2020-11-07 Słomniki - Janowiczki - Słomniki

Dodano 7 listopada 2020 przez aplikację Android
2020-11-07 Słomniki - Janowiczki - Słomniki
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

192996
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Rower turystyczny
  • Stopień trudności: Średni
  • Gwiazdki:  4.9
  • Dystans: 74,4 km
  • Czas trwania: 5 h 32 min
  • Średnia prędkość: 13,44 km/h
  • Przewyższenie: 112,19 m
  • Suma podejść: 1 801,45 m
  • Suma zejść: 1 806,15 m
  • Data: 7 listopada 2020
1094210
dwór w Obrażejowicach
Do dworu z 1900 r. przylega park z początku XX wieku. Dwór stanowi własność prywatną
1094211
dwór w Pieczonogach
w dworze z XIX wieku, od 2003 r. mieści się w nim Dom Pomocy Społecznej im. Matki Teresy z Kalkuty
1094212
dwór w Nadzowie
Dwór z 1806 roku, zapewne wg projektu Jakuba Kubickiego. Po wojnie, we dworze znajdowała się szkoła mieszcząca tam do 1986 roku. Obecnie opuszczony popada w ruinę.
Budynek parterowy z płytkim ryzalitami od frontu i ogrodu. Doskonały przykład dworu o wielu cechach klasycystycznych. Czterokolumnowy portyk od frontu. We wnętrzu znajduje się okrągły salonik z wnękami. W saloniku znajdowała się niezwykle piękna posadzka.
1094213
dwór w Lelowicach-Kolonii
Dwór w Lelowicach-Kolonii został zbudowany zapewne w drugiej połowie XVIII wieku i gruntownie przebudowany w roku 1918. Wówczas dawny dach polski łamany kryty gontem zamieniono na siodłowy, zlikwidowano facjatkę nad gankiem wejściowym, przez co zatracił częściowo charakterystyczne cechy stylowe.
1094214
kościół pw. św. Andrzeja we Wrocimowicach
Kościół wzniesiono w latach 1748- 54.
Kościół jest jednonawowy i czteroprzęsłowy, orientowany z dwoma dobudówkami nadającymi zewnętrznemu zarysowi kościoła kształt krzyża.
Wyposażenie kościoła posiada cechy barokowe i wczesnorokokowe.
Obok kościoła stoi drewniana dzwonnica o konstrukcji słupowej. Zbudowana jest na planie kwadratu o pochyłych ścianach, z nadwieszoną izbicą i dachem namiotowym, zwieńczonym ośmioboczną wieżyczką z kopułką. Dzwon odlany został w 1530 r.
1094215
Wzgórze Zamczysko w Janowiczkach
Wzniesienie zwane Zamczyskiem, podczas bitwy pod Racławicami stanowiła punkt dowodzenia gen. Aleksandra Tormasowa. Na jej szczycie w latach 1926-1934 usypano w hołdzie Tadeuszowi Kościuszce niewielki, 14 m wysokości, kopiec.
Poniżej kopca znajduje się grodzisko, czyli odsłonięte relikty przyziemia obronnej rezydencji.
1094216
Kopiec Kościuszki w Janowiczkach
Na szczycie wzniesienia zwanego Zamczyskiem, w latach 1926-1934 usypano w hołdzie Tadeuszowi Kościuszce niewielki, 14 m wysokości, kopiec. Inicjatywę jego budowy podjęto podczas patriotycznego wiecu 15.10.1917 r. zorganizowanego w setną rocznicę śmierci Naczelnika. Z Kopca Kościuszki roztacza się widok na pole bitwy, w tym na przeciwległy stok doliny Racławki
1094217
Grodzisko w Janowiczkach
Na wzniesieniu Zamczysko, poniżej kopca znajduje się grodzisko, czyli odsłonięte relikty przyziemia obronnej rezydencji. Obronna rezydencja na wzgórzu Zamczysko w Janowiczkach powstała zapewne w 1 poł. XIV w. Założenie składało się z murowanego zamku oraz drewnianej wieży. Około połowy XV w. zamek zaczął popadać w ruinę. Przyczyną upadku rezydencji były najprawdopodobniej wady konstrukcyjne budowli, a także użycie do budowy złego budulca w postaci kamieni marglowych.
