Kraków - Alwernia - Kraków

Dodano 28 września 2023 przez aplikację Android
Kraków - Alwernia - Kraków
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

327599
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Rower turystyczny
  • Stopień trudności: Łatwy
  • Gwiazdki:  5.8
  • Dystans: 86,4 km
  • Czas trwania: 5 h 34 min
  • Średnia prędkość: 15,49 km/h
  • Przewyższenie: 214 m
  • Suma podejść: 2 043,53 m
  • Suma zejść: 2 092,83 m
  • Data: 28 września 2023
1729183
kościół pw. Wszystkich Świętych w Rudawie
Kościół w Rudawie był jedną z najstarszych murowanych świątyń wiejskich w Małopolsce. Jego prezbiterium powstało w drugiej połowie XIII wieku, a nawa na przełomie XV i XVI wieku. Około 1541 roku wybudowano wieżę-dzwonnicę, a w latach dwudziestych lub trzydziestych XVII wieku kaplicę św. Kazimierza umieszczoną nad kruchtą kościoła. Według legendy kościół w Rudawie został wybudowany z inicjatywy rycerza Radwana, który był jednym z zabójców św. Stanisława z rozkazu króla Bolesława Szczodrego.
1729184
Dom z Wieżyczką w Rudawie
Willę tzw. Dom z Wieżyczką wzniosła w 1896 r. Antonina Domańska, autorka poczytnych dawniej powieści dla młodzieży, m.in. „Historii żółtej ciżemki". W okresie czerwca — lipca 1908 r. w domu z wieżyczką mieszkał Henryk Sienkiewicz, pisząc tu kilka rozdziałów powieści „Wiry". Pisarzowi codziennie przynosił wówczas mleko miejscowy chłopiec Staś Tarkowski. Jego imię i nazwisko otrzymał później główny bohater „W pustyni i w puszczy".
1729185
Czarny Staw w Lesie Zwierzyniec
W Czarnym Stawie, zgodnie z legendą, swoje ofiary topi diabeł, który czyha na grzeszników na Diablim Moście przy klasztorze w Czernej.
1729186
Klasztor bernardynów i kościół Stygmatów św. Franciszka w Alwerni
Budowa murowanego kościoła w stylu barokowym miała miejsce w latach 1625-56. Jednonawowy kościół otrzymał stosunkowo skromne wyposażenie. W latach 1703-08 dobudowano niedużą kaplicę, w której umieszczono słynący łaskami obraz "Ecce Homo". W 1897 r. ówczesny gwardian, Stefan Podworski dobudował 55-metrową wieżę. Alwerni nigdy nie zaliczano do wielkich konwentów. Zwykle mieszkało tu kilkunastu zakonników. Wykorzystywano również klasztor jako miejsce kuracyjne dla chorych zakonników. Po II wojnie światowej przez pewien czas istniał tu nowicjat dla braci zakonnych.
1729187
Rynek w Alwerni
Niewielki Rynek w Alwerni powstał pod koniec XVIII wieku, wkrótce potem, jak sama Alwernia powstała przy klasztorze w XVIII wieku. Duży, prostokątny rynek był niegdyś głównym placem targowym miasta i centrum życia mieszkańców. W latach 50. XX w. posadzono na nim drzewa i wytyczono ścieżki. Obecnie ma on charakter kameralnego parku miejskiego. Ciekawostką jest stojąca na rynku kapliczka zbudowana około 1853 roku. Ufundował ja, co jest rzadkim zjawiskiem, Żyd Grünbaum, współwłaściciel kopalni glinki w Mirowie.
1729188
kościół pw. św. Marcina w Porębie Żegoty
Obecny kościół murowany pw. św. Marcina powstał na miejscu drewnianego w roku 1762. Kościół jest późnobarokowy, murowany, sklepiony, jednonawowy, z wieżą zwieńczoną baniastym hełmem częściowo wtopioną w elewację zachodnią. W latach 1898-1899 dobudowano po stronie wschodniej nowe prezbiterium i transept. Wnętrze zdobi modernistyczna polichromia z 1910 r. - szkoła pracowni Wyspiańskiego.
1729190
Mauzoleum Szembeków w Porębie Żegoty
