Biegać Można Nawet W Żółwim Tempie

Dodano 20 czerwca 2022 przez aplikację Android
Biegać Można Nawet W Żółwim Tempie
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

256794
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Bieganie
  • Stopień trudności: Łatwy
  • Gwiazdki:  3.9
  • Dystans: 6,6 km
  • Czas trwania: 0 h 42 min
  • Średnia prędkość: 9,28 km/h
  • Przewyższenie: 19,4 m
  • Suma podejść: 169,27 m
  • Suma zejść: 168,33 m
  • Data: 20 czerwca 2022
  • Lokalizacja: Żory
1450549
Biblioteka Żorska
1450551
Centrum przesiadkowe
Dworzec przesiadkowy.

Moje miasto to jedno z pierwszych miast w Polsce, które wprowadziło darmową komunikację publiczną. Budowę Centrum Przesiadkowego w Żorach zrealizowano w latach 2018-2019 r. Obiekt ten został nagrodzony za świetną architekturę w plebiscycie Architektura XXL.
1450552
Brama miasta
Brama Cieszyńska (Górna)

Miejsce gdzie znajdowała się Brama Cieszyńska zostało odkryte w 1972 r. podczas prac archeologicznych. Zlokalizowana została w rejonie dzisiejszych ulic Stanisława Moniuszki i Górne Przedmieście. W wyniku ww. prac odkryto zarys fundamentów bramy, które znajdowały się około 1,5 metra pod obecnym poziomem gruntu. Na miejscu dawnej bramy w 2002 r. wzniesiona została konstrukcja z metalu i piaskowca.
1450553
Muzeum miejskie
1450555
Kościół Św. Filipa i Jakuba
Kościół Świętych Apostołów Filipa i Jakuba w Żorach to najstarszy kościół w mieście. Parafialny kościół w obecnym miejscu powstał w XIII wieku. Był niszczony przez liczne pożary. Pierwszy większy był w 1583 roku. W czasie drugiego pożaru z 17 maja 1661 runęły sklepienia kościoła, spłonęły ołtarze, kościół uległ dużym zniszczeniom. Całe miasto zostało w większości spalone. Podjęte dzieło odbudowy ukończono w 1673 roku. Największe zniszczenia kościoła przyniosły nie charakterystyczne dla Żor i trwające przez wieki pożary, ale II wojna światowa. Z końcem tej wojny Żory były jednym z najbardziej zniszczonych miast w Polsce. Zniknęło prawie 80% zabudowy. Niemcy opuszczając miasto wysadzili filary kościoła doprowadzając tę starą gotycką świątynię do całkowitej ruiny (wikipedia.org).
1450556
Karuzela
Żorski Rynek

Rynek w Żorach od początków istnienia był jednym z większych na terenie Górnego Śląska. W przeszłości z uwagi na jego drewnianą zabudowę był doszczętnie trawiony przez pożary i znacznie zniszczony podczas II wojny światowej. Obecna zabudowa pochodzi głównie z XIX i XX wieku, przy czym najciekawiej prezentują się budynki ocalałe z zawieruchy wojennej oraz te zburzone podczas wojny i odbudowane. Najważniejszym obiektem jest ratusz wzniesiony w latach 1811-12. Od kilku lat ozdobą Rynku stała się Karuzela Żorzanka.
1450558
Stare mury miasta
Miejskie mury obronne.

Późnośredniowieczne mury miejskie zaczęto wznosić w ostatniej ćwierci XIII w. (budowę rozpoczęto najwcześniej w 1272 r), a ukończono przed rokiem 1345. Mury te kilkukrotnie obroniły miasto. Trawiące Żory pożary wyraźnie nadwyrężyły ich solidność. W końcu wielki pożar, który wybuchł w 1807 r. zmusił żorzan do kompleksowej odbudowy miasta, a mury miejskie w dużym stopniu rozebrano w celu pozyskania materiału, to jest cegły do odbudowy spalonych domów. Na chwilę obecną miasto odrestaurowało część miejskich murów obronnych.
1450561
Miejski ośrodek kultury w Żorach
Figurki Żorka.

Żorek to maskotka naszego miasta. Wrocław ma swoje krasnale, a ozdobą mojej okolicy są figurki wykonane na wzór płomieni, które w drodze wyboru podczas miejskiego plebiscytu miały szansę "się narodzić". Te prezentowane na zdjęciu stanowią parę zakochanych i można je znaleźć przy Urzędzie Stanu Cywilnego.
1450562
Jedna z najstarszych uliczek miasta
1450564
Pomnik upamiętniających bohaterów
1450566
Kino na starowce
1450593
Cmentarz
Zabytkowy cmentarz w Żorach

Żory są starym miastem, o średniowiecznych korzeniach. Od wieków żyli tutaj obok siebie Polacy, Niemcy i Żydzi, katolicy, ewangelicy i starozakonni. Dlatego w mieście odnajdziemy kilka nekropolii: cmentarz katolicki, protestancki i kirkut. Kościół parafialny pod wezwaniem św. św. Filipa i Jakuba stoi w północnej części lokacyjnego miasta. To właśnie tutaj, w sąsiedztwie żorskich murów obronnych, chowano przez długi czas zmarłych mieszczan. Do dzisiaj na cmentarzu przy ul. ks. Klimka zachowało się ponad 400 nagrobków, które stoją w bujnej zieleni wiązów i lip, oplecione często gęstym bluszcze. Aktualnie planowane są prace rekultywacyjne Starówki wraz z cmentarzem. (częściowe źródło: slaskie.travel)
1450606
Brama dolna
Brama Krakowska (Brama dolna)

To nieistniejąca obecnie brama w murach miejskich Żor. Znajdowała się w okolicach obecnej ulicy Dolne Przedmieście i była jedną z dwóch bram miejskich. Istniała w 1345 roku, podczas oblężenia miasta przez Kazimierza Wielkiego. Po pożarze miasta w 1806 roku Brama została rozebrana, a cegły z niej pochodzące, podobnie jam z miejskich murów, wykorzystano do odbudowy domów.
Żorski rynek to nie tylko przedwojenna zabudowa, to także doskonale miejsce na krótki trening i przy okazji dobrą zabawę ????
brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.

Beta