Krakowskie Kopce

Dodano 10 listopada 2023 przez aplikację Android
Krakowskie Kopce
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

331913
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Rower turystyczny
  • Stopień trudności: Łatwy
  • Gwiazdki:  5.9
  • Dystans: 75,5 km
  • Czas trwania: 5 h 59 min
  • Średnia prędkość: 12,61 km/h
  • Przewyższenie: 182,52 m
  • Suma podejść: 2 540,7 m
  • Suma zejść: 2 596,3 m
  • Data: 9 listopada 2023
1743687
willa Jana Sas Zubrzyckiego w Zabierzowie
Ukończona w 1901 roku willa własna architekta Jana Sas Zubrzyckiego ma formy malowniczego historyzmu. Jest to bardzo efektowna budowla, nieregularna, wieżowa, zbudowana ze zróżnicowanego i wielobarwnego materiału: jurajskiego wapienia, cegły i drewna. Obecnie w willi mieści się galeria sztuki.
1743688
Rezerwat Przyrody Skała Kmity w Zabierzowie
Skała Kmity jest krajobrazowym rezerwatem przyrody, który znajduje się w miejscu, gdzie rzeka Rudawa przełamuje Garb Tenczyński na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej. Nazwa stromej, z niemal pionowymi ścianami wapiennej skały (ok. 25 m wysokości), wywodzi się od rycerza Kmity. Skała Kmity już XIX w. stanowiła popularny cel niedzielnych wycieczek krakowian.
1743689
Kopiec Piłsudskiego w Krakowie
Kopiec Józefa Piłsudskiego (Kopiec Niepodległości, Kopiec Wolności, Sowiniec, Mogiła Mogił) to największy z istniejących do dziś krakowskich kopców, usypany w Lesie Wolskim na szczycie Sowińca, którego wysokość wynosi 358 m n.p.m natomiast wysokość samego kopca wynosi 35 m. Kopiec był wznoszony w latach 1934-1937. Imię Piłsudskiego nadano mu po śmierci wodza w 1935 roku. Dewastowany przez okupacyjne władze niemieckie podczas II wojny światowej, a po jej zakończeniu skazany na zapomnienie przez władzę komunistyczną, został odrestaurowany w latach 80. XX wieku. Złożono tu ziemię z pól bitew i miejsc kaźni Polaków z okresu powstań, dwóch wojen światowych i komunistycznego reżimu – dlatego bywa nazywany „Mogiłą Mogił”.
1743690
Kopiec Kościuszki w Krakowie
Kopiec Kościuszki znajduje się na szczycie Wzgórza św. Bronisławy a wzniesiony został dla uczczenia Tadeusza Kościuszki — wielkiego patrioty i przywódcy insurekcji 1794 r. Pomysł usypania kopca pojawił się już kilka lat po śmierci generała i prace nad wznoszeniem obiektu trwały trzy lata, a uczestniczyli w nich nie tylko Krakowianie, ale także Polacy mieszkający na terenie innych zaborów oraz obcokrajowcy. Wewnątrz kopca umieszczono ziemię z najważniejszych pól bitewnych, w których brał udział Kościuszko, w tym z Racławic i Maciejowic. Kopiec został odsłonięty 25 października 1823 r., miał 34,1 m wysokości i 8,5 m średnicy u wierzchołka i 80 m przy podstawie.
1743691
Kopiec Jana Pawła II w Krakowie
Kopiec Jana Pawła II to najmłodszy i najmniejszy z krakowskich kopców, usypany na terenie Zgromadzenia Księży Zmartwychwstańców na Dębnikach przy ul. ks. Stefana Pawlickiego. Kopiec ma 7 m wysokości (bez krzyża). U wejścia znajduje się granitowa tablica z Herbem Papieskim i informacją iż kopiec jest pamiątką VI pielgrzymki Jana Pawła II do Ojczyzny. Sypany byt w dniach 31 maja — 10 czerwca 1997 roku. Kopiec jest repliką Kopca Kościuszki w Olkuszu.
