Młynówka Królewska

Dodano 30 kwietnia 2024 przez plik GPX
Młynówka Królewska
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

346513
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Rower turystyczny
  • Stopień trudności: Łatwy
  • Gwiazdki:  6.0
  • Dystans: 21,7 km
  • Przewyższenie: 17 m
  • Suma podejść: 55 m
  • Suma zejść: 55,8 m
  • Data: 4 kwietnia 2024
1810100
Galeria Krakowska
Galeria Krakowska przygotowała dla Państwa 20 ciekawych pomysłów na wycieczkę rowerową, w tym 10 tras po samym Krakowie i 10 tras dłuższych, w okolicach miasta. Galeria Krakowska została otwarta dla Gości w 2006 roku. To krakowski wyznacznik mody, stylu i elegancji. Galeria Krakowska położona jest w samym sercu Krakowa, w bezpośrednim sąsiedztwie Rynku Głównego. Dzięki świetnemu połączeniu z Dworcem Głównym PKP i autobusowym, z linią komunikacji miejskiej, z portem lotniczym Balice oraz największemu w centrum parkingowi jest najdostępniejszym miejscem Krakowa i turystyczną bramą miasta. W centrum znajduje się 250 lokali handlowych. Godziny otwarcia: pon.- sb.: 9.00-22:00, niedz.: 10.00-21:00. Udanej wycieczki!
1810101
Bastion III „Kleparz”
Położony w Parku Kleparskim unikatowy fort reditowy Twierdzy Kraków powstał w latach 1856–1859. Obiekt jest zachowany w prawie niezmienionym stanie. Jego rozbudowana struktura obronna obejmuje nasypy ziemne, fosę, podwójne kaponiery i ceglaną reditę. Fort stanowił niegdyś kluczowy element obrony krakowskiej twierdzy. W latach 60. XIX wieku był praktycznie nie do zdobycia, jednak wraz z rozwojem technologii stał się przestarzały. Budowla przetrwała jednak, służąc różnym celom, w tym jako więzienie dla jeńców wojennych podczas II wojny światowej. Obecnie częściowo odrestaurowany fort mieści klub muzyczny Forty Kleparz oraz piwnicę win importowanych. Atrakcyjny obiekt z ozdobnymi detalami stanowi istotną część historycznego dziedzictwa Krakowa.
1810102
Osiedle Towarzystwa Tanich Mieszkań dla Robotników Katolickich przy ul. Gzymsików
Grupa domów robotniczych powstałych na przełomie XIX i XX wieku z inicjatywy towarzystwa założonego przez Henryka Jordana. Osiedle zostało wzniesione obok istniejącej już wcześniej willi Heleny Modrzejewskiej, znanej jako Modrzejówka. Gdy w 1937 r. towarzystwo straciło z przyczyn formalno-prawnych możliwość funkcjonowania, cały jego majątek przekazano krakowskiemu Arcybractwu Miłosierdzia, które do dziś sprawuje pieczę nad tym terenem.

1810103
Willa „Modrzejówka”
Willa powstała pod nadzorem przyrodniego brata Heleny Modrzejewskiej, budowniczego Adolfa Opida przy ul. Mazowieckiej 14c. Modrzejewska z mężem ostatecznie nigdy w tym domu nie zamieszkali. W 2000 roku willa Modrzejówka została wpisana do rejestru zabytków razem z dawnymi budynkami osiedla robotniczego określanego tą samą nazwą.
1810104
Pałac Królewski w Łobzowie

Zabytkowa rezydencja przy ul. Podchorążych 1, stanowiąca część kompleksu pałacowo-parkowego, dawnej własności królewskiej. Już w XIV wieku Kazimierz Wielki wzniósł tu murowaną wieżę obronną i drewniany gotycki zameczek. W XVI wieku przebudowano je na renesansową willę dla królowej Bony Sforzy. Podczas panowania Anny Jagiellonki i Stefana Batorego Santi Gucci dodatkowo rozbudował pałac w stylu manierystycznym. Kolejnym modyfikacjom obiekt ulegał w wiekach XVII i XVIII, za czasów Zygmunta III i Jana III Sobieskiego. W XIX wieku popadł w ruinę, a w kolejnym stuleciu służył jako siedziba szkoły, by ostatecznie przejść w ręce Politechniki Krakowskiej. Obecnie pałac jest wpisany do rejestru zabytków i mieści wydziały krakowskiej uczelni.
1810105
Ogród Filtrowy
Jeden z kilkudziesięciu miejskich parków kieszonkowych, zwanych Ogrodami Krakowian. Są to małe, łatwo dostępne tereny zielone zapewniające oazę spokoju i namiastkę natury w gęsto zabudowanym obszarze miejskim. Stanowią istotny wkład w poprawę jakości życia mieszkańców, promują aktywność fizyczną i postawy proekologiczne.
1810106
Park Młynówka Królewska
Najdłuższy park w Polsce ciągnący się od Krowodrzy przez Łobzów i Bronowice aż po Mydlniki. To miejsce o bogatej historii i różnorodnej przyrodzie powstało na zrewitalizowanych brzegach dawnego kanału zaopatrującego w wodę królewskie młyny. Park, od 1992 roku stanowiący obszar publicznej zieleni miejskiej, podzielony jest na trzy charakterystyczne odcinki. Pierwszy to dziewiczy krajobraz od zapory w Mydlnikach do ul. Filtrowej, zachowujący naturalny nurt Młynówki. Biegnie tędy czerwony szlak turystyczny prowadzący do Lasu Wolskiego. Drugi fragment, od ul. Filtrowej do ulicy Podchorążych, oferuje przyjemne spacery wśród zieleni parkowej, placów zabaw i ścieżek rowerowych. Ostatni, od ulicy Podchorążych do Alej Trzech Wieszczów, mniej uczęszczany, wciąż zachwyca bogactwem przyrody. Park Młynówka Królewska to przykład harmonii między naturą a miastem i znakomite miejsce na relaks.

