Kraków - Śmiłowice - Kraków

Dodano 30 grudnia 2022 przez rysowanie
Kraków - Śmiłowice - Kraków
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

283668
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Rower turystyczny
  • Stopień trudności: Łatwy
  • Gwiazdki:  5.4
  • Dystans: 102 km
  • Przewyższenie: 103,17 m
  • Suma podejść: 688,96 m
  • Suma zejść: 688,83 m
  • Data: 15 maja 2017
  • Lokalizacja: Kraków
1561020
kościół pw. św. Małgorzaty w Raciborowicach
Kościół w Raciborowicach należy do grupy kościołów wzniesionych z fundacji Jana Długosza. Zbudowany został w dwóch etapach. W pierwszym etapie około 1460 r. wzniesiono prezbiterium, w drugim w latach 1471-76 dostawiono nawę z wolno stojącą dzwonnicą. W 2. połowie XIX w. została nadbudowana dzwonnica. Jest to kościół gotycki, murowany z cegły, z kamiennym detalem architektonicznym. Złożony jest z dwuprzęsłowego prezbiterium, zamkniętego ścianą prostą z zakrystią od północy oraz z szerszej nawy z kruchtą od południa. W ciągu ponad pięciu wieków istnienia bryła świątyni nie uległa żadnym zmianom.
1561021
dwór w Baranówce
wybudowany w latach 1923-1926 przez Józefa Amouraux. Po wojnie Dwór w Baranówce przez pewien czas pełnił funkcje magazynu. W pokojach dworskich składowano m.in. narzędzia rolnicze pochodzące z okolicznych majątków a w okresie późniejszym także nawozy sztuczne, które nadżarty ściany i podłogi pomieszczeń dworskich pomimo tego, że stodoły i magazyny stały puste.
Od lat 70 do 2016 r. w dworze znajdowały się mieszkania komunalne. Obecnie nieużytkowany dwór niszczeje
1561022
kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Wysiołku Luborzyckim
Gotycki kościół pochodzi sprzed 1433 roku a jego fundację wiąże się z osobą Mikołaja Hińczowicza, który był plebanem luborzyckim, podskarbim koronnym, rektorem Uniwersytetu Krakowskiego i doradcą króla Władysława Jagiełły. Na przestrzeni wieków główna bryła kościoła uległa tylko nieznacznym przekształceniom. Na przełomie XV i XVI w. do prezbiterium kościoła od wschodu dostawiono trójboczną przybudówkę. W XIX w. dobudowano od zachodu przedsionek. Zaś w latach 1908-11 dawną zakrystię przerobiono na kaplicę św. Franciszka i powiększono o kruchtę.
1561023
kościół pw. Wniebowstąpienia NMP w Biórkowie Wielkim
Kościół w Biórkowie wybudowany został w latach 1623-1633. Kościół wzniesiono w konstrukcji zrębowej i oszalowano deskami -pionowo, z listwowaniem. Nakrywa go dach gontowy, osobny nad nawą i nad prezbiterium. Na nim wznosi się wieżyczka na sygnaturkę. Jest to świątynia jednonawowa z węższym, zamkniętym trójbocznie prezbiterium i dobudowaną zakrystią oraz niewielką kruchtą. Do głównej bryty przylega wzniesiona pod koniec XVIII wieku barokowa wieża. W pobliżu kościoła stoi również zabytkowa drewniana dzwonnica, wzniesiona w konstrukcji szkieletowej i oszalowana pionowo deskami.
1561024
Dwór w Biórkowie Wielkim
Dwór w Biórkowie został zbudowany na przełomie XVIII i XIX wieku. Dwór był murowany, złożony z parterowego korpusu głównego i przylegającego do niego od strony zachodniej piętrowego skrzydła bocznego dobudowanego w II połowie XIX w.. Wzniesiony w stylu eklektycznym, nawiązującym wystrojem zewnętrznym do architektury renesansowej.
Po II wojnie światowej majątek w Biórkowie został znacjonalizowany. Dwór, częściowo remontowany na początku lat 70. i w 1983 - mieścił się tu m.in. ośrodek zdrowia), potem popadł w ruinę, z której mimo wielu obietnic już się nie podniesie.
