2020-10-20 Brzeszcze - Pszczyna - Brzeszcze

Dodano 20 października 2020 przez aplikację Android
2020-10-20 Brzeszcze - Pszczyna - Brzeszcze
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

191682
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Rower turystyczny
  • Stopień trudności: Średni
  • Gwiazdki:  4.9
  • Dystans: 75,0 km
  • Czas trwania: 7 h 4 min
  • Średnia prędkość: 10,61 km/h
  • Przewyższenie: 133,4 m
  • Suma podejść: 2 509,91 m
  • Suma zejść: 2 570,81 m
  • Data: 20 października 2020
1087055
kościół pw. św. Barbary w Górze
Świątynia powstała prawdopodobnie w XVI wieku. Można w niej zobaczy trójboczne prezbiterium. Postawiono go pierwotnie jako kaplicę i w 1950 powiększono go do obecnego rozmiaru. Świątynię zbudowano na zrąb, a ściany wzmocniono lisicami. Dachy kościoła pokryte są gontem, a jego korpus obiega wieniec sobót. Od zachodu góruje nad budowlą wieża , wtopiona w bryłę kościoła nakryta namiotowym dachem.
1087057
kościół pw. św. Klemensa Papieża w Miedźnej
Zbudowany w XVII wieku, jest największą drewnianą świątynią w powiecie pszczyńskim. Posiada konstrukcję zrębową z sobotami i lisicami. Został oszalowany i pokryty gontem Nad nawą umieszczona jest wieżyczka sygnaturki z barokową latarnią , a od zachodu- wieża z izbicą i baniastym hełmem z latarnią. Wnętrze posiada barokowy wystrój z bogatą dekoracją (m. in. ołtarz główny tablicowy z bramkami i ława kolatorska z XVIII w). Za ołtarzem replika małego witraża z XV wieku.
1087058
kościół pw. Ścięcia św. Jana Chrzciciela w Grzawie
Świątynia zbudowana na początku XVI wieku. Jest to najcenniejszy obiekt drewnianej architektury sakralnej w regionie pszczyńskim , jeden z najcenniejszych na Śląsku. Drewniana, z wieżą o konstrukcji słupowej, na potężnych kłodach tzw. peckach. Ołtarz główny z obrazem głowy Św. Jana chrzciciela zdobiony jest dekoracją snycerską po bokach tradycyjne „ bramki” do ofiarowania , ołtarze boczne , ambona i piękny pozytyw- organy- wszystko to w stylu ludowego baroku.
1087059
Staw Sołtys w Grzawie
1087060
pałacyk w Rudołtowicach
W 1752 hr. Józef Zborowski na terenie wioski zbudował pałac, w którym dziś znajduje się ośrodek dla dzieci niedowidzących.
Rokokowy pałac w Rudołtowicach to dwukondygnacyjna budowla wzniesiona na planie prostokąta. Pokrywa ją mansardowy dach z lukarnami. W części rezydencji mieszczącej główne wejście znajduje się ryzalit wykończony trójkątnym przyczółkiem gdzie wyeksponowano kartusz z herbami Ostoja i Jastrzębiec.
1087061
kościół pw. św. Marcina w Ćwiklicach
Świątynia pochodzi z przełomu XVI i XVII wieku. Zdaniem znawców, wnętrze kościoła skrywa najcenniejsze zabytki sztuki sakralne spośród kościołów drewnianych w najbliższej okolicy. Ściany świątyni zdobią między innymi XVIII wieczne polichromie.z wyposażenia na uwagę zasługują osiemnastowieczne , barokowe ołtarze oraz ambona i chrzcielnica w stylu rokoko. Ołtarz główny zdobiony jest bogatą polichromowaną snycerką. W ołtarzu XVII wieczny obraz z wizerunkiem patrona kościoła- Św. Marcina. W kaplicy dobudowanej do nawy, znajduje się bezcenny XV- wieczny tryptyk malowany, z wyobrażeniem Matki Boskiej z dzieciątkiem oraz świętych Stanisława i Marcina. Do kaplicy prowadzą od zewnątrz XVI- wieczne dębowe drzwi ze starego kościoła ozdobione okuciami.