W otoczeniu rośnie 5 lip posadzonych w 1894 r., w setną rocznicę bitwy racławickiej dla uczczenia jej dowódców: Naczelnika Tadeusza Kościuszki oraz generałów. Antoniego Madalińskiego, Ludwika Mangeta, Jana Slaskiego (Ślaskiego) i Józefa Zajączka. Wśród lip stoi krzyż
1094218
Pomnik Bartosza Głowackiego w Janowiczkach
U stóp wzgórza Zamczysko stoi pomnik Bartosza Głowackiego, chłopskiego bohatera bitwy. Pomnik ma prawie 10 m wysokości. Wykonany jest w brązie, wg projektu Mariana Koniecznego, profesora krakowskiej ASP. Został odsłonięty 22.05.1994 r. w dwusetną rocznicę Insurekcji Kościuszkowskiej.
1094219
dwór w Janowiczkach
Dwór w Janowiczkach powstał na przełomie XVIII/XIX w. Wtedy budynek dworu był drewnianym, krytym gontem. W drugiej połowie XIX w. budynek dworu został przebudowany, a obecna forma dworu pochodzi z następnej przebudowy około 1930 r. Dwór nawiązuje bryłą i architekturą do prowincjonalnego dworku ziemskiego z końca XVIII i początku XIX w. Parterowy z użytkowym poddaszem, wymurowany jest z cegły, z użyciem kamienia. Nakrywa go dach czterospadowy łamany, o drewnianej więźbie, kryty dachówką. Dwór od frontu poprzedzony jest wysokim portykiem o czterech drewnianych kolumienkach wspierających trójkątny przyczółek.
1094220
Willa Walerego Sławka w Janowiczkach
Z zachodniej strony parku dworskiego stoi willa wzniesiona w 1935 r. ze składek sanacyjnych polityków dla Walerego Sławka, trzykrotnego premiera w okresie lat 1930–35 oraz honorowego obywatela Racławic, przekazana przez niego w testamencie na cele kulturalne. Obecnie w willi jest m.in. siedziba Racławickiego Towarzystwa Kulturalnego.
Willa wzniesiona została w duchu modernizmu i nawiązuje bryłą do architektury polskich dworków. Parterowa, z użytkowym poddaszem, wybudowana jest z cegły, z użyciem kamienia. Budynek nakrywa czterospadowy dach łamany. Od frontu poprzedzona jest gankiem o czterech kolumnach wspierających balkon poddasza.
1094221
dwór w Dziemierżycach
Dwór w Diemięrzycach wzniesiony został w 1914 roku na miejscu starszej budowli, pochodzącej z pierwszej połowy XIX wieku.
Dwór jest budynkiem o charakterze eklektycznym, murowanym z cegły, parterowym, częściowo podpiwniczonym (część zachodnia). Założony na planie prostokąta, z dwutraktowym układem wnętrz. Elewacje zewnętrzne pokryte tynkami. Na osi środkowej elewacji frontowej umieszczony portyk wejściowy, z trójkątnym przyczółkiem wspartym na dwóch masywnych filarach.
1094222
Mogiły Kosynierów w Dziemierżycach
Ziemię racławicką znaczą mogiły poległych w bitwie w 1794 r. Początkowo chowano ich w miejscach gdzie zginęli. Dawniej na polach i łąkach widniało wiele krzyży i kopców mogilnych. Z czasem ślad mogił zanikał z pól i pamięci ludzkiej. Dlatego powstały te oznaczone krzyżami oraz pamiątkowymi tablicami wzniesionych w latach 60-tych XX wieku groby poległych w Bitwie Racławickiej Kosynierów
1094622
dwór w Marchocicach
Dworek zbudowany w stylu klasycystycznym, zbudowany z początkiem XIX, przebudowany w 2 poł. XIX wieku.
