2020-06-23_Kraków - Sanka - Kraków

Dodano 23 czerwca 2020 przez aplikację Android
2020-06-23_Kraków - Sanka - Kraków
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

177606
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Rower turystyczny
  • Stopień trudności: Średni
  • Gwiazdki:  4.9
  • Dystans: 79,0 km
  • Czas trwania: 6 h 21 min
  • Średnia prędkość: 12,43 km/h
  • Przewyższenie: 261,32 m
  • Suma podejść: 2 774,64 m
  • Suma zejść: 2 760,74 m
  • Data: 23 czerwca 2020
1011133
Willa Decjiusza na Woli Justowskiej w Krakowie
Wzniesiona przez sekretarza króla Zygmunta Starego Willa Decjusza na Woli Justowskiej w Krakowie jest jednym z najpiękniejszych przykładów renesansowej architektury rezydencjonalnej w Polsce. Willa wzniesiona została w 1535 roku przez włoskich budowniczych i wzorowana była na posiadłościach z okolic Florencji i Rzymu. Od XVI do XIX wieku była domem, w którym mieszkały znamienite rodziny, takie jak: Decjuszowie, którzy byli pierwszymi właścicielami, a następnie m.in. Lubomirscy, Sanguszkowie, hrabiostwo Kuczkowscy czy księstwo Czartoryscy. W trakcie I wojny światowej urządzono w nim koszary wojskowe, podczas II urzędowała tam niemiecka policja. Po wojnie zamieniał się między innymi w oddział gruźliczy, a potem popadła w ruinę. Dziś odremontowana Willa Decjusza stanowi siedzibę Stowarzyszenia Willi Decjusza
1011134
Kopiec Piłsudskiego
Kopiec Józefa Piłsudskiego (Kopiec Niepodległości, Kopiec Wolności, Sowiniec, Mogiła Mogił) — największy z istniejących do dziś krakowskich kopców, usypany na szczycie Sowińca (najwyższego wzniesienia Pasma Sowińca) znajdującego się w Lesie Wolskim, w zachodniej części Krakowa na terenie dzielnicy Zwierzyniec.
Wymiary:
wysokość: ok. 35 m (393,6 m n.p.m.)
średnica podstawy: 111 m
objętość: 130 tysięcy m2
wysokość wzniesienia Sowiniec, na którym stoi: 358 m n.p.m.
1011135
klasztor oo. kamedułów na Bielanach
Historia powstania Klasztoru oo. Kamedułów na Bielanach wiąże się z osobą Mikołaja Wolskiego, marszałka nadwornego koronnego, który w 1603 roku sprowadził kamedułów do podkrakowskiego Budzowa i postanowił ufundować im kościół. Miejsca - Srebrna Góra i wieś Bielany, zostały w 1604 roku zapisane na rzecz Zgromadzenia przez Sebastiana Lubomirskiego
W 1605 roku rozpoczęto prace budowlane. Najpierw wybudowano 20 domków zakonnych, a cztery lata później, w 1609 roku, nuncjusz papieski Franciszek Simoneta poświęcił miejsce przeznaczone na budowę świątyni. Kameduli osiedlili się tu już w kolejnym roku. Po katastrofie w 1617roku, kiedy to zawaliła się część kościoła, prace budowlane przejął nowy architekt, pochodzący z Włoch Andrzej Spezza. Świątynia pw. Wniebowzięcia NMP została poświęcona 14 września 1642 roku.
1011136
pałac w Kryspinowie
Do końca XIX wieku Kryspinów nosił niezbyt chlubną nazwę „Śmierdząca”, którą zawdzięczał rozciągającym się wokół grzęzawiskom i porośniętych trzciną bagnom, nad którymi unosiły się "śmierdzące" opary gnijących zielsk i chmary komarów. Swoją obecną nazwę przyjęła od jej właściciela - Kryspina Żeleńskiego. Znajdujący się w Kryspinowie pałac został zbudowany w XVIII wieku i gruntownie przebudowany w XIX w. Jest budowlą o charakterze neorenesansowym. Po 1945 roku majątek zostaje rozparcelowany pomiędzy miejscowych rolników, a w pałacu powstał Państwowy Dom Dziecka. W latach 50. należał do Gminnego, a potem Państwowego Ośrodka Maszynowego. W połowie lat 90. pałac powrócił do spadkobierców dawnych właścicieli.