1087062
Muzeum Militarnych Dziejów Śląska w Pszczynie
Budynek postaw­iono w lat­ach 1881 – 1883 jako neo­barokowy – w stylu fran­cuskim, murowany z czer­wonej cegły pokryty łup­kiem, z frag­men­tami łamanego kamienia – piaskowca i sztucznego. Nazy­wano go „Domkiem przy Bramie” (Bau das Tor­warter­hauschens im Park), a służył jako siedz­iba straży parkowej.
Umieszc­zono w nim niewielką łaźnię o trzech kabi­nach z wan­nami. W lat­ach 1902 – 1914 określano go już jako Łaź­nia (Bade­haus) a później, z racji zamieszki­wa­nia w nim ogrod­nika parkowego – „Domkiem Ogrodnika”.
Po II wojnie świa­towej pełnił wiele funkcji między innymi sta­jąc się siedz­ibą Straży Miejskiej; od 2013 r. przekazany przez gminę Pszczyna z bur­mistrzem Dar­iuszem Skrobolem na czele w zarząd orga­ni­za­cji „PRO MEMO­RIA. Sto­warzysze­nie Bitwy pod Pszczyną 1939”.
Od 2014 roku Siedz­iba Muzeum Mil­i­tarnych Dziejów Śląska.
1087063
kapliczka przy ul. Katowickiej w Pszczynie
Wybudowana w XVIII wieku barokowa kapliczka ustawiona została prawdopodobnie na miejscu spalonego w 1458 roku a wybudowanego w 1444 r. kościoła św. Krzyża. Rzeźby przedstawiają scenę ukrzyżowania z Matką Boską i św. Janem. Całą grupa wykonana jest w stylu barokowym z drewna liściastego pokrytego polichromią. Wnętrze zamyka kopia kutej barokowej kraty o motywach wolut i liści akantu (oryginał z XVII w. znajduje się w Muzeum Prasy Śląskiej).
1087064
Chińska Brama w Pszczynie
Wybudowana w 1908 r. Element romantycznej architektury parkowej nawiązujący do formy paj-lu. Flankujący ją fragment muru jest jedyną pozostałością pierwotnego, neogotyckiego ogrodzenia parku.
1087065
dwór Ludwikówka w Pszczynie
Nazwa związana jest z imieniem Ludwika Anhalta (1783–1841) – najmłodszego syna Fryderyka Erdmanna Anhalta, dla którego dwór został zbudowany ok. 1800 r..
Dwór znajduje się na północnym skraju dawnego parku angielskiego, otaczającego od XIX w. zamek w Pszczynie. Zbudowany na łagodnym stoku, stanowi północne zamknięcie głównej osi parkowej, której południowym wyznacznikiem jest wspomniany zamek. Wraz ze wzniesionymi w pobliżu budynkami gospodarczymi, tj. oficyną, budynkiem folwarcznym, stajnią i wozownią tworzył niegdyś odrębny zespół architektoniczny, połączony z pałacem wysadzaną drzewami aleją.
1087066
Cmentarz Anhaltów w Pszczynie
Nekropolia powstała ok. 1820 roku, prawdopodobnie według projektu księcia Henryka Anhalta w celu uporządkowania zlokalizowanych zgodnie z romantycznym duchem na terenie parku grobów jego rodziców i rodzeństwa. Pięć jednakowych płyt piaskowcowych ułożona nad wykonanymi z cegły sklepionymi kryptami grobowymi. Nad nimi stoi obelisk z napisem w ścianie czołowej.
Na wprost w/w krypt grobowych i obelisku, na wysokim postumencie znajduje się ceglana krypta grobowa nakryta płytą z piaskowca i wysokiego cokołu, na którym odlany jest ze staliwa krzyż o liliowych zakończeniach ramion.
1087067
Piwnica Lodowa w Pszczynie
Powstała w końcu XIX wieku, na rzucie ośmioboku jako romantyczny element architektury ogrodowej, utrzymana w stylu neoromańskim. Pierwotnie posiadała na szczycie taras dla orkiestry pałacowej, na który prowadziły zewnętrzne metalowe, spiralne schody. We wnętrzu przechowywano cały rok lód wycinany ze stawów.
