Laskowa - Marcinkowice - Laskowa

Dodano 24 stycznia 2023 przez rysowanie
Laskowa - Marcinkowice - Laskowa
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

285891
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Rower turystyczny
  • Stopień trudności: Łatwy
  • Gwiazdki:  4.4
  • Dystans: 71,8 km
  • Przewyższenie: 286,43 m
  • Suma podejść: 1 005,4 m
  • Suma zejść: 1 005,07 m
  • Data: 6 czerwca 2019
  • Lokalizacja: Limanowa
1573597
Dwór w Laskowej
Dwór w Laskowej, o architekturze w stylu barokowym, został zbudowany w 1677 r. przez ówczesnych właścicieli wsi – rodzinę Laskowskich. Potem wielokrotnie zmieniał właściciela i pełnioną funkcję. Od 1992 r. należy do rodziny Michałowskich. Jest to obiekt parterowy pokryty gontowym, wysokim dachem w typie krakowskim. Warto zwrócić uwagę na strop nad dawną kaplicą, podzielony dekoracją stiukową, a pola stropu wypełnione są polichromią o motywach figuralnych, roślinnych i geometrycznych. Środkową część zajmuje malowany na płótnie obraz Chrystusa Błogosławiącego, a narożniki popiersia Ewangelistów.
1573598
Kościół pw. Wszystkich Świętych w Łososinie Górnej
Kościół w Łososinie Górnej pochodzi z 1778 r. Przy budowie wykorzystano elementy z istniejącej wcześniej świątyni późnogotyckiej. Budowla została wzniesiona w konstrukcji zrębowej. W 1891 r. do prezbiterium dobudowano dwie kaplice. Rokokowy wystrój i wyposażenie wnętrza pochodzą głównie z XVIII w., z polichromią figuralno - ornamentalną z XIX w. Ołtarz główny zdobią obrazy Matki Boskiej z Dzieciątkiem w typie Śnieżnej i Wszystkich Świętych. Ponadto w środku kościoła znajdują się: kamienna chrzcielnica gotycka z XV w. oraz neorokokowa ambona z XIX w.
1573599
Kościół pw. Matki Boskiej Bolesnej w Limanowej
Świątynia została wybudowana w latach 1910 –1918 jako wotum na 100. Rocznicę Konstytucji 3 maja, Kościół jest secesyjną, murowaną, trójnawową bazyliką wzniesioną w polskim stylu narodowym o ścianach zewnętrznych wyłożonych kamieniem. Wysoka wieża przy fasadzie zwieńczona jest neobarokowym hełmem. U szczytu fasady znajduje się rzeźba Ukrzyżowania, a poniżej niej polski orzeł i daty 1791–1891. W ołtarzu głównym znajduje się rzeźba Matki Boskiej Bolesnej, wykonana z drewna lipowego, pochodząca z XIV wieku, cenna jest też drewniana późnogotycka chrzcielnica z 1527.
1573600
Dwór Marsów w Limanowej
Dwór w Limanowej powstać miał w końcu XVIII wieku, na miejscu starszego, wymienianego w inwentarzach. Budowla o cechach barokowych przetrwała do XIX wieku, kiedy została gruntownie przebudowana i powiększona przez Antoniego Józefa Marsa. Dobudowano wówczas skrzydła od strony wschodniej i zachodniej, przebudowano portyk.
Dworek Marsów (o charakterze eklektycznym z elementami barokowymi i klasycystycznymi) jest budynkiem drewniano-murowanym, częściowo podpiwniczonym, z zaadaptowanym użytkowo poddaszem. Na osi znajduje się klasycystyczny portyk wsparty na masywnych ośmiobocznych filarach, zwieńczony wydatnym szczytem. Szczyt w części środkowej trójkątny, ujęty po bokach wolutowo. Znajduje się w nim wystawka balkonowa. W dworze ma siedzibę Muzeum Ziemi Limanowskiej.
