Rabka-Zdrój - Jabłonka - Rabka-Zdrój

Dodano 28 lipca 2022 przez aplikację Android
Rabka-Zdrój - Jabłonka - Rabka-Zdrój
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

264650
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Rower turystyczny
  • Stopień trudności: Łatwy
  • Gwiazdki:  4.9
  • Dystans: 82,7 km
  • Czas trwania: 5 h 34 min
  • Średnia prędkość: 14,84 km/h
  • Przewyższenie: 260,57 m
  • Suma podejść: 2 142,67 m
  • Suma zejść: 2 140,67 m
  • Data: 28 lipca 2022
  • Lokalizacja: Rabka-Zdrój
1482998
Kościół pw. św. Marii Magdaleny - Muzeum w Rabce Zdroju
Dawny parafialny kościół św. Marii Magdaleny powstał w 1606 r. na miejscu pierwszego rabczańskiego kościoła z 1565 r., który uległ zniszczeniu w wyniku pożaru lub powodzi. Sklepienia i ściany pokrywa rokokowo-klasycystyczna polichromia figuralno-ornamentalna z1802 r. Zachowały się także fragmenty starszej, wczesnobarokowej polichromii z1628 r. Ołtarz główny, w tradycji barokowej z ok. połowy XIX w. ozdobiony został obrazami Św. Trójcy, św. Franciszka i św. Dominika. Obecnie świątynia nie jest użytkowana w celach religijnych – od 1936 r. mieści się w niej Muzeum Regionalne im. Władysława Orkana, z bogatą kolekcją rzeźb ludowych.
1482999
Kościół pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Spytkowicach
Kościół został wzniesiony w 1758 r. Jest to budowla w konstrukcji zrębowej, o ścianach oszalowanych pionowo z listwowaniem. Nad nawą mieści się wieżyczka sygnaturkowa o charakterze barokowym, zakończona hełmem o spłaszczonej bani, z latarnią i cebulką. Kościół nie ma wieży. Wystrój kościoła pochodzi z 2. poł. XVIII w. Na szczególną uwagę zasługuje obraz Ukrzyżowanie z 1619 r. (zakrystia), posąg Chrystusa Zmartwychwstałego z XVIII w. oraz rokokowa ambona. W pobliżu kościoła znajduje się drewniana, izbicowa dzwonnica konstrukcji słupowej.
1483000
Kościół św. Marcina w Podwilku
Kościół z 1767 r. jest budowlą orientowaną, murowaną z kamienia, otynkowaną. Na plan kościoła składa się trójprzęsłowa nawa z przytykającą do niej kwadratową wieżą o trzech kondygnacjach oraz krótkie, jednoprzęsłowe, półkoliście zamknięte prezbiterium. Od strony północnej do prezbiterium dostawiona jest zakrystia. Na wieży, wśród dzwonów z okresu międzywojennego, wisi dzwon półmetrowej średnicy pochodzący z 1702.
1483001
Kościół św. Jana Chrzciciela w Orawce
Kościół wzniesiono w latach 1650–59. Budowla o konstrukcji zrębowej pokryta została gontem. Do prezbiterium dostawiono w 1728 r. murowaną kaplicę Matki Boskiej Bolesnej. Kościół wyróżnia się bogatą polichromią z 2. poł. XVII w. oraz z 1771 r. , która pokrywa ściany i częściowo sprzęty. Składa się ona z szeregu cyklów, z których najpiękniejszymi są cykl 12 malowideł ze scenami z życia św. Jana Chrzciciela oraz sceny Dekalogu. Warto obejrzeć późnobarokowy ołtarz główny z Pietą oraz figurami św. św. Wojciecha i Stanisława.
1483002
dzwonnica loretańska w Jabłonce
dzwonnica z końca XIX w., jedna z trzech znajdujących się w Jabłonce
1483003
widok z Odrowąża na Kotlinę Orawską
niestety widoczność była kiepska bo w sprzyjających warunkach doskonale widać Tatry
1483004
Dwór w Sieniawie