W parku przylegającym do pałacu zachowało się Mauzoleum Szembeków z lat 1921-1922 (proj. Karola Stryjeńskiego). Nad wejściem do kaplicy wznosi się oryginalna rzeźba Matki Boskiej z Dzieciątkiem na ramieniu. Zdewastowane mauzoleum zostało odrestaurowane a znajdujące się w nim trumny zostały przeniesione do kaplicy na cmentarzu.
1729191
Ruiny pałacu Szembeków w Porębie Żegoty
Pałac w Porębie Żegoty był budowlą rokokowo-klasycystyczną. Pierwszy dwór istniał tu w XVII wieku. Obecny pałac powstał w kilku etapach pomiędzy końcem XVII a początkiem XX wieku. W 1945 roku podczas stacjonowania w pałacu wojsk sowieckich wybuchł pożar, który strawił dachy i część pałacowych wnętrz. Dzieła zniszczenia dopełniły grabieże okolicznych mieszkańców. W 1987 roku majątek został przejęty przez Spółdzielnię Produkcyjną „Okleśna”, która doprowadziła ruiny pałacu do ostatecznej dewastacji.
1729192
Gaudynowskie Skały w Brodłach
Gaudynowskie Skały to grupa skał na lewym brzegu górnego biegu potoku Brodła. Są to jurajskie skały w postaci iglic i prostopadłych ścian i są najbardziej wysuniętą na południowy zachód wychodnią skalistych wapieni górnojurajskich.. Od 16 listopada 1998 roku stanowią one pomnik przyrody nieożywionej, są także obiektem Ekomuzeum Alwernia. Białe ostańcowe Skały Gaudynowskie osiągając wysokość do 20 metrów, ciągną się na długości około 600 metrów
1729193
kościół pw. św. Kazimierza w Rybnej
Pierwsze wzmianki o drewnianym kościele pw. św. Mikołaja pochodzą z 1325 roku. Parafia pw. Najświętszej Marii Panny erygowana w 1440 roku. Obecny, murowany kościół pw. św. Kazimierza zbudowany w latach 1821–1832, konsekrowany w 1832. Budynek wzniesiony na planie krzyża w tzw. stylu józefińskim, z jedną wieżą, orientowany, jednonawowy. Prezbiterium zamknięte półkolistą apsydą
1729194
Zalew na Piaskach w Budzyniu
Zalew leży w granicach administracyjnych miejscowości Budzów i Cholerzyn jednakże potocznie używa się nazwy Zalew w Kryspinowie lub po prostu Kryspinów
1729195
Pałac w Kryspinowie
Do końca XIX wieku Kryspinów nosił niezbyt chlubną nazwę „Śmierdząca”, którą zawdzięczał rozciągającym się wokół grzęzawiskom i porośniętych trzciną bagnom, nad którymi unosiły się "śmierdzące" opary gnijących zielsk i chmary komarów. Swoją obecną nazwę przyjęła od jej właściciela - Kryspina Żeleńskiego. Znajdujący się w Kryspinowie pałac został zbudowany w XVIII wieku i gruntownie przebudowany w XIX w. Jest budowlą o charakterze neorenesansowym. Po 1945 roku majątek zostaje rozparcelowany pomiędzy miejscowych rolników, a w pałacu powstał Państwowy Dom Dziecka. W latach 50. należał do Gminnego, a potem Państwowego Ośrodka Maszynowego. W połowie lat 90. pałac powrócił do spadkobierców dawnych właścicieli.
1729196
Pałac Lasockich w Krakowie
Siedziba Lasockich powstała w wyniku przekształcenia w latach 80 i 90 XIX wieku dawnego folwarku Paulinów na Skałce – parterowej willi z piętrową częścią środkową oraz położonej ukośnie oficyny. Podczas przebudowy willę podwyższono o jedną kondygnację oraz połączono z oficyną parterowym pawilonem - galerią. Obok niej powstała trójkondygnacyjna wieża widokowa, zwieńczona krenelażem. Od frontu miejsce dawnego, drewnianego portyku zajął murowany portyk filarowy z tarasem na piętrze, a w elewacji ogrodowej dobudowano oszkloną werandę. Wszystkie elewacje otrzymały neorenesansowy wystrój.
1729197
Willa Kirchajerów w Krakowie
