Puszcza Niepołomicka i okolice

Dodano 22 kwietnia 2023 przez aplikację Android
Puszcza Niepołomicka i okolice
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

295208
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Rower turystyczny
  • Stopień trudności: Łatwy
  • Gwiazdki:  4.9
  • Dystans: 69,1 km
  • Czas trwania: 5 h 31 min
  • Średnia prędkość: 12,5 km/h
  • Przewyższenie: 232,34 m
  • Suma podejść: 1 703,77 m
  • Suma zejść: 1 753,57 m
  • Data: 22 kwietnia 2023
1629536
dwór w Woli Batorskiej
Dwór z początku XIX wieku, przebudowany na początku XX wieku i po 1950 r.. Budynek, obecnie leśniczówka, należy do Nadleśnictwa Niepołomice
1629537
oczko wodne a Puszczy Niepołomickiej
1629538
Góra Świętego Jana w Mikluszowicach
Pagór piaszczysty powstał w wyniku zmiany koryta Raby; efekt długotrwałego gromadzenia piasku przez meandrującą rzekę. Jego wysokość względna wynosi 15 m a obwód podstawy – 310 m. Na szczycie znajduje się pomnik przyrody – ośmiopienna lipa, będąca prawdopodobnie pozostałością zadrzewienia z otoczenia dawnego kościoła.
Do połowy XIX w. Góra św. Jana była miejscem lokalizacji kolejno 3 drewnianych kościołów, kaplicy oraz cmentarza. Przypuszczalnie pierwszy kościół stanął tu już w XII w., ale musiał spłonąć, skoro po 1455 r. wzniesiono tu drugą drewniana świątynię. Obiekt spłonął prawdopodobnie w 1653 r.. Nowy kościół ufundował książę Aleksander Lubomirski i przetrwał on do 1832 r.; znów strawił go pożar.
1629539
kładka dla pieszych nad Rabą pomiędzy Mikluszowicami a Majkowicami
1629540
Kościół św. Andrzeja Boboli w Gawłowie
Kościół św. Andrzeja Boboli w Gawłowie z 1806 r. został zbudowany jako zbór ewangelicki. Jest to świątynia drewniana o konstrukcji zrębowej, oszalowana. Dwukondygnacyjna wieża ma konstrukcję słupową i nakryta jest dachem namiotowym. Jednonawowe wnętrze świątyni kryte jest stropem płaskim. Barokowe wyposażenie powstało w prowincjonalnych warsztatach snycerskich.
Do kościoła przylega cmentarz ewangelicki
1629541
Kościół św. Joachima w Krzyżanowicach
Kościół św. Joachima w Krzyżanowicach powstał prawdopodobnie w 1746 r. (wg niektórych źródeł w 1699 r.). Został zbudowany w Bochni”,” a do Krzyżanowic przeniesiono go w 1794 r. (parafia powstała tu już na początku XIV w.). Przy kościele stoi XVIII - wieczna drewniana dzwonnica.
1629543
kładka dla pieszych nad Rabą w Krzyżanowicach
1629544
Koci Zamek w Bochni
Budynek należy do najciekawszych i najpiękniejszych zabytków architektury Bochni. Zbudowany został w 1895 roku jako willa na zlecenie ówczesnego lekarza powiatowego Mieczysława Dembowskiego w oparciu o projekt Teodora Talowskiego.
1629545
Zamek Żupny w Bochni
Ten niepozorny budynek w przeszłości był największą i najbardziej reprezentacyjną budowlą w mieście, goszczącą wiele koronowanych głów. Pierwotnie drewniana, w czasach Kazimierza Wielkiego przekształcona została w masywny, gotycki zamek, połączony z murami i wałami miejskimi. Z biegiem czasu budynek wzbogacił się o szereg elementów renesansowych, w tym attykę oraz wieżę zegarową z sygnaturką. W takim mniej więcej stanie zamek przetrwał do czasów zaboru austriackiego. W 1785 r. Austriacy zamienili izby zamkowe na bezpłatne mieszkania dla urzędników swojej administracji. Właściwy koniec zamku nastąpił w 1875 r. kiedy to zniesiono stare mury, baszty i wieżę z sygnaturką, przebudowano dach a od frontu dodano drewnianą werandę.
Jeszcze niedawno budynek pełnił rolę czynszowego domu mieszkalnego. Obecnie jest opuszczony i planowano jego rozbiórkę. Po wpisaniu do rejestru zabytków plany się jednak zmieniły i przewidywany jest remont budynku z przeznaczeniem m.in. na cele muzealne.