1743692
Zamek Królewski na Wawelu w Krakowie
1743693
Kościół pw. świętych Michała Archanioła i Stanisława Biskupa na Skałce w Krakowie
Kościół oraz klasztor Paulinów, to kompleks sakralny nazywany potocznie Skałką lub kościołem Na Skałce. Kościół na Skałce kojarzony jest przede wszystkim z męczeńską śmiercią krakowskiego biskupa Stanisława ze Szczepanowa, patrona Polski, oraz z obecnymi tu za sprawą Jana Długosza ojcami paulinami. W podziemiach kościoła znajduje się Krypta Zasłużonych na Skałce, w której spoczywają wielcy Polacy, tacy jak Jan Długosz, Stanisław Wyspiański, Jacek Malczewski, czy Czesław Miłosz.
1743694
Kościół pw. św. Józefa w Krakowie – Podgórzu
kościół został zbudowany na podgórskim rynku w latach 1905–1909 według projektu Jana Sas-Zubrzyckiego. Budowla neogotycka, trójnawowa z transeptem i ambitem wokół prezbiterium oraz kaplicami przy nawach bocznych i ambicie. Wieża wzorowana na wieży Kościoła Mariackiego w Krakowie. Sylwetka kościoła została świadomie wyeksponowana nad architekturą Rynku. Wnętrze kościoła, ukształtowane zostało na podobieństwo gotyckiej katedry w wersji tzw. gotyku nadwiślańskiego.
1743695
kościół pw. św. Benedykta na Wzgórzu Lasoty w Krakowie - Podgórzu
Kościół św. Benedykta zawiera fragmenty murowanej rotundy (kościoła na planie kolistym). Odkryto też części murów innej budowli, bezpośrednio przylegającej do rotundy. Mogło to być palatium, czyli budynek-siedziba lokalnego władcy (księcia). Wzniesienie rotundy badacze datują na X - XI w., utożsamiając ją z początkami chrześcijaństwa w Krakowie. Rotunda została wykonana z łupanego piaskowca, łączonego spoiwem gipsowym, co charakteryzuje najstarsze polskie budowle. Technika wznoszenia rotundy nasunęła badaczom przypuszczenie, że ośrodek na Krzemionkach może być wcześniejszy od wawelskiego.
1743696
Kopiec Krakusa w Krakowie
Kopiec Krakusa, obok Kopca Wandy, jest jednym z dwóch prehistorycznych, monumentalnych kopców zachowanych w Krakowie. Jest największym i najokazalszym kopcem na ziemiach polskich.
Według legendy, kopiec został usypany na cześć legendarnego władcy, założyciela Krakowa, Krakusa (Kraka). Ma kształt ściętego stożka. Jego wysokość wynosil6 metrów, a średnica podstawy okolo60 metrów. Wierzchołek kopca znajduje się na wysokości 271 m n.p.m. Doskonale stąd prezentuje się panorama całego Krakowa. Widoczne są też sąsiednie kopce.
1743697
Pałac Jerzmanowskich w Krakowie – Prokocimiu
Pałac zachowany jest w formie nadanej mu przez krakowskiego architekta Karola Knausa w końcu XIX wieku, podczas przebudowy dawnej siedziby Wodzickich. Jest on budowlą piętrową, murowaną i tynkowaną, o urozmaiconej bryle. Założony na planie prostokąta z masywnym ryzalitem narożnym, nakrytym kopułą. Wejście do pałacu zaakcentowane jest trójosiowym ryzalitem, zwieńczonym neobarokowym, falistym szczytem. Od strony ogrodu zwraca uwagę otoczona ozdobną balustradą weranda ze wspartym na sześciu kolumnach tarasem na piętrze. Obecnie w pałacu mieści się dom zakonny augustianów.
1743698
dwór Czeczów w Krakowie – Bieżanowie
Dwór w Bieżanowie powstał ok. roku 1820. Budynek utrzymany w charakterze klasycystycznej willi włoskiej, dwufrontowej, z ryzalitami, tarasami, loggiami i niewysoką wieżyczką w narożniku. Rozbudowanemu rzutowi towarzyszyło zróżnicowanie bryły budowli, przy jednoczesnej skromnej dekoracji architektonicznej. Główne wejście prowadził przez wgłębny portyk wsparty na czterech slupach zwieńczonych korynckimi kapitelami, zamknięty po obu stronach żeliwną, dekoracyjną balustradą. Wejście od strony ogrodu stanowi przeszklona loggia, poprzedzona wachlarzowymi schodami, nad którą umieszczono otwarty taras.