W czasach powojennych, aż do 2000 roku, mieściła się w nim szkoła podstawowa. W 2005r. dworek nabyli od gminy spadkobiercy byłych właścicieli. Został on wyremontowany, wygrodzony i jest zamieszkały. Brak dostępu do dworu dla osób postronnych
W dniu 13.marca 1863 r. w dworku była kwatera gen. M. Langiewicza podczas przemarszu oddziałów powstańczych z Sosnówki na nocleg do Marchocic
1094623
dwór w Zarogowie
Dwór w Zarogowie jest budynkiem murowanym, parterowym, częściowo podpiwniczonym. Założony na planie prostokąta, z piętrowymi ryzalitami w narożnikach południowo-wschodnim i południowo-zachodnim oraz trójbocznym ryzalitem na osi środkowej elewacji północnej.
Usytuowane na osi fasady frontowej wejście główne poprzedzone portykiem wspartym na dwóch kolumnach, dźwigających trójkątny naczółek z polem wypełnionym półokrągłym okienkiem. fasady tynkowane gładko. Pod okapem dachu profilowany gzyms, przechodzący w ryzalitach w gzyms międzykondygnacyjny.
1094624
kaplica dworska pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Pojałowicach
Kaplica Dworska w Pojałowicach wybudowana została w 1763 w stylu późnobarokowym. Uszkodzona po wichurze długo czekała na renowację. Ostatecznie odnowiona została w 1883 r. Kolejna gruntowna renowacja łącznie z konserwacją wnętrza oraz znajdujących się w kaplicy obrazów miała miejsce w 2008 r.
Obiekt jest murowany na rzucie koła, orientowany. Cztery prostokątne ramiona, które są dość niewielkie tworzą krzyż. Budowla pokryta jest kopułą z wieżyczkami pochodzącymi z późniejszego okresu. Elewacja i wnętrze ozdobione są dekoracją stiukową w stylu regencji.
1094625
kościół pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Zielenicach
Obecny murowany kościół wybudował w latach 1681-1691 cudownie uzdrowiony w Zielenicach Franciszek Szembek. Kościół posiada prostokątną nawę trójprzęsłową, z prawie kwadratowym prezbiterium.
1094626
dwór w Prandocinie
Dwór z przełomu XIX i XX wieku. Wyremontowany w 1984 roku. Stanowi własność prywatną
1094627
kościół pw. św. Jana Chrzciciela w Prandocinie
Kościół romański z XII wieku. Zbudowany z ciosów piaskowca. W związku ze swoją architekturą z ciosów kamiennych i z małymi oknami, dawniej często wykorzystywany był jako budynek obronny. Wewnątrz widoczne oryginalne detale architektoniczne.
Wewnątrz ogrodzenia otaczającego kościół znajduje się wolnostojąca drewniana dzwonnica z XIX wieku
1094628
kościół pw. Bożego Ciała w Słomnikach
Neogotycki, murowany kościół parafialny w Słomnikach znajduje się w rynku i wzniesiony w latach 1888-1893, na miejscu swoich poprzedników.