1629546
Bazylika św. Mikołaja w Bochni
Bazylika św. Mikołaja to największy i najstarszy kościół w Bochni. Kościół został zbudowany w latach 1440-1445 na miejscu poprzedniej świątyni, zniszczonej przez pożar w 1440 roku. Bazylika św. Mikołaja jest gotyckim kościołem, częściowo przekształconym w okresie późnego baroku. Gotycka fasada z końca XV wieku, podparta dwoma przyporami, zwieńczona jest szczytem schodkowym i ozdobiona blendami i fryzem rombowym.
1629547
dzwonnica przy bazylice w Bochni
Obok bazyliki znajduje się wolnostojąca drewniana dzwonnica konstrukcji słupowej z początku XVII wieku, zbudowana początkowo przy nieistniejącym obecnie kościele bernardynów w Bochni. Została ona zrekonstruowana w latach 1990-1993. Wcześniejsza, z pierwszej połowy XVI w, spaliła się w 1987 r.
1629548
Muzeum im. Stanisława Fischera w Bochni
Muzeum bocheńskie mieści się w dawnym klasztorze dominikanów, usytuowanym przy wschodniej ścianie rynku. Jest to obecnie dwuskrzydłowy, późnobarokowy gmach, lecz wiele elementów architektonicznych wskazuje, iż jego najstarsze fragmenty sięgać mogą nawet XVI w.
1629549
kościół pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Łapczycy
Tą gotycką świątynię ufundował w 1340 r. króle Kazimierz Wielki. Legenda mówi, że uczynił to jako akt pokuty za swe miłosne związki z Esterką, piękną Żydówką z Kazimierza k. Krakowa. Kościół znajduje się na szlak turystycznym Via Regia Antiqua wiodącym między Bochnią a Chełmem wzdłuż ważnego w średniowieczu traktu komunikacyjnego z Krakowa na Ruś i na Węgry.
1629550
kurhan w Moszczenicy
Jest to niezwykle tajemnicze miejsce, obok którego zlokalizowano taras widokowy z którego można oglądać m.in. zakole Raby i Puszczę Niepołomicką. Kurhan jest symbolem szacunku, jaki w naszej cywilizacji okazywano zmarłym, w tym również wrogom. Legenda głosi, że kurhan jest miejscem wiecznego spoczynku oficera wojsk szwedzkich, który podczas potopu szwedzkiego zginał w potyczce z partyzantami hetmana Czarneckiego. Polacy uszanowali jego ostatnią wolę, wraz z ukochanym koniem spoglądają z Moszczenicy na Szwecję – odległą ojczyznę oficera.
1629551
kościół bożogrobców pw. Narodzenia Świętego Jana Chrzciciela w Chełmie
Kościół został wybudowany w latach 1738 — 1749 przez zakonników - Stróżów Bożego Grobu Jerozolimskiego zwanych Bożogrobcami. Podczas budowania świątyni, wewnątrz niej przez 11-letni okres budowy funkcjonował stary kościół, który rozebrano dopiero w 1749 r.
1629552
Pałac Żeleńskich w Grodkowicach
W roku 1902, w miejscu starego dworu wystawiono dla Władysława Żeleńskiego nową, piętrową rezydencję, będącą mieszanką kilku stylów i epok architektonicznych. Jako główny budulec posłużyła czerwona cegła i kamień.
Po II wojnie światowej majątek Żeleńskich upaństwowiono i utworzono w nim placówkę Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin. Obecnie pałac jest własnością prywatną. Wstęp na teren parku jest nieograniczony, pod warunkiem, że nie odbywa się impreza zamknięta. Wnętrza dostępne są dla gości restauracji, hotelu lub też imprez okolicznościowych.
1629553
obelisk w Puszczy Niepołomickiej
obelisk upamiętnia miejsce zestrzelenia przez Niemców samolotu PZL P11.c z pilotem Wacławem Królem dnia 3 września 1939 r.
1629554
cmentarz wojenny w Puszczy Niepołomickiej