1743699
kaplica Matki Boskiej Częstochowskiej w Lasku Mogilskim w Krakowie
Kaplica została wybudowana w czynie społecznym w 1986 na miejscu poprzedniej. Nową, większa kaplica, zachowała proporcjonalnie kształty poprzedniej.
1743700
Opactwo Cystersów i Bazylika Krzyża Świętego w Krakowie – Mogile
świątynia została konsekrowana w 1266 roku lecz samo przybycie cystersów do Mogiły nastąpiło nieco ponad czterdzieści lat wcześniej. W czasie kilkuset lat od powstania kościół kilka razy padał ofiarą płomieni, a po następujących po sobie odbudowach zmieniał się jego wygląd.
1743701
Kościół pw. św. Bartłomieja w Krakowie – Mogile
Kościół zbudowano w 1466 r. z inicjatywy opata miejscowych cystersów Piotra Hirszberga z Biecza. Jest to drugi kościół stojący na tym miejscu, a wznosił go cieśla królewski Maciej Mączka. W 1740 r. dobudowano boczne kaplice oraz zakrystię ze skarbcem. Jest to świątynia gotycka. Kościół składa się z trójnawowego korpusu i węższego prezbiterium zamkniętego trójbocznie. Do korpusu nawowego przylegają dwie późnogotyckie kaplice. Wewnątrz znajduje się bogato zdobiony portal o zamknięciu ostrołukowym. Polichromia rokokowa zdobiąca wnętrze datowana jest na ok. 1766 r.
1743702
Willa Rogozińskich w Krakowie – Mogile
Pierwotnie w tym miejscu stał drewniany dom wybudowany przez wiejskich nauczycieli Kazimierza Rogozińskiego i jego żonę Agnieszkę Biczównę. Ich potomkowie wybudowali w stylu eklektycznym istniejącą do dzisiaj willę oraz ok. 1890 r. założyli przed nią park. Obecnie opuszczona willa niszczeje.
1743703
Kopiec Wandy w Krakowie – Mogile
Kopiec Wandy ma kształt ściętego stożka o wysokości około 14 metrów. Jego średnica u podstawy wynosi okolo50 metrów. Wierzchołek wznosi się na wysokości 238 m n.p.m. Według legendy nazwa wsi wywodzi się od mogiły Wandy. Prehistoryczne usypisko Kopiec Wandy wraz z Kopcem Krakusa tworzą parę najstarszych budowli na trenie dzisiejszego Krakowa. Oba zbliżone są do siebie wymiarami i kształtem. Należą do największych usypisk prehistorycznych na ziemiach polskich. Do dziś nie ustalono ostatecznie czasu powstania jak i przeznaczenia obu kopców.
1743704
dworek Matejki w Krakowie – Krzesławicach
W 1876 roku Krzesławice zakupił, z przeznaczeniem na swoją letnią siedzibę, Jan Matejko. Po nabyciu wsi Matejko przebudował istniejący dwór nadając mu styl gotyku nadwiślańskiego. Zaprojektował istniejący do dziś ganek oraz dobudował do niskiego parterowego budynku pokrytego dachem dwuspadowym, gontowym, obszerną pracownię. W dworku funkcjonuje muzeum poświęcone Janowi Matejce.
1743705
Zalew Nowohucki w Krakowie
1743706
Dwór w Krakowie – Prądniku Czerwonym
Dwór z folwarkiem benedyktynów z 2 poł. XVIII w. Dwór przebudowano ok. 1900 r. Jest to tzw. dworek rządcówki.
1743707
kaplica św. Jana Chrzciciela w Krakowie - Prądniku Czerwonym
Kaplica została wybudowana w 1642 r. na miejscu poprzedniej. Kaplica jest budowlą barokową, orientowaną, murowaną, centralną, na podstawie kwadratu, nakryta kopułą. Ściany wysokie, tynkowane zakończone gzymsem koronującym o dość znacznym występie. Kopuła wyrasta bez pośrednictwa bębna. Portal wejściowy ma gzymsy ciosane z piaskowca.