Kościół jest trójnawowy na planie krzyża łacińskiego i na frontonie posiada dwie wieże z cebulastymi hełmami. Do nowego kościoła przeniesiono wyposażenie ze starych świątyń, m.in. barokowe ołtarze
Na jedną z ostatnich, a może nawet ostatnią w tym roku, taką dłuższa wycieczkę wybrałem okolice znanej wszystkim z historii Bitwy pod Racławicami. W decyzji o wycieczce pomogła mi prognoza pogody, która przewidywała wprawdzie chłodny ale za to słoneczny dzień z prawie bezchmurnym niebem. Uprzedzając fakty stwierdzę, że prognoza sprawdziła się tylko połowicznie – faktycznie było chłodno za to widoku słońca ani niebieskiego nie dane mi było nawet na minutę zobaczyć. Tak czy inaczej, z nadzieją na dobrą pogodę wyruszyłem ze Słomnik w kierunku miejsca, gdzie rozegrała się jedna z najbardziej znanych w dziejach Polski bitew. W drodze do celu znajdowały się cztery dworki i każdy z nich przedstawiał sobą coś innego. Pierwszy z nich, w Obrażejowicach był niepozorny i nie bardzo utożsamiał się z siedzibą szlachecką. Drugi w Pieczonogach był zadbany, jednak nie wiedzieć czemu personel DPS-u, który w nim się znajduje miał obiekcje do robienia zdjęć, nawet zza ogrodzenia. Trzeci dwór, w Nadzowie, bardzo ładny niestety opuszczony i popadający w ruinę. Czwarty z nich, w Lelowicy-Kolonii zamieszkały i odpowiadający mojemu wyobrażeniu dworku szlacheckiego. Po obejrzeniu w/w dworków oraz jednego z kilku w Małopolsce kościołów bożogrobców we Wrocimowicach dotarłem do pola bitwy. O bitwie w której znaczący udział wzięli kosynierzy pod dowództwem Tadeusza Kościuszki mówi się, że miała miejsce pod Racławicami. Tymczasem miejsca najbardziej upamiętniające tą bitwę znajdują się w sąsiednich Janowiczkach. Znajduje się w nich wzgórze Zamczysko z Kopcem Kościuszki i Grodziskiem, w którym zasadzono 5 lip upamiętniających pięciu dowodzących w bitwie. W Janowiczkach znajduje się także pomnik kosyniera Bartosza Głowackiego słynącego z tego, że własną czapką ugasił odpalony lont rosyjskiej armaty. Ale Janowiczki to nie tylko miejsce pamięci bitwy racławickiej. Znajduje się w nich bardzo ładny jednak wiele lat czekający na remont dwór oraz podarowana przez społeczeństwo trzykrotnemu premierowi w okresie międzywojennym Waleremu Sławkowi willa, która właśnie jest w remoncie. Po zapoznaniu się z atrakcjami Janowiczek ruszyłem do sąsiednich Dziemięrzyc, w których znajduje się remontowany właśnie dwór oraz dwie mogiły poległych kosynierów, które jako jedyne oznaczone doczekały się do naszych czasów. Następne na mojej trasie były dwa dworki w Marchocicach i Zarogowie. Oba zamieszkałe i oba ponoć wyremontowane. Ponoć albowiem trudno było dokładnie im się przyjrzeć zza ogrodzenia i przez otaczające je drzewa. Po serii dworków przyszła kolej na obiekty sakralne tj. kaplicę dworską w Pojałowicach oraz kościół w Zielenicach będącym również sanktuarium ponoć licznie odwiedzanym przez pielgrzymów. Po w/w kaplicy i kościele przyszła kolej na bardzo niepozorny budynek w Prandocinie, będący ponoć dworem wybudowanym na przełomie XIX i XX wieku. Także w Prandocinie znajdował się zabytkowy kościół, będący jednym ze starszych w Małopolsce i w przeszłości wykorzystywanym do celów obronnych. Ostatnim obiektem na trasie mojej wycieczki był kościół na Rynku w Słomnikach, wybudowany na miejscu swoich czterech poprzedników.

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Okolice Krakowa
Okolice Krakowa - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Krakowa i okolic przedstawia najważniejsze tereny rekreacyjne tego rejonu, m.in. Puszczę Niepołomicką, Dolinki Podkrakowskie i Ojcowski Park Narodowy. Obszar mapy "Okolice Krakowa" zamknięty jest przez Bochnię na wschodzie, Wadowice na...

Mapa Czechy i Słowacja – mapa samochodowa
Czechy i Słowacja – mapa samochodowa - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa samochodowa Słowacji i Czech zawiera: aktualną sieć autostrad, dróg ekspresowych i głównych, z podziałem na dwupasmowe i jednopasmowe; drogi w budowie, numerację dróg oraz kilometraż. Na mapie zaznaczono: przejścia graniczne, Autostradowe...

Mapa Małopolska na rowerze
Małopolska na rowerze - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa przedstawia sieć zrealizowanych do tej pory (VII 2020) tras rowerowych: - z projektu VeloMałopolska; - Szlak wokół Tatr (część polska); - inne szlaki rowerowe (lokalne terenowe, szlak Orlich Gniazd, Green Velo, Szlak karpacki).  ...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.

Beta