1573601
Pozostałości dworu na Mordarce w Limanowej
Okazały dwór w stylu typowym dla polskiej sarmacji powstał w okresie staropolskim (XVII- XVIII w.). Czasy okupacji niemieckiej były okresem upadku tej wspaniałej rezydencji. Ostatecznie 19 stycznia 1945 r. został podpalony przez sowieckie wojska, które wtargnęły tego dnia do Limanowej. Dlatego po dawnej świetności dworu pozostały do dziś już ruiny fragmentu balkonu od strony wschodniej oraz częściowo zagospodarowania dworskie.
1573602
Kościół pw. Św. Jana Ewangelisty w Pisarzowej
Kościół w Pisarzowej wzniesiony został w 1713 r. przez F. Wąsowskiego. Do jego budowy użyto elementów z poprzedniej, gotyckiej świątyni. Nawę i prezbiterium nakrywa jednolity dach wielospadowy, kryty blachą, z barokową wieżyczką sygnaturkową zwieńczoną baniastym hełmem z latarnią. Wnętrze zdobi polichromia figuralna i ornamentalna z XIX w. Barokowe i rokokowe wyposażenie świątyni pochodzi z końca XVII w. oraz z XVIII w. W ołtarzu głównym znajduje się intarsjowany obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem, datowany na koniec XVII w. Z tego samego okresu pochodzi kamienna chrzcielnica.
1573603
Kościół pw. św. Antoniego Opata Pustelnika w Męcinie
Kościół w Męcinie powstał w 1638 r. W XVIII w. do nawy dobudowano wieżę i kaplicę. Jednolity blaszany dach nakrywa nawę i węższe od niej, zamknięte prezbiterium. Ciekawostką jest zegar na północnej ścianie wieży element rzadko spotykany w architekturze drewnianej. Wnętrze nakryte jest stropami płaskimi i ozdobione polichromią z 1888 r. W świątyni znajdują się ołtarze późnobarokowe z XVIII w.: w głównym obraz Ecce Homo, w bocznych wizerunki Matki Boskiej Różańcowej i św. Antoniego. Warto zwrócić uwagę na barokową drewnianą chrzcielnicę z XVII w.
1573604
Kościół pw. Imienia Najświętszej Marii Panny w Chomranicach
Kościół w Chomranicach powstał w latach 1691–92. Ok. poł. XIX w. do prezbiterium dobudowano kaplicę Przemienienia Pańskiego. Jednolity gontowy dach dwuspadowy pokrywa nawę i węższe od niej, trójbocznie zamknięte prezbiterium. W zakrystii podziwiać można polichromię ornamentalną z 1767 r. Wyposażenie świątyni stanowią: ołtarze rokokowe z XVIII w., w kaplicy - barokowy z XVII w, barokowa ambona oraz kamienna chrzcielnica z XVIII w. Ołtarz główny zdobi słynący łaskami obraz Matki Boskiej Chomranickiej. Po północno-wschodniej stronie kościoła znajduje się wolno stojąca dzwonnica z 1692.
1573605
Dwór w Klęczanach
W centrum wsi zachował się klasycystyczny dwór Zielińskich z przełomu XIX i XX w. W 1927 majątek zakupiła gmina, przeznaczając dwór na budynek szkolny. Na początku lat siedemdziesiątych dwór postanowiono zaadaptować na przedszkole. Wówczas przeprowadzono kapitalny remont, zmieniając w znacznej mierze jego pierwotny wygląd. W latach 1999 -2003 r. w dworze ponownie funkcjonowała szkoła a od 2005 r. dwór jest siedzibą Gminnego Ośrodka Kultury w Chełmcu. Obecnie – po przebudowach – dworek zatracił zupełnie dawny malowniczy charakter. Zniknęły elementy architektoniczne fasady, profilowane gzymsy, obramienia okienne i dekoracja ryzalitu, nie mówiąc już o wystroju drewnianym.
