Wielka Fatra: Rakytov, Borišov, Ploska.

Dodano 3 czerwca 2023 przez plik GPX
Wielka Fatra: Rakytov, Borišov, Ploska.
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

304843
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Turystyka górska
  • Stopień trudności: Średni
  • Gwiazdki:  5.5
  • Dystans: 22,7 km
  • Czas trwania: 26 h 40 min
  • Średnia prędkość: 0,85 km/h
  • Przewyższenie: 882 m
  • Suma podejść: 2 037 m
  • Suma zejść: 2 552 m
  • Data: 27 maja 2023
1664923
widok spod utulni Limba
1664924
droga na Rakytov
1664925
droga na Rakytov
1664926
Rakytov - szczyt
na szczycie oprócz krzyża i drogowskazu jest też plansza opisująca widok na okoliczne (i nie tylko) szczyty
1664927
stoczyków było w bród
1664928
Rakytov
1664929
trawers Minčola
na pierwszym planie Cerny Kamien
1664930
Cerny Kameń, Minčol i Rakytov
1664931
widok na Borišov
to małe czerwone u podnóża to schronisko Chata pod Boryszowem
1664932
Ploska
faktycznie jest płaska
1664933
Cerny Kamen
1664934
Borišov
z jeszcze innej strony
1664935
widok
na dolinę, z której zaczęliśmy wycieczkę i gdzie ją skończymy
1665187
widok z Boryszowa
Trasa opisuje dwudniową wycieczkę po fragmencie jednych z najładniejszych gór - Wielkiej Fatrze. O malowniczości tych gór decydują wyraźnie zaznaczone szczyty nad głębokimi dolinami. Niestety, powoduje to także, że wysokości względne są duże, a co za tym idzie podejścia są długie i męczące. Za to bezleśne grzbiety zapewniają wyjątkowo rozległe i piękne widoki.
Zaczynamy w piątkowy wieczór u wylotu Cichej doliny, skąd żółtym szlakiem docieramy do schroniska "Utulnia Limba". Standard chatek studenckich - na piętrze miejsca dla kilkunastu osób, można w pobliżu rozbić też namiot. Schronisko oferuje śniadania i napoje, w tym piwo. Następnego dnia rano startujemy na najzwyższy w tej okolicy szczyt Rakytova. Dookoła piękne widoki. Docieramy zmęczeni na szczyt, skąd podziwiamy okoliczne łańcuchy górskie: Niżne Tatry, Małą Fatrę, wystające szczyty Wielkiego Chocz, Zachodnich Tatr i wiele innych. W identyfikacji obiektów pomaga plansza zainstalowana na Rakytovie. Równie stromym jak podejście zejściem schodzimy ze szczytu i kierujemy się w stronę widocznego Czarnego Kamienia, trawersując nieco mniej wybitny szczyt Minczoła. Sam Czarny Kamień jest rezerwatem ścisłym, do któego wstęp jest wzbroniony, więc tylko z daleka podziwiamy skały na szczycie. Za Czarnym Kamieniem powoli podchodzimy pod kolejny szczyt, Ploskę, czyli Płaską. Na razie też go mijamy trawersem, co nie znaczy, że droga jest łatwa i nie męcząca. Szczególnie uciążliwe okazuje się zejście ze stoków Ploskiej na upłaz prowadzący do podnóża Boryszowa. Zatrzymujemy się w schronisku "Chata pod Boryszowem". Tu już jest typowe schronisko, choć standard nie powala. Ale oferuje posiłki, napoje, miejsce do umycia się i nocleg. Część drużyny postanawia jeszcze wejść na Boryszow, co okazało się na szczęście niezbyt uciążliwe, chociaż było stromo. Nocujemy w chacie. Następnego dnia zdobywamy Płaską. Szczyt faktycznie płaski, ale podejście od tej strony trudne. Dalej kierujemy się w stronę przełęczy pod Płaską, na której stoi niewielka wiata dla odpoczynku. W tym miejscu postanawiam nieco zmienić plany i zboczyć w kierunku widocznej an mapach chaty Koniarka. Udaje się ją znaleźć i przy niej, korzystając z ław i stołów odpoczywamy, po czy schodzimy, podziwiając widoki, w dolinę.
Teren Wielkiej Fatry jest chroniony jako park narodowy. Należy więc przestrzegać takich samych zasad, jak polskich parkach narodowych. Jedyna różnica polega na tym, że w Wielkiej Fatrze można biwakować w wyznaczonych miejscach. Ich lokalizacje podane są na stronie internetowej parku. Pamiętać też trzeba, że w Wielkiej Fatrze żyją niedźwiedzie i można się na nie natknąć w czasie wycieczki.

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Czechy i Słowacja – mapa samochodowa
Czechy i Słowacja – mapa samochodowa - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa samochodowa Słowacji i Czech zawiera: aktualną sieć autostrad, dróg ekspresowych i głównych, z podziałem na dwupasmowe i jednopasmowe; drogi w budowie, numerację dróg oraz kilometraż. Na mapie zaznaczono: przejścia graniczne, Autostradowe...

Mapa Tatry Niżne
Tatry Niżne - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa turystyczna Niżne Tatry obejmuje swoim zasięgiem cały łańcuch górski Tatr Niżnych. Rozległe pasmo obfituje w przepiękne panoramy, do odwiedzin zachęca coraz lepsza infrastruktura i stosunkowo mała liczba turystów. Rok wydania 2019 ...

Mapa Wielka Fatra
Wielka Fatra - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Wielka Fatra to pasmo górskie w Karpatach Zachodnich na Slowacji. Leży między Małą Fatrą a Tatrami Niżnymi. Długość pasma wynosi około 40 km. Wielka Fatra porównywana bywa do polskich Bieszczadów, ogromne grzbietowe hale...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.

Beta