1087068
Herbaciarnia w Pszczynie
Wybudowany w trzeciej ćwierci XIX w. pawilon parkowy na rzucie owalu o cechach klasycystycznych. Powstał na kanwie ponownego zainteresowania kulturą orientu. Łączy w sobie cechy romantycznej świątyni dumania – „siedziby wyobraźni" z "chinoiserie", czyli pawilonami, gdzie przy wyrafinowanym ceremoniale picia herbaty nawiązywano połączenie z otaczającą przyrodą. Na wyspie wokół pawilonu pozostało kilka piaskowcowych, nakrytych ośmiobocznymi blatami niskich stołów, przy których pijano herbatę, w późniejszym okresie część z nich przekształcono w postumenty dla rzeźb parkowych
1087069
Nekropolia Hochbergów w Pszczynie
Murowana z cegły krypta grobowa, w której pochowani są Jan Henryk XV - ostatni właściciel Pszczyny oraz jego syn hrabia Bolko von Hochberg. Z przyczyn proceduralnych szczątki ich nigdy nie zostały przeniesione do rodowej siedziby w Książu. Ze względu na założoną tymczasowość pochówków, grobowcowi nie nadano formy architektonicznej należnej pszczyńskiemu księciu. Niewielki pagórek, na którym zostały usytuowane groby, nosi nazwę Kukułczego wzgórza.
1087070
Zamek w Pszczynie
Zamek w Pszczynie to dawna rezydencja magnacka w Pszczynie (niem. Pless) na Górnym Śląsku, która powstała w miejscu obronnego gotyckiego zamku z początku XV wieku, zbudowanego zapewne w miejscu wcześniejszej fortyfikacji. Następnie zamek przebudowano w XVI wieku w stylu renesansowym, a w XVIII wieku w stylu barokowym i ponownie w XIX wieku w stylu francuskiego baroku z czasów Ludwika XIII. W średniowieczu własność między innymi książąt opolsko-raciborskich, książąt opawskich i książąt cieszyńskich. W latach 1548–1765 należał do śląskiego rodu Promnitzów, 1765–1847 książąt Anhalt-Köthen-Pless, a od 1847 książąt Hochberg von Pless z Książa. W latach 1870–1876 dokonali oni przebudowy zamku, na skutek której uzyskał on swój obecny kształt architektoniczny w stylu neobarokowym.
1087071
Park Zamkowy w Pszczynie
Park Pszczyński zajmuje teren o powierzchni 156 ha i przyciąga swoją różnorodnością i bogactwem obiektów. Został założony w XVI wieku, przekształcony w XVIII wieku z ogrodu renesansowego w barokowy. Obecny kształt parku pochodzi z II połowy XIX wieku.
Kompozycji nadano cechy ogrodu romantycznego, wykorzystując charakterystyczne i modne wówczas elementy: skupiska drzew i krzewów, rozlewiska rzeczne, łukowe mostki nad kanałami, altany i inne budowle. Odnajdziemy tu między innymi stajnie książęce, lodownię oraz herbaciarnię i bramę chińską..
W zachodniej części parku w tzw. Zwierzyńcu znajduje się pole golfowe. Przylega ono do terenów, na których powstała Pokazowa Zagroda Żubrów.
1087072
Zamek w Pszczynie
Obecnie pałac posiada bryłę i układ z czasów barokowej przebudowy z lat 1743–1767, z niewielkimi pozostałościami wcześniejszego założenia, zaś dekoracja zewnętrzna, wystrój wnętrz i znaczna część wyposażenia (zachowanego w około 80 %) jest efektem przebudowy dziewiętnastowiecznej w duchu francuskiego neobaroku. Fasada od strony północnej skierowana jest w kierunku parku. Pałac zbudowany został na planie podkowy. Jest budowlą murowaną, z bogatym detalem, podziałami architektonicznymi, obramieniami otworów okiennych i drzwiowych wykonanymi w piaskowcu oraz tynku, zaś w pozostałych partiach licowany cegłą. Dwupiętrową bryłę nakrywa wysoki mansardowy dach z lukarnami. W części parterowej oraz narożach skrzydeł występuje boniowanie, w wyższych kondygnacjach podziały pilastrowe (za wyjątkiem elewacji od strony dziedzińca). Elewacja północna jest trzynastoosiowa, z trójosiowym ryzalitem pośrodku.
