Pękalówka - Widokowe Zacisze: półmaraton - Pękalówka - Psia Trawka - Murowaniec - Pękalówka

Dodano 14 listopada 2020 przez plik GPX
Pękalówka - Widokowe Zacisze: półmaraton - Pękalówka - Psia Trawka - Murowaniec - Pękalówka
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

193806
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Bieganie
  • Stopień trudności: Średni
  • Gwiazdki:  4.2
  • Dystans: 20,5 km
  • Przewyższenie: 681 m
  • Suma podejść: 1 159 m
  • Suma zejść: 1 160 m
  • Data: 29 października 2020
  • Lokalizacja: Zakopane
1098864
Nosalowa Przełęcz
Tu możemy odbić na Nosal i dołożyć 900m i 85 sumy podejść do naszej trasy.
Uwaga! Podejście i zejście tą samą drogą. Jest stromo, bywa też ślisko, a na szczycie zalecamy nie zbliżać się do krawędzi urwiska.
1098865
Alternatywny start
Parking przy dawnej Restauracji "7 Kotów". Zaczynając i kończąc w tym miejscu skracamy naszą trasę do ok. 17,5 km i 770 m sumy podejść.
1098866
Start - "Pękalówka-Widokowe Zacisze"
Tu zaczynamy i tu kończymy :)
1098867
Murowaniec
Miejsce na "pit-stop" ;)
Za szarlotkę i inne frykasy zapłacicie zarówno kartą jak i gotówką
1098868
Skupniów Upłaz
Przy dobrej pogodzie widać stąd nawet Babią Górę.
1098869
Uwaga, tu można się pomylić
W tym miejscu łączy się kilka szlaków. My chcemy trafić na szlak żółty prowadzący do Doliny Olczyskiej. Droga z zakazem wejścia pieszych to Nartostrada. prowadzący
1098870
Przejście przez jezdnię bez pasów
Uwaga. Auta potrafią tu jechać szybko. Obchodzimy Kaplicę na Jaszczurówce i wracamy na szlak
1098871
Rozjście szlaków
My kontynuujemy czerwonym i skręcamy w lewo
1098872
Zmiana szlaku
Tu wbiegamy na wyremontowany w 10.2020 szlak czarny i zaczynamy łagodny, ale długi podbieg do Murowańca.
1098873
Psia Trawka
Dobre miejsce na "pit-stop". Jest kilka ławek. Kontynuujemy szlakiem czarnym.
1098875
Widok na Żółtą Turnię
Mniej więcej w tym miejscu las się przerzedza i po lewej stronie możemy dostrzec charakterystyczną górę w kształcie piramidy - Żółtą Turnię.
Dokładnie ten szczyt widzimy z tarasu Pękalówki :)
1101564
Rozejście szlaków
My skęcamy w prawo
1101565
Hala Gąsienicowa przy Betlejemce
Przebieg trasy:
Pękalówka-Cyrhla-Psia Trawka-Murowaniec-Boczań-Przełęcz Nosalowa-Dolina Olczyska-Jaszczurówka-Cyrhla-Pękalówka.

Proponowana trasa polecana jest dla osób, które mają już za sobą pierwsze doświadczenia w biegach górskich z uwagi na:
1) dystans (20 km)
2) sumę podejść/przewyższeń (1000 m)
3) fakt, że jest to pętla i nie ma w związku z tym zbyt wielu możliwości jej skrócenia.
Istotne jest to, że nie wbiegamy na otwarte, niebezpieczne przestrzenie, ponieważ maksymalna wysokość jaką osiągamy to mniej niż 1600 mnpm. W większości jesteśmy w lesie, więc z trasy można śmiało skorzystać nawet przy gorszej pogodzie.
Biorąc pod uwagę to oraz podłoże, nachylenie i kilometraż, trasa jest podobna do popularnych pętli w Beskidzie Żywieckim czy Śląskim.
Dzięku temu proponowana przebieżka może stanowić dobry trening przed takmi zawodami jak Mała Rycerzowa czy Baran Trail Race 25 km (polecamy te zawody! :).