1561025
dwór w Wierzbnie
Dwór powstał w latach 20, nawiązując częściowo do tzw. „stylu dworkowego". Łączenie w murach elementów drewnianych z murowanymi mogłoby wskazywać, że przy jego budowie zostały wykorzystane fragmenty budowli wcześniejszej. Dwór został założony na planie dwóch prostokątów — korpusu głównego oraz przystawionego do niego prostopadle od strony wschodniej skrzydła bocznego (dawna oficyna). Obecnie wyremontowany i przystosowany do organizowania imprez okolicznościowych.
1561026
Kościół pw. św. Stanisława w Żębocinie
Obecną świątynię parafialną wzniesiono w połowie XIII wieku na wzgórzu. Charakter kościoła sytuuje go na styku architektury romańskiej i gotyckiej. W swej pierwotnej postaci kościół ukazuje nader proste założenie przestrzenne, obejmujące niewielkie, prawie kwadratowe prezbiterium i szerszą prostokątną jedną nawę. Swą obecna postać kościół zawdzięcza kolejnym remontom: pod koniec XVII w. i w 1786r. Z wieku XVII pochodzi obecna zakrystia. Dobudowano też kruchty i otwartą kaplicę od wschodu. Barokowe jest także nowe przykrycie wnętrz z krzyżowym sklepieniem w prezbiterium, a także nowy dach o jednej kalenicy z wieloboczną wieżyczką (później jeszcze podwyższoną), wzniesiona nad szczytem zachodnim. W trakcie przebudowy w 1776r. wzniesiono również wolno stojącą dzwonnicę arkadową.
1561027
Zespół pałacowo-parkowy w Pławowicach
Klasycystyczny pałac zbudowany w latach 1804-1805 dla rodziny Morstinów wchodzi w skład zespołu składającego się z parku, kaplicy (1802 r.) i stawów. W okresie międzywojennym Pławowice były miejscem tętniące życiem kulturalnym i towarzyskim. Pałac stanowił własność rodziny Morstinów do 1945 r i od tego czasu wraz z parkiem ulegał dewastacji. Od lat 90. XX wieku ponoć w pałacu prowadzone są prace remontowe i zabezpieczające, aby przywrócić zespołowi pałacowo-parkowemu stan pierwotny jednak zza ogrodzenia nie widać postępów.
1561028
pałac w Śmiłowicach
Pałac śmiłowicki został zbudowany ok. 1820 roku. Była to budowla klasycystyczna, założona na rzucie prostokąta. Wskutek spadku terenu, pałac od strony zajazdu posiadał dwie kondygnacje. Jedenastoosiową fasadę frontową zdobił w części środkowej portyk kolumnowy dźwigający trójkątny naczółek. Odpowiednikiem portyku frontowego byt od strony fasady ogrodowej niewielki ganek, wsparty na czterech masywnych kolumnach, z którego prowadziło wejście do salonu. Całość nakrywał dach czterospadowy, nad portykami daszki dwuspadowe.
Po pożarze w latach 60., z budynku pozostały tylko ściany kapitalne: frontowa, boczna od zachodu, fragment bocznej ściany od wschodu oraz dwie kolumny portyku. Po odbudowie pałac zmienił nieco swój kształt. Do odtworzonego zgodnie z pierwowzorem budynku dodano dwa skrzydła boczne. Odbudowany pałac w Śmiłowicach mieści centrum konferencyjne i hotel. Ze względu na wysoki standard jest znakomitym miejscem na organizację wszelkiego typu zjazdów i sympozjów, uroczystości weselnych i rodzinnych.
1561029
zespół kościelno-klasztorny w Hebdowie
Początki klasztoru sięgają 1146 r. – wówczas sprowadzono do Hebdowa norbertanów, którzy kilka lat później wznieśli tu romański kościół pw. Wniebowzięcia NMP. Wielką rozbudowę i przebudowę kościoła i klasztoru przeprowadzono w latach 1640–1727 – dlatego obecne zabudowania reprezentują styl późnobarokowy. 100 lat później władze rosyjskie zlikwidowały klasztor, usuwając norbertanów. Obecnie gospodarują tu księża pijarzy.
1561030
kościół pw. Wszystkich Świętych w Nowym Brzesku
budowę obecnej murowanej świątyni rozpoczęto w 1632 r. a zakończono w 1670 r. Kościół jest trójnawowy, prezbiterium jednoprzęsłowe, zamknięte wieloboczne. Obecny wygląd jest rezultatem przebudowy i powiększenia kościoła w latach 1850-1858. W tym czasie rozbudowano go na trójnawowy. W latach 1901-1902 dobudowano do kościoła kruchtę i dwukondygnacyjną przybudówkę. Fasada kościoła jest utrzymana w stylu gotyckim. Fronton jest ozdobiony trzema kamiennymi figurami: Matki Bożej Niepokalanie Poczętej i świętych Stanisława i Wojciecha.
