Skarby Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Trasa nr 7 narowery

Dodano 21 października 2020 przez plik GPX
  • Opis
  • Mapa

Kod trasy

191751
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Rower górski
  • Stopień trudności: Średni
  • Gwiazdki:  2.0
  • Dystans: 41,9 km
  • Przewyższenie: 210,15 m
  • Suma podejść: 1 076,42 m
  • Suma zejść: 1 074,81 m
Majestatyczne skały Dolin Prądnika i Będkowskiej, piękne zamki w Ojcowie i w Pieskowej Skale oraz prehistoryczne jaskinie to jurajskie atrakcje, które zobaczymy w trakcie tej wycieczki. Rozpoczynamy w Białym Kościele, z parkingu na skraju Ojcowskiego Parku Narodowego (1). Szosą zamkniętą dla ruchu samochodowego zjeżdżamy malowniczymi serpentynami do Doliny Prądnika (Brama Krakowska, Źródło Miłości, J. Ciemna). Trzymając się głównej drogi jedziemy do centrum Ojcowa (muzeum, zamek) (2). Poruszamy się nadal dnem doliny koło Kaplicy Na Wodzie i zabytkowych młynów aż do rozjazdu. Drogą 773 skręcamy w lewo i po ok. 3 km dojeżdżamy do Maczugi Herkulesa i zamku w Pieskowej Skale (3). Po zwiedzeniu zamku wracamy doliną do Maczugi, i zaraz za nią skręcamy w prawo wąskim asfaltem za niebieskim szlakiem rowerowym. Wąwozem Sokolec wyjeżdżamy na wierzchowinę, i główną drogą skręcamy w prawo porzucając szlak. Przecinamy drogę krajową 94 na wprost, za cmentarzem skręcamy w lewo i zjeżdżamy do centrum Jerzmanowic. Przed kościołem (4) skręcamy w lewo na Łazy. Po 700 m ponownie w lewo, a po chwili w prawo, w drogę polną na niebieski szlak rowerowy. Szlak prowadzi obok G. Grodzisko z dawnym słupem granicznym. Dalej szlakiem niebieskim jedziemy do Doliny Będkowskiej. Tutaj spotykamy czerwony szlak rowerowy. Wybierając wariant skrótowy należy jechać nim w lewo, jeżeli mamy w planach całą trasę poruszamy się czerwonym szlakiem wzdłuż doliny aż do Kobylan. Opuszczamy szlak i główną drogą jedziemy przez Karniowice (dwór) (5) do Bolechowic (gotycki kościół) (6), a stąd za czerwonym szlakiem długim podjazdem przez Gacki do Zelkowa. W Zelkowie porzucamy szlak, jedziemy w prawo przez centrum i zjeżdżamy do Doliny Kluczwody, gdzie skręcamy w lewo. Czarny szlak doprowadzi nas do Jaskini Wierzchowskiej (7). Jadąc dalej na skrzyżowaniu skręcamy w prawo, a po dojeździe do drogi 94 w lewo następnie w prawo, i wracamy na parking.

ATRAKCJE NA TRASIE:

Ojcowski Park Narodowy (1) – jeden z najmniejszych parków narodowych w Polsce. Obejmuje Doliny Prądnika, Sąspówki i in. z licznymi skałami wapiennymi oraz jaskiniami (m.in. udostępnione do zwiedzania J. Łokietka i J. Ciemna). Na terenie OPN znajdują się najbogatsze w kraju stanowiska roślin naczyniowych oraz kolonie nietoperzy. W Ojcowie – siedziba Parku, Muzeum Przyrodnicze, ruiny warowni z XIV w. i piękna, drewniana Kaplica na Wodzie z 1901 r.
Zamek w Ojcowie (2) – średniowieczny zamek wzniesiony w XIV w. przez króla Kazimierza Wielkiego. Do dziś zachowały się jedynie malownicze ruiny murów obronnych i części mieszkalnych, potężna wieża oraz brama wjazdowa. Stąd widok na Dolinę Prądnika. Obiekt udostępniono dla turystów.

Zamek w Ojcowie
Zamek w Pieskowej Skale (3) – gotycki, wzniesiony w XIV w. przez króla Kazimierza Wielkiego. Po przebudowie w XVI w. nabrał charakteru renesansowej rezydencji pałacowej. Z tego okresu pochodzą arkadowe krużganki, dwupiętrowa loggia i taras ogrodowy. Wielokrotnie przebudowywany po licznych pożarach i zniszczeniach w czasie „potopu” szwedzkiego. Po II wojnie światowej przeprowadzone prace konserwatorskie przywróciły Pieskowej Skale XVI-wieczną formę. W salach zamku ekspozycja mebli, rzeźby, malarstwa i rzemiosła artystycznego.

Zamek w Pieskowej Skale
Kościół w Jerzmanowicach (4) – klasycystyczny z I poł. XIX w.
Dwór w Karniowicach (5) – zbudowany w XVIII w. z cechami budowli późnobarokowej, nawiązującej poprzez alkierze do dawnych dworów obronnych. Obecnie własność prywatna.
Kościół w Bolechowicach (6) – gotycki z końca XIV w. Rozbudowany w XV w. o nawę oraz z początkiem XX w. o wieżę. W prezbiterium gotyckie polichromie, wyposażenie przeważnie barokowe.
Jaskinia Wierzchowska (7) – druga co do wielkości z rozpoznanych na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej jaskiń. Liczy 975 m długości, z czego 700 m jej korytarzy i komór jest udostępnionych turystycznie. Trasę zwiedzania urozmaicają ekspozycje paleontologiczno-archeologiczne.
Źródło narowery.visitmalopolska.pl/trasa7 - przedruk / zdjęcia własne/

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Okolice Krakowa
Okolice Krakowa - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Krakowa i okolic przedstawia najważniejsze tereny rekreacyjne tego rejonu, m.in. Puszczę Niepołomicką, Dolinki Podkrakowskie i Ojcowski Park Narodowy. Obszar mapy "Okolice Krakowa" zamknięty jest przez Bochnię na wschodzie, Wadowice na...

Mapa Czechy i Słowacja – mapa samochodowa
Czechy i Słowacja – mapa samochodowa - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa samochodowa Słowacji i Czech zawiera: aktualną sieć autostrad, dróg ekspresowych i głównych, z podziałem na dwupasmowe i jednopasmowe; drogi w budowie, numerację dróg oraz kilometraż. Na mapie zaznaczono: przejścia graniczne, Autostradowe...

Mapa Małopolska na rowerze
Małopolska na rowerze - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa przedstawia sieć zrealizowanych do tej pory (VII 2020) tras rowerowych: - z projektu VeloMałopolska; - Szlak wokół Tatr (część polska); - inne szlaki rowerowe (lokalne terenowe, szlak Orlich Gniazd, Green Velo, Szlak karpacki).  ...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.

Beta