Doliną Koprzywianki i Kacanki

Dodano 3 lipca 2022 przez aplikację Android
Doliną Koprzywianki i Kacanki
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

259086
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Rower turystyczny
  • Stopień trudności: Łatwy
  • Gwiazdki:  5.9
  • Dystans: 80,6 km
  • Czas trwania: 5 h 42 min
  • Średnia prędkość: 14,11 km/h
  • Przewyższenie: 112,73 m
  • Suma podejść: 1 588,71 m
  • Suma zejść: 1 586,51 m
  • Data: 3 lipca 2022
1459562
Kościół pw. św. Floriana w Koprzywnicy
pocysterska świątynia z przełomu XII/XIII stulecia z zachowanym skrzydłem klasztornym. Na pierwszym planie barokowy fronton dobudowany w poł. XVII-w.
1459563
U kresu asfaltu
1459564
Koniec odcinka specjalnego
1459565
Zbiornik w Szymanowicach
Oddany do użytku w 2003r.
1459566
Obelisk poświęcony "Jędrusiom"
Upamiętnia zgrupowanie partyzantów w związku z ogólnokrajową akcją "Burza" ogłoszoną w 1944r.
1459567
Pomnik upamiętniający poległych "Moskali" w bitwie pod Rybnicą
wystawiony w XIX.-w. przez Aleksandra Pietrowa
1459568
Pomnik upamiętnający powstańców styczniowych poległych w bitwie pod Rybnicą
postawiony w 2013r, w 150-lecie zwycięskiej bitwy
1459569
Rybnica
1459570
Śródleśny krzyż w opiekuńczym oplocie drzewnego Herkulesa
1459571
Pałac "Dzięki"
Wzniesiony w latach 1842 - 1844r. dla Wasilija (Bazylego) Pogodina.
1459572
Wieża pałacu nawiązująca do figury szachowej
Pogodin był zapalonym szachistą
1459573
Uff asfalt!!
Koniec piruetów na piasku
1459574
Vistula
1459575
Jezioro
1459576
03_07_2022_09_54_59
Zamyśliłem sobie dotrzeć do zbiornika w Szymanowicach od wschodu, czyli od góry. W związku z tym w Wólce Gieraszowskiej opuszczam na jakiś czas dolinę Koprzywianki i pnę się stromym odcinkiem asfaltu, przechodzącym na końcu zabudowy w polny, następnie leśny trakt. Ten ostatni na początku dość mocno wgryza się w grunt tworząc mały wąwóz. Niestety nie udaje mi się zobaczyć zbiornika z góry w pełnej perspektywie. Pozostaje widok z jego korony. Po ponownym osiągnięciu w Szymanowicach doliny Koprzywianki podążam dłuższy czas bardzo przyjemnym traktem. Asfaltowa nitka szosy, niczym cyklostrada wiedzie w leśnej otulinie, w otoczeniu pagórkowatego krajobrazu przez Rybnicę i Królewice do sąsiedniej doliny Kacanki. Zanim tam dotrę w Rybnicy odbijam na boczną drogę, która doprowadzi mnie do trzech miejsc upamiętnienia. Pierwszy krzyż z kamiennym obeliskiem poświęcony jest sławnym "Jędrusiom". Kolejna dwa pomniki poświęcone są Moskalom i powstańcom styczniowym poległym w bitwie pod Rybnicą, stoczonej 20 X 1863r. Starcie to zakończyło się zwycięstwem Polaków dowodzonych przez pułkownika Dionizego Czachowskiego. Powstańcy, zanim postawiono im współczesny pomnik, mieli swój monument od 1924r. pod klimontowską Kolegiatą. Fundator pomnika dla Moskali - senator I wybitny szachista Aleksander Pietrow związany jest z głównym celem niniejszej wycieczki - Pałacem "Dzięki". Rezydencja powstała dla jego rodaka, również rozkochanego w szachach - Wasilija Pogodina. Panowie darzyli się dużą estymą, która połączyła ich więzami rodzinnym, kiedy to Pietrow pojął za żonę córkę Pogodina - Aleksandrę. Należy dodać, że cała familia była pozytywnie nastawiona do Polaków. Pietrow wspomagał materialnie powstańców styczniowych, utrzymywał kontakty z Trauguttem i Langiewiczem - powstańczymi dyktatorami. Pogodin natomiast przyczynił się do powstania kościołów w Wiązownicy i Osieku, spocząwszy na miejscowym cmentarzu po śmierci. Sam pałac pomimo zaniedbanej elewacji imponuje architektoniczno bryłą z dominantą w postaci wieży mającej przypominać... szachową figurę. Utracony przez Pietrowów po odzyskaniu przez Polskę niepodległości (był m. in. siedzibą Lasów Państwowych) powrócił w ręce ich potomka końcem minionego stulecia. Spod pałacu krótkim wyboistym odcinkiem wspinam się do początku szosy prowadzącej w kierunku Bukowej. Stamtąd czeka mnie najgorszy na dzisiejszej trasie, piaszczysty fragment w kierunku Ruszczy. Koła niemiłosiernie boksują wyprawiając istną rewię na piachu. Dopiero w lesie nawierzchnia robi się twardsza. Ostatni gruntowy, śródleśny trakt prowadzi od głównej szosy w Łoniowie do początków zabudowy Świniar.

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Czechy i Słowacja – mapa samochodowa
Czechy i Słowacja – mapa samochodowa - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa samochodowa Słowacji i Czech zawiera: aktualną sieć autostrad, dróg ekspresowych i głównych, z podziałem na dwupasmowe i jednopasmowe; drogi w budowie, numerację dróg oraz kilometraż. Na mapie zaznaczono: przejścia graniczne, Autostradowe...

Mapa Wyżyna Sandomierska
Wyżyna Sandomierska - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Wyżyny Sandomierskiej przedstawia ziemię sandomierską - historyczną krainę Polski położoną między Pilicą a Wisłą oraz między Sanem a Dunajcem. Zasięg mapy wyznaczają: Józefów nad Wisłą na północy, Gnojno na zachodzie, Nowa Dęba na południu i...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.

Beta