Nagłowice - Secemin - Nagłowice

Dodano 29 maja 2023 przez aplikację Android
Nagłowice - Secemin - Nagłowice
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

303939
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Rower turystyczny
  • Stopień trudności: Łatwy
  • Gwiazdki:  4.9
  • Dystans: 81,0 km
  • Czas trwania: 7 h 39 min
  • Średnia prędkość: 10,57 km/h
  • Przewyższenie: 104,43 m
  • Suma podejść: 1 724,06 m
  • Suma zejść: 1 765,96 m
  • Data: 29 maja 2023
1662088
Muzeum Dworek Mikołaja Reja w Nagłowicach
Nagłowice od początku XV wieku związane były z rodziną Rejów, a poeta Mikołaj Rej stał się ich dziedzicem około 1545 roku. Na miejscu dawnego dworku Mikołaja Reja, stoi obecnie inny dwór, murowany, klasycystyczny, wzniesiony przez Walewskich pod koniec XVIII wieku. Urządzono w nim Muzeum Dworek Mikołaja Reja, w którym ukazano m.in. związki pisarza z Nagłowicami. Dwór otacza zabytkowy park w stylu angielskim, w którym rosną stare dęby.
1662089
Pałac Radziwiłłów w Nagłowicach
W 1938 r. książę Michał Radziwiłł wybudował obszerny pałac, który połączył z dworkiem Walewskich. Budynek pałacu ustawiono prawie pod kątem prostym i w pewnym oddaleniu od dworku. Jest to neoklasycystyczna, piętrowa budowla zbudowana na planie prostokąta. Od strony północnej i południowej w osi siedmioosiowych elewacji wznoszą się monumentalne czterokolumnowe portyki. W elewacji frontowej do wejścia prowadzą wysokie półkoliste schody. W pałacu przez wiele lat mieścił się Dom Dziecka a obecnie działa w nim Ośrodek Teatralno Edukacyjny im. Mikołaja Reja oraz Socjalizacyjna Placówka Opiekuńczo Wychowawcza nr 1, która zajmuje niewielką część części mieszkalnej i przybudówki.
1662091
Dwór w Ślęcinie
W Ślęcinie znajduje się zespół dworski, pocz. XX w skład którego wchodzi dwór oraz park z sadem. Stary budynek dworu został powiększony o nową część, położono nowy dach. Budynek w starej części jest parterowy z użytkowym poddaszem, w nowej części piętrowy, z dachem dwuspadowym. Park i dwór zaniedbany. Obiekt niedostępny turystycznie lecz jeśli ktoś dysponuje kwotą 1.690.000 zł może stać się jego właścicielem.
1662092
Kościół pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Kossowie
Świątynia znajduje się na świętokrzyskim Szlaku Architektury Drewnianej. Została zbudowana w XVIII w. na miejscu wcześniejszej budowli zniszczonej przez pożar. Konsekrowano ją w 1766 roku. Nosiła wezwanie Wszystkich Świętych, obecnie - Matki Boskiej Częstochowskiej. Kościół jest jednonawowy o prosto zamkniętym prezbiterium oddzielonym od nawy belką tęczową z krucyfiksem. Wyposażenie świątyni pochodzi z XVII i XVIII wieku.
1662093
Zespół dworski w Radkowie
W Radkowie znajduje się murowany zespół pałacowy z II połowy XIX wieku w otoczeniu parku z początku XIX wieku, przekomponowanego na przełomie XIX/XX wieku i ok. 1920 r. Po II wojnie światowej w pałacu mieściła się przychodnia oraz mieszkania dla lekarzy. Od 1997 r. w rękach prywatnych.
1662094
Kościół pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Bebelnie
Kościół wykonany z drewna o konstrukcji zrębowej; ufundowany został przez Antoniego i Karola Bystrzonowskich i wzniesiony w 1745. Został rozbudowany w 1901. Jest to budowla jednonawowa. Prezbiterium jest zamknięte trójbocznie i nieco węższe od nawy. Ołtarz główny pochodzi z 1894. Obok kościoła znajduje się dzwonnica z XVIII w.