1746205
parametry trasy
Kraków pod względem ilości kopców jest rekordzistą w Polsce. Ponoć jest ich w Krakowie 13 przy czym najbardziej znanych jest 5 czyli Kopiec Piłsudskiego, Kościuszki, Wandy i najmłodszy z nich Kopiec Jana Pawła II. Kopce te są atrakcją dla krakowian i turystów i są chętnie odwiedzane, za wyjątkiem Kopca Jana Pawła II, który znajduje się na ogrodzonym terenie należącym do Zgromadzenia Księży Zmartwychwstańców. Kopce te wielokrotnie znajdowały się na trasach moich wycieczek rowerowych jednakże staram się aby choć raz w roku tych pięć najbardziej znanych kopców znajdowało się na trasie jednej wycieczki. Zazwyczaj ma to miejsce na początku roku lub pod koniec, kiedy dni są stosunkowo krótkie i nie chcę się za bardzo oddalać od Krakowa. W tym roku wycieczka ta wypadła pod koniec roku. Aby zaliczyć te kopce nie trzeba opuszczać Krakowa ja jednak podczas tegorocznej wycieczki zrobiłem jednak krótki wypad za Kraków do Zabierzowa, w którym w tym roku jeszcze nie byłem a poza tym chciałem dodać trochę kilometrów. Z racji tego, że wycieczka odbywała się głównie jednak w mieście, tempo wycieczki było dość rwane. Tam gdzie się dało korzystałem ze ścieżek rowerowych jednak niezależnie od tego jaką drogą się poruszałem, dość często musiałem się zatrzymywać z uwagi na na panujący ruch i skrzyżowania, które trzeba było pokonać. Za to trasa była stosunkowo płaska i nie wymagała zbyt dużo wysiłku. Wyjątkiem był podjazd na Kopiec Piłsudskiego od strony Zakamycza, gdzie było naprawdę stromo. Był to także jedyny dłuższy odcinek z nawierzchnią gruntową, na pozostałej części trasy nawierzchnia była głównie asfaltowa. Dotarcie i trafienie do w/w kopców nie stanowi większego problemu. Wyjątkiem jest jednak Kopiec Wandy. Jest on bardzo kiepsko oznaczony i w zasadzie najlepiej dostać się do niego tramwajem. Samochodem w jego pobliże mogą dotrzeć chyba jedynie wtajemniczeni a również dotarcie rowerem nie stanowi wielkiej przyjemności. Od strony Pleszowa i Mogiły trzeba pokonać bardzo dziurawą drogę z płyt betonowych między którymi są duże szczeliny, a od strony Al. Solidarności, gdzie trwa budowa obwodnicy Krakowa, trzeba poruszać się albo bardzo ruchliwą drogą albo bardzo dziurawym chodnikiem. Mam nadzieję, że po wybudowaniu obwodnicy sytuacja się poprawi.

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Ojcowski Park Narodowy
Ojcowski Park Narodowy - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa przedstawia atrakcyjne tereny turystyczno-rekreacyjne na północ od Krakowa. Obejmuje obszar Ojcowskiego Parku Narodowego (wraz z enklawami) oraz tereny przyległe (od Sułoszowej na północy do Modlnicy na południu oraz od Jerzmanowic na...

Mapa Okolice Krakowa
Okolice Krakowa - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Krakowa i okolic przedstawia najważniejsze tereny rekreacyjne tego rejonu, m.in. Puszczę Niepołomicką, Dolinki Podkrakowskie i Ojcowski Park Narodowy. Obszar mapy "Okolice Krakowa" zamknięty jest przez Bochnię na wschodzie, Wadowice na...

Mapa Rowerowy Szlak Orlich Gniazd
Rowerowy Szlak Orlich Gniazd - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Szlak Orlich Gniazd to „rowerowy klasyk”. Jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych szlaków rowerowych w kraju, cieszącym się ugruntowaną renomą i dużą popularnością zarówno wśród rowerzystów o sportowym zacięciu, jak i miłośników turystyki...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.

Beta