Bagry i fort „Lasówka”

Dodano 30 kwietnia 2024 przez plik GPX
Bagry i fort „Lasówka”
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

346506
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Rower turystyczny
  • Stopień trudności: Łatwy
  • Gwiazdki:  6.0
  • Dystans: 20,0 km
  • Przewyższenie: 20,8 m
  • Suma podejść: 52,3 m
  • Suma zejść: 52,3 m
  • Data: 4 kwietnia 2024
1810037
Galeria Krakowska
Galeria Krakowska przygotowała dla Państwa 20 ciekawych pomysłów na wycieczkę rowerową, w tym 10 tras po samym Krakowie i 10 tras dłuższych, w okolicach miasta. Galeria Krakowska została otwarta dla Gości w 2006 roku. To krakowski wyznacznik mody, stylu i elegancji. Galeria Krakowska położona jest w samym sercu Krakowa, w bezpośrednim sąsiedztwie Rynku Głównego. Dzięki świetnemu połączeniu z Dworcem Głównym PKP i autobusowym, z linią komunikacji miejskiej, z portem lotniczym Balice oraz największemu w centrum parkingowi jest najdostępniejszym miejscem Krakowa i turystyczną bramą miasta. W centrum znajduje się 250 lokali handlowych. Godziny otwarcia: pon.- sb.: 9.00-22:00, niedz.: 10.00-21:00. Udanej wycieczki!
1810038
Fort 50a „Lasówka”
Fort Twierdzy Kraków po południowej stronie Wisły powstały w 1899 roku. Jego fosy wypełniano wodą z rzeki, przez co nazywany był fortem wodnym. W czasie II wojny światowej służył jako magazyn, następnie przekazano go władzom cywilnym, co niestety przyczyniło się do dewastacji obiektu. Poddawany przeróbkom budowlanym, a potem opuszczony fort stopniowo popadał w ruinę. W 2001 roku skradziono stąd nawet pancerne okiennice. Przez kilka lat organizowano w nim też nielegalne festiwale punkowe. Obecnie poddawany jest rewitalizacji i niedługo ma zostać oddany do użytku zwiedzającym.
1810039
Zalew Bagry
Położony pomiędzy ulicami Lipską i Wielicką w dzielnicy Podgórze zbiornik wodny jest jednym z największych akwenów w granicach miasta. Utworzony na zatopionych wyrobiskach dawnej żwirowni zalew sąsiaduje z dwiema stacjami kolejowymi: Kraków Prokocim Towarowy oraz Kraków Płaszów.
Historia tego miejsca sięga roku 1945, kiedy na terenie wyrobisk pracowali przymusowo więźniowie z obozu Baudienst (Służby Budowlanej) nr 108. Obecnie Bagry stanowią oazę przyrody, której porośnięte szuwarem trzcinowym i pałkowym brzegi przyciągają ptaki wodne oraz wędkarzy. W zbiorniku występuje wiele różnych gatunków ryb, a okoliczne tereny zielone to idealne miejsce do obserwacji dzikiej przyrody. Działa tu również centrum sportu i rekreacji. Na brzegach zalewu znajdują się kąpielisko z plażą, przystanie, punkty gastronomiczne, tężnia solankowa oraz wypożyczalnie sprzętu wodnego. W sezonie organizowane są imprezy żeglarskie.
1810040
Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK
Ta dynamiczna przestrzeń poświęcona sztuce najnowszej zlokalizowana jest na terenie dawnej Fabryki Schindlera, a działalność wystawiennicza instytucji koncentruje się na dokonaniach artystycznych ostatnich dziesięcioleci. W kolekcji muzeum znajdują się prace ponad dwustu twórców, w tym Mariny Abramović, Pawła Althamera czy Katarzyny Kozyry. MOCAK oferuje też odwiedzającym bogaty program edukacyjny oraz możliwość skorzystania z biblioteki, księgarni i pracowni konserwatorskiej. Budynek, zaprojektowany przez Claudia Nardiego i oddany do użytku w 2011 roku, nawiązuje do neomodernizmu i zajmuje powierzchnię około 10 tysięcy m².
1810041
Fabryka Emalia Oskara Schindlera
To symboliczne na mapie Krakowa miejsce przetrwało lata i odegrało ważną rolę w historii miasta. Założona w 1937 roku Fabryka Naczyń Emaliowanych i Wyrobów Blaszanych „Rekord” dwa lata później została przejęta przez niemieckiego przedsiębiorcę Oskara Schindlera. Pod jego zarządem zakład stał się schronieniem dla zagrożonych eksterminacją Żydów, co Steven Spielberg uwiecznił w filmie Lista Schindlera. Po wojnie fabrykę przejęło państwo, a w 2007 roku w jej budynkach powstał oddział Muzeum Krakowa. Przy ulicy Lipowej 4 prezentowana jest obecnie wystawa stała poświęcona okupacji miasta w latach 1939–1945. Na terenie niegdyś należącym do zakładu wzniesiono też nowoczesny budynek Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK. Obie instytucje przyciągają turystów i mieszkańców, ukazując, każda na swój sposób, historię i kulturę miasta na przestrzeni lat.
1810042
Park Stacja Wisła
Położony tuż przy moście Kotlarskim teren dawnej stacji kolejowej Kraków Wisła funkcjonował przez pewien czas jako dziki parking, jednak dzięki projektowi rewaloryzacji zieleni i kompleksowej przebudowie przemienił się w ciekawy park o powierzchni 1,44 ha. Na jego obszarze zaplanowano 12 stref funkcjonalnych, od rekreacyjnych po historyczne, oraz pawilon wielofunkcyjny z gastronomią i toaletą. Bogata i zróżnicowana roślinność założenia stanowi naturalne siedlisko łęgu topolowo-wierzbowego. Nasadzono tu m.in. lipy, topole, wierzby i liczne krzewy, co przyczynia się do zwiększenia bioróżnorodności. Dla stałych bywalców przygotowano również kilka wysokich donic, w których mogą oni uprawiać kwiaty, owoce i warzywa.

