Kraków - Dobczyce - Kraków

Dodano 31 grudnia 2022 przez rysowanie
Kraków - Dobczyce - Kraków
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

283709
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Rower turystyczny
  • Stopień trudności: Łatwy
  • Gwiazdki:  5.4
  • Dystans: 89,4 km
  • Przewyższenie: 205,7 m
  • Suma podejść: 847,87 m
  • Suma zejść: 849 m
  • Data: 2 czerwca 2017
  • Lokalizacja: Kraków, Dobczyce
1561130
dwór w Śledziejowicach
Historia dworu sięga pierwszej połowy dziewiętnastego wieku i był klasycznym „dworem polskim”. Parterowy, tynkowany. Zbudowany z bali modrzewiowych na fundamentach ogromnych piwnic, usytuowanych pod całą szerokością budynku,. Założony został na rzucie wydłużonego prostokąta. Od strony północnej dobudowano później dwukondygnacyjną oficynę, połączoną z korpusem głównym za pomocą ściany kurtynowej – przewiązki. W 1950 roku nieruchomości rolne, wraz z dworem i zabudowaniami przekazane zostały Skarbowi Państwa. Nie remontowane budynki zaczęty stopniowo przekształcać się w ruinę i stan taki trwał aż do 1987 roku, kiedy to przeszedł w ręce nowego właściciela. Dwór przeszedł gruntowny remont i obecnie znów pełni rolę rodzinnej siedziby mieszkalnej.
1561131
dwór w Tomaszkowicach
Zespół dworski jest przykładem typowej dla przełomu XIX i XX wieku zabudowy dworskiej - z przyległym ogrodem, sadem oraz parkiem. Dwór wzniesiono na planie zbliżonym do litery T, z dwutraktowym układem wnętrz. Jeszcze niedawno wydawało się, że dwór zakończy swój żywot. Po drugiej wojnie światowej majątek w Tomaszkowicach został rozparcelowany, a resztówkę z zabudowaniami gospodarczymi przejęta miejscowa Gminna Spółdzielnia „Samopomoc Chłopska". We dworze zamieszkali jej pracownicy. Nie remontowany, będący „niczyją" własnością budynek powoli popadał w ruinę. Po wieloletnich staraniach dwór odzyskali spadkobiercy właściciela i doprowadzili dwór do stanu świetności. Dwór można oglądać od strony drogi.
1561132
"szlak"
Zderzenie teorii z praktyką. Na mapie ładna ścieżka, w rzeczywistości początkowo słabo widoczna ścieżka przez pokrzywy sięgające powyżej ramion, potem konieczność pokonania pasa zarośli
i przekroczenia grząskiego strumyka przy braku śladu jakiegokolwiek ścieżki a na koniec pokonywanie wysokiej trawy na przełaj przez łąkę.
1561133
kościół pw. św. Marcina w Biskupicach
Pierwszy kościół w tym miejscu został erygowany już przed 1220 na miejscu dawnej pogańskiej gontyny. Początkowo drewniany kościół po 1480 zastąpiony został gotyckim, murowanym. Kościół został prawdopodobnie zniszczony w czasie Potopu Szwedzkiego, by w drugiej połowie XVII wieku być przebudowanym na styl barokowy. W 1888 roku do kościoła od strony zachodniej została dobudowana 40-metrowa wieża stylizowana na wyższą wieżę Kościoła Mariackiego w Krakowie.
Kościół znajduje się na wysokim wzniesieniu skąd roztacza się widok na Kraków i okoliczne miejscowości.
1561134
dwór w Hucisku
W latach 1815-1817 Emanuel Lipowski wybudował dwór, który dziedziczyli kolejni spadkobiercy tej rodziny. Niektóre źródła podają, że jest on wynikiem przebudowy istniejącego w tym miejscu starszego dworu z roku 1764. Ostatnimi właścicielami dworu byli Stefan (zm. 2004) i Anna (zm. 2003) Lipowscy. Dwór był jednym z 28 w Polsce, który pozostał w rękach prawowitych właścicieli. Po ich śmierci wyposażenie dworu podzielono pomiędzy członków rodziny, a budynek pozostał opuszczony. Zniszczony dwór, otoczony krajobrazowym parkiem z XVIII w., wyremontowali nowi jego właściciele - państwo Rozwadowscy.
1561135
dom Tadeusza Kantora w Hucisku