1087073
Zamek w Pszczynie
We wnętrzach budowli mieści się Muzeum Zamkowe, w którym można zwiedzać oryginalne wyposażenie pszczyńskiego zamku z przełomu XIX i XX wieku. Duże wrażenie robią olbrzymie, kryształowe lustra, nie zniszczone podczas wojen światowych. W 2001 roku, w 55. rocznicę powstania Muzeum, otwarto nową stałą ekspozycję - Gabinet Miniatur, a od 2006 roku w gotyckich podziemiach zamku można oglądać inną wystawę stałą - Zbrojownię.
1087074
Brama Wybrańców w Pszczynie
Brama Wybrańców, zwana również "Wartą" jest powstałą w 1687 roku najstarszą, zachowaną do dziś w niezmienionej formie częścią kompleksu zamkowego w Pszczynie. Usytuowana w pd.-zach. części rynku, była głównym wjazdem na teren zamku. Wzniesiona została przez budowniczego Consilio Miliusa na zlecenie ówczesnego właściciela zamku Baltazara Promnitza w miejscu dawnej, XV-wiecznej wartowni z mostem zwodzonym przez fosę. Mieściła pomieszczenia dla straży zamkowej. Żołnierze do straży, wybierani przez Promnitzów spośród chłopów z podległych im włości, byli nazywani właśnie "wybrańcami". Pszczyńscy "wybrańcy" strzegli zamku do 1875 r.
1087075
Stajnie Książęce w Pszczynie
Stajnie Książęce usytuowane są w pobliżu pszczyńskiego zamku, pierwsza informacja o stajniach pochodzi z pszczyńskiego urbarza z 1629 roku. Obecnie istniejący kompleks stajni został wzniesiony w 2 poł. XIX w. za czasów Hochbergów, według projektu architekta Oliviera Pavelta. Kompleks ten tworzą: powozownia wybudowana w 1864 r., stajnie wraz z siodlarnią wybudowane w latach 1866-1867, ujeżdżalnia do budowy której przystąpiono w 1869 r. oraz murowane garaże, dla dziewięciu książęcych samochodów, które wzniesiono pomiędzy 1904 a 1910 r.
1087076
Stajnie Książęce w Pszczynie
Stajnie Książęce usytuowane są w pobliżu pszczyńskiego zamku, pierwsza informacja o stajniach pochodzi z pszczyńskiego urbarza z 1629 roku. Obecnie istniejący kompleks stajni został wzniesiony w 2 poł. XIX w. za czasów Hochbergów, według projektu architekta Oliviera Pavelta. Kompleks ten tworzą: powozownia wybudowana w 1864 r., stajnie wraz z siodlarnią wybudowane w latach 1866-1867, ujeżdżalnia do budowy której przystąpiono w 1869 r. oraz murowane garaże, dla dziewięciu książęcych samochodów, które wzniesiono pomiędzy 1904 a 1910 r.
1087077
Pałac Kotulińskich w Czechowicach-Dziedzicach
XVIII-wieczny pałac Kotulińskich zbudowano w stylu barokowym, a w jego zdobnictwie można zobaczyć elementy rokoka. Budynek przykryty jest dachem mansardowym. W elewacji frontowej wyróżnia się trójosiowy ryzalit z tympanonem, na którym widzimy herb Renardów. Od strony parku dobudowano oszkloną werandę – ogród zimowy. Uwagę przyciągają rokokowe sztukaterie. Wyjątkowo ładnie prezentuje się park, którego ozdobą są 200-letnie lipy kandelabrowe.
1087078
ruiny zamku Wilczków w Czechowicach-Dziedzicach
W Czechowicach Górnych leżą ruiny ceglanego spichlerza z XVIII wieku - pozostałe po rezydencji wybudowanej ok. 1536 roku (w miejscu XIV-wiecznego dworu) przez Mikołaja Wilczka z Dobrej, który ożenił się z Katarzyną Czelówną - córką właściciela Czechowic. Po wybudowaniu pobliskiego Pałacu Kotulińskich dwór przekształcono w spichlerz, który w 1984 r. spłonął.
