Żelazny Szlak Rowerowy - oficjalny przebieg

Dodano 14 lutego 2023 przez plik GPX
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

287657
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Rower szosowy
  • Stopień trudności: Średni
  • Gwiazdki:  6.0
  • Dystans: 52,1 km
  • Przewyższenie: 101 m
  • Suma podejść: 361 m
  • Suma zejść: 361 m
1592325
Zamek w Karvinie
Obecnie jest jednym z najważniejszych zabytków uprzemysłowionego regionu Karwiny. W środku znajduje się muzeum wnętrz zabytkowych oraz filia Galerii Narodowej z Pragi, w której zobaczyć można zbiory czeskiej sztuki z XIX wieku. W pobliżu pałacu położony jest dawny park angielski - ulubione miejsce spacerowe mieszkańców miasta.
1592326
Rynek w Karvinie
Zwany Rynkiem Masaryka, uważany przez mieszkańców za serce miasta. Głównym obiektem rynku jest ratusz z piękną, renesansową wieżą.
1592327
Kościół Podwyższenia św. Krzyża
Najstarsza budowla znajdująca się w Karvinie. Początkowo wybudowany w stylu gotyckim, jednak po tym, jak ucierpiał w skutek pożaru, został odbudowany w stylu barokowym. Obecnie jego bogate, barokowo- klasycystyczne wnętrze warto zobaczyć na własne oczy.
1592358
Miejski dom kultury w Karvinie
1592384
Dwór Olsiny
1592389
Zabytkowy kościół św. Anny w Gołkowicach
Wybudowany w 1878r., wykonany w całości z drewna. Obecnie wpisany do rejestru zabytków.
1592391
Amfiteatr w Godowie
1592441
Miejsce odpoczynku
Fot. lemur36
1592450
Park Ludowy w Godowie
Obo ławki znajduje się rzeźba Utopca, wywodzącego się z legendy o wodzisławskim utopku – „Zefliku”.
Fot. Bodzio__pl
1592451
Granica polsko-czeska
1592479
Most nad Olzą
Fot. dominik
1592500
Zamek Piotrowice
Niegdyś klasycystyczny zamek należący do szlacheckiej rodziny, obecnie mieści się w nim hotel i restauracja.
1592513
Zespół uzdrowiskowy w Jastrzębiu-Zdroju
Kompleks dawnych obiektów sanatoryjnych, znajdujących się na terenie osiedla Zdrój, składa się m.in. z pijalni wód oraz inhalatorium solankowego.
1592514
Pałac w Zebrzydowicach
Pierwotnie budowla obronna posiadająca charakter gotyckiego zamku. Obecnie, w wyniku zmian przeprowadzanych na przestrzeni wieków, budynek znacząco zmienił swoją pierwotną formę.
1592529
Staw Młyńszczok
Świetne miejsce na krótką przerwę z widokiem na zachwycającą okolicę. Wybudowano tu Ośrodek Sportów Wodnych, podzielony na dwa baseny.
Żelazny Szlak Rowerowy, znany również pod nazwą Železná cyklotrasa, to międzynarodowy projekt trasy rowerowej powstałej w ramach polsko-czeskiego programu „Przekraczamy Granice”, który został sfinansowany przez Unię Europejską. Wzięły w nim udział miasto Jastrzębie-Zdrój, gmina Godów, gmina Zebrzydowice oraz czeskie miasta Karwina i Piotrowice.

