Mikluszowice - Borzęcin - Mikluszowice

Dodano 11 stycznia 2023 przez rysowanie
Mikluszowice - Borzęcin - Mikluszowice
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

284810
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Rower turystyczny
  • Stopień trudności: Łatwy
  • Gwiazdki:  4.4
  • Dystans: 79,2 km
  • Przewyższenie: 35,83 m
  • Suma podejść: 167,86 m
  • Suma zejść: 165,53 m
  • Data: 20 kwietnia 2018
  • Lokalizacja: Polska, małopolskie, Bochnia
1567249
Góra Świętego Jana w Mikluszowicach
Pagór piaszczysty powstał w wyniku zmiany koryta Raby; efekt długotrwałego gromadzenia piasku przez meandrującą rzekę. Jego wysokość względna wynosi 15 m a obwód podstawy – 310 m. Na szczycie znajduje się pomnik przyrody – ośmiopienna lipa, będąca prawdopodobnie pozostałością zadrzewienia z otoczenia dawnego kościoła.
Do połowy XIX w. Góra św. Jana była miejscem lokalizacji kolejno 3 drewnianych kościołów, kaplicy oraz cmentarza. Przypuszczalnie pierwszy kościół stanął tu już w XII w., ale musiał spłonąć, skoro po 1455 r. wzniesiono tu drugą drewniana świątynię. Obiekt spłonął prawdopodobnie w 1653 r.. Nowy kościół ufundował książę Aleksander Lubomirski i przetrwał on do 1832 r.; znów strawił go pożar.
1567250
kładka dla pieszych nad Rabą
1567251
dwór w Strzelcach Wielkich
Budynek dworu wzniesiony został w 2 pol. XIX wieku i należał on do rodziny Ossolińskich. Po 1945 roku majątek został rozparcelowany a dwór przeznaczony na mieszkanie dla przesiedleńców. W latach późniejszych władze gminne dzierżawiły budynek dla różnych lokatorów. Obecnie budynek przejęło Koło Łowieckie „Nadwiślan”. Budynek jest murowany z cegły, tynkowany, wzniesiony na planie prostokąta, szerokofrontowy, dwutraktowy. Nakryty dachem dwuspadowym, konstrukcji krokwiowo-stolcowej, wypełnionym dachówką ceramiczną.
1567252
kościół pw. św. Sebastiana w Strzelcach Wielkich
Kościół zbudowano w 1785 r. a w 1957 r. został on powiększony m.in. poprzez przedłużenie nawy, dobudowanie przybudówek.
Kościół jest drewniany, wzniesiony w konstrukcji zrębowej, oszalowany. Jednonawowy, z węższym prezbiterium, zamkniętym ścianą prostą, przy którym od północy zakrystia. Nawa przedłużona od zachodu z niskimi przybudówkami po bokach, otwartymi do wnętrza, dodanymi w 1957 r. Dachy dwuspadowe, nad nowszą częścią nawy o obniżonej kalenicy. Nad nawą wieżyczka na sygnaturkę o barokowej formie.
1567253
kościół św. Bartłomieja w Szczurowej
Kościół św. Bartłomieja wybudowano w 1893 roku w miejscu poprzedniego drewnianego, który spłonął w 1886 r. . Kościół jest neogotycki, trzynawowy, z dwiema wieżami, otoczony dookoła zabytkowymi lipami i murem z kamienia pińczowskiego. Na murze wokół kościoła stoi 36 figur świętych, które ufundowali poszczególni parafianie przeważnie w XIX wieku.
1567254
Siedziba Caritasu w Szczurowej
w tym przypominającym dworek budynku mieściła się plebania a obecnie ma w nim siedzibę Caritas
1567255
dwór Kępińskich w Szczurowej
Nieznana jest dokładna data budowy dworu Kępińskich, powstał prawdopodobnie ok. roku 1830, a w latach 1860-1877 został przebudowany. Dwór w Szczurowej jest budowlą eklektyczną o charakterze romantycznym, z elementami angielskiego neogotyku. Murowany z cegły, tynkowany. Założony na rzucie prostokąta, niesymetryczny. Parterowy, podpiwniczony, z ryzalitem od strony zachodniej i piętrowym ryzalitem od wschodu, W narożniku południowo-wschodnim umieszczono niewielką ośmioboczną wieżyczkę z nadwieszoną hurdycją, zwieńczoną daszkiem namiotowym.
Przejęty przez gminę w 1989 roku mocno już zniszczony dwór został poddany renowacji - obecnie pełni funkcje centrum kultury i biblioteki gminnej.