1011137
dwór w Piekarach
Neogotycki pałac w Piekarach w formie willi włoskiej został zbudowany w latach 1857-65 według projektu Filipa Pokutyńskiego z fundacji Alfreda Milieskiego.
1011138
opactwo oo. Benedyktynów w Tyńcu
widok z Piekar
1011139
Piekarskie Skały w Piekarach
W tym miejscu znajdował sie dawniej kamieniołom, teraz nieczynny, oraz ciągle istniejąca sztolnia wykuta w skale o długości ponad 50 m.
1011140
Skałka Okrążek w Piekarach
Zbudowany z wapienia skalistego Okrążek jest częściowo przykryty lessem, w którym odnaleziono ślady człowieka prehistorycznego W znajdującej się tam jaskini odnaleziono m. in. narzędzia krzemienne i kości zwierząt plejstoceńskich.
1011141
dwór w Wołowicach
W pierwszej ćwierci XX w. rodzina Biernatów wybudowała zespół dworski, który obejmuje dwór Biernatów (obecnie przedszkole), rządówkę, stajnię, spichlerz (obecnie ruiny) oraz resztki parku krajobrazowego z początków XX wieku o powierzchni 2,5 ha.
1011142
kaplica Różańcowa w Czernichowie
Murowana, ośmioboczna kaplica pod wezwaniem św. Wawrzyńca z połowy XVII w. (budowana przed 1687 r.) wybudowana została z fundacji księdza Wawrzyńca Kamerera jako kaplica grobowa Bractwa Różańcowego.
1011143
kościół pw. Trójcy Świętej w Czernichowie
kościół gotycki z XV wieku - murowany, powiększony i przebudowany w XVIII wieku w stylu barokowym. Kościół trójnawowy, halowy, stanowiący przykład prowincjonalnej architektury barokowej na Ziemi Krakowskiej. Pozostałością po pierwotnym gotyckim założeniu jest prezbiterium z 1440 r. Wyposażenie wnętrza w większości barokowe i rokokowe
1011144
Zespół Szkolno-Parkowy w Czernichowie
Dawny majątek folwarczny rodziny Kadłubowskich z Rybnej, obiekt murowany z XVIII w., remontowany i adaptowany na szkołę rolniczą w latach 1857-1860. Obecnie siedziba Zespołu Szkół Rolniczych.
1011145
dworek w Przegini Narodowej
Zespół dworski, drewniany z lat 1830-33, przebudowany ok. 1910 r,. dach 1987 r.; park krajobrazowy z początku XIX w.; obiekt nazywany "Matejkówką", wg przekazów należał do rodziny Jana Matejki; obecnie siedziba Stowarzyszenia Kobiet w Przegini
Narodowej
1011146
Zespół dworski w Rybnej
Założenie dworsko-parkowe w Rybnej powstało w XVII/XVIII wieku. Później dwór był wielokrotnie przebudowywany (druga połowa XIX wieku, lata 80. XX wieku). Dwór jest własnością rodziny Rostworowskich.
1011147
kościół pw. św. Kazimierza w Rybnej
Pierwsze wzmianki o drewnianym kościele pw. św. Mikołaja pochodzą z 1325 roku. Parafia pw. Najświętszej Marii Panny erygowana w 1440 roku. Obecny, murowany kościół pw. św. Kazimierza zbudowany w latach 1821–1832, konsekrowany w 1832. Budynek wzniesiony na planie krzyża w tzw. stylu józefińskim, z jedną wieżą, orientowany, jednonawowy. Prezbiterium zamknięte półkolistą apsydą
1011148
Kościół św. Jakuba Apostoła w Sance
Fundatorem kościoła był Zygmunt Świerczowski w latach 1618–1625. Wkrótce z inicjatywy ówczesnego właściciela wsi Adama Świerczewskiego, miejscowy kościół był zborem kalwińskim. W kościele znajdują się marmurowe epitafia rodzin fundatorów Świerczowskich (Świerczewskich) i Kochańskich z portretami malowanymi na blasze z XVII w. – kilka z nich w różnych okresach zostało skradzionych.
Kościół jest na Małopolskiej Drodze św. Jakuba wpisanej na listę UNESCO.
1011149
dworek w Morawicy
