Gorąca zima na Kozim

Dodano 22 stycznia 2017 przez Holux
Gorąca zima na Kozim
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

91528
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Turystyka górska
  • Stopień trudności: Średni
  • Gwiazdki:  6.0
  • Dystans: 19,6 km
  • Czas trwania: 9 h 48 min
  • Średnia prędkość: 2 km/h
  • Przewyższenie: 1 619 m
  • Suma podejść: 1 834 m
  • Suma zejść: 1 549 m
  • Data: 21 stycznia 2017
549794
Palenica Białczańska
Miejsce startowe wielu wycieczek w Tatry Wysokie, szczególnie spacerowych nad Morskie Oko
549795
Wodogrzmoty Mickiewicza
549797
Nowa Roztoka
549798
Nowa Roztoka
Niewielka polana w Dolinie Roztoki w Tatrach Wysokich, na wysokości 1290–1310 m n.p.m. Nazwę nadano polance po tym, jak przenieśli się na nią pasterze ze Starej Roztoki. Na polanie znajduje się wyremontowany w 1968 r. szałas. Można stąd oglądać wysokie i bardzo strome ściany Wielkiego i Pośredniego Wołoszyna.
549799
DSC_007428
Uwaga, w warunkach zimowych do D5S idziemy czarnym szlakiem, aż do jego załamania. Potem za niebieskimi tyczkami prosto. Końcówka zielonego szlaku koło Wielkiej Siklawy oraz czarnego trawersującego do schroniska jest lawiniasta.
549849
Zimowy wariant
W tym miejscu idziemy prosto za tyczkami.
549850
D5S
549851
DSC_007566
549852
D5S ciąg dalszy
549853
Poglądowo
549854
Nasypało :)
549855
Kierunek Kozi
549856
Grań Hrubego
Najwyższy na grani Hruby szczyt, po prawej Gładki Wierch
549857
W stronę Buczynowej Strażnicy
549858
Morze chmur
Po lewej Świnica,w centrum Giewont, w morzu chmur po lewej Pilsko, po prawej Diablak
549862
Panorama Wysokich
Od lewej:
1. Mały Lodowy Szczyt
2. Pośrednia Grań
3. Jaworowy Szczyt
4. Świstowy Szczyt
5. Sławkowski Szczyt
6. Staroleśna
7. Gerlach
8. Niżne Rysy
9. Rysy
10. Wysoka
11. Mięguszowiecki Szczyt Czarny
12. Mięguszowiecki Szczyt
13. Cubryna
14. Koprowy Wierch
15. Szczyrbski Szczyt
549871
Jego wysokość Gerlach
549874
Świnica
Po lewej wierzchołek turystyczny, po prawej taternicki.
549881
Kozi Wierch 2291 m n.p.m.
Najwyższa góra w Polsce położona w całości na ternie kraju. Najwyższy szczyt Orlej Perci. Popularne miejsce letnich jak i zimowych wycieczek.
549882
Schronisko PTTK w Dolinie Pięciu Stawów Polskich
Widok z Koziego WIerchu
549884
Dupozjazd
Ślad po najdłuższym dupozjeździe w moim wykonaniu. Frajda bezcenna. Na mapie to ta prawi prosta kreska po lewej.
549885
DSCF6413
Utrzymująca się od tygodnia świetna pogoda oraz stabilizacja śniegu na stokach pozwoliła na obranie ambitniejszego celu w Tatrach Wysokich – Kozi Wierch. Najbezpieczniejsze podejście wiedzie z Doliny Pięciu Stawów Polskich i taki wariant wybraliśmy.

