Rowerowy Szlak Mennonitów - oficjalny przebieg szlaku

Dodano 1 marca 2023 przez plik GPX
Rowerowy Szlak Mennonitów - oficjalny przebieg szlaku
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

289124
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Rower turystyczny
  • Stopień trudności: Średni
  • Gwiazdki:  4.7
  • Dystans: 173 km
  • Przewyższenie: 21 m
  • Suma podejść: 157,35 m
  • Suma zejść: 160,05 m
  • Lokalizacja: Polska, pomorskie, Gdańsk
1602372
Muzeum Narodowe w Gdańsku
Zlokalizowane w samym centrum miasta, w historycznym budynku dawnej Akademii Morskiej. Zbiory muzeum obejmują przede wszystkim dzieła sztuki związane z historią Gdańska i Pomorza, w tym malarstwo, rzeźbę, grafikę, rzemiosło artystyczne oraz dzieła sztuki współczesnej.
1602373
Mennonicki kościół szachulcowy
Kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny we Wróblewie to zabytkowy kościół zbudowany w stylu gotyckim w XVI wieku. Wewnątrz kościoła znajdują się cenne zabytki, takie jak barokowy ołtarz główny z XVIII wieku, rzeźby i obrazy z różnych okresów, a także neogotycka chrzcielnica z XIX wieku.
1602374
Kościół Filialny Św. Teresy Benedykty od Krzyża
1602375
Dom podcieniowy w Trutnowach
Zabytkowa budowla mieszkalna z XIX wieku. Posiada charakterystyczny układ konstrukcyjny, w którym budynek jest podparty kilkoma drewnianymi kolumnami, a fasada ozdobiona jest dekoracyjnymi zdobieniami w postaci rzeźb i płaskorzeźb.
1602376
Kościół pw. Matki Bożej Częstochowskiej
1602377
Drewniane domy w Żuławkach
Drewniane domy w Żuławkach to zabytkowa osada rybacka z XIX wieku, położona na skraju Puszczy Piskiej w województwie warmińsko-mazurskim. Charakteryzują się one charakterystyczną konstrukcją z drewna, często z bali, oraz dachami krytymi słomą lub gontem. Osada ta jest cennym przykładem tradycyjnej architektury ludowej regionu warmińskiego.
1602378
Wiatrak Koźlak w Drewnicy
Wiatrak Koźlak w Drewnicy to zabytkowa drewniana konstrukcja z początku XVIII wieku. Obecnie obecnie jest on użytkowany jako muzeum i udostępniony do zwiedzania dla turystów.
1602379
Wzgórze Księcia Albrechta
Punkt widokowy w Mikoszewie. Na wzgórzu znajduje się obelisk, postawiony na pamiątkę odwiedzin tego miejsca przez Wielkegio Mistrza Zakonu Ulryk'a von Jungingen'a.
1602384
Domy wypoczynkowe w Jantarze
Miasto Jantar oferuje szeroki wybór pokoi noclegowych. Dalsza część trasy zacznie odbiegać od morza, warto więc wybrać to miejsce jako pierwszy nocleg.
1602385
Mosty zwodzone w Rybinie
1602387
Kolejowy most obrotowy w Rybienie
1602388
Kościół pw. Świętego Stanisława Biskupa i Męczennika
1602389
Cmentarz Jedenastu Wsi w Żelichowie
Jego powstanie szacuje się na na pierwszą połowę XVII w. Obecnie od 2006r. z Inicjatywy Stowarzyszenia Miłośników Nowego Dworu Gdańskiego na terenie dawnego cmentarza urządzono lapidarium sztuki sepulkralnej,
1602390
Mały Holender
Restauracja zlokalizowana w jednym z pięknych, żuławskich domów podcieniowych, serwujący dania tradycyjnej kuchni żuławskiej.
1602391
Kościół grekokatolicki św. Mikołaja
1602392
Muzeum Żuławskie
Muzeum Żuławskie położone w miejscowości Nowy Dwór Gdański, prezentuje historię i kulturę Żuław Wiślanych. W muzeum można zobaczyć liczne eksponaty związane z rybołówstwem, rolnictwem, rzemiosłem i historią regionu, a także obejrzeć wystawy czasowe i skorzystać z oferty edukacyjnej.
1602393
Żuławski Park Historyczny
Żuławski Park Historyczny to park edukacyjny, którego celem jest odtworzenie i ukazanie życia i kultury Żuław Wiślanych z XVIII i XIX wieku. Na terenie parku znajdują się zrekonstruowane zabytkowe budynki, m.in. kuźnia, młyn, zagroda chłopska, a także wiele innych atrakcji, takich jak jazda bryczką czy rejs po rzece Elbląg.
1602394
Pomnik ku czci żołnierzy
Pomnik ku czci żołnierzy w miejscowości Nowy Dwór Gdański to pomnik poświęcony pamięci polskich żołnierzy, którzy zginęli w czasie II wojny światowej. Znajduje się na placu Wolności w centrum miasta.
1602395
Willa Joker
Oferuje możliwość spróbowania dawnych, lokalnych potraw.
1602396
Kościół pw. Świętej Elżbiety
1602397
Cmentarz mennonicki
Warty uwagi cmentarz z XVIII wieku z licznymi płytami nagrobnymi oraz stellami, zachowany w dość dobrym stanie.
1602398
Kościół rzymskokatolicki pw. Świętego Jana Chrzciciela
1823567
Gdańsk