Opis poszczególnych odcinków pod kątem biegowym:

1. PĘKALÓWKA-CYRHLA:
To droga asfaltowa, średnio uczęszczana. W większości jest ziemne pobocze.

WARIANT: możemy pominąć ten fragment i podjechać autem z Pękalówki na Cyrhlę i zaparkować pod nieczynną restauracją "7 kotów".
Skrócimy tym samym trasę do 17,5 km i zmniejszymy sumę podejść do ok. 800 m.

2. CYRHLA-DO SZLAKU CZARNEGO:
Szlak zaczyna się przy szosie płytami betonowymi. Dalej mamy luźne kamienie różnych rozmiarów, czasami błoto. Po drodze budka TPN, gdzie płacimy za wejście do Parku Narodowego. Można to również zrobić online.
Na Cyrhli zaczynamy też właściwy bieg po górach na wysokości ok. 1000 mnpm. Podbieg zakończy się przed Halą Gąsienicową na wysokości 1577 mnpm.

3. SZLAK CZARNY DO MUROWAŃCA:
Po wbiegnięciu na szlak czarny rozpoczynamy najdłuższy podbieg szlakiem wyremontowanym w 10.2020. Nachylenie łagodne, nawierzchnia to dobrze osadzone małe lub średnie kamienie. Ten odcinek ma 4,5 km.

4. MUROWANIEC:
Dobiegamy do Murowańca po 9 km mało uczęszczanym szlakiem czarnym i pierwsze co zaskakuje to duża liczba ludzi ;)
Tu warto też zrobić "pit-stop" i skorzystać z oferty schroniska. Można płacić kartą. W okresie pandemii napoje i dania również są wydawane.

5. HALA GĄSIENICOWA - BOCZAŃ:
Po ewentualnej przerwie kierujemy się szlakiem niebieskim na widokową, ale również mocno obleganą, Halę Gąsienicową.
Kontynuujemy wędrówkę szlakiem niebieskim mijając pod drodze Przełęcz między Kopami (duże, stabilne kamienie, ale wąska ścieżka) oraz widokowy Skupniów Upłaz z dość zróżnicowaną nawierzchnią.

6. NOSALOWA PRZEŁĘCZ - DOLINA OLCZYSKA
Za Boczaniem zbiegamy jeszcze kawałek w lesie dobrze przygotowanym, stromym szlakiem niebieskim i dobiegamy do rozwidlenia szlaków, gdzie skręcamy w prawo, w szlak zielony. Stąd łagodnie podbiegamy do Nosalowej Przełęczy.

WARIANT: W tym miejscu, jeżeli mamy czas i siły, możemy wejść (trudno to nazwać biegiem, bo szlak jest trudny) na Nosal. Dołożymy tym sposobem ok. 1 km do dystansu i 90 m do sumy podejść. Jeżeli jest ładny dzień - warto. Z Nosala widać panoramę centrum miasta, Kuźnice z drugiej strony i Dolinę Olczyską z kolejnej.

Z Nosalowej Przełęczy zbiegamy łagodnie szlakiem żółtym na Olczyską Polanę. Uwaga jeszcze na Przełęczy - łatwo pomylić szlaki.
Nasza podłoże jest tu w większości ziemne, więc możemy spotkać sporo błota. Dalej łagodnie zbiegamy szutrową ścieżką w Dolinie Olczyskiej, gdzie możemy podziwiać zróżnicowany drzewostan.

7. WEJŚCIE DO DOLINY OLCZYSKIEJ-PĘKALÓWKA
Na końcu Doliny Olczyskiej wbiegamy do miasta. Skręcamy w prawo i chodnikiem kierujemy się w prawo (formalnie jest to dalej szlak czerwony).
Po drodze musimy przebiec przez jezdnię przed samą kaplicą na Jaszczurówce. Kontynuujemy drogę szlakiem za nią i ostatni fragment, aż do Cyrhli, biegniemy poboczem wzdłuż jezdni. Kończymy pętlę i wracamy również poboczem do Pękalówki.

Ważna uwaga:
Zaproponowałem taki wariant, ale zawsze możecie "odwrócić" trasę tj. zaczynać Olczyską i wbiegać przez Skupniów Upłaz, a zbiegać mniej uczęszczanym i łatwiejszym szlakiem czarnym.
brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.

Beta