1810043
Bulwar Kurlandzki
Ten malowniczy fragment nabrzeża Wisły rozciąga się od strony Kazimierza między mostami Józefa Piłsudskiego a kolejowym wiodącym na Zabłocie. To idealne miejsce na spacer lub przejażdżkę rowerową. Przy brzegu przycumowane są barki z restauracjami, a uroku trasie dodaje stylowy mur, oddzielający bulwar od położonych powyżej ulic. W przeszłości na tym odcinku istniał jeszcze most Podgórski, a dziś na jego zachowanych przyczółkach opiera się pieszo-rowerowa kładka im. o. Laetusa Bernatka, wciąż przyciągająca turystów.
1810044
Bulwar Podolski
Urokliwy szlak spacerowy rozpoczynający się przy ujściu Wilgi i małym, kamiennym moście Retmańskim i prowadzący wzdłuż Wisły do mostu kolejowego w Zabłociu. Dawniej łączył go z wiodącym po drugiej stronie rzeki bulwarem Kurlandzkim most Podgórski, którego miejsce zajmuje dziś kładka Ojca Bernatka. Przy trasie wyróżniają się kamienica Aleksandrowiczów, elektrownia podgórska z lat 1899–1900 oraz kompleks muzealny Cricoteka.
1810045
Cricoteka — Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora
Mieszcząca się w budynku dawnej elektrowni podgórskiej oraz otaczającej go z boków i od góry nowoczesnej konstrukcji przy ul. Nadwiślańskiej instytucja kultury dokumentuje i prezentuje dziedzictwo Tadeusza Kantora. Założona przez artystę Cricoteca z siedzibą przy ul. Szczepańskiej 2 służyła jako ośrodek teatralny i archiwum Teatru Cricot 2, a po jego śmierci, przeniesiona w 2014 roku nad Wisłę, stała się miejscem upamiętnienia i promocji jego dzieł oraz idei poprzez organizację sesji naukowych, wystaw, koncertów, spektakli, pokazów filmowych, a także zajęć dla dzieci i dorosłych. Budynek ośrodka w 2014 roku uhonorowano Nagrodą Roku SARP oraz Grand Prix Nagrody Architektonicznej „Polityki”.
1810046
Kładka pieszo-rowerowa im. o. Laetusa Bernatka
Kładka Bernatka, jak określają ją krakowianie, to pieszo-rowerowy most na Wiśle łączący Kazimierz z Podgórzem. Projekt autorstwa prof. Andrzeja Gettera wykorzystuje stalowy łuk, łącząc dwa pomosty: dla pieszych i rowerzystów. Budowa kładki ożywiła życie kulturalne i towarzyskie w okolicy, przywracając dawną trasę między placem Wolnica a Rynkiem Podgórskim. Na linach konstrukcyjnych rozpiętych nad obiektem umieszczono balansujące rzeźby Jerzego Kędziory z cyklu „Między niebem a ziemią”. Nadanie kładce imienia spotkało się z oporem mieszkańców, którzy proponowali inne nazwy, takie jak kładka Podgórska. Pomimo tych sporów most stał się symbolem miłości, bo na siatce jego balustrad setki par wieszają kłódki z wygrawerowanymi imionami i datami.