1561031
kościół św. Zygmunta i św. Marii Magdaleny w Wawrzeńczycach
Kościół z 1223 r. wzniesiony z inicjatywy biskupa Iwona Odrowąża. W XV w. gruntownie przebudowany w stylu gotyckim. Mimo kilku kolejnych przebudów świątynia zachowała szereg elementów gotyckich. W latach 1919–1932 powstała kaplica Matki Boskiej Bolesnej, dobudowana do nawy kościoła.
1561032
dawna kuźnia w Igołomi
Kuźnię w Igołomi zna niemal każdy, choć tylko niewielu wie o jej istnieniu. Usytuowana przy alei dojazdowej do zespołu pałacowo-parkowego. Zbudowana na pocz. XIX wieku. Klasycystyczna, murowana z cegły, otynkowana, dach siodłowy ale przerabiany, kryta dachówką. Przedłużona w XX w. Prostokątna, od frontu podcień filarowo-arkadowy, zwieńczony trójkątnym przyczółkiem , podwyższonym. Obszerne wejście dwuskrzydłowe o stolarce klepkowej. Wewnątrz zachowany piec i resztki wyposażenia. Wysoki ośmioboczny komin. Skąd tę kuźnię znamy? Z grafiki Artura Grottgera, przedstawiającej słynną scenę kucia kos przez styczniowych powstańców.
1561033
Pałac Wodzickich w Igołomi
Ukryty w pięknym parku Pałac Wodzickich w lgołomi jest uważany za najpiękniejszą budowlę klasycyzmu w województwie małopolskim. Zaprojektował go pod koniec XVIII wieku słynny architekt Christian Piotr Aigner. Pałac znajduje się w rozległym parku rozplanowanym w stylu angielskim. Piękną budowlę od północy zdobi portyk z czterema jońskimi kolumnami, a od południa ryzalit mieszczący okrągłą dwukondygnacyjną salę balową zamkniętą kopułą. Salę udekorowano pięknym fryzem i kominkiem z napoleońskim ortem. Dziś w pałacu mieści się Instytut Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk.
1561034
kościół pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Igołomi
kościół wybudowano w 1385 roku, konsekrowany był w 1430 roku. Początkowo była to świątynia gotycka, jednak została ona silnie zniekształcona i w znacznym stopniu pozbawiona cech stylowych. Dobrze zachowało się gotyckie prezbiterium ze sklepieniem krzyżowo-żebrowym (z XV wieku) i oknami ostrołukowymi. Kościół jest orientowany, murowany.
1561035
kościół pw. św. Mikołaja w Czulicach
Kościół parafialny św. Mikołaja w Czulicach pochodzi z 1547 r. Świątynię zbudowano w konstrukcji zrębowej a ściany oszalowano pionowo z listowaniem oraz wizualnie podzielono pilastrami. Nawa i Prezbiterium nakryte są oddzielnymi dachami – nawa dwuspadowym, prezbiterium wielopołaciowym. Wnętrze świątyni nakrywają płaskie stropy a jej wyposażenie stanowią m.in. późnobarokowy ołtarz główny z poł. XVIII w, z obrazem Matki Boskiej Pocieszenia oraz dwa rokokowe ołtarze boczne sprzed 1827 r. Warto zwrócić uwagę na portal u wejścia do zakrystii, o nadprożu w formie ściętego trójliścia oraz płytę nagrobną z XV w.
1561039
dwór w Czulicach
Zespół dworski w Czulicach tworzą dwór, park z dawnymi ogrodami użytkowymi i stawami, cmentarz poległych żołnierzy austriackich w czasie I wojny światowej oraz kamienny pomnik.
Dwór został wybudowany dla prof. UJ Adama Krzyżanowskiego w drugiej ćwierci XIX wieku. W roku 1870 stał się własnością rodziny Dąbskich i wtedy też został rozbudowany. W roku 1902 majątek przeszedł w ręce rodziny Wollenów i ich własnością był do 1945 roku. Po 1945 roku majątek przeszedł we władanie Polskiego Związku Hodowców Roślin, a po 1950 został przejęty przez Państwowe Gospodarstwo Rolne - PGR . W latach 1990-2000 w budynku dworu mieściła się szkoła podstawowa. Jednak ze względu na reorganizację oświaty została ona zlikwidowana a opuszczony dwór systematycznie niszczeje.