1662095
dzwonnica przy kościele w Bebelnie
1662097
Kościół pw. Najświętszej Maryi Panny i św. Floriana w Czarncy
Fundatorem wczesnobarokowego kościoła wybudowanego w latach 1640-1659, był Stefan Czarniecki. Świątynia jest jednonawowa, niewielka, zachowała swój oryginalny wygląd z czasów budowy. Wiele elementów z dawnego wystroju spłonęło w pożarze w 1956 r., zachowały się ołtarze boczne, ławy oraz kaplica Matki Bożej z pamiątkami po hetmanie. W kruchcie kościoła znajduje się krucyfiks z XVII w. i dwie chrzcielnice z dawnego kościoła. W świątyni znajduje się krypta grobowa rodu Czarnieckich z grobem hetmana.
1662098
Kościół pw. św. Katarzyny i św. Jana Apostoła w Seceminie
Świątynia została ufundowana przez Piotra Szafrańca i wybudowana jako niewielka murowana budowla w 1402 roku. W 1558 roku kościół został zamieniony na zbór protestancki i rozbudowany. W 1617 roku kościół powrócił do katolików. W 1 połowie XVIII stulecia budowla została przebudowana, w XIX wieku została odnowiona.
1662100
Dwór w Bichniowie
W 1925 r. Adam Makólski wybudował nowy dwór na miejscu drewnianego pochodzącego z XVIII w. Obecnie jest on odrestaurowany i użytkowany przez prywatnego właściciela. Wokół niego rozciąga się zabytkowy park założony w końcu XVIII w. na powierzchni 5,29 ha, przekomponowany w XIX w.
1662101
Dwór w Bieganowie
Dwór został wybudowany w stylu późnoklasycystycznym w 2 poł. XIX w. w miejscu starszego, drewnianego. Do końca II Wojny Światowej dwór wraz z majątkiem należał do rodziny Morstin. Po wojnie dwór wraz z majątkiem został znacjonalizowany i ulegał stopniowej dewastacji. W 2007 roku został odkupiony przez obecnego właściciela. Dwór otoczony jest 4-hektarowym parkiem, w którym znajduje się pomnik przyrody, ponad 300 letnia lipa.
1662103
Dwór w Mękarzowie
W zabytkowym murowanym dworze Glinków, przebudowanym w XIX wieku, po ostatniej wojnie znajdowała się szkoła. Obiekt ten gmina przekazała w użytkowanie Stowarzyszeniu Św. Brata Alberta, które zorganizowało tam dom dla osób starszych i bezdomnych. Obecnie opuszczony. Dawny dwór otacza zabytkowy park z XVII wieku, przekomponowany w pierwszej połowie XIX oraz na przełomie XIX i XX wieku.
1662104
droga przez las
1662105
Zespół dworski w Moskorzewie
Po modrzewiowym pałącu Potockich, rozebranym w 2005 r. został tylko pusty plac. Pozostały budynki gospodarcze oraz tzw. murowaniec, wzniesiony przez Moskorzewskich – tutejszych dziedziców na przełomie XIV i XV w. W XVI w. po przejęciu kościoła przez arian, miała się w nim mieścić szkoła ariańska.
1662106
zespół dworski w Moskorzewie
Najstarszy zachowany w Moskorzewie budynek, tzw. murowaniec, uznawany jest za pozostałość późnośredniowiecznego dworu. Najprawdopodobniej była to początkowo wieża mieszkalna, następnie przez krótki okres wykorzystywana jako zbór ariański. (…) W katalogu zabytków sztuki podano, że pierwszą fazę funkcjonowania dworu datować można na XIII w. Zbudowany został z czerwonej cegły przez dawnych właścicieli wsi Moskorzewskich. (…) Na wiszącej kiedyś na nim tablicy można było przeczytać, że to „wieża mieszkalna typu obronnego” z XIV stulecia, z dobudowanymi dwa wieki później podcieniami. (…) Wsparty na obszernych sklepionych piwnicach budynek służył później za lamus dworski.