Długość Żelaznego Szlaku Rowerowego – przebieg i trasy alternatywne



Żelazny Szlak Rowerowy został oddany do użytku 10 września 2020 roku, szlak składa się z jednej głównej pętli i kilku krótszych bocznych odcinków dojazdowych. Podstawowa pętla Żelaznego Szlaku Rowerowego ma długość około 55 km, najkrótszy wariant ma z kolei długość 34 km. Dzięki takiemu rozwiązaniu rowerzyści mogą dopasować trasę do swoich preferencji i kondycji. Projekt wykorzystuje fragmenty nieczynnych śląskich linii kolejowych, które zostały przekształcone w wygodne i bezpieczne trasy rowerowe. To duży atut dla rowerzystów, ponieważ daje im możliwość cieszenia się malowniczymi krajobrazami, nie rezygnując z bezpieczeństwa podczas jazdy. Tego typu pokolejowe trasy rowerowe stają się coraz bardziej popularne i cieszą się dużym uznaniem rowerzystów. Na polskiej części Żelaznego Szlaku Rowerowego znaleźć można różnego rodzaju udogodnienia, takie jak miejsca odpoczynku czy punkty gastronomiczne. Odcinek szlaku znajdujący się po czeskiej stronie pod względem infrastruktury i jakości nawierzchni jest znacznie mniej atrakcyjny niż ten po stronie polskiej.

Żelazny Szlak Rowerowy – atrakcje na trasie



Żelazny Szlak Rowerowy nie tylko umożliwia aktywny wypoczynek na rowerze, ale również pozwala odkryć piękno przyrody i ciekawą historię tych terenów. To idealna trasa dla miłośników rowerowych wypraw, którzy chcą połączyć sport z poznawaniem fascynujących miejsc na pograniczu polsko-czeskim. Śląskie miasto Jastrzębie-Zdrój będące punktem początkowym szlaku, oferuje ciekawe miejsca do zwiedzania, takie jak historyczne uzdrowiskowe budynki czy inhalatorium solankowe. W Jastrzębiu-Zdroju można także spotkać interesującą architekturę, taką jak szyb skipowy kopalni Moszczenica, wyróżniający się na tle krajobrazu. Kolejną interesującą lokalizacją na trasie jest Las Biadoszek, gdzie znajduje się buk "Jakub" - najstarsze drzewo w Jastrzębiu-Zdroju. Historyczne i architektoniczne ciekawostki oferuje także gmina Zebrzydowice. Najciekawszym obiektem jest kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w Kaczycach, znajdujący się na Szlaku Architektury Drewnianej. Ponadto, warto odwiedzić zamek oraz kościół pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Kończycach Małych oraz kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Zebrzydowicach, które stanowią ważne elementy dziedzictwa kulturowego regionu.

Żelazny Szlak Rowerowy na weekend i nie tylko



Żelazny Szlak Rowerowy jest świetnym przykładem udanego projektu turystyki rowerowej, który został zrealizowany przy współpracy samorządów oraz wsparciu finansowym Unii Europejskiej. Oferuje on ciekawą trasę z przepięknymi krajobrazami, miejscami odpoczynku i miejscami do zwiedzania. Przyciąga on zarówno turystów, jak i mieszkańców okolicy, którzy chętnie korzystają z niego podczas popołudniowych czy weekendowych aktywności. Jego kompleksowa infrastruktura zachęca rodziny do wspólnych wycieczek, a dzięki alternatywnym wariantom trasy, każdy może znaleźć odpowiednią dla siebie opcję.

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Czechy i Słowacja – mapa samochodowa
Czechy i Słowacja – mapa samochodowa - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa samochodowa Słowacji i Czech zawiera: aktualną sieć autostrad, dróg ekspresowych i głównych, z podziałem na dwupasmowe i jednopasmowe; drogi w budowie, numerację dróg oraz kilometraż. Na mapie zaznaczono: przejścia graniczne, Autostradowe...

Mapa Beskid Śląski, Żywiecki i Mały
Beskid Śląski, Żywiecki i Mały - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa turystyczna Beskidu Śląskiego, Żywieckiego i Małego - zostały zaznaczone na niej najpotrzebniejsze dla turystów informacje: przebiegi szlaków i atrakcje turystyczne. Z mapy można korzystać będąc offline, po zakupie wybiera się ją jako jeden z...

Mapa Tychy, Pszczyna i okolice
Tychy, Pszczyna i okolice - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Pszczyny, Tych i okolic ograniczony jest przez Oświęcim na wschodzie i Żory na zachodzie, południowa część mapy to Jezioro Goczałkowickie. Na mapie zaznaczono informacje przydatne turyście i podano przebiegi szlaków pieszych i rowerowych....

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.

Beta