Zabytkowy Spichlerz u zbiegu Wisły i Narwii

Dodano 8 maja 2017 przez aplikację Android
Zabytkowy Spichlerz u zbiegu Wisły i Narwii
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

97794
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Rower górski
  • Stopień trudności: Średni
  • Gwiazdki:  6.0
  • Dystans: 106 km
  • Czas trwania: 13 h 7 min
  • Średnia prędkość: 8,08 km/h
  • Przewyższenie: 121 m
  • Suma podejść: 3 307 m
  • Suma zejść: 3 325 m
  • Data: 2 maja 2017
  • Lokalizacja: Warszawa, Modlin, Nowy Dwór Mazowiecki
579038
Ropociąg "przyjaźń"
W tym miejscu widoczne są dwie (z sześciu) nitek ropociągu przyjaźń, który przekracza Narew.

Według Wiki:
Rurociąg „Przyjaźń”[1] (ros. нефтепровод Дружба) – największy na świecie system rurociągów, łączący Syberię i Europę Środkową.

Decyzję o podjęciu budowy systemu „Przyjaźń” podjęto 18 grudnia 1958 na 10. sesji RWPG w Pradze. Rurociąg, który otwarto w 1964, rozpoczyna bieg w Almietjewsku, biegnie poprzez Samarę i Briańsk do Mozyrza, gdzie rozdziela się na dwie nitki: północną, biegnącą przez Białoruś i Polskę (odcinek polski rozpoczyna się w Adamowie w województwie podlaskim) do Lipska w Niemczech, oraz południową, biegnącą przez Ukrainę, Słowację dwoma odgałęzieniami do Czech i Węgier. W założeniu był systemem przesyłu ropy naftowej ze Związku Radzieckiego do krajów RWPG w Europie Środkowej.

Wobec coraz częstszego stosowania przez Rosję szantażu energetycznego (m.in. rosyjsko-ukraiński konflikt gazowy), rozważane jest także przedłużenie obu nitek, północnej do niemieckiego Wilhelmshaven, a południowej do chorwackiego Omišalj, i tą drogą wprowadzenie rewersu ropy, dostarczanej przez tankowce z Bliskiego Wschodu i Afryki.

W skład systemu wchodzi między innymi około 8900 kilometrów rurociągów, które w ciągu każdego roku transportują około 66,5 miliona ton ropy naftowej, w tym samą północną nitką około 49,8 miliona ton.

Operatorem rurociągu w Rosji i tak zwanej bliskiej zagranicy jest Transnieft, na Słowacji – Transpetrol, w Polsce – PERN.
579042
Zabytkowy Spichlerz
Warty zobaczenia budynek. Żeby się do niego dostać, należy podążać ścieżkami wydeptanymi przez wędkarzy.

Za wikipedią:

Okazały gmach został zbudowany w stylu neorenesansowym według projektu architekta Jana Jakuba Gaya, a inwestorem był Bank Polski. Spichlerz oprócz zadań magazynowych mógł pełnić także funkcje obronne, gdyż na pierwszej kondygnacji zaopatrzony został w otwory przystosowane do prowadzenia ognia artyleryjskiego, a także ognia z broni palnej. Rolę magazynu zbożowego pełnił do 1853 r., kiedy został kupiony przez ówczesne władze wojskowe od Banku Polskiego z przeznaczeniem na magazyn twierdzy Modlin.

W międzywojniu spichlerz był siedzibą Komendy Portu Wojennego Modlin, a potem Centralnej i Głównej Składnicy Marynarki Wojennej. Przechowywano w nim między innymi sprzęt saperski, funkcję tę pełnił do wybuchu II wojny światowej.
579068
ścieżka wędkarzy
ta ścieżka jest dostępna przy niskim poziomie wody w Wiśle. My musieliśmy próbować drogi "przez bramę". Udało się :)
579069
Elektrownia Wodna w Dębem
Przy okazji tama, dzięki której powstał Zalew Zegrzyński
Przy okazji roku Wisły i rozmów o Wiślanej Trasie Rowerowej, postanowiliśmy przejechać jej (planowany) kawałek woj. Mazowieckim. Warszawa - Modlin. Cel piękny czyli dawny spichlerz u zbiegu Wisły i Narwii.
Ścieżka w Warszawie super. Potem całkiem niezła do pałacu w Jabłonnej. Dalej... jest poniżej oczekiwań, ale da się. I tak do Nowego Dworu Mazowieckiego. Tam nie ma możliwości jechania wałem. Pozostaje ruchliwa ulica. Szkoda, bo 40 km które dzielą piękny spichlerz od Warszawy to w sam raz na rodzinną wycieczkę.

My pojechaliśmy dalej wzdłuż Narwii (lepiej niż wzdłuż Wisły ). Fajna ścieżka do Zegrza Południowego. Potem radź sobie rowerzysto jak umiesz ...
I znowu wielka szkoda, że wokół Zalewu Zegrzyńskiego nie ma jednej ścieżki rowerowej.
Wróciliśmy pociągiem z Legionowa (mimo wszystko prawie 100 km) ze względu na burzę z piorunami, ale polecam szlak wzdłuż Kanału Żerańskiego.

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Kampinoski Park Narodowy
Kampinoski Park Narodowy - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Kampinoskiego Parku Narodowego obejmuje cały obszar Parku (wraz z enklawami) oraz tereny przyległe. Zasięg mapy od północy ogranicza dolina Wisły, od zachodu Bzura, a od wschodu aglomeracja warszawska. Zasięg mapy wyznaczają: Nowy Dwór...

Mapa Województwo Łódzkie
Województwo Łódzkie - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa województwa łódzkiego, na której zaznaczono miejscowości, drogi, tereny leśne, parki krajobrazowe, zabytki, kościoły, zabytki, ośrodki aktywności konnej i wodnej oraz główne szlaki rowerowe. Kolorem żółtym wyróżniono miejsca i miejscowości...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.