Droga Człuchowska. ETAP 8: Biały Bór - Polanów

Dodano 29 marca 2020 przez rysowanie
Droga Człuchowska. ETAP 8: Biały Bór - Polanów
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

168522
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Piesza wycieczka
  • Stopień trudności: Łatwy
  • Gwiazdki:  3.8
  • Dystans: 36,2 km
  • Przewyższenie: 99,95 m
  • Suma podejść: 338,2 m
  • Suma zejść: 342,17 m
958497
Kościół pomocniczy pw. św. Michała w Białym Borze
Historia miasta sięga XIV w., kiedy nadane zostały mu prawa miejskie. Znaczna część historycznej zabudowy została zniszczona podczas prowadzenia działań wojennych w czasie II wojny światowej.

Malownicze położenie Białego Boru w dolinie rzeki Białej, między jeziorami Bielsko i Ławiczka, stanowi o atrakcyjności miasta dla turystów. W centrum zachowała się również częściowo stylowa zabudowa oraz zabytki (kościół pomocniczy, budynek dawnego sądu, ratusz).
958498
Biały Bór - budynek dawnego sądu (dzisiejsza szkoła)
959836
Kościół pw. św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Drzewianach
959837
Żydowo - kanał elektrowni wodnej
959838
Kościół pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Żydowie
959840
Polanów - kapliczka
959841
Polanów - kaplica na Świętej Górze
Miasto z korzeniami sięgającymi czasów średniowiecznych - położone na granicy Księstwa Pomorskiego oraz Pomorza Gdańskiego, otoczone wzgórzami morenowymi. Kościół parafialny pw. Wniebowzięcia NMP, pierwotnie z XV w., przebudowany w połowie XIX w. jest najważniejszym zabytkiem miejskim.

Święta Góra Polanowska, początkowo będąca miejscem kultu pogańskiego, już w XII w. poświęcona została Maryi i stała się miejscem kultu oraz licznych pielgrzymek.
Biały Bór opuszczamy wychodząc spod rynku w centrum miasta ul. Słupską na północ. Od razu po lewej stronie przechodzimy obok zabytkowego kościoła pomocniczego pw. św. Michała Archanioła. Po minięciu Urzędu Pocztowego, Urzędu Miasta oraz zakola drogi, skręcamy w lewo, w ul. Sosnową, by po chwili wkroczyć na ścieżkę przyrodniczą z zakazem wjazdu dla samochodów. W tym miejscu, zbaczając na chwilę ze szlaku schodami terenowymi po prawej stronie, odwiedzamy kościół parafialny pw. NMP Królowej Polski z relikwiami św. Floriana. Dalsza trasa poprowadzi nas przez leśne tereny, wzdłuż brzegu jeziora Łobez.

Po ok. 3 km dotrzemy do skrzyżowania, gdzie udajemy się w prawo. Kolejne 1,7 km leśnego traktu doprowadzi nas do małej osady Cieszęcino, z której przez rozległe pola dotrzemy do Sępolna Wielkiego. Na rozdrożu w centrum wsi skręcamy w lewo. Udajemy się prosto, mijając kościół pw. św. Wojciecha wybudowany pod koniec XVI w. w konstrukcji szachulcowej. W pobliżu warto zobaczyć jeszcze pomnik Kurta Hummela i aleję starych dębów przy cmentarzu komunalnym. Opuszczając miejscowość udajemy się w prawo, za drogowskazem na Leśnictwo Zarzewie. Asfaltowa droga przeprowadzi nas przez las do małej osady Golęszany, a następnie przez kolejne tereny zadrzewione i pola do kolejnej wsi. W tej części etapu pokonujemy prawie 10 km otoczeni naturalnym krajobrazem, mijając bardzo nieliczne ślady obecności człowieka.

Na rozstaju dróg w Drzewianach skręcamy w prawo, za drogowskazem na Darłowo / Sławno, a przy kolejnym skrzyżowaniu udajemy się ponownie w prawo, w tym samym kierunku, drogą wojewódzką nr 205. Opuszczając centrum miejscowości miniemy drogowskaz na Polanów. Asfaltowy szlak bez wyodrębnionych poboczy prowadzi wśród zadrzewień, przez Wapienny Las, do Gminy Polanów. Podążając cały czas obraną trasą prosto miniemy miejscowość Kępiny, oddaloną nieco od szlaku, i dotrzemy do Kanału Elektrowni Żydowo, który poprowadzony został od znajdującego się po prawej stronie Jeziora Kamiennego.

Po przekroczeniu mostu znajdziemy się ponownie wśród leśnego krajobrazu. Niecały kilometr dalej ukażą się pierwsze zabudowania Żydowa. W centrum wsi, za kościołem pw. Niepokalanego Poczęcia NMP, udajemy się w lewo. Opuszczając miejscowość znajdziemy się pośród rozległych pól, które po ok. 2 km ustąpią miejsca lasom. Kolejne 6 km zadrzewionego pejzażu, przez który cały czas poruszać się będziemy drogą wojewódzką nr 205, urozmaicą dwie małe osady - Chocimino Leśne, a później Kania. Niedługo po wyjściu na otwarty teren znajdziemy się w Polanowie. Przed dojściem do centrum miniemy po prawej stronie Leśny Dworek Polanów, a po lewej zakłady produkcyjne.

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Województwo Pomorskie
Województwo Pomorskie - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa całego  województwa pomorskiego  z aktualnym przebiegiem dróg. Opisano ich numerację i kilometraż, zaznaczono również stacje paliw. Miejsca ciekawe, warte odwiedzenia podkreślono kolorem żółtym. Mapa posiada opisaną siatkę geograficzną WGS 84...

Mapa Pomorskie. Zamki i pałace
Pomorskie. Zamki i pałace - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa województwa pomorskiego na której zaznaczono za pomocą ilustracji zamki, dwory i pałace w województwie pomorskim. Mapa zawiera aktualną sieć dróg. Łącznie uwzględniono 121 miejsc wartych odwiedzenia.

Mapa Ziemia Bytowska - cz. zachodnia
Ziemia Bytowska - cz. zachodnia - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Opracowanie kartograficzne obejmuje obszar Powiatu Bytowskiego. Na mapie zaznaczono informacje przydatne turyście, jak zabytki, noclegi, gastronomie, granice obszarów chronionych. Podano aktualne przebiegi szlaków pieszych, rowerowych i konnych,...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.

Beta