Szlakiem dworów i pałaców Nowej Huty...

Dodano 31 października 2013 przez plik GPX
Szlakiem dworów i pałaców Nowej Huty...
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

31561
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Rower górski
  • Stopień trudności: Średni
  • Gwiazdki:  6.0
  • Dystans: 43,4 km
  • Czas trwania: 3 h 33 min
  • Średnia prędkość: 12,22 km/h
  • Przewyższenie: 63,3 m
  • Suma podejść: 767,8 m
  • Suma zejść: 770,8 m
  • Data: 27 października 2013
  • Lokalizacja: Polska, małopolskie, Kraków
180319
Willa Rogozińskich
Znajduje się w Mogile, nieopodal Opactwa Cystersów, otoczona jest niewielkim parkiem. Wybudowana została pod koniec XIX wieku w stylu eklektycznym. W latach dwudziestych XX wieku została kupiona przez rodzinę Lelitów, a dziesięć lat później przez Krasnodębskich. Krasnodębscy zmodernizowali willę: dobudowali północne skrzydło i budynek ogrodnika, a także wstawili kraty w oknach z herbem Pobóg.
180320
Folwark w Pleszowie
Zrujnowane zabudowania folwarku, znajdujące się przy pałacu Kirchmayerów są w stanie agonalnym i grożą zawaleniem.
180321
Pałac w Pleszowie
Pierwszy zespół dworski w Pleszowie pochodził z przełomu XIII i XIV w. Nabyła go od Czartoryskich bogata rodzina Kirchmayerów, która przywędrowała z Bawarii. W 1829 r. Kirchmayerowie wznieśli na miejscu starego dworu pałac w stylu willowym. Przebudowano go w połowie XIX w. i na początku XX w. Herby na jego wieżycy świadczą, że miejsce było zamieszkiwane także przez Lubomirskich i Kotkowskich. Obecnie pałac jest użytkowany przez Monar.
180322
Park przy pałacu w Pleszowie
Do zabytków architektury ogrodowej należy zaliczyć park tarasowy, posiadający pierwotnie system stawów. Od strony frontowej zachowała się długa aleja grabowa.
180323
Zabytkowy Kościół w Pleszowie
W centrum dawnej wsi Pleszów wznosi się klasycystyczny kościół - pod wezwaniem
św. Wincentego i Narodzenia Najświętszej Marii Panny, wybudowany z fundacji Czartoryskich.
180324
Dwór w Branicach
Branice przeszły na własność Badenich, którzy wybudowali tu trzeci dwór, który przetrwał do dziś.
180325
Lamus w Branicach
Renesansowa rezydencja Branickich (tzw. lamus) to budowla o walorach obronnych, była główną i reprezentacyjną rezydencją Branickich. Braniccy porzucili szybko dwór i przenieśli się do dworu "polskiego", który postawili tuż obok. Dotychczasowy dwór zaczął pełnić funkcję lamusa i niszczał.
Obecnie znajduje się w nim Nowohucki Oddział Muzeum Archeologicznego w Krakowie.
180326
Dwór Popielów w Ruszczy
W XIX w dwór był miejscem spotkań elity intelektualnej ówczesnego Krakowa. Otoczony jest pozostałością dawnego parku w stylu angielskim, ze starymi lipami, dębami i bukami. Nie jest wpisany do rejestru zabytków, ale cały obiekt znajduje się w ewidencji konserwatorskiej, co oznacza, że wszystkie remonty muszą być uzgadniane z konserwatorem. Ostatnią właścicielką dworku była Róża Kieniewicz z domu Popiel, obecnie mieszkająca w Szkocji.W 1944 roku majątek został przejęty przez państwo w ramach reformy rolnej - bez odszkodowania. Przez dekady o dworze w Ruszczy, kiedy wyprowadziła się z niego spółdzielnia rolnicza, poczta i sklep - pamiętali jedynie złodzieje, dzicy lokatorzy.
Teraz budynek znajduje się w bardzo złym stanie technicznym, Róża Kieniewicz chciałaby go przejąć i zadbać o niego.
180327
Pałac Wodzickich w Kościelnikach
Zabytkowy barokowy budynek, pałac wybudowano w 1708. Pierwszym właścicielem posiadłościci był wojewoda Stanisław Lubomirski. Następnie trafiła w ręce kapituły krakowskiej, a później rodziny Morstinów.Opuszczony pałac, pełen zabytkowych mebli, wyposażony w przedmioty o znacznej wartości, pozostał na łasce losu. Budynki wraz z zawartością zostały stopniowo rozgrabione i zniszczone. Uległy rozbiórce: mur z bramą z kamiennymi orłami, posągi zdobiące pałac od północy i południa oraz park.
Pod koniec wojny stacjonowały na terenie zamku i folwarku oddziały wojsk polskich i radzieckich niszcząc i paląc prawie wszystko.
Pałac Kościelniki należy obecnie do rodziny Nowina Konopków. Od 2000 roku jest odbudowywany.
180328
Dwór Badenich w Wadowie
Na początku XX wieku Wadów przejęła rodzina Badenich, którzy w roku 1874 rozpoczęli tu budowę nowego dworu W 1892 roku właścicielami Wadowa byli Kazimierz i Marianna Morawscy.
Dwór to duża, murowana budowla, stojąca na wysokiej podmurówce, zbudowana w stylu klasycystycznym.
Po zakończeniu wojny we dworze założono szkołę. Przy szkole mieściło się też mieszkanie jej kierownika. Dawne dworskie grunty rozparcelowano pomiędzy mieszkańców wsi. Dwór w latach 70. poddano konserwacji oraz adaptacjom na potrzeby przedszkola. Dziś przedszkole już nie funkcjonuje. Pozostały po nim wyasfaltowane alejki parkowe oraz miniaturowy ogródek jordanowski, złożony ze zjeżdżalni i huśtawek oraz niedużych drabinek do wspinania.
181765
20131027_113258
Nowa Huta to nie tylko kombinat i szare bloki, ale także najbardziej zielona dzielnica Krakowa, która powstała na terenach rolniczych nieopodal starej osady Mogiła.
Dzisiejszy obszar Nowej Huty obejmujący pięć dzielnic powstał na terenie ponad 20 wiosek. Były to: Batowice, Bieńczyce, Branice, Czyżyny, Grębałów, Kantorowice, Kościelniki, Krzesławice, Lubocza, Łęg, Łuczanowice, Mistrzejowice, Mogiła, Pleszów, Przylasek Rusiecki i Przylasek Wyciążski, Ruszcza, Wadów, Węgrzynowice, Wolica, Wróżenice, Wyciąże i Zesławice.
Wsie z terenów obecnej Nowej Huty były bardzo zamożne. Jako jedne z pierwszych w okolicach Krakowa uległy oczynszowaniu, a wraz z bogaceniem się chłopów pojawił się tu charakterystyczny strój ludowy zwany „wschodniokrakowskim”. Spora część tutejszych ziem należała do zakonów. Cystersi mieli Mogiłę i Łęg. Własnością oo. bożogrobców były Krzesławice, Grębałów i Kantorowice. Do ss. norbertanek ze Zwierzyńca należała Lubocza. Osiedlało się tutaj też rycerstwo. Ruszcza i Branice stanowiły gniazdo rodu Branickich, Pleszów należał m.in. do słynnego Wierzynka, Kościelniki – do rodziny Wodzickich, zaś Łuczanowice – do Żeleńskich i Mycielskich.
Stąd licznie występujące na tym terenie dwory, pałace i obiekty sakralne.