1087080
Pałac Habsburgów w Bestwinie
Pałac w Bestwinie wybudowany został w 1824 przez Habsburgów i w ich posiadaniu znajdował się do 1944r.
Po wojnie pałac został upaństwowiony i stał się siedzibą władz gminnych, choć spełniał też inne funkcje. Mieściło się w nim również mieszkanie sekretarza gminy, a od 1947 roku biblioteka. W latach 1954-1974 funkcjonował tu ośrodek zdrowia. W pałacu funkcjonowały też przedszkole i gminny ośrodek kultury.
Od 1998 roku jest siedzibą Urzędu Gminy Bestwina, spełnia także funkcje reprezentacyjne. W dawnym salonie odbywają się sesje Rady Gminy, spotkania i uroczystości
Budynek ma formę czworoboku, zaprojektowany jest w późnym stylu klasycystycznym. Jest częściowo podpiwniczony. Ma zamknięty dziedziniec o kształcie kwadratu, z dwoma wyjściami prowadzącymi wschód i zachód. W środku występują sklepienia kolebkowe, klasztorne i żaglaste. Front pałacu zwrócony jest na zachód. W zamku jest 18 pokoi mieszkalnych, do których jest dostęp bezpośrednio z korytarza, niektóre mają między sobą wewnętrzne przejścia.
1087081
dwór w Bestwince
W 1750 został wybudowany w Bestwince dwór z kaplicą i pięknym ogrodem włoskim, osobną kuchnią, folwarkiem z zabudowaniami, stajnią, spichlerzem i gumnami. Był on kilkakrotnie odbudowywany, przerabiany, jednak dotarł do obecnych czasów.
Ostatnimi właścicielami do czasu rozpoczęcia II WŚ byli Habsburgowie, posiadający również pałac w Bestwinie.
Po wojnie cały folwark wraz z dworem przejęło państwo tworząc PGR, później znajdował się tam dom opieki.
1087082
dwór w Pisarzowicach
„Górny dwór” w Pisarzowicach wzniesiono w 1706 r. Obiekt jest drewniany. Ostatnim przedwojennym właścicielem dworu był Jerzy Bulowski.
Po zakończeniu II wojny światowej majątek rozparcelowano, a dwór stał się siedzibą Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej.
Obecnie dwór znajduje się w rękach prywatnych
W Pisarzowicach znajduje się także drugi dwór, nazywany dla odróżnienia „dolnym”, pochodzący z końca XIX w.
1087083
dwór w Starej Wsi
Na terenie Starej Wsi Górnej. znajduje się. pochodzący z drugiej połowy XVIII w. dwór, niestety mocno zaniedbany, Tutejszy dwór należał od XIV wieku, podobnie jak cała wieś, do rycerskiego rodu Bibersteinów, którzy przyjęli z czasem nazwisko Starowieyscy. Parterowy, murowany budynek z tarasem, nakryty jest łamanym dachem polskim, posiada środkowy ryzalit zakończony klasycznym frontem. Na nadprożu jednego z pomieszczeń znajduje się wyryta data- „1587” -jest ona jednak nieco myląca, gdyż w rzeczywistości odnosi się do czasu wzniesienia poprzedniego na tym miejscu obiektu. Budynek swego czasu był jednym z charakterystycznych, ładnych przykładów dworku staropolskiego.
Niestety, w czasach PRL stary dwór podzielił los innych, podobnych rezydencji. W 1945 r. w ramach reformy rolnej rozparcelowano majątek. Upaństwowienie dworu, a następnie zlokalizowanie w nim Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej o wdzięcznej i typowej dla tych czasów nazwie „Postęp”, przyniosło budowli nader zgubne skutki, nie mówiąc już o zeszpeceniu otoczenia nowymi budynkami, należącymi właśnie do „Postępu”. Nieopodal dworu zachował się dąb o obwodzie pnia 430 cm, stanowiący pomnik przyrody.