Klasycystyczny dwór wzniesiony został w pierwszej połowie XIX wieku. Pierwotnie drewniany, obecnie – po przeprowadzonych remontach – część ścian została wymurowana. Założony na planie wydłużonego prostokąta, parterowy, w części północno-wschodniej podpiwniczony. Elewacja frontowa posiada na osi środkowej obszerny ganek, wsparty na słupach z otaczającą go drewnianą balustradą. Nad nim trójkątny fronton z dekoracją listwową, tworzącą charakterystyczny dla Podhala motyw promieni. Całość nakryta dachem czterospadowym, krytym gontem, z niewielkimi powiekami w połaci frontowej. Nad gankiem daszek dwuspadowy, przyczółkowy.
1483005
Kościół pw. św. Antoniego w Sieniawie
Kościół pomocniczy św. Antoniego w Sieniawie początkami sięga ok. 1740 r. Była to kaplica dworska, ufundowana przez właściciela wsi Andrzeja Sendzimira. Od 1990 r. nie pełni już funkcji kościoła parafialnego, wybudowano bowiem nowy kościół murowany. Ściany o konstrukcji zrębowej są powyżej podcieni oszalowane pionowo z listwowaniem, pod sobotami pozostają bez szalunku. Na kalenicy znajduje się zgrabna wieżyczka sygnaturkowa z pozorną latarnią. Polichromia wnętrza pochodzi z 1845 r. Trzy ołtarze późnobarokowe datowane są na XVIII w. Warto także zwrócić uwagę na stacje Drogi Krzyżowej z XVIII w.
1483006
Dwór w Rabie Wyżnej
Ten secesyjny dwór wybudowano w latach 1900-1902. Po wojnie majątek został zabrany przez państwo i stanowił siedzibę Instytutu Zootechniki. Kolejnym właścicielem był państwowy Ośrodek Hodowli Zarodowej Osiek – Gospodarstwo w Rabie Wyżnej. W latach osiemdziesiątych dwór przeszedł kapitalny remont, a w 1985 roku został wpisany do rejestru zabytków kultury. Przez kilka lat pełnił funkcję domu wczasowego. Ostatecznie potomek rodziny Głowińskich odkupił dwór, ale niestety obecnie budynek jest bardzo zaniedbany i nie nadaje się do użytku.
1483007
Kościół pw. Św. Stanisława Biskupa w Rabie Wyżnej.
W latach sześćdziesiątych XVII wieku w Rabie na miejscu poprzedniego, drewnianego kościoła wybudowano nowy, murowany, który był konsekrowany 14 października 1668 przez biskupa Mikołaja Oborskiego. W latach 1841-1843 kościół przebudowano, poszerzając go po stronie zachodniej i dobudowując fasadę z wieżą. W kościele rabskim od zakończenia drugiej wojny światowej aż do 1985 roku prowadzone były remonty kolejno wszystkich elementów wyposażenia i architektury. Najstarsze zachowane partie siedemnastowiecznego kościoła to mury prezbiterium, częściowo elewacji północnej i południowej z zachowanymi szkarpami oraz kaplica.
1483008
dwór w Rokicinach Podhalańskich
W Rokicinach Podhalańskich zachował się dwór, którego historia sięga pierwszej połowy XVIII wieku. Jego fundatorem był w roku 1729 Stanisław Wroński. W 1933 roku dwór uległ gruntownej przebudowie, w czasie której powiększono go o dodatkowe piętro. Obecnie w dworze pod nazwą "Pałac Seniora Stary Klasztor" prowadzona jest placówka zapewniająca całodobowa opiekę osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym oraz osobom w podeszłym wieku.
1483009
widok ze zboczy Piątkowej Góry na Rokiciny Podhalańskie
1483011
Kościół pw. Świętego Krzyża "na Piątkowej Górze" w Rdzawce
Kościół Świętego Krzyża „na Obidowej” w Rdzawce powstał w 1757 r. na miejscu dawnej kaplicy, z fundacji Jana Wielopolskiego, wojewody sandomierskiego. Został on częściowo zniszczony przez pożar w 1994 r. po czym już wkrótce odbudowany. Świątynia ma konstrukcję zrębową, prezbiterium i częściowo nawę okalają soboty. Zdobiąca ściany i stropy polichromia o motywach figuralnych, ornamentalnych i architektonicznych z 1901 r., poddana została konserwacji i wzbogacona nowymi elementami w 1975 r. Wyposażenie pierwotnie późnobarokowe strawił ogień, zostało ono częściowo zrekonstruowane po pożarze.