Pierwszy etap wycieczki to dojście do Schroniska w Dolinie Pięciu Stawów Polski. Wycieczkę zaczynamy w Palenicy Białczańskiej , skąd czerwonym szlakiem docieramy do Wodogrzmotów Mickiewicza. Za nimi skręcamy w prawo na szlak zielony, którym dotrzemy do skrzyżowania z czarnym. Ta część głównie prowadzi przez las, jednak czasami można ujrzeć okalające Dolinę Roztoki szczyty. Po dotarciu do skrzyżowania wspinamy się w górę do „piątki” zimowym wariantem dojścia. Szlak jest poprowadzony niebieskimi tyczkami. Po wyjściu z za buli naszym oczom ukazuje się dolina, jednak bez stawów, gdyż są one przykryte śniegiem. Jeszcze 10 minut i docieramy do schroniska na posiłek i krótki odpoczynek.

Po wyjściu ze schroniska ubieramy stuptuty i raki i kierujemy się na zachód. Kilkanaście minut przez dolinę niebieskim szlakiem i w końcu wychodzimy z cienia. Okazuje się, iż jest tak ciepło, że pozostajemy tylko w bieliźnie termo aktywnej. Po chwili docieramy do skrzyżowania ze szlakiem na Krzyżne. Jak widać na zdjęciu, słupek jest prawie cały zasypany śniegiem, a widoczne tabliczki zostały odkopane. Po jakim czasie docieramy pod Kozi Wierch. Szlak na niego prowadzi żlebem, ale my wybieramy bezpieczniejsze podejście grzędą, która znajduje się na prawo od niego. I tu zaczyna się większy wysiłek, jednak wraz ze wzrostem wysokości widoki są coraz lepsze i oczom ukazuje się coraz więcej szczytów. Po dotarciu na grań Orlej Perci kierujemy się w lewo, gdzie już zostało parę chwil do osiągniecia szczytu. No a z Koziego zapierające dech w piersiach widoki na całe Tatry. Na północy natomiast Babia Góra i Pilsko tonące w morzu chmur. Gorące słońce rozleniwia, więc na szczycie zostajemy prawie godzinę.

Trzeba w końcu zakończyć sielankę i powrócić do auta. Początkowo wracamy po śladach wzdłuż grani. Schodzimy parę metrów w dół i ściągamy raki w celu wykonania zjazdu środkiem żlebu – około 500 metrów w pionie w 20 minut. Wrażenia niesamowite, a uśmiechy podchodzących ludzi bezcenne. Śnieg lekko kopny, dlatego używanie czekana do hamowania ograniczamy do niezbędnego minimum. Dalej wracamy do schroniska na chwilę wytchnienia, a później zjazd do Doliny Roztoki, który okazuje się trudniejszy niż ten z Koziego. Następnie pozostaje już tylko zejście do samochodu.

Jak na razie była to wycieczka z najlepszą pogodą w warunkach zimowych. Polecana ludziom z większym doświadczeniem zimowym i obytymi z ekspozycja, ze względu na częściowe przejście granią. Do zjazdu potrzebna jest umiejętność hamowania czekanem.

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Tatry Polskie i Słowackie
Tatry Polskie i Słowackie - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Tatry Polskie i Słowackie wydawnictwa Compass swoim zasięgiem obejmuje obszar Tatr Wysokich, Bielskich i Zachodnich leżących po stronie zarówno polskiej jak i słowackiej. Mapa Tatr przedstawia atrakcje turystyczne i przyrodnicze, szlaki...

Mapa Podhale
Podhale - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Podhale to kraina bardzo atrakcyjna i szybko rozwijająca się dla turystyki. Mapa "Podhale" zawiera szlaki piesze, rowerowe i konne, informacje praktyczne znajdą tu także miłośnicy nart. Rok wydania 2022

Mapa Małopolska na rowerze
Małopolska na rowerze - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa przedstawia sieć zrealizowanych do tej pory (VII 2020) tras rowerowych: - z projektu VeloMałopolska; - Szlak wokół Tatr (część polska); - inne szlaki rowerowe (lokalne terenowe, szlak Orlich Gniazd, Green Velo, Szlak karpacki).  ...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.

Beta