Droga Pelplińska. ETAP 1: Żukowo - Kłodawa

Dodano 20 marca 2020 przez rysowanie
Droga Pelplińska. ETAP 1: Żukowo - Kłodawa
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

167958
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Piesza wycieczka
  • Stopień trudności: Łatwy
  • Gwiazdki:  3.4
  • Dystans: 29,1 km
  • Przewyższenie: 118,45 m
  • Suma podejść: 189,84 m
  • Suma zejść: 257,07 m
955476
Kościół pw. Wniebowzięcia NMP w Żukowie
Początki niewielkiego miasta, położonego na wschodzie Pojezierza Kaszubskiego, związane są z zakonem norbertanek, dla którego klasztor ufundował w tym miejscu książę Mściwój I Gdański wraz z żoną na początku XIII w. Z tego okresu pochodzi gotycki kościół Wniebowzięcia NMP, będący najważniejszym zabytkiem Żukowa, a także działające w tym samym miejscu od wieków młyn wodny i piekarnia.

Obecnie miasto administracyjnie przynależy do aglomeracji trójmiejskiej, natomiast etnicznie do regionu kaszubskiego.
955784
Żukowo - młyny zbożowe
959911
Kościół pw. Bożego Ciała w Pręgowie
959912
Kościół pw. św. Jakuba w Kłodawie Gdańskiej
Pierwszy etap podróży zaczynamy pod kościołem św. Jana Chrzciciela w Żukowie. Początek szlaku biegnie razem z Pomorską Drogą św. Jakuba – ulicą Klasztorną. Dalej przechodzimy prosto w ulicę 3-go Maja, mijając po lewej stronie Młyn Zbożowy nad Radunią, która po około 1 km przechodzi w ul. Pod Otomino.

Podążamy nią cały czas prosto, by w Otominie (obszar niezabudowany na wysokości ZUP „Neptun”) skręcić w prawo, przy krzyżu przydrożnym. Dalej trasa wiedzie 1,3 km przez nieduże osiedle, aż do rozstaju dróg. W tym miejscu opuszczamy Drogę Pomorską, która biegnie w prawo, na Glincz. My odbijamy w lewo, w ul. Słoneczną, do miejscowości Przyjaźń.

W centrum wsi skręcamy w prawo, w ul. Żukowską, a następnie w lewo, w ul. Łapińską, która prowadzi nas wygodnym chodnikiem, a następnie lasem prosto przez około 4km aż do wsi Łapino Kartuskie. Dalej obieramy cały czas drogę asfaltową prosto, pośród lasów, która zaprowadzi nas na obszar Gminy Kolbudy, gdzie przejdzie w ulicę Przemysłową, biegnącą do miejscowości Kolbudy.

Mijając pierwsze zabudowania i mostek nad Radunią, udajemy się w prawo na Plac Kaszubski. Idąc dalej prosto mijamy centrum wsi z Urzędem Gminy. Następnie udajemy się na rondzie w prawo, w ul. Wybickiego, po raz kolejny przekraczając Radunię. Chwilę później skręcamy w lewo, w ulicę Dworcową, podążając za drogowskazem kierującym nas na Pręgowo i Lisewiec. Podążamy nią cały czas prosto, mijając po drodze Nadleśnictwo Kolbudy.

Do wsi Pręgowo docieramy ul. Bukowskiego, mijając po drodze liczne zalesienia. Kierujemy się cały czas prosto, mijając po drodze rozwidlenie z kapliczką przydrożną, kościół, centrum wsi, cmentarz oraz ostatnie zabudowania. Skręcamy w lewo dopiero na skrzyżowaniu, udając się dalej utwardzoną drogą prosto do wsi Lisewiec. Mijamy zabudowania wsi, kierując się cały czas prosto, ul. Malowniczą. Skręcamy w prawo dopiero obok stawu, udając się ul. Żuławską, prosto przez liczne pola do Żuławy.

Wchodząc do wsi mijamy po lewej stronie duży głaz przydrożny oraz znak informujący o terenie prywatnym – kierujemy się ul. Lipową w prawo w kierunku centrum. Na rozwidleniu dróg skręcamy w prawo. Drogą wojewódzka nr 222 podążamy aż do pierwszego skrętu w lewo. Dalej udajemy się polną drogą do wsi Jagatowo. Ul. Żurawia doprowadzi nas przez zabudowania wiejskie aż do ronda, które mijamy przechodząc ul. Górną obok kapliczki przydrożnej. Na rozwidleniu dróg kierujemy się ul. Czeremchową w prawo.

Trasa ta doprowadzi nas do drogi wojewódzkiej nr 226, którą udajemy się w prawo, by po ok. 70 m skręcić w lewo w ul. Żabianka. Na rozwidleniach tej polnej drogi kierujemy się najpierw w prawo, a mijając staw i ostatnie zabudowania w lewo, by poprzez pola dotrzeć do Kłodawy Gdańskiej. Na końcu drogi skręcamy w prawo, w ul. Szkolną, a następnie po jej włączeniu w ul. Gdańską znowu w prawo, by dotrzeć do centrum wsi i kościoła pw. Św. Jakuba.

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Pomorskie. Zamki i pałace
Pomorskie. Zamki i pałace - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa województwa pomorskiego na której zaznaczono za pomocą ilustracji zamki, dwory i pałace w województwie pomorskim. Mapa zawiera aktualną sieć dróg. Łącznie uwzględniono 121 miejsc wartych odwiedzenia.

Mapa Kaszuby dla aktywnych
Kaszuby dla aktywnych - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa obejmuje Kaszubski, Wdzydzki i Zaborski Park Krajobrazowy oraz Park Narodowy Bory Tucholskie. Najważniejsze miejscowości które znalazły się namapie to: Kartuzy, Ostrzyce, Szymbark, Bytów, Kościerzyna, Brusy, Swornegacie, Charzykowy, Chojnice i...

Mapa Kaszuby dla rowerzystów i piechurów cz. PŁN
Kaszuby dla rowerzystów i piechurów cz. PŁN - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Kaszub dla rowerzystów i piechurów część północna. Zasięg mapy ograniczony jest miejscowościami: Lipusz i Sulęczyno na zachodzie, Lębork i Nowy Dwór Wejherowski na północy, Żukowo i Przywidz na wschodzie oraz Gołuń i Wdzydze Kiszewskie na...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.

Beta