1567256
dwór w Zaborowie
Dwór w Zaborowie to jedna z najbardziej oryginalnych a jednocześnie okazałych rezydencji tej części Małopolski. Swoją obecną formę uzyskał podczas przebudowy dokonanej około roku 1880 przez rodzinę Dąbskich. Jest budowlą murowaną, łączącą cechy neorenesansowe z architekturą modernistyczną końca XIX wieku. W 2007 r. dwór został sprzedany i podjęto prace remontowe. Prace te szybko zostały przerwane i dwór zamienia się w ruinę.
1567257
dzwonnica w Zaborowie
Dzwonnica w Zaborowie z 1830 r. przy kościele NMP, początkowo stała przy drewnianej kaplicy wzniesionej w 1814 r., a później przy drewnianym kościele zbudowanym w 1835 r. (rozebranym w 1950 r.). Dzwonnica ma konstrukcję słupową posadowioną na kamiennej podmurówce. Jest budowlą czworościenną, o pionowych ścianach, nad którymi wznosi się ośmioboczny baniasty hełm.
1567258
dwór w Dołędze
Parterowy, modrzewiowy dwór zbudowany został w 1845 r. na planie podkowy. Po II wojnie, Jadwiga Tumidajska, która była jego właścicielką, w latach 70-tych. postanowiła ofiarować go państwu”,” z zastrzeżeniem”,” że ma być przeznaczony na muzeum. Jest dziś oddziałem Muzeum Okręgowego w Tarnowie. Większość mebli pochodzi z XIX w. W sypialni Jadwigi Tumidajskiej”,” urządzonej secesyjnymi meblami”,” można podziwiać obrazy Stanisława Wyspiańskiego.
1567259
Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Borzęcinie
kościół został wzniesiony w 1618 lub 1680 roku. Na początku XIX w. świątynia została zniszczona przez pożar, po czym w roku 1854 została odbudowana i powiększona. Kolejnej rozbudowie kościół uległ w latach 1912-1917. Utrzymany jest w stylu eklektycznym, z nikłymi śladami pozostałości architektury barokowej w starszych częściach budowli. Borzęcińska świątynia jest budowlą trzynawową, bazylikową, z prezbiterium zamkniętym trójbocznie. Najcenniejszym dziełem sztuki, który znajduje się w kościele jest późnogotycka Pieta z I poł. XVI wieku, umiejscowiona w ołtarzu Ukrzyżowania.
1567260
stawy w Rudy-Rysiach
1567261
Bratucicki las
1567262
kościół pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Okulicach
Obecny neobarokowy kościół zbudowano w latach 1949–1959 na miejscu trzech wcześniejszych. W świątyni znajduje się słynący łaskami obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem, namalowany na lipowych deskach. Jest on kopią pierwotnego obrazu Jasnogórskiego, a koronowano go w 1962 roku.
1567263
dzwonnica w Okulicach
W rogu placu kościelnego w Okulicach stoi drewniana dzwonnica z izbicą pochodzącą z 1837 r. Jest to budowla posadowiona na niskiej podmurówce, o konstrukcji słupowo-ramowej, oparta na rzucie kwadratu. Lekko pochylone ściany i ozdobna izbicę oszalowano pionowo deskami z listowaniem. Obiekt nakrywa ostrosłupowy, siodłowy dach zwieńczony krzyżem. Dach i fartuch przy fundamencie pokryto blachą. Wyposażenie stanowił zabytkowy dzwon z 1648 r., który przetrwał wszystkie wojny, z plakietką Dzieciątka Jezus. Został on przeniesiony do wieży nowego kościoła
1567264
Kościół św. Andrzeja Boboli w Gawłowie
Kościół św. Andrzeja Boboli w Gawłowie z 1806 r. został zbudowany jako zbór ewangelicki. Jest to świątynia drewniana o konstrukcji zrębowej, oszalowana. Dwukondygnacyjna wieża ma konstrukcję słupową i nakryta jest dachem namiotowym. Jednonawowe wnętrze świątyni kryte jest stropem płaskim. Barokowe wyposażenie powstało w prowincjonalnych warsztatach snycerskich.
Do kościoła przylega cmentarz ewangelicki
1567265
Kościół św. Joachima w Krzyżanowicach