Tadeusz Kantor z żoną odkupili od Lipowskich – właścicieli pobliskiego dworu, kawałek ziemi i wybudowali na nim w latach 1983-1985 oryginalną willę letnią, która miała pełnić funkcję archiwum i muzeum. Po śmierci Tadeusza Kantora (1915-1990), twórcy polskiego teatru awangardowego Cricot 2, jego żona Maria Stangret-Kantor (malarka, aktorka Teatru, autorka tekstów literackich), założyła w 1994 r. Fundację im. Tadeusza Kantora.
1561136
Rzeźba tzw. Krzesło Kantora w Hucisku
Z inicjatywy Fundacji im. Tadeusza Kantora, obok Domu Kantorów (dom-muzeum) postawiono 8 grudnia 1995 r., w piątą rocznicę śmierci Kantora, monumentalną rzeźbę betonową — tzw. Krzesło Kantora, wysokości 14 m. Krzesło, zaprojektowane przez samego artystę jest trzecią jego realizacją. Kantor na przełomie lat 60./70 ubiegłego wieku tworzył ideę Pomnika Niemożliwego, kolosalnych rozmiarów Krzesła z betonu postawionego gdzieś w plenerze.
1561137
grobowiec rodzinny Lipowskich w Hucisku
Ciekawostką w Hucisku jest grobowiec rodzinny państwa Lipowskich. Powstał na początku XX wieku i znajduje się on na pagórku na skraju lasu przy drodze z Kunic do Huciska. Latem jest prawie niewidoczny jednak po przejściu kilkunastu metrów ścieżką w głąb lasu można odnaleźć niewielki kopiec zwieńczony krzyżem, nawiązujący do prastarej formy kurhanu. W niewielkiej krypcie mieści się kilka tablic upamiętniających członków rodziny.
1561138
zamek Królewski w Dobczycach
Zamek położony jest na wzgórzu i jest pięknie usytuowany nad Jeziorem Dobczyckim. Jego powstanie sięga XIII a w XVI w. zamek został przebudowany w stylu renesansowym. Liczył wtedy 74 pomieszczenia. Właśnie w tym zamku Jan Długosz pisał swoje Kroniki będąc też nauczycielem dzieci Kazimierza Jagiellończyka. Fatalny dla zamku, ale też miasta był XVII wiek i Potop Szwedzki. Zarówno zamek i miasto zostały zniszczone.
W naszych czasach, w latach 60, zamek doczekał się odrestaurowania i częściowego odbudowania. Powstało tu Muzeum Regionalne PTTK im. Władysława Kowalskiego.
1561139
Jezioro Dobczyckie
Jezioro Dobczyckie (Zbiornik Dobczycki) zostało utworzone w 1986 roku poprzez spiętrzenie wód Raby przez zaporę, która ma 30 m wysokości i 617m długości. Zbiornik ma powierzchnię ok. 10,7 km2 i pojemność całkowitą 127 mln m3.
Jezioro Dobczyckie dostarcza wodę pitną między innymi do pobliskiego Krakowa i dostęp do jeziora ze względów sanitarnych jest zablokowany.
1561140
kościół pw. Wszystkich Świętych w Zakliczynie
drewniany kościół w stylu rokoko zbudowany został w latach 1774-1775. W połowie XIX w. dobudowana została wieża z nadwieszoną izbicą i czterospadowym dachem namiotowym. Ze starego kościoła zachował się krucyfiks wykonany między 1430 a 1440 rokiem, łaskami słynący obraz Matki Bożej Zakliczyńskiej, gotycka kamienna chrzcielnica. Dzwon wielki pochodzi z 1761 roku i nosi nazwę „Polonus"
1561141
dwór w Zakliczynie
W roku 1872 ówczesny właściciel dworu Wiktor Kopff wybudował nowy murowany dwór, na planie prostokąta, kryty dachem dwuspadowym. W 1993 roku dwór został wydzierżawiony z zamiarem utworzenia w nim hotelu jednak nie widać aby podjęte w nim zostały jakiekolwiek prace i budynek opuszczony od wielu lat niszczeje.
1561142
kościół pw. św. Stanisława w Świątnikach Górnych
Kościół parafialny w Świątnikach Górnych został zbudowany w latach 1846-1858. Jest to budowla murowana, otynkowana, przykryta dwuspadowym dachem. W zachodniej fasadzie górują dwie wieże podniesione do dzisiejszej wysokości podczas renowacji w 1925 r.
1561143
dwór we Wrząsowicach