1573606
Dwór w Marcinkowicach
Dwór w Marcinkowicach pochodzi z XVII/XVIII w., przebudowany został w końcu XIX w. Jest to budowla murowana z cegły i kamienia, piętrowa, częściowo podpiwniczona. Wzniesiony na planie prostokąta, z dwutraktowym układem wnętrz.
Elewacje frontowa i tylna poprzedzone gankami kolumnowymi z otwartymi balkonami na piętrze.
Dawny budynek dworu Morawskich należy obecnie do Zespołu Szkół Rolniczych im. Władysława Orkana.
1573607
Kaplica dworska w Marcinkowicach
Kaplica została wybudowana w latach 1925-1926 staraniem dziedzica Stanisława Morawskiego. Wzniesiono ją na wybudowanym wcześniej grobowcu rodziny Morawskich - istniał on do czasu powstania w 1960 roku cmentarza komunalnego.
W 1952 roku Kaplica stała się pierwszym kościołem parafialnym w Marcinkowicach, była nim do 1955 roku, gdy wybudowany został nowy kościół parafialny.
1573608
Dwór w Tęgoborzu
Klasycystyczny, murowany parterowy dwór z przełomu XVIII i XIX w. Posiada on czterospadowy dach, ozdobiony czterokolumnowym portykiem. Obok murowana oficyna z pocz. XIX w. Niestety dwór jak i jego otoczenie jest niedostępny.
1573609
Dwór w Łososinie Dolnej
Dwór został wybudowany w 1905 roku na miejscu dawnego drewnianego. Jest to budowla eklektyczna, o historyzującym wystroju elewacji. Murowany z cegły z użyciem kamienia, tynkowany. Założony na planie prostokąta, parterowy, w części północno-zachodniej podpiwniczony. Jego ostatnią właścicielką przed rokiem 1945 była Irena Dunikowska. Po powojennej parcelacji majątku ziemie przeszły pod zarząd PGR a w latach późniejszych innych instytucji. W 1996 dwór z otaczającym parkiem został nabyty przez osobę prywatną. Jeszcze w latach 90. dokonano częściowego remontu budynku i wymiany zniszczonych dachów. Renowacji całości nie ukończono i obecnie dwór jest w bardzo złym stanie i nie jest użytkowany.
1573610
Kościół św. Michała Archanioła w Ujanowicach
Kościół wzniesiono w latach 1509–1529 i od tego czasu był kilkakrotnie przebudowywany: M.in. w latach 1722–1727 przebudowano prezbiterium, pod koniec XVIII wieku podwyższono wieżę i założono wieńczący ją hełm, w latach 1870–1885 dobudowano dwie boczne kaplice. Jest to świątynia murowana, jednonawowa, orientowana z zamkniętym trójbocznie prezbiterium, przy którym znajduje się nawa z dwiema kaplicami po bokach. Przykryta jest blaszanym dachem siodłowym, na którym umieszczono wieżyczkę na sygnaturkę. Od zachodniej strony posiada wysoką, kwadratową, masywną wieżę, zwieńczoną baniastym hełmem z dzwonem z 1614 roku.
1573611
Kościół pw. św. Katarzyny w Kamionce Małej
Kościół pochodzi z 2. ćw. XVIII w. Wieżę dobudowano w 1790 r., natomiast w 1884 r. do prezbiterium dostawiono kaplicę. Nawa i prezbiterium pokryte zostały jednolitym, blaszanym dachem dwuspadowym. Wnętrze zdobi polichromia ornamentalno-figuralna z XIX w. Ołtarz główny, w którym znajduje się drewniana, XVII-wieczna rzeźba barokowa św. Katarzyny Aleksandryjskiej, pochodzi z XIX w. W jednym z późnobarokowych ołtarzy bocznych umieszczono obraz Św. Józefa z Dzieciątkiem w drewnianej sukience. W 1891 r. w kaplicy złożono ołtarz z fragmentów barokowych i rokokowych.
