Z Węglówki na Lubomir i Kudłacze.

Dodano 28 maja 2018 przez plik GPX
Z Węglówki na Lubomir i Kudłacze.
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

124561
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Turystyka górska
  • Stopień trudności: Łatwy
  • Gwiazdki:  4.4
  • Dystans: 11,8 km
  • Czas trwania: 5 h 49 min
  • Średnia prędkość: 2,02 km/h
  • Przewyższenie: 327,01 m
  • Suma podejść: 944,12 m
  • Suma zejść: 975,21 m
  • Data: 14 kwietnia 2018
  • Lokalizacja: Węglówka
711069
Z Przełęczy Jaworzyce na Lubomir.
Jadąc z Wiśniowej na Przełęczy Jaworzyce skręcamy w prawo wzdłuż czerwonego szlaku.Jadąc w górę wąską asfaltową drogą około 1km po prawej znajduje się miejsce z ławeczkami. Można zaparkować tu również auto. Fotka zrobiona w pobliżu tego miejsca.
711070
Widok ze szlaku.
Po lewej biała wstęga trasy narciarskiej na Śnieżnicę. Po środku wznosi się Ćwilin a po prawej, część zbocza góry Lubogoszcz.
711071
Obserwatorium Astronomiczne im. Tadeusza Banachiewicza na Lubomirze.
Obserwatorium astronomiczne oddane do użytku w 2007 na szczycie góry Lubomir w okolicy wsi Węglówka, w gminie Wiśniowa, w Beskidzie Wyspowym. Zbudowane w miejscu przedwojennego obserwatorium, dzięki inicjatywie wójta gminy Wiśniowa, Juliana Murzyna. Powstało dzięki współpracy z wiodącymi uniwersyteckimi ośrodkami astronomicznymi w Polsce. Polecam odwiedzić stronę obserwatorium - http://obserwatorium.lubomir.weglowka.pl/ - tam można się dowiedzieć o organizowanych spotkaniach jak również o ewentualnym zwiedzaniu obserwatorium.
711072
Trzy Kopce 894m n.p.m.
Trzy Kopce znajdują się w paśmie Lubomira i Łysiny przy czerwonym szlaku MSB.
711073
Punkt widokowy.
Widok na Lipnik i Wiśniową. W pobliżu miejsca z którego zrobiono zdjęcie, Trzy Kopce.
711074
Schronisko PTTK na Kudłaczach.
Górskie schronisko turystyczne Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego w Paśmie Lubomira i Łysiny. Schronisko znajduje się na wysokości 730 m n.p.m. na polanie Nad Nowinami, pomiędzy szczytami Łysiny (891 m) i Działka (622 m). W zimie, nawet w przypadku ewentualnej niedrożności wszystkich szlaków turystycznych, schronisko jest stale dostępne od strony przysiółka Pcim Sucha Działy - Kudłacze skąd można dojechać samochodem.
711075
Stare Obserwatorium w miniaturce.
Przed istniejącym Obserwatorium znajduje się odtworzona miniatura starego przedwojennego Obserwatorium. 15 września 1944 roku stacja została zniszczