Geostrada Sądecka

Dodano 30 września 2014 przez rysowanie
Geostrada Sądecka
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

50207
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Piesza wycieczka
  • Stopień trudności: Średni
  • Gwiazdki:  6.0
  • Dystans: 56,5 km
  • Przewyższenie: 808,33 m
  • Suma podejść: 1 798,97 m
  • Suma zejść: 1 701,51 m
  • Data: 24 kwietnia 2014
  • Lokalizacja: Szczawnica-Krynica Zdrój
292214
Wodospad Zaskalnik
Trasę "Geostrady Sądeckiej" zaczynamy od malowniczego wodospadu znajdującego się w północno-wschodniej części Szczawnicy, "Wodospoadu Zaskalnik". Jest to 5 metrowy wodospad zlokalizowany w dzielnicy Kunie na Sopotnickim Potoku. Stąd niebieskim szlakiem udajemy się w stronę centrum Szczawnicy.
292215
Dawny Kamieniołom Andezytów
Obiekt ten to niezwykłe ewenement na skalę Polskich Karpat. Występujący tu andezyt jest niezwykle rzadką skałą jaka można spotkać w Karpatach fliszowych. Wykorzystywany niegdyś w celach wydobywczych, dziś zaniedbany kamieniołom jest bardzo słabo widoczny ze szlaku na Bryjarkę.
292216
Góra Bryjarka
Góra Bryjarka to obok Palenicy jeden z wyższych szczytów wznoszących się nad Szczawnicą. NA jego szczycie znajduje się wielki metalowy krzyż. Z tego też miejsca zaobserwować możemy przepiękną panoramę na miasto jak i część pasma Pienin.
292217
Przehyba
Schronisko na Przehybie, to doskonały punkt postojowy na trasie naszego szlaku. Doskonała gastronomia sprzyja dogodnemu miejscu na ciepły posiłek w pierwszym dniu naszej trasy. Miejsce to jest także doskonałym punktem do krótkiego spaceru w stronę kamienia "św. Kingi" nie znajdującego się niestety na szlaku.
292218
Wietrzne Dziury
Wietrzne Dziury to niewielki zalesiony szczyt o charakterze wydłużonego grzbietu na którym znajdują się niewielkie niewielkie odsłonięcia piaskowca magurskiego z niewielkimi szczelinami oraz kilkoma starymi osuwiskami.
292219
Szczawnica
Jedno z miast uzdrowiskowych Beskidu Sądeckiego. Prezentuje ono pijalnie wody "Jan" a także zabytkowe ville typu alpejskiego z ciekawymi muzeami oraz oryginalną zabudową niewielkich domków z ryneczkiem pośrodku.
292220
Dawny Kamieniołom w Rytrze
To pionowa ściana piaskowca magurskiego, niegdyś wydobywanego z tego miejsca w celu pozyskiwaniu budulca pod budowę kościołów i kamiennych domów. Dziś jest miejscem edukacyjnym a także mieszkaniem licznych płazów.
292221
Park ekologiczny + Źródło Rogaś
W miejscu tym znajduje się doskonale zagospodarowany sztucznie stworzony park ekologicznych mający uzmysłowić jak cennym czynnikiem jest przyroda i zachowanie jej nienaruszonego stanu. Obok znajduje się także źródło wody mineralnej "Rogaś" niegdyś zwanego źródłem Hrabiny Stadnickiej. Jest to jeden z wielu przykładów występującej na Sądecczyźnie wody siarkowej niezwykle bogatej w składniki mineralne.
292222
Odsłonięcie formacji szczawnickiej w Życzanowie
Udając się 2 dnia na kolejny odcinek Sądeckiej Geostrady, swoje zwiedzanie zaczynamy od ciekawego odsłonięcia wiekowych formacji skalnych w Życzanowskim Potoku.
292223
Głęboki Jar
Głęboki Jar, to przełom potoku Życzanowskiego o wysokości dochodzącej nawet do 50 metrów. Nad nim przechodzimy specjalnym mostkiem z którego widoki są na prawdę zapierające dech w piersiach.
292224
Makowica
Makowica. To już 948m n.p.m. Po stromym podejściu dochodzimy pomału do szczytowych części pasma Jaworzyny Krynickiej. Stad nasza trasa będzie już bardziej płaska. A w tym miejscu zobaczyć możemy tradycyjne kamienne wieże oraz niewielkie odsłonięcia piaskowca pośród drzew.
292225
Osuwisko przy Hali Pisanej
Podążając przez Główny Szlak Beskidzki zaobserwować możemy kilka ciekawych osuwisk. Przed nami osuwisko przy Hali Pisanej.
292226
Wierch nad Kamieniem
Wierch nad Kamieniem to szczyt zalesiony. Na pierwszy rzut oka nic interesującego, ale gdy lekko zboczymy ze szlaku na północ dojdziemy do ciekawego odsłonięcia skalnego w postaci ambon skalnych o wysokości dochodzacej do kilkudziesięciu metrów.
292227
Jaskinie - Wierch nad Kamieniem
Gdy podejdziemy jeszcze bliżej zobaczymy kilka jaskiń szczelinowych, do których co ciekawe możemy wejść i się schować (ale na własne ryzyko).
292228
Diabelski Kamień
Odbijając lekko ze szlaku dochodzimy w stronę Diabelskiego Kamienia, którego jednak ciężko doszukać się wśród gęstego zarośnięcia terenu i braku wyeksponowania obiektu.
292229
Hala Łabowska
Hala Łabowska to jedna z nielicznych zachowanych do dziś hal Beskidu Sądeckiego. Znajduje się tu schronisko, które jest miejscem odpoczynku i noclegu dla przechodzących tutaj turystów.
292230
Diabelski Kamień
Diabelski Kamień na Jaworzynie Krynickiej to jeden z popularniejszych i najbardziej znanych obiektów geologicznych w paśmie Beskidu Sądeckiego. Jest to typowy przykład piaskowca magurskiego jako formacji skalnej w postaci odsłonięcia o wysokości 5 metrów. Prezentuje on proces tworzenia podobnych obiektów w przyrodzie a także związany jest z kulturą regionu z racji legendarnego "zrzucenia" tu tego głazu przez diabła chcącego zniszczyć magiczne i uzdrawiające źródełko.
"Geostrada Sądecka" to trasa zaprojektowana przede wszystkim dla aktywnych pasjonatów turystyki górskiej. Łączy ona nie tylko pasję związaną z turystyką pieszą, ale skupia się zwłaszcza na rozwoju nowej formy turystyki krajoznawczej, jaką jest geoturystyka.
Głównym celem trasy jest możliwość ukazania w Beskidzie Sądeckim ścieżki, wzdłuż której rozlokowane są obiekty geologiczne, które już dziś, lub przy odpowiednim wypromowaniu i zagospodarowaniu mogą stać się obiektami geoturystycznymi.
Geoturystyka jako nowy nurt peregrynacji turystycznej. Ma za zadanie nie tylko pokazać, ale także dostarczyć aspektu edukacyjnego związanego z obiektami na szlaku w celu zaciekawienia turystów procesami i genezą kształtujących poszczególne geostanowiska.

Dziedzictwo geologiczne Ziemi, jest niewątpliwie najcenniejszą formą kształtującym rzeźbę terenu. W trakcie górskich wędrówek często staje się ono jedynie obiektem podziwianym w czasie trekingu, lub na zdjęciach. Stwarza ono walory estetyczne, wzbudza zachwyt i podziw, często stając się obiektem fotografowania. Brak jest jednak popularyzacji wiedzy na temat niezwykle ciekawych i interesujących form, które licznie zaobserwować można właśnie w Beskidzie Sądeckim, który można nazwać "geoturystycznym rajem" o niewykorzystanym jak dotąd potencjale edukacyjnym.

Prezentujące różnorodność form geologicznych pasmo górskie ma z całą pewnością przy odpowiedniej infrastrukturze i wypromowaniu geoturystyki, ogromne szanse starania się o status geoparku krajowego. Liczne źródła wód mineralnych, mofety, jeziorka osuwiskowe, odsłonięcia skał, osuwiska i liczne jaskinie, to obiekty które wśród turystów wzbudzają podziw i zainteresowanie. Nie można ich oglądać w każdym miejscu na Ziemi czy na terenie Polski.
Beskid Sądecki dostarcza nam jednak obejrzenia tego typu obiektów w jednej okazałości na obszarze 670 km2.

Pomysł mojego autorskiego szlaku pod nazwą "Geostrada Sądecka" zrodził się właśnie w celu możliwości zaobserwowania jedynie części wspomnianych wyżej obiektów. Połączyć ma on zwłaszcza aktywną formę spędzenia czasu na górskich szlakach z możliwością zaobserwowania w terenie ciekawych punktów geologicznych oraz umożliwienie dostarczenia wiedzy geologicznej nad geomorfologicznymi formami w terenie.

Szlak ten to dwudniowa propozycja obejmująca 17 obiektów geologicznych i promujących dydaktyczne aspekty geoturystyki, a także kulturowe, które umożliwiają aktywny pobyt w Beskidzie Sądeckim.
Trasa prowadzi od Szczawnicy, gdzie znajdują się dwa obiekty (Wodospad Zaskalnik i Góra Bryjarka), poprzez Dzwonkówkę, Przehybę do Rytra, gdzie proponowany jest nocleg w jednej z licznych prywatnych kwater.
Druga część trasy to głownie wędrówka "Głównym Szlakiem Beskidzkim" od Rytra poprzez Głęboki Jar, Makowicę, Hale Łabowską, Runek, Jaworzynę Krynicką, aż do Diabelskiego Kamienia u podnóży szczytu. Trasa kończy się na początkowej stacji Kolei Gondolowej na Jaworzynę Krynicką.

Zachęcam wszystkich więc do skorzystania z geoturystycznej oferty jaką proponują nam geostanowiska Beskidu Sądeckiego.

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Tatry Polskie i Słowackie
Tatry Polskie i Słowackie - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Tatry Polskie i Słowackie wydawnictwa Compass swoim zasięgiem obejmuje obszar Tatr Wysokich, Bielskich i Zachodnich leżących po stronie zarówno polskiej jak i słowackiej. Mapa Tatr przedstawia atrakcje turystyczne i przyrodnicze, szlaki...

Mapa Czechy i Słowacja – mapa samochodowa
Czechy i Słowacja – mapa samochodowa - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa samochodowa Słowacji i Czech zawiera: aktualną sieć autostrad, dróg ekspresowych i głównych, z podziałem na dwupasmowe i jednopasmowe; drogi w budowie, numerację dróg oraz kilometraż. Na mapie zaznaczono: przejścia graniczne, Autostradowe...

Mapa Beskid Sądecki
Beskid Sądecki - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa offline wydawnictwa Compass, którą można otworzyć na telefonie w naszej aplikacji Traseo, obejmuje cały obszar Beskidu Sądeckiego, od doliny Dunajca na zachodzie i północnym zachodzie, po Krynicę, Tylicz i Muszynkę na południowym wschodzie....

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.

Beta