1662107
Kościół pw. św. Małgorzaty w Moskorzewie
Wybudowana w latach 1380 -1394 świątynia w 2. poł. XVI w. została przejęta przez kalwinów a następnie arian. Po odzyskaniu go przez katolików miejscowi właściciele Potoccy w okresie od 1882 do 1906 r. poddali go gruntownej restauracji. Kościół jest murowany z cegły, nawa trójprzęsłowa, prezbiterium węższe i nieco niższe, dwuprzęsłowe. Od południa posiada dobudowaną ok. 1900 r. kaplicę. Zachowały się oryginalne gotyckie drzwi żelazne z napisem informującym o fundacji oraz datą 1380 r. i herbem Pilawa.
1662109
Kaplica cmentarna w Moskorzewie
Kaplica znajduje się przy wejściu na cmentarz, którego początki sięgają XIX wieku. Została wzniesiona na przełomie XIX i XX wieku. Jest to obiekt zbudowany na rzucie prostokąta z węższym trójbocznie zamkniętym prezbiterium. Kaplica murowana z czerwonej cegły posiada wysokie zamknięte łukiem okna. Elewacja frontowa zakończona attyką z herbem i półokrągło zamkniętym otworem, w którym w przeszłości wisiał dzwon. Wejście do kaplicy ozdobione kamiennym portalem. W jego tympanonie znajduje się płaskorzeźba przedstawiająca Chrystusa, a po jego bokach Matkę Boską i św. Augustyna. Przed portalem szerokie kilkustopniowe kamienne schody.
1662110
Karczma Czarci Max
W karczmie zrobiłem sobie przerwę w podróży na posiłek. Przekonała mnie ilość stojących przy niej tirów, gdyż wieść niesie, że tam gdzie jedzą kierowcy tirów tam pewnie jedzenie jest dobre.
1662111
Pałac Potockich w Chlewicach
We wsi Chlewice zobaczyć można pałac/dwór Potockich pochodzący z XIX w. Potoccy nabyli wieś w 1876 r., kiedy to dobra chlewickie zostały wystawione na licytację. Jeszcze do niedawna w pałacu mieściła się szkoła podstawowa. Obecnie budynek będący własnością prywatną popada w ruinę a otoczenie bardzo zaniedbane i zaśmiecone. Pałac otoczony był parkiem
1662112
Dwór w Jaronowicach
W Jaronowicach znajduje się dwór z XVIII w., przebudowany w I połowie XIX w. Otacza go park z XVIII w., przebudowany w XIX w. Po wojnie w dworze mieściła się szkoła. Po jej przeniesieniu obiekt uległ dewastacji. Dwór z ruiny kompletnej odbudowany przez nowych właścicieli, którzy od 1996 r. odtwarzali go na podstawie starych zdjęć Park i dwór zadbany. Obiekt zamieszkany.
1662113
Dwór w Trzcińcu
Pod koniec XIX wieku Trzciniec należał do Seweryna Borkiewicza, powstańca styczniowego, radcy i prezesa Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego w Kielcach. Wybudował on w latach 1897-99 dwór, który zachował się do dziś. To dwukondygnacyjny bezstylowy budynek z gzymsem między parterem a piętrem. Mieściło się w nim przedszkole a później sklep. Obecnie opuszczony. W pobliżu rośnie kilkanaście drzew z dawnego parku.
1662114
Kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Trzcińcu
Kościół pierwotnie był kaplicą, wzniesioną w latach 1928-1935 , a rozbudowaną w 1959 r. Jest niewielki, drewniany o prostej konstrukcji, wzniesiony na planie prostokąta, Prezbiterium mniejsze od nawy, zamknięte prostokątnie z boczną zakrystią. Dachy dwuspadowe kryte blachą z ośmioboczną wieżyczką na sygnaturkę. Sygnaturka zwieńczona cebulastym hełmem blaszanym z latarnią. Wewnątrz w ołtarzu głównym znajduje się zabytkowy krucyfiks w drewnianej oprawie ołtarzowej. W ołtarzu bocznym kopia obrazu jasnogórskiego..