Powstanie dworu datuje się na koniec XVIII wieku a ok. 1860 roku został rozbudowany poprzez dostawienie nowego skrzydła. Po drugiej wojnie światowej majątek w Wrząsowicach nie został objęty dekretami o reformie rolnej. Do dzisiaj w dawnym dworze mieszkają spadkobiercy rodziny Bielańskich - przedwojennych właścicieli. Otoczony starym parkiem dwór jest parterowy, złożony z dwóch części usytuowanych pod kątem prostym i tworzących w rzucie kształt litery L.
1561144
Sanktuarium JP II w Krakowie
Korzystając z okresu niezbyt sprzyjającego dalszym wycieczkom rowerowym oraz z wolnych mocy przerobowych, postanowiłem opublikować kilka wycieczek z okresu kiedy jeszcze nie korzystałem z aplikacji Traseo. Wycieczek tych było bardzo dużo więc siłą rzeczy ograniczyłem się do bardziej ciekawych, przynajmniej z mojego punktu widzenia bądź takich, które z jakiegoś powodu zapisały mi się w pamięci. Jedną z takich wycieczek była ta w dniu 2 czerwca 2017 r., podczas której wybrałem się do Dobczyc. Z oczywistych względów przebieg trasy jest rysowany ręcznie przy pomocy aplikacji natomiast zdjęcia zostały zrobione podczas tej wycieczki. Opublikowanie tej wycieczki może kogoś zainspirować, jeśli nie do pokonania tej samej trasy co ja, to przynajmniej odwiedzenia tych terenów albowiem w pełni na to zasługują. Do wycieczki tej podchodziłem z dużym respektem albowiem z doświadczenia wiedziałem, że teren Pogórza Wielickiego, po którym miałem się poruszać, jest bardzo pofałdowany i obfituje w liczne strome podjazdy. Mój respekt okazał się uzasadniony albowiem pokonanie ok. 90 kilometrów kosztowało mnie trochę wysiłku. Zdaję sobie sprawę z tego, że są osoby pokonujące grubo ponad 100 albo i 200 kilometrów jednakże ja wsiadam na rower 3-4, w porywach 5 razy w miesiącu i moim celem nie jest bicie rekordów w pokonywaniu kilometrów. Moim celem jest poznawanie nowych miejsc i a przy okazji poruszanie się. A podczas tej wycieczki miałem okazje zobaczyć choć z odległości dwory w Śledziejowicach, Tomaszkowicach, Hucisku, Zakliczynie i Wrząsowicach. Miałem także możliwość zobaczyć na własne oczy słynną rzeźbę „Krzesło” Tadeusza Kantora w Hucisku oraz kilka zabytkowych obiektów sakralnych. Co jednak było nietypowe w tej mojej wycieczce to to, że moim celem były Dobczyce a na dobrą sprawę z atrakcji jakie są w tej miejscowości zobaczyłem tylko zaporę i Jezioro Dobczyckie. A do zobaczenia jest choćby Zamek Królewski, skansen, mury miejskie. Jednak zgodnie z powiedzeniem, że co się odwlecze to nie uciecze, zaniedbanie to nadrobiłem w czasie późniejszym i to nie jeden raz.

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Rowerowy Szlak Orlich Gniazd
Rowerowy Szlak Orlich Gniazd - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Szlak Orlich Gniazd to „rowerowy klasyk”. Jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych szlaków rowerowych w kraju, cieszącym się ugruntowaną renomą i dużą popularnością zarówno wśród rowerzystów o sportowym zacięciu, jak i miłośników turystyki...

Mapa Jura Krakowsko-Częstochowska
Jura Krakowsko-Częstochowska - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Jura Krakowsko-Częstochowska to wyjątkowy i niepowtarzalny region w naszym kraju. Może poszczycić się ogromną liczbą różnorodnych skał i ostańców, oplecionych siecią dróg wspinaczkowych. Jej podziemny świat tworzą tysiące jaskiń oraz grot....

Mapa Beskid Makowski (Średni)
Beskid Makowski (Średni) - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Beskidu Makowskiego (zwanego także Średnim lub Myślenickim) swoim zasięgiem obejmuje także fragmenty Beskidów: Małego, Żywieckiego i Wyspowego. Najwyższym szczytem jest Mędralowa, pozostałe pasma osiągają wysokość do 700 – 800 m n.p.m. Beskid...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.

Beta