1810107
Błonia Krakowskie
Ogromny, ponad 48-hektarowy teren zielony w samym sercu Krakowa. Uznawane dziś za największą miejską łąkę w Europie, błonia były dawniej pastwiskiem gminnym. Ich historia sięga XII wieku, kiedy to szlachcic Jaksa z Miechowa podarował łąkę norbertankom. Od XVIII stulecia stały się terenem zgromadzeń i obchodów ważnych wydarzeń narodowych. Podczas okupacji hitlerowskiej Niemcy planowali ich zabudowę. Obecnie to popularne miejsce spotkań mieszkańców, odbywają się tu też liczne wydarzenia sportowe i kulturalne.

1810108
Ulica Oleandry
Ulica Oleandry, ciągnąca się na odcinku między al. 3 Maja a ul. Reymonta, liczy około 500 metrów długości. Jej nazwa może wywodzić się od krzewów oleandrów lub od żartobliwego określania tym mianem wiklinowych krzaków rosnących w okolicy. W 1912 roku odbyła się tu Wystawa Architektury i Wnętrz w Otoczeniu Ogrodowym, przy okazji której założono teatr ogródkowy Oleandry, nazwany później Bagatelą. To na Oleandrach w 1914 roku Józef Piłsudski uformował Pierwszą Kompanię Kadrową, co jest uznawane za symboliczny początek Wojska Polskiego. W okresie międzywojennym powstały tu m.in. Miejski Dom Wycieczkowy, Dom im. Józefa Piłsudskiego oraz Dom Akademicki im. Ignacego Mościckiego. Obecnie przy Oleandrach siedziby mają różne instytuty i centra naukowe, m.in. Biblioteka Jagiellońska i Collegium Geologicum UJ.

1810109
Ulica Krupnicza
Zlokalizowana w dawnej krakowskiej dzielnicy Piasek ulica ma bogatą historię sięgającą XV wieku. Początkowo osiedlali się tu ogrodnicy, garncarze i garbarze. Nazwa pochodzi jednak od krupników, czyli wytwórców kaszy. Przez wieki ulica rozwijała się wraz z miastem, a w 1911 roku została wydłużona do al. Adama Mickiewicza. W 2022 roku rozpoczęto przebudowę jej części dochodzącej do Plant w ramach projektu „Zielona Krupnicza”, z nową nawierzchnią oraz nasadzeniami drzew i krzewów. Otwarcie deptaka miało miejsce 27 maja 2023 roku.
Wycieczkę zaczynamy na ul. Pawiej, skąd przez Park Kleparski udajemy się pod siedzibę Radia Kraków. Obok znajduje się początek rozciągającego się na długości 8 km najdłuższego parku w Polsce, zwanego Młynówką Królewską. Zanim dojedziemy do jego końca położonego w dawnej wsi Mydlniki, będziemy mogli podziwiać liczne skwery, ogrody, place zabaw, modernistyczne kamienice, dawny pałac w Łobzowie oraz przydrożne kapliczki usytuowane wzdłuż dawnego koryta młynówki, czyli kanału zaopatrującego w wodę królewskie młyny. W drodze powrotnej będziemy mieli okazję skorzystać z nowej ścieżki rowerowej wytyczonej na wałach rzeki Rudawy, z której wieki temu czerpała wodę Młynówka Królewska. Trasa wiedzie raz lewym, raz prawym brzegiem, by po przekroczeniu ul. Piastowskiej zaprowadzić nas na największą łąkę w Krakowie, czyli Błonia. Zanim zakończymy wycieczkę, przed nami jeszcze Oleandry, skąd wyruszyła Pierwsza Kompania Kadrowa, zrewitalizowana ulica Krupnicza oraz Planty, których alejkami docieramy na miejsce startu.
Trasę poleca

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Okolice Krakowa
Okolice Krakowa - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Krakowa i okolic przedstawia najważniejsze tereny rekreacyjne tego rejonu, m.in. Puszczę Niepołomicką, Dolinki Podkrakowskie i Ojcowski Park Narodowy. Obszar mapy "Okolice Krakowa" zamknięty jest przez Bochnię na wschodzie, Wadowice na...

Mapa Małopolska na rowerze
Małopolska na rowerze - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa przedstawia sieć zrealizowanych do tej pory (VII 2020) tras rowerowych: - z projektu VeloMałopolska; - Szlak wokół Tatr (część polska); - inne szlaki rowerowe (lokalne terenowe, szlak Orlich Gniazd, Green Velo, Szlak karpacki).  ...

Mapa Czechy i Słowacja – mapa samochodowa
Czechy i Słowacja – mapa samochodowa - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa samochodowa Słowacji i Czech zawiera: aktualną sieć autostrad, dróg ekspresowych i głównych, z podziałem na dwupasmowe i jednopasmowe; drogi w budowie, numerację dróg oraz kilometraż. Na mapie zaznaczono: przejścia graniczne, Autostradowe...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.

Beta