Cmentarz żołnierzy polskich z września 1939 r. na uroczysku Osikówka przy puszczańskiej drodze wiodącej ze Stanisławic na Poszynę jest największą zbiorową mogiłą żołnierską w Puszczy Niepołomickiej. Pod trzema krzyżami spoczywa 52 żołnierzy 5 Pułku Strzelców Podhalańskich spośród 56 poległych 9 września 1939 r. w walce z Niemcami pod Poszyną. Na środkowym krzyżu umieszczono tablicę z nazwiskami żołnierzy i ich dowódcy kapitana Edwarda Szymańskiego.
1629555
Punkt czerpania wody w Puszczy Niepołomickiej
1629556
Puszcza Niepołomicka
1629558
Czarny Staw w Puszczy Niepołomickiej
Czarny Staw to największy zbiornik wodny w puszczy, który powstał, gdy wyrobisko po eksploatacji torfu wypełniło się wodą. Ciągle obecny na dnie niecki torf nadaje wodzie ciemny kolor, któremu jeziorko zawdzięcza swoja nazwę.
1629559
Kapliczka św. Huberta w Puszczy Niepołomickiej
Kapliczka św. Huberta stoi w miejscu w którym według przekazów historycznych król Zygmunt Stary ufundował kapliczkę upamiętniającą upadek z konia królowej Bony czego wynikiem było poronienie.
Obecna kapliczka niemal w całości zbudowana została z drewna odzyskanego i właściwie zabezpieczonego pochodzącego ze starych rozebranych budynków - zyskując juz na początku miano historycznej. Kapliczka została poświęcona w 2005 r.
1633242
konfiguracja trasy
Podczas tej wycieczki wybrałem się do Puszczy Niepołomickiej. Puszcza jest ulubionym miejscem dla osób, które pieszo, na rowerze czy na rolkach chcą spędzić czas w otoczeniu zieleni i z dala od miejskiego zgiełku i ruchu samochodów. Umożliwia to rozwinięta sieć leśnych dróg z których duża część jest pokryta asfaltem co umożliwią komfortową jazdę. Jazda długimi, płaskimi i prostymi aż po horyzont drogami, przynajmniej dla mnie, po jakimś czasie staje się dość monotonna w związku z powyższym dodałem do trasy trochę ciekawych obiektów znajdujących się po wschodniej i południowej stronie puszczy. Tym sposobem na trasie mojej wycieczki znalazły się takie miejscowości jak np. Gawłów, Krzyżanowice, Bochnia i Grodkowice a także szlak turystyczny Via Regia Antiqua, na którym znajdowały się m.in. zabytkowe kościoły w Łapczycy i Chełmie. I jak część wycieczki przebiegający przez Puszczę Niepołomicką była plaska, tak ta część poza puszczą, zwłaszcza na odcinku między Bochnią a Grodkowicami wymagał trochę wysiłku w związku z licznymi dość stromymi podjazdami. Końcówka wycieczki znowu miała miejsce w Puszczy Niepołomickiej, oczywiście nie mogło zabraknąć wizyty nad pięknym o każdej porze roku Czarnym Stawem.

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Okolice Krakowa
Okolice Krakowa - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Krakowa i okolic przedstawia najważniejsze tereny rekreacyjne tego rejonu, m.in. Puszczę Niepołomicką, Dolinki Podkrakowskie i Ojcowski Park Narodowy. Obszar mapy "Okolice Krakowa" zamknięty jest przez Bochnię na wschodzie, Wadowice na...

Mapa Małopolska na rowerze
Małopolska na rowerze - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa przedstawia sieć zrealizowanych do tej pory (VII 2020) tras rowerowych: - z projektu VeloMałopolska; - Szlak wokół Tatr (część polska); - inne szlaki rowerowe (lokalne terenowe, szlak Orlich Gniazd, Green Velo, Szlak karpacki).  ...

Mapa Czechy i Słowacja – mapa samochodowa
Czechy i Słowacja – mapa samochodowa - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa samochodowa Słowacji i Czech zawiera: aktualną sieć autostrad, dróg ekspresowych i głównych, z podziałem na dwupasmowe i jednopasmowe; drogi w budowie, numerację dróg oraz kilometraż. Na mapie zaznaczono: przejścia graniczne, Autostradowe...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.

Beta