1483012
Kościół pw. Świętego Krzyża "na Piątkowej Górze" w Rdzawce
przyjęło się mówić, że kościół na Piątkowej Górze znajduje się w Rdzawce jednakże tak naprawdę znajduje się on w granicach administracyjnych Chabówki
1483013
fontanna Nerka w Parku Zdrojowym w Rabce Zdrój
1485412
konfiguracja trasy
Po wielu wycieczkach w całości lub częściowo odbywających się w Beskidzie Żywieckim nadszedł czas, przynajmniej czasowego, pożegnania się z tym Beskidem a na pożegnanie wybrałem jego wschodnie krańce czyli Beskid Orawsko Podhalański. Wycieczkę jednak zacząłem w stolicy Kotliny Rabczańskiej czyli w Rabce-Zdroju a konkretnie od drewnianego kościoła pw. św. Marii Magdaleny, który nie pełni już funkcji sakralnych i jest zamieniony w muzeum. Z Rabki-Zdroju jadąc przez Skawę dotarłem głównej drogi nr 7 w Spytkowicach i drogą tą jechałem aż do Jabłonki. Droga ta prowadzi do granicy w Chyżnem i bywa na niej czasami spory ruch, jednak w dniu mojej wycieczki ruch wielki nie był poza tym droga na odcinku, którym się poruszałem, w większości posiadała szerokie pobocza lub chodniki. Po dojechaniu do Jabłonki odbiłem na wschód i jadąc w poprzek, opadających ku południowi zboczom wzniesień wchodzących w skład Beskidu Orawsko Podhalańskiego, skierowałem się w kierunku Przełęczy Sieniawskiej. Odcinek ten jest wspaniały widokowo albowiem praktycznie cały czas jadącym towarzyszy widok na rozległą kotlinę Orawsko-Nowotarską z Tatrami na horyzoncie. Niestety, podczas mojej wycieczki przejrzystość powietrza była kiepska i dane mi było oglądać tylko kotlinę a położenia Tatr mogłem się tylko domyślać. Po osiągnięciu Przełęczy Sieniawskiej czekała na mnie najprzyjemniejsza cześć wycieczki czyli przejazd mniej lub bardziej opadającym, ok. 14-kilometrowym odcinkiem do Rokicin Podhalańskich. W Rokicinach odbiłem w prawo i jadąc najpierw drogą a potem stromą ścieżką dotarłem na Piątkową Górę, gdzie przy Zakopiance usytuowany jest drewniany kościół pw. Świętego Krzyża. Po małej sesji fotograficznej przy kościele, pozostał mi już tylko zjazd z Piątkowej Góry przez Rdzawkę do Rabki-Zdroju, gdzie zakończyłem wycieczkę.

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Beskid Wyspowy
Beskid Wyspowy - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa w wersji elektronicznej, którą można otworzyć jako jeden z podkłądów offline w aplikacji mobilnej Traseo. Mapa wydawnictwa compass obejmuje zasięgiem Beskid Wyspowy oraz Pogórze Wiśnickie i wschodnią część Pogórza Wielickiego. Od północy...

Mapa Beskid Śląski, Żywiecki i Mały
Beskid Śląski, Żywiecki i Mały - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa turystyczna Beskidu Śląskiego, Żywieckiego i Małego - zostały zaznaczone na niej najpotrzebniejsze dla turystów informacje: przebiegi szlaków i atrakcje turystyczne. Z mapy można korzystać będąc offline, po zakupie wybiera się ją jako jeden z...

Mapa Tatry Polskie i Słowackie
Tatry Polskie i Słowackie - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Tatry Polskie i Słowackie wydawnictwa Compass swoim zasięgiem obejmuje obszar Tatr Wysokich, Bielskich i Zachodnich leżących po stronie zarówno polskiej jak i słowackiej. Mapa Tatr przedstawia atrakcje turystyczne i przyrodnicze, szlaki...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.

Beta