1087084
kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Starej Wsi
Już w 1326 leżąca wówczas w księstwie oświęcimskim Stara Wieś posiadała parafię i kościół. Drugi kościół parafialny zaczęto wznosić w 1522 z fundacji Krzysztofa Bibersteina-Starowiejskiego, konsekrowano go w 1530. W XVII wieku dokonano pierwszej przeróbki i dostawiono wieżę. W 1787 wymieniono pokrywę dachową, na której pojawiła się sygnaturka, przebudowano również wieżę i przekształcono wnętrze. Ostateczny kształt wieży nadano w 1883. W 1926 wycięto ścianę pomiędzy nawą a wieżą.
W latach 1913 i 1939 dach pokryto eternitem, wymienionym na powrót podczas ostatniego remontu w 2014 r. Wyremontowani również elewację a także pokrycie wieży i sygnaturki.
1087085
dwór w Dankowicach
Dwór w Dankowicach został zbudowany prawdopodobnie na początku XIX wieku z inicjatywy rodziny Habsburgów i był on tzw. "zarządcówką"
Podczas I wojny światowej dwór został częściowo strawiony przez pożar i odbudowany.
W 1945 roku Rosjanie urządzili w nim szpital wojskowy, co przyczyniło sie w znacznym stopniu do dewastacji dworu.
Po wojnie majątek został rozparcelowany, a budynek przypadł w udziale Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej.
Obecnie znajduje sie w rękach prywatnych.
1087086
kościół pw. św. Marcina w Jawiszowicach
Kościół parafialny św. Marcina w Jawiszowicach zbudowano w 1692 r., na miejscu spalonego wcześniejszego kościoła z 1511 r. Nad nawą i prezbiterium znajduje się jednolity gontowy wielopołaciowy dach, który tworzy nad prezbiterium szerokie okapy oparte na wspornikach. Wnętrze kościoła w nawie jest przekryte stropem, a w prezbiterium pozornym sklepieniem kolebkowym. Ołtarz główny pochodzi z ok. 1700 r., natomiast neogotyckie ołtarze boczne wykonano w XIX w. W tęczy umieszczona jest belka tęczowa, na której znajduje się barokowy krucyfiks oraz posągi Matki Bożej, św. Jana Ewangelisty i św. Marii Magdaleny.
1089728
Remont mostu w Starej Wsi
Z uwagi na remont mostu, kierujący samochodami muszą korzystać z objazdu. Piesi i rowerzyści mogą skorzystać z kładki znajdującej się obok remontowanej przeprawy mostowej
Pszczyna oraz okolice od jakiegoś czasu mnie kusiła a po niedawnej wycieczce po sąsiednim powiecie oświęcimskim zapadła decyzja o odwiedzeniu jej. Wycieczkę rozpocząłem w małopolskich jeszcze Brzeszczach, szybko jednak po pokonaniu Wisły znalazłem się w województwie śląskim. W drodze do Pszczyny, klucząc bocznymi i polnymi drogami zaliczyłem drewniane, zabytkowe kościoły w Górach, Miedźnej, Grzawie, Ćwiklicach oraz pałac w Rudołtowicach. Z obejrzeniem kościołów żadnych problemów nie było, trochę gorzej było w przypadku pałacu w Rudołtowicach. W pałacu znajduje się ośrodek dla dzieci niedowidzących i teoretycznie na teren ośrodka wstęp jest wzbroniony. Możliwe jednak, że z powodu prac remontowych brama ośrodka była otwarta i udało mi się zrobić choć parę zdjęć. Po wspomnianym pałacu i kościołach kolej przyszła na Pszczynę. Z powodu dość zapełnionego planu wycieczki, zwiedzanie Pszczyny ograniczyłem w zasadzie do Parku Zamkowego i zobaczenia z zewnątrz tego co się w nim znajduje tj. zamku, lodowni, herbaciarni, dwóch nekropolii oraz przylegającego do parku dworu Ludwikówki, Stajni Książęcych oraz rynku. Zdaję sobie sprawę, że znajdujące się w Pszczynie atrakcje zasługują na dogłębniejsze zapoznanie się z nimi, ja jednak poruszając się rowerem i będąc ograniczonym czasowo, ruszyłem w dalszą drogę w kierunku Czechowic-Dziedzic. Po minięciu uzdrowiskowej zabudowy w