Dwór wybudowany w latach 30-tych XX wieku ma charakter wolnostojącej willi, wybudowanej w tzw. „stylu dworkowym". Został założony na planie prostokąta zbliżonego do kwadratu, z niewielkim ryzalitem w północno-wschodnim narożniku elewacji tylnej. Murowany z cegły, na podmurówce z kamienia łamanego, tynkowany. Jednokondygnacyjny, podpiwniczony, z użytkowym poddaszem. Obecnie w dworku mieści się szkoła.
1011151
kościół św. Bartłomieja w Morawicy
W 1743 roku na miejscu starego kościoła z 1408 r. zbudowano obecny kościół — barokowy, który podobnie jak XVIII-wieczna dzwonnica; stoi on na fundamentach dawnego zamku, którego początki sięgają XII wieku.
1011152
dworek Schoenów w Mydlnikach
W 1885 r. Adolf i Czesława Schoenowie wybudowali swoją rezydencję, nazwaną wtedy "dolnym pałacykiem". Od 1918 roku majątki w Mydlnikach zaczął przejmować polski rząd, od którego odkupiło je ówczesne Studium Rolnicze UJ. Obecnie dawny dworek Schoenów, jak i budynki gospodarcze stanowią własność Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie.
Dworek pełni funkcję reprezentacyjną uczelni - znajdują się tu sale konferencyjne, kawiarnia i kilka pokojów gościnnych.
Wykorzystując dzień przerwy w opadach tym razem na tapetę wziąłem zachodnie okolice Krakowa. Jak zwykle na mojej trasie nie mogło zabraknąć zabytkowych obiektów jak np. pałac w Kryspinowie, dworek w Piekarach, dworek w Przegini Narodowej, dworek i kościół w Morawicy, kościół w Sance. Z uwagi na wcześniejsze deszcze, nie obyło się od korekty zaplanowanej wcześniej trasy. Planowałem jechać od Piekar w stronę Jeziorzan wzdłuż wałów Wisły jednakże widząc jak grząskie są gruntowe drogi i ścieżki zdecydowałem się jednak na drogę asfaltową. Większość trasy biegła głównie dość płaskimi drogami jednakże żeby nie było zbyt łatwo to znalazły się dwa dość solidne podjazdy. Jeden, jeszcze w Krakowie przebiegał przez Las Wolski i kończył się przy Kopcu Piłsudskiego. Drugi znajdował się w Rybnej i prowadził do najwyższego punktu na mojej trasie. Podczas wycieczki udało mi się zobaczyć to co zaplanowałem z jednym wyjątkiem a mianowicie nie udało mi się zobaczyć dworku Roztworowskich w Rybnej. Przez ogrodzenie widoczne są budynki gospodarcze, sam dworek jest natomiast niewidoczny i schowany w głębi parku.

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Małopolska na rowerze
Małopolska na rowerze - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa przedstawia sieć zrealizowanych do tej pory (VII 2020) tras rowerowych: - z projektu VeloMałopolska; - Szlak wokół Tatr (część polska); - inne szlaki rowerowe (lokalne terenowe, szlak Orlich Gniazd, Green Velo, Szlak karpacki).  ...

Mapa Rowerowy Szlak Orlich Gniazd
Rowerowy Szlak Orlich Gniazd - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Szlak Orlich Gniazd to „rowerowy klasyk”. Jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych szlaków rowerowych w kraju, cieszącym się ugruntowaną renomą i dużą popularnością zarówno wśród rowerzystów o sportowym zacięciu, jak i miłośników turystyki...

Mapa Czechy i Słowacja – mapa samochodowa
Czechy i Słowacja – mapa samochodowa - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa samochodowa Słowacji i Czech zawiera: aktualną sieć autostrad, dróg ekspresowych i głównych, z podziałem na dwupasmowe i jednopasmowe; drogi w budowie, numerację dróg oraz kilometraż. Na mapie zaznaczono: przejścia graniczne, Autostradowe...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.

Beta