1573612
Widok z Jastrząbki na Pasmo Łososińskie
1573613
Kaplica na cmentarzu wojennym na Jastrząbce w Kamionce Małej
Kaplica na cmentarzu wojennym powstała – podobnie jak cmentarz w 1915 r. według projektu G. Ludwiga. Na cmentarzu spoczywają żołnierze austriaccy, niemieccy i rosyjscy polegli w dniach 8 - 13 grudnia 1914 r. Budowla w stylu alpejskim, wysokości 13 m, na planie kwadratu, dwukondygnacyjna, ustawiona na wysokim, murowanym z kamieni tarasie poprzedzonym schodami. Kondygnacje rozdzielone wydatnym, nadwieszonym, obiegającym podcieniem wspartym na 12 słupach, o półkolistym wykroju nad wejściem. Kondygnacja górna oszalowana, z trzema oknami od frontu, nakryta strzelistym dachem namiotowym, zwieńczonym krzyżem.
1573614
Kościół pw. św. Jakuba Apostoła w Rozdzielu
Kościół został wzniesiony w Królówce k/ Nowego Wiśnicza w końcu XV w. W 1876 r. dostawiono kaplicę, a w końcu XIX w. przedłużono nawę. W latach 1947–48 świątynię przeniesiono na teren cmentarza w Królówce, a stamtąd w 1986 r. do Rozdziela. Jest to późnogotycka świątynia zrębowa, posadowiona na wysokim podmurowaniu, pokryta gontowym dachem wielopołaciowym. Wewnątrz znajdują stropy płaskie. Wyposażenie, w większości współczesne, stanowią m.in. ołtarz z rzeźbą św. Jakuba oraz obraz Matki Boskiej Różańcowej, przeniesiony z XIX-wiecznego kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa w Nowym Sączu.
1573615
kaplica pw. Matki Boskiej Szkaplerznej w Kamionce Małej – Maliniskach
Kaplica w osiedlu Maliniska wybudowana i poświecona została w 1918 roku. Jej fundatorami są księża a zarazem bracia Józef Orzeł i Wojciech Orzeł pochodzący z Malinisk. Kaplica jest wybudowana z ciosanego kamienia w stylu gotyckim. Posiada dach dwuspadowy kryty czerwoną dachówką, w części prezbiterialnej niższy. Dach zwieńczony wieżyczką okutą blachą. Od frontu charakterystyczne dla gotyku wejście a nad nim mała rozeta. Kaplica posiada przywilej przechowywania Najświętszego Sakramentu i co dwa tygodnie odprawiana jest niedzielna Msza Święta.
1573616
Prywatne muzeum-skansen w Laskowej
Skansen na Jędrzejkówce w Laskowej założony przez Barbarę i Krzysztofa Jędrzejek.Prezentuje kulturę ludową mieszkańców Gminy Laskowa i okolic. Przeniesione tu zostałym. in. spichlerze z Laskowej, Kamionki Małej i Dobrociesza, suszarnie do owoców zLaskowej i Michalczowej, kuźnia z Michalczowej, młyn wodny ze Żmiącej, przydrożnakapliczka z Jaworznej, pasieka. W głównym budynku eksponowana jest m.in. kolekcja skrzyń posagowych, oleodruków religijnych, meble, sprzęty używane w gospodarstwie chłopskim w XIX i na pocz. XX w. We wnętrzach obiektów odtworzone zostały warsztaty kołodzieja, stolarski, szewski, tkacki. Skansen posiada też kolekcję narzędzi i maszyn rolniczych.