Goczałkowicach-Zdroju, w Czechowicach-Dziedzicach a dokładniej mówiąc w Czechowicach Górnych miałem możliwość obejrzenia borykającego się ze zmianami właścicieli pałacu Kotulińskich oraz ruin zamku Wilczków pełniącego także rolę spichlerza zanim spłonął. Pałac Kotulińskich wygląda na zadbany jednak jest niedostępny, można go obejrzeć zza ogrodzenia i, podobnie jak znajdujące się tuż obok ruiny zamku Wilczków, z wysokiej wieży widokowej. Wieża jest nowa i solidna jednakże muszę powiedzieć, że było trochę dziwne uczucie jak kołysała się trochę pod wpływem wiatru. Następnym punktem mojej wycieczki był Pałac Habsburgów w Bestwinie będący obecnie siedzibą urzędu Gminy. Po obejrzeniu pałacu w Bestwinie skręciłem do pobliskiej Bestwinki skąd, po rzuceniu okiem na trochę ukryty i niepozorny dwór, ruszyłem w dalszą drogę w kierunku Pisarzowic, pokonując najwyższe na trasie wzniesienie w miejscowości Janowice. Z Pisarzowic, po obejrzeniu malowniczego dworku, ruszyłem do pobliskiej Starej Wsi, gdzie znajdował się kolejny na mojej trasie dwór. Niestety wygląd tego dworu nie pozwala myśleć pozytywnie o jego przyszłości, porzucony zamienia się w ruinę. W zdecydowanie lepszym stanie jest, znajdujący się również w Starej Wsi drewniany, zabytkowy kościół. W Starej Wsi kierujących samochodami może spotkać przykra niespodzianka albowiem z powodu remontu zamknięty jest znajdujący się obok kościoła most nad rzeką. Na szczęście piesi i rowerzyści mają możliwość przeprawienia się na drugi brzeg kładką. Po przeprawieniu się przez rzekę dotarłem do sąsiednich Dankowic, gdzie wśród parkowych drzew i zabudowań gospodarczych znajdował się ostatni na trasie mojej wycieczki dwór. Z Dankowic była już prosta droga do miejsca startu czyli do Brzeszcz. Po drodze znajdował się jeszcze tylko znany mi, z wycieczki po powiecie oświęcimskim, drewniany kościół w Jawiszowicach. Wycieczkę zakończyłem zaliczając wszystkie zaplanowane obiekty. Niestety, po jej zakończeniu czekało mnie pranie i czyszczenie roweru albowiem po deszczach jakie miały miejsce w ubiegłych dniach, drogi gruntowe i ścieżki, którymi czasami się poruszałem, miejscami zamieniły się w grzęzawiska. Przydało się także odporne na wodę obuwie, zwłaszcza na odcinku między Górą a Miedźną, który pokonałem jadąc po dość wysokiej, mokrej od porannej rosy trawie.

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Czechy i Słowacja – mapa samochodowa
Czechy i Słowacja – mapa samochodowa - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa samochodowa Słowacji i Czech zawiera: aktualną sieć autostrad, dróg ekspresowych i głównych, z podziałem na dwupasmowe i jednopasmowe; drogi w budowie, numerację dróg oraz kilometraż. Na mapie zaznaczono: przejścia graniczne, Autostradowe...

Mapa Małopolska na rowerze
Małopolska na rowerze - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa przedstawia sieć zrealizowanych do tej pory (VII 2020) tras rowerowych: - z projektu VeloMałopolska; - Szlak wokół Tatr (część polska); - inne szlaki rowerowe (lokalne terenowe, szlak Orlich Gniazd, Green Velo, Szlak karpacki).  ...

Mapa Beskid Śląski, Żywiecki i Mały
Beskid Śląski, Żywiecki i Mały - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa turystyczna Beskidu Śląskiego, Żywieckiego i Małego - zostały zaznaczone na niej najpotrzebniejsze dla turystów informacje: przebiegi szlaków i atrakcje turystyczne. Z mapy można korzystać będąc offline, po zakupie wybiera się ją jako jeden z...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.

Beta