1561040
dwór w Prusach
dwór należy do Uniwersytetu Rolniczego, który utworzył w Prusach Zakład Doświadczalny Hodowli Roślin.
Korzystając z okresu niezbyt sprzyjającego dalszym wycieczkom rowerowym oraz z wolnych mocy przerobowych, postanowiłem opublikować kilka wycieczek z okresu kiedy jeszcze nie korzystałem z aplikacji Traseo. Wycieczek tych było bardzo dużo więc siłą rzeczy ograniczyłem się do bardziej ciekawych, przynajmniej z mojego punktu widzenia bądź takich, które z jakiegoś powodu zapisały mi się w pamięci. Jedną z takich wycieczek była ta w dniu 15 maja 2017 r., podczas której wybrałem się do Śmiłowic. Z oczywistych względów przebieg trasy jest rysowany ręcznie przy pomocy aplikacji natomiast zdjęcia zostały zrobione podczas tej wycieczki. Opublikowanie tej wycieczki może kogoś zainspirować, jeśli nie do przejechanie tej samej trasy co ja, to przynajmniej odwiedzenia tych terenów albowiem w pełni na to zasługują. Inspiracją dla tej wycieczki był widok oświetlonego pałacu jaki zobaczyłem jadąc po zmroku samochodem przez Śmiłowice. Decyzja o wybraniu się tam rowerem zapadła szybko i po wytyczeniu trasy ruszyłem w drogę. Mimo tego, że głównym celem były Śmiłowice, trasę wytyczyłem tak aby znalazły się na niej także inne ciekawe obiekty. Miało to tą dobrą stronę, że w dużej części poruszałem się po drogach o znikomym lub umiarkowanym ruchu samochodów. Większy ruch panował w zasadzie tylko w drodze powrotnej między Śmiłowicami a Igołomią ale w dużej części praktycznie pozbawiony ruchu pieszych chodnik pomagał rozwiązać tą sytuację. Wycieczka miała miejsce w 2017 r. jednak po upływie 5 lat wiele w mijanych obiektach się nie zmieniło. Największą metamorfozę przeszedł dwór w Wierzbnie, w którym teraz, po zakończonym remoncie organizowane są różnego rodzaju imprezy. Dwory w Baranówce, Pławowicach, Czulicach jak były opuszczone tak są dalej, z dworu w Biórkowie już mało co zostało. W dużo lepszej sytuacji są mające gospodarzy i będące w użytkowaniu dwory w Śmiłowicach, Prusach czy pałac w Igołomi. Budynki sakralne w zasadzie się nie zmieniły poza drobnymi zmianami związanymi z ich utrzymaniem czy renowacją jak miało to miejsce zwłaszcza w Wysiołku Luborzyckim czy Żębocinie. Gdybym obecnie planował trasę tej wycieczki pewnie inaczej bym ją wytyczył, zwłaszcza w granicach Krakowa aby trasa do Śmiłowic i droga powrotna nie pokrywały się na tym odcinku. Ponieważ jednak tak przebiegała, publikując ją postanowiłem oddać jej rzeczywisty przebieg.

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Czechy i Słowacja – mapa samochodowa
Czechy i Słowacja – mapa samochodowa - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa samochodowa Słowacji i Czech zawiera: aktualną sieć autostrad, dróg ekspresowych i głównych, z podziałem na dwupasmowe i jednopasmowe; drogi w budowie, numerację dróg oraz kilometraż. Na mapie zaznaczono: przejścia graniczne, Autostradowe...

Mapa Małopolska na rowerze
Małopolska na rowerze - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa przedstawia sieć zrealizowanych do tej pory (VII 2020) tras rowerowych: - z projektu VeloMałopolska; - Szlak wokół Tatr (część polska); - inne szlaki rowerowe (lokalne terenowe, szlak Orlich Gniazd, Green Velo, Szlak karpacki).  ...

Mapa Rowerowy Szlak Orlich Gniazd
Rowerowy Szlak Orlich Gniazd - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Szlak Orlich Gniazd to „rowerowy klasyk”. Jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych szlaków rowerowych w kraju, cieszącym się ugruntowaną renomą i dużą popularnością zarówno wśród rowerzystów o sportowym zacięciu, jak i miłośników turystyki...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.

Beta