Zabytkowa willa przy ul. Powroźniczej 2 w Krakowie to przykład dawnej willowo-dworkowej zabudowy podmiejskiej wsi Dębniki, będącej dziś częścią Krakowa. Właścicielami dworku byli w latach 1910-1925 Kirchmayerowie, rodzina skoligacona z Janem Matejką. Od 1995 r. w budynku znajdowała się siedziba Podgórskiej Biblioteki Publicznej a od 2017 r. Biblioteka Główna Biblioteki Kraków. Willa została wzniesiona w końcu XIX w. w stylu historyzującym z elementami neogotyku i secesji. Otoczona ogrodem, częściowo podpiwniczona i przykryta dwuspadowym dachem willa ma charakter podmiejskiego dworku. Jego szczytowe ściany zdobią sterczyny, a część ogrodową – kamienny taras z tralkami.
1731428
parametry trasy
Każdego roku staram się odwiedzić w miarę możliwości wszystkie znajdujące się w pobliżu Krakowa a ponieważ podczas tegorocznych wycieczek nie dotarłem jeszcze do Alwerni, naturalnym był więc ten kierunek podczas tej wycieczki. Ponieważ podczas wycieczek preferuję pętle, w drodze do Alwerni przejechałem m.in. przez Modlniczkę, Rudawę, Zelków, Grojec i całkiem spory odcinek przez Las Zwierzyniec. W drodze do Alwerni nie było zbyt wiele interesujących mnie obiektów, zatrzymałem się tylko na chwilę w Rudawie w celu zrobienia zdjęć zabytkowemu kościołowi i Willi z Wieżyczką w Rudawie, zatrzymałem się także na chwilę przy Czarnym Stawie w Lesie Zwierzyniec. W docelowej Alwerni zatrzymałem się na chwilę przy klasztorze bernardynów oraz w Rynku. Droga powrotna obfitowała w większą ilość interesujących mnie obiektów, stąd częstsze przerwy w podróży. Krótkie przerwy związane z małymi sesjami fotograficznymi miały miejsce w Porębie Żegoty, w Brodłach przy Gaudynowskich Skałach, w Rybnej, Kryspinowie i w krakowskich Dębnikach. Podczas wycieczki poruszałem się głównie drogami publicznymi starając się wybierać te lokalne o w miarę małym natężeniu ruchu. Z ruchu pojazdów w zasadzie wyłączony był tylko odcinek przebiegający przez Las Zwierzyniec oraz biegnący wzdłuż korony wałów Wisły od Stopnia Wodnego Kościuszko do krakowskich Dębnik. Jeśli chodzi o profil wysokościowy to w większości trasa przebiegała przez pofałdowany teren z licznymi podjazdami i zjazdami. Szczególnie wymagającymi podjazdami był ten w Grojcu oraz w Rybnej. Po pokonaniu podjazdu w Rybnej, w nagrodę czekał kilkukilometrowy zjazd po którym praktycznie do samego końca był praktycznie płaski odcinek.

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Ojcowski Park Narodowy
Ojcowski Park Narodowy - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa przedstawia atrakcyjne tereny turystyczno-rekreacyjne na północ od Krakowa. Obejmuje obszar Ojcowskiego Parku Narodowego (wraz z enklawami) oraz tereny przyległe (od Sułoszowej na północy do Modlnicy na południu oraz od Jerzmanowic na...

Mapa Małopolska na rowerze
Małopolska na rowerze - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa przedstawia sieć zrealizowanych do tej pory (VII 2020) tras rowerowych: - z projektu VeloMałopolska; - Szlak wokół Tatr (część polska); - inne szlaki rowerowe (lokalne terenowe, szlak Orlich Gniazd, Green Velo, Szlak karpacki).  ...

Mapa Czechy i Słowacja – mapa samochodowa
Czechy i Słowacja – mapa samochodowa - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa samochodowa Słowacji i Czech zawiera: aktualną sieć autostrad, dróg ekspresowych i głównych, z podziałem na dwupasmowe i jednopasmowe; drogi w budowie, numerację dróg oraz kilometraż. Na mapie zaznaczono: przejścia graniczne, Autostradowe...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.

Beta