Wycieczkę rozpoczynamy przy Galerii Krakowskiej. Przez rondo Mogilskie, dzielnicę Wesoła i Planty dostajemy się nad Wisłę, gdzie przemierzamy bulwary początkowo lewym, a następnie prawym brzegiem. Mijamy dawne poprzemysłowe tereny Zabłocia, dzisiaj zabudowane ekskluzywnymi osiedlami mieszkaniowymi, aż docieramy do Płaszowa – celu naszej wycieczki. Tutejszy zalew Bagry to wypełnione wodą dawne wyrobisko żwiru. Miłośnicy wypoczynku znajdą na jego brzegach tereny zielone, park, plenerowe siłownie oraz strzeżoną plażę. Amatorzy sportów wodnych mogą skorzystać z wyciągu dla nart wodnych, kajaków i rowerków wodnych. Przy akwenie działa też klub żeglarski z mariną i tawerną. Po skierowaniu się w stronę Wisły, u podnóża wału przeciwpowodziowego natrafimy na fort 50a „Lasówka” należący do pierścienia obronnego Twierdzy Kraków. Obecnie trwa remont mocno zdewastowanego obiektu, który w przyszłości mieścić ma w swoich wnętrzach muzeum i punkty gastronomiczne. Dzięki lokalizacji tuż przy poprowadzonej wałami ścieżce rowerowej fort będzie za jakiś czas dobrym miejscem na przystanek i odpoczynek w trakcie wycieczki. Do punktu rozpoczęcia wyprawy prawie cały czas jedziemy wzdłuż Wisły, by ostatecznie domknąć pętlę odcinkiem przez ronda Grzegórzeckie i Mogilskie.
Trasę poleca

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Czechy i Słowacja – mapa samochodowa
Czechy i Słowacja – mapa samochodowa - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa samochodowa Słowacji i Czech zawiera: aktualną sieć autostrad, dróg ekspresowych i głównych, z podziałem na dwupasmowe i jednopasmowe; drogi w budowie, numerację dróg oraz kilometraż. Na mapie zaznaczono: przejścia graniczne, Autostradowe...

Mapa Jura Krakowsko-Częstochowska
Jura Krakowsko-Częstochowska - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Jura Krakowsko-Częstochowska to wyjątkowy i niepowtarzalny region w naszym kraju. Może poszczycić się ogromną liczbą różnorodnych skał i ostańców, oplecionych siecią dróg wspinaczkowych. Jej podziemny świat tworzą tysiące jaskiń oraz grot....

Mapa Małopolska na rowerze
Małopolska na rowerze - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa przedstawia sieć zrealizowanych do tej pory (VII 2020) tras rowerowych: - z projektu VeloMałopolska; - Szlak wokół Tatr (część polska); - inne szlaki rowerowe (lokalne terenowe, szlak Orlich Gniazd, Green Velo, Szlak karpacki).  ...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.

Beta