyny, budynki czworaka, piwniczki oraz zabudowania gospodarcze (stodoła, obora) z kuźnią z końca XIX wieku. Obecny właściciel przebudował kuźnię w stylu dawnego dworku. Natomiast dworek nie został zachowany ze względu na zniszczenia i został rozebrany pod koniec lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku.
1694801
dwór w Tomaszowicach
W roku 1830 Tadeusz Konopka kupił Tomaszowice dla swego syna Romana, wznosząc nowy dwór i zabudowania istniejące do dziś. Ostatnim właścicielem był Bogusz. Po wojnie zespół dworski przejął skarb państwa i urządził w zabytkowym miejscu chlewnię dewastując znacznie budynki i ogród. W latach 90. dwór, odzyskany przez spadkobierców ostatnich właścicieli, został sprzedany. Nowy właściciel, Ziyad Raoof odrestaurował dwór i uporządkował park, a w przebudowanych podworskich zabudowaniach zorganizował Krakowskie Centrum Konferencyjne.
Dwór w Tomaszowicach posiada typowy charakter klasycystycznej siedziby szlacheckiej. Jest budowlą murowaną, podpiwniczoną. Założony został na planie wydłużonego prostokąta, parterowy, dwutraktowy, z czterokolumnowym portykiem wgłębnym na osi.
1694802
Dolina Wedonki (Dolina Podskalańska)
Dolina Wedonki zwana też Wąwozem Podskalańskim albo Doliną Podskalańską jest najmniejszą z podkrakowskich dolinek, ma zaledwie kilometr. Północno-zachodnie zbocze wąwozu jest wyższe i bardziej strome, znajduje się tu kilka wapiennych skał. Najbardziej okazała jest Wielka Skała, w której czas i erozja wyrzeźbiły kilka schronisk. Tuż u wejścia do doliny znajduje się Jaskinia Borsucza. Niewielki otwór w skalnej ścianie jest mylący – jaskinia nie jest taka mała – jej długość to 31 metrów, deniwelacja 5,8 metrów. Jest trudno dostępna.
1694803
kościół św. Wojciecha w Modlnicy
Kościół w Modlnicy powstał w 1553 r. Pierwotnie kościół zbudowano na rzucie krzyża, ale już w 1622 r. ramię północne zastąpiono murowaną, renesansową kaplicą grobową rodziny Kucharskich, a drewnianą zakrystię zamieniono na murowaną. Warto zwrócić uwagę na gotyckie portale zwieńczone tzw. oślimi grzbietami.
1696778
parametry trasy
Plan tej wycieczki miałem już dość dawno opracowany ale na przeszkodzie w jego realizacji stanęły albo upały albo deszcze. Gdy w końcu pogoda stała się bardziej sprzyjająca, ruszyłem w drogę. Ruszając miałem jednak zamiar odbyć trochę skróconą wersję zaplanowanej trasy a to z uwagi na obawę, że gruntowe drogi, którymi miałem jechać mogą być bardzo błotniste. Ostatecznie przejechałem prawie całą zaplanowaną trasę, zrezygnowałem tylko z wjazdu do Doliny Zachwytu koło Wielmoży albowiem już sam wjazd do niej był bardzo grząski. Podczas tej wycieczki zaliczyłem 5 Dolinek Podkrakowskich a przynajmniej ich cześć: Dolinę Prądnika, Dolinę Szklarki, Dolinę Będkowską, Dolinę Bolechowicką oraz Dolinę Wedonki zwaną też z racji umiejscowienia Doliną Podskalańską. Dotarcie do tych dolin wiązało się z koniecznością pokonania wielu działów rzek co wiązało się z licznymi, czasami stromymi podjazdami. Spowodowało to, że mimo stosunkowo niewielkiego przewyższenia, bo wynoszącego ok. 260 m, była to w tym roku jedna z moich najbardziej górzystych wycieczek. Wspomniałem, że zaliczyłem 5 dolinek ale tak naprawdę to żadnej nie zaliczyłem w całości. I jeśli w przypadku Doliny Będkowskiej, Bolechowickiej i Wedonki zobaczyłem chyba najciekawsze ich fragmenty tak Dolina Prądnika i Szklarki zostały potraktowane po macoszemu. Dolinę Prądnika przejechałem tylko na odcinku od Pieskowej Skały do Sułoszowej natomiast Dolinę Szklarki przejechałem wprawdzie na dość długim dystansie ale to co najciekawsze, czyli liczne skały i ostańce, skryte były w zalesionych zboczach znajdujących się po obu stronach drogi biegnącej dnem doliny. Podczas wycieczki starałem się poruszać drogami jak najbardziej lokalnymi o małym natężeniu ruchu. Generalnie mi się to udało i jedynie na wysokości Jerzmanowic trasa wiodła kilkusetmetrowym odcinkiem drogi nr 94 łączącej Kraków z Olkuszem.

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Okolice Krakowa
Okolice Krakowa - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Krakowa i okolic przedstawia najważniejsze tereny rekreacyjne tego rejonu, m.in. Puszczę Niepołomicką, Dolinki Podkrakowskie i Ojcowski Park Narodowy. Obszar mapy "Okolice Krakowa" zamknięty jest przez Bochnię na wschodzie, Wadowice na...

Mapa Ojcowski Park Narodowy
Ojcowski Park Narodowy - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa przedstawia atrakcyjne tereny turystyczno-rekreacyjne na północ od Krakowa. Obejmuje obszar Ojcowskiego Parku Narodowego (wraz z enklawami) oraz tereny przyległe (od Sułoszowej na północy do Modlnicy na południu oraz od Jerzmanowic na...

Mapa Małopolska na rowerze
Małopolska na rowerze - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa przedstawia sieć zrealizowanych do tej pory (VII 2020) tras rowerowych: - z projektu VeloMałopolska; - Szlak wokół Tatr (część polska); - inne szlaki rowerowe (lokalne terenowe, szlak Orlich Gniazd, Green Velo, Szlak karpacki).  ...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.

Beta