Korzystając z okresu niezbyt sprzyjającego dalszym wycieczkom rowerowym oraz z wolnych mocy przerobowych, postanowiłem opublikować kilka wycieczek z okresu kiedy jeszcze nie korzystałem z aplikacji Traseo. Wycieczek tych było bardzo dużo więc siłą rzeczy ograniczyłem się do bardziej ciekawych, przynajmniej z mojego punktu widzenia bądź takich, które z jakiegoś powodu zapisały mi się w pamięci. Jedną z takich wycieczek była ta w dniu 6 czerwca 2019 r. Z oczywistych względów przebieg trasy jest rysowany ręcznie przy pomocy aplikacji, natomiast zdjęcia zostały zrobione podczas wycieczki. Opublikowanie wycieczki ma na celu pokazanie miejsc wartych zobaczenia i stanowić propozycję jeśli nie pokonania całej trasy to przynajmniej odwiedzenia poszczególnych miejsc. Tym razem ruszyłem w Beskid Wyspowy a cel jaki sobie postawiłem to objechanie Pasma Łososińskiego. Mając na uwadze region po którym się poruszałem jak również sumę podjazdów można by zakładać, że była to wymagająca wycieczka tymczasem, poza jednym wyjątkiem nic bardziej mylnego. Trasa wiodła głównie wzdłuż koryt rzek Łososiny i Smolnika a dział rzeczny w Pisarzowej nie był zbytnio wymagający. A tym wspomnianym wyjątkiem, wymagającym trochę wysiłki była będąca trochę z boku góra Jastrząbka z cmentarzem wojennym w Kamionce Małej. Wysiłek związany z wyjazdem na tą górę nagrodziły piękne widoki roztaczające się z niej. Podczas wycieczki miałem możliwość obejrzeć wiele obiektów sakralnych czy świeckich. Spośród obiektów sakralnych chyba najlepsze wrażenie zrobiły na mnie drewniane kościoły w Rozdzielu i Kamionce Małej. Wpływ na to miała nie tylko architektura ale także świetne ich wyeksponowanie. Pod względem wyeksponowania zdecydowanie gorzej było w przypadku kościołów w Łososinie Górnej i Męcinie, które dość skutecznie były zasłonięte przez otaczające drzewa. W przypadku obiektów świeckich były to głównie dworki lub ich ruiny jak w przypadku dworu na Mordarce. Dwory w Limanowej, Klęczanach, Marcinkowicach i Laskowej są użytkowane i w dobrym stanie. Trudno wypowiedzieć się o stanie dworu w Tęgoborzu z uwagi na brak dostępu, udało mi się natomiast w sposób niezbyt oficjalny podejść do dworu w Łososinie Dolnej i wnioski niestety są smutne. Podczas tej wycieczki, podczas planowanie trasy, musiałem uwzględnić prowadzone aktualnie roboty drogowe. Normalnie jechałbym przez Przełęcz Justa w Tęgoborzu jednakże z uwagi na wyłączenie z użytkowania serpentyn biegnących w stronę przełęczy, zmuszony byłem jechać do Łososiny Dolnej przez Świdnik.

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Główny Szlak Beskidzki - Wołosate-Ustroń
Główny Szlak Beskidzki - Wołosate-Ustroń - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa zawiera praktyczne informacje o Głównym Szlaku Beskidzkim (GSB) – najdłuższym szlaku górskim w Polsce, prowadzącym przez niemal wszystkie pasma beskidzkie (Bieszczady, Beskid Niski, Beskid Sądecki, Gorce, Beskid Żywiecki, Beskid Śląski). Przy...

Mapa Małopolska na rowerze
Małopolska na rowerze - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa przedstawia sieć zrealizowanych do tej pory (VII 2020) tras rowerowych: - z projektu VeloMałopolska; - Szlak wokół Tatr (część polska); - inne szlaki rowerowe (lokalne terenowe, szlak Orlich Gniazd, Green Velo, Szlak karpacki).  ...

Mapa Czechy i Słowacja – mapa samochodowa
Czechy i Słowacja – mapa samochodowa - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa samochodowa Słowacji i Czech zawiera: aktualną sieć autostrad, dróg ekspresowych i głównych, z podziałem na dwupasmowe i jednopasmowe; drogi w budowie, numerację dróg oraz kilometraż. Na mapie zaznaczono: przejścia graniczne, Autostradowe...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.

Beta