Kościół św. Joachima w Krzyżanowicach powstał prawdopodobnie w 1746 r. (wg niektórych źródeł w 1699 r.). Został zbudowany w Bochni”,” a do Krzyżanowic przeniesiono go w 1794 r. (parafia powstała tu już na początku XIV w.). Przy kościele stoi XVIII - wieczna drewniana dzwonnica.
1567266
Czarny Staw w Puszczy Niepołomickiej
Korzystając z okresu niezbyt sprzyjającego dalszym wycieczkom rowerowym oraz z wolnych mocy przerobowych, postanowiłem opublikować kilka wycieczek z okresu kiedy jeszcze nie korzystałem z aplikacji Traseo. Wycieczek tych było bardzo dużo więc siłą rzeczy ograniczyłem się do bardziej ciekawych, przynajmniej z mojego punktu widzenia bądź takich, które z jakiegoś powodu zapisały mi się w pamięci. Jedną z takich wycieczek była ta w dniu 20 kwietnia 2018 r. Z oczywistych względów przebieg trasy jest rysowany ręcznie przy pomocy aplikacji, natomiast zdjęcia zostały zrobione podczas tej wycieczki. Opublikowanie tej wycieczki może kogoś zainspirować, jeśli nie do pokonania tej samej trasy co ja, to przynajmniej odwiedzenia tych terenów albowiem w pełni na to zasługują. Podczas tej wycieczki poznawałem północną część powiatu brzeskiego, start jednak nastąpił w Mikluszowicach na terenie powiatu bocheńskiego. Nie był to przypadek albowiem w Mikluszowicach znajduje się wygodny parking, na którym mogłem zostawić samochód. Powiat brzeski można podzielić w najprostszy sposób podzielić na dwie części. Część południowa, poniżej autostrady A4 jest bardzo pofałdowana natomiast część północna, powyżej autostrady jest bardzo płaska. Ja właśnie poruszałem się po tej północnej części i na dobrą sprawę to nie było żadnego większego wzniesienia. Miało to dobre i złe strony, niewątpliwie jednak cechą wyróżniającą tą wycieczkę było to, że trzeba chcąc utrzymać prędkość trzeba było praktycznie cały czas kręcić pedałami, nie było odpoczynku co ma miejsce przy zjeżdżaniu ze wzniesienia. A co do ciekawych miejsc na trasie to było ich trochę, ciężko jednak wskazywać, które były ciekawsze a które mniej. Jeśli bym już musiał to zrobić to z mojego punktu widzenia najciekawsze były dwory w Szczurowej i w Dołędze. Jeśli zaś chodzi o największe rozczarowanie to niewątpliwie dwór w Zaborowie, który pomimo wielkiej urody popada w coraz większą ruinę. Na trasie wycieczki znalazły się także dwa duże masywy leśne. Początkowo miał to być tylko Las Bratucicki jednakże już pod koniec wycieczki nie mogłem sobie odmówić wjechania choć na chwilę do Puszczy Niepołomickiej i rzucenia okiem na piękny o każdej porze roku Czarny Staw.

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Czechy i Słowacja – mapa samochodowa
Czechy i Słowacja – mapa samochodowa - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa samochodowa Słowacji i Czech zawiera: aktualną sieć autostrad, dróg ekspresowych i głównych, z podziałem na dwupasmowe i jednopasmowe; drogi w budowie, numerację dróg oraz kilometraż. Na mapie zaznaczono: przejścia graniczne, Autostradowe...

Mapa Okolice Krakowa
Okolice Krakowa - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Krakowa i okolic przedstawia najważniejsze tereny rekreacyjne tego rejonu, m.in. Puszczę Niepołomicką, Dolinki Podkrakowskie i Ojcowski Park Narodowy. Obszar mapy "Okolice Krakowa" zamknięty jest przez Bochnię na wschodzie, Wadowice na...

Mapa Małopolska na rowerze
Małopolska na rowerze - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa przedstawia sieć zrealizowanych do tej pory (VII 2020) tras rowerowych: - z projektu VeloMałopolska; - Szlak wokół Tatr (część polska); - inne szlaki rowerowe (lokalne terenowe, szlak Orlich Gniazd, Green Velo, Szlak karpacki).  ...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.

Beta