Tarnowskie Góry Rynek-Repty

Dodano 7 października 2010 przez Garmin
Tarnowskie Góry Rynek-Repty
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

1347
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Rower górski
  • Stopień trudności: Średni
  • Gwiazdki:  4.4
  • Dystans: 7,1 km
  • Przewyższenie: 50,47 m
  • Suma podejść: 96,13 m
  • Suma zejść: 115,84 m
  • Data: 17 września 2010
  • Lokalizacja: Polska, śląskie, Tarnowskie Góry
1419
ratusz.png
ratusz
1420
pola.png
wśród pól
1421
sylwek.png
szyb Sylwester
1422
buki.png
las bukowy
1423
zamek.png
zamek
Tarnowskie Góry to miasto położone w woj. śląskim liczące ponad 60 tys. mieszkańców. Jest jednym z kluczowych węzłów drogowych i węzłów kolejowych. Znajduje się tutaj jedna z największych stacji rozrządowych Europy, która osiąga długość kilku kilometrów.
Trasę zaczynamy na miejskim rynku. Na uwagę zasługuje ratusz, uznawany za jeden z najpiękniejszych na Śląsku, wybudowany w stylu neorenesansu północnego z elementami gotyku w latach 1896-1898; dalej patrząc w prawo na drugim rogu rynku w budynku z XVI w. znajduje się winiarnia Sedlaczka. Pierwotnie była to siedziba Starostów Ziemi Bytomskiej. W 1805 roku została wykupiona przez Jana Sedlaczka. Jest to miejsce, gdzie zatrzymał się i biesiadował Jan III Sobieski, podczas swojej wyprawy na Wiedeń. Nad wejściem do budynku znajduje się ozdobna dekoracja z herbem miasta. Na pierwszym piętrze zlokalizowane jest muzeum z ciekawymi zbiorami (głównie górniczymi) i wystawami z minionych epok. Na dole znajduje się restauracja, która proponuje kuchnię śląską.
Zaraz obok w zachodniej części rynku znajduje się szereg kamieniczek podcieniowych zwanych potocznie "Laubami" z 2 poł. XVI w. W podcieniach mieszczą się sklepiki.
Z rynku zjeżdżamy w ul. Zamkową, przejeżdżamy koło kościoła Piotra i Pawła i docieramy do ronda. Dalej jedziemy parkiem wzdłuż muru cmentarnego, docieramy do ronda, jedziemy prosto drogą utwardzoną, która później zamienia się w drogę polną. Jedziemy polami, mamy widok na Tarnowskie Góry i okoliczne wzgórza. Wjeżdżamy do parku w Reptach (najstarszej dzielnicy Tarnowskich Gór) przez ulicę Repecką.
Park repecki założony został w XIX w. na 18,8 ha. Otaczał on wówczas neorenesansowy pałac Krafta von Donnersmarck, na którego miejscu znajduje się aktualnie Górnośląskie Centrum Rehabilitacji (GCR) im. Gen. J. Ziętka.
Park repecki to doskonałe miejsce, aby natlenić organizm, ze względu na las bukowy po którym można spacerować. Buki to najwięksi "producenci" tlenu spośród drzew liściastych. Dodatkową ciekawostką jest fakt, iż rosną tu cenne drzewa, np.: lipa szerokolistna, wiąz szypułkowy i modrzew polski. Niektóre drzewa stanowią pomniki przyrody żywej, najczęściej dotyczy to buków.
W parku znajduje się również Salezjański Ośrodek Szkolno-Wychowawczy.
Jadąc alejkami parku docieramy do szybu Sylwester będącego początkiem trasy turystycznej w Sztolni Czarnego Pstrąga. Wycieczka w sztolni odbywa się łodziami. Sztolnia jest to 600 metrowy fragment najdłuższej w rejonie Tarnowskich Gór sztolni odwadniającej Głębokiej należącej do kopalni Fryderyk (niem. Friedrichs-Grube, w późniejszym okresie nazwa została zmieniona na Kościuszko). Sztolnię można zwiedzać od 1957 roku. Jest ona jedną z atrakcji Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego. Po drodze mijamy również szyb Ewa.
Wyjeżdżając z parku można zatrzymać się w restauracji "Leśniczówka" albo trochę dalej w "Gospodzie u Wrochema" w zabudowaniach dawnego zamku (obecnie remontowanego), wybudowanego w stylu renesansowym, w XVI wieku na planie czworoboku prostokątnego z narożną wieżą i kruszgankami renesansowymi.
Wasza ocena: 3.8 (16 głosów)

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
boulinek11
30 maja 2013 boulinek11 napisał:
teraz Tarnowskie Gory wygldaja troszke inaczej, szczegolnie za sprawa nowego dworca. Opi bardzo interesujacy.
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.

Beta