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Czechy i Słowacja – mapa samochodowa
Czechy i Słowacja – mapa samochodowa - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa samochodowa Słowacji i Czech zawiera: aktualną sieć autostrad, dróg ekspresowych i głównych, z podziałem na dwupasmowe i jednopasmowe; drogi w budowie, numerację dróg oraz kilometraż. Na mapie zaznaczono: przejścia graniczne, Autostradowe...

Mapa Okolice Krakowa
Okolice Krakowa - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Krakowa i okolic przedstawia najważniejsze tereny rekreacyjne tego rejonu, m.in. Puszczę Niepołomicką, Dolinki Podkrakowskie i Ojcowski Park Narodowy. Obszar mapy "Okolice Krakowa" zamknięty jest przez Bochnię na wschodzie, Wadowice na...

Mapa Małopolska na rowerze
Małopolska na rowerze - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa przedstawia sieć zrealizowanych do tej pory (VII 2020) tras rowerowych: - z projektu VeloMałopolska; - Szlak wokół Tatr (część polska); - inne szlaki rowerowe (lokalne terenowe, szlak Orlich Gniazd, Green Velo, Szlak karpacki).  ...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
olawoszczenko
1 maja 2021 olawoszczenko napisał:
fajna trasa na przejażdżkę niedzielną z mężem
przemas74
21 grudnia 2017 przemas74 napisał:
Ciekawe
kys30
9 października 2015 kys30 napisał:
ciekawa trasa i opis
JJ_Active
5 kwietnia 2015 JJ_Active napisał:
Super:)
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.