1662115
Kościół św. Stanisława w Rakoszynie
Wzniesiona w 1779 r. modrzewiowa świątynia jest budowlą jednonawową, konstrukcji zrębowej z węższym i niższym, zamkniętym wielobocznie prezbiterium. Budowlę pokrywa dwuspadowy dach z wieżyczką na sygnaturkę z 1922 r. We wnętrzu – obraz patrona świątyni św. Stanisława, w barokowym ołtarzu głównym (poł. XVIII w.) obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem, w górze „Oko Opatrzności Bożej”, a także współczesne wizerunki św. Maksymiliana, zabytkowa kamienna chrzcielnica.
1663171
konfiguracja trasy
Kolejna wycieczka w świętokrzyskie a tym razem na tapetę wziąłem część południowo zachodnią tego województwa. Tradycyjnie wycieczka przebiegała szlakiem zabytkowych dworków i kościołów pomiędzy którymi znajdowały się tereny obfitujące w lasy, łąki i pola uprawne. Początek wyprawy miał miejsce w Nagłowicach na co wpływ miał zespół dworsko parkowy związany z Mikołajem Rejem a także, a może nawet większy, wygodny parking znajdujący się w pobliżu. Jak podczas większości wycieczek, nie było większych problemów z obejrzeniem znajdujących się na trasie kościołów, jednak na ogół tylko z zewnątrz, gdyż są one pozamykane. Trochę żałowałem, że nie udało mi się zobaczyć wnętrza kościoła w Czarncu, gdzie pochowany jest hetman Stanisław Czarniecki ale musiałem się z tym pogodzić. Pewien problem był także z obejrzeniem kościoła w Moskorzewie, bo akurat trwał pogrzeb i trochę głupio mi było kręcić się w niezbyt stosownym stroju między żałobnikami. Większy problem był z dworami czy zespołami dworskimi, za wyjątkiem zespołów dworskich w Nagłowicach i Moskorzewie, znajdują się w rękach prywatnych i dostęp do nich jest ograniczony lub nawet żaden. Największy problem był z dworami w Radkowie, Bichniowie i Jaronowicach o których można powiedzieć, że bardziej je zlokalizowałem niż zobaczyłem, gdyż otaczająca je zieleń prawie całkiem je zasłania. W Ślęcinie, Mękarzowie i Trzcińcu było trochę lepiej bo chociaż można było zobaczyć dwory zza ogrodzenia. Zdecydowanie lepiej poszło w przypadku dworu w Bieganowie, który jest chyba remontowany, problemem był tylko dość agresywny pies biegający luzem wokół dworu. O pałacu Potockich w Chlewicach ciężko cos powiedzieć bo jest bardzo zarośnięty i jest tyle „pamiątek” po poprzednikach, że strach podchodzić. Teren przez który wiodła trasa wycieczki był głównie płaski a jeśli były wzniesienia to niskie z łagodnymi podjazdami. Drogi natomiast, poza krótkimi odcinkami, były asfaltowe i głównie lokalne o małym natężeniu ruchu. Większy ruch panował jedynie na drodze nr 78 łączącej Jędrzejów ze Szczekocinami, na szczęście praktycznie na całej długości znajduje się ścieżka rowerowa, którą można się poruszać z dala od ruchu samochodów.

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Jura Krakowsko-Częstochowska
Jura Krakowsko-Częstochowska - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Jura Krakowsko-Częstochowska to wyjątkowy i niepowtarzalny region w naszym kraju. Może poszczycić się ogromną liczbą różnorodnych skał i ostańców, oplecionych siecią dróg wspinaczkowych. Jej podziemny świat tworzą tysiące jaskiń oraz grot....

Mapa Rowerowy Szlak Orlich Gniazd
Rowerowy Szlak Orlich Gniazd - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Szlak Orlich Gniazd to „rowerowy klasyk”. Jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych szlaków rowerowych w kraju, cieszącym się ugruntowaną renomą i dużą popularnością zarówno wśród rowerzystów o sportowym zacięciu, jak i miłośników turystyki...

Mapa Czechy i Słowacja – mapa samochodowa
Czechy i Słowacja – mapa samochodowa - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa samochodowa Słowacji i Czech zawiera: aktualną sieć autostrad, dróg ekspresowych i głównych, z podziałem na dwupasmowe i jednopasmowe; drogi w budowie, numerację dróg oraz kilometraż. Na mapie zaznaczono: przejścia graniczne, Autostradowe...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.

Beta