Długość Szlaku Mennonitów



Szlak Mennonitów to trasa rowerowa, która pozwala odkryć dziedzictwo kulturowe dawnych mieszkańców Żuław Wiślanych, pierwotnie pochodzących z Holandii. Trasa rozpoczyna się w Gdańsku, a kończy w Elblągu, przebiegając przez województwa pomorskie i warmińsko-mazurskie. Na rowerzystów czeka tu mnóstwo atrakcji, od zabytkowych domów podcieniowych, przez gotyckie kościoły, aż po malownicze wiatraki. Trasa jest oznakowana kolorami: początkowo czerwonym, a od Kiezmarku czarnym. Mimo to, zaleca się korzystanie z mapy lub aplikacji z plikiem gpx, gdyż oznakowanie miejscami jest niewystarczające. Teren Żuław jest płaski, co sprzyja pokonywaniu dużych odległości, dodatkowym ułatwieniem jest w głównej mierze asfaltowa nawierzchnia. Całkowita długość Szlaku Mennonitów to około 170 km, więc warto podzielić go na kilka etapów, zwłaszcza że trasa nie jest pętlowa i konieczne jest zaplanowanie powrotu.

Przebieg Szlaku Mennonitów i jego etapy




Pierwszy etap Szlaku Mennonitów prowadzi z Gdańska do Kiezmarku. Na tym odcinku przejedziemy przez malownicze wsie, takie jak Miłocin, Trutnowy czy Cedry Wielkie, gdzie zobaczymy liczne domy podcieniowe, a także kościół ryglowy we Wróblewie. Warto zatrzymać się w Miłocinie, aby podziwiać imponujący dom podcieniowy z 1731 roku, a w Trutnowach zobaczyć budynek z 1720 roku, w którym mieści się siedziba Stowarzyszenia Żuławy Gdańskie. W Kiezmarku czeka na nas piękny kościół szachulcowy z XVIII wieku z barokowym wyposażeniem. Stąd ruszamy do Żuławek i Drewnicy, gdzie znajduje się zespół dobrze zachowanych domów podcieniowych z XVIII i XIX wieku. Przeprawa przez mosty na Szkarpawie, w tym zabytkowy most obrotowy w Rybinie, to kolejna atrakcja tego etapu.

Drugi etap Szlaku Mennonitów obejmuje odcinek od Kiezmarku do Malborka. Trasa prowadzi przez takie miejscowości jak Nowy Dwór Gdański, Orłowo, Lubieszewo i Ostaszewo. W Nowym Dworze Gdańskim znajduje się Żuławski Park Historyczny z licznymi pamiątkami po dawnych osadnikach. W Orłowie warto zobaczyć trzy domy podcieniowe, z których najstarszy pochodzi z 1802 roku. W Nowej Cerkwi znajduje się wspaniały dom podcieniowy z 1820 roku z pięknie zdobionymi drzwiami i czarną kuchnią. W Palczewie, uwagę przyciąga wiatrak holenderski z 1800 roku, jedyny zachowany tego typu na Żuławach. Malbork, z jego imponującym zamkiem krzyżackim, jest idealnym miejscem na zakończenie tego etapu i zasłużony odpoczynek.

Trzeci etap Szlaku Mennonitów prowadzi z Malborka do Elbląga, przez takie miejscowości jak Królewo Malborskie, Stare Pole i Szaleniec. W Starym Polu można zobaczyć gotycki kościół z XV wieku, a w Szałańcu – cmentarz mennonicki z XVIII wieku. Ostatnia część trasy prowadzi wzdłuż Jeziora Drużno, rezerwatu przyrody będącego rajem dla ornitologów, i kończy się w Elblągu, gdzie warto zwiedzić Stare Miasto z katedrą św. Mikołaja.

Szlak Mennonitów i piękno Żuław




Trasa Szlaku Mennonitów jest nie tylko pełna zabytków, ale również bogata w piękne, spokojne krajobrazy, które zachęcają do kontemplacji i pozwalają lepiej zrozumieć dziedzictwo mennonitów na Żuławach. Aby w pełni cieszyć się tą wyjątkową trasą, warto zadbać o odpowiednie przygotowanie, w tym sprawny rower, niezbędne mapy i plan noclegów, a także być gotowym na zmienne warunki pogodowe, typowe dla tego regionu. Szlak Mennonitów jest nie jedyną rowerową atrakcją regionu. W jego pobliżu przebiega kilka innych interesujących szlaków, które pozwolą na odkrywanie okolicy. Wśród nich na uwagę zasługują szlak długodystansowe: Wiślana Trasa Rowerowa i
szlak międzynarodowy EuroVelo 10

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Warmia i Mazury – mapa atrakcji turystycznych
Warmia i Mazury – mapa atrakcji turystycznych - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa samochodowo-krajoznawcza, przedstawia obszar województwa warmińsko-mazurskiego. Zasięg mapy wyznaczają: granica polsko-rosyjska na północy, Elbląg na zachodzie, Ostrołęka na południu i Grajewo na wschodzie. Warmia i Mazury to region o...

Mapa Województwo Pomorskie
Województwo Pomorskie - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa całego  województwa pomorskiego  z aktualnym przebiegiem dróg. Opisano ich numerację i kilometraż, zaznaczono również stacje paliw. Miejsca ciekawe, warte odwiedzenia podkreślono kolorem żółtym. Mapa posiada opisaną siatkę geograficzną WGS 84...

Mapa Pomorskie. Zamki i pałace
Pomorskie. Zamki i pałace - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa województwa pomorskiego na której zaznaczono za pomocą ilustracji zamki, dwory i pałace w województwie pomorskim. Mapa zawiera aktualną sieć dróg. Łącznie uwzględniono 121 miejsc wartych odwiedzenia.

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
trasek
28 maja 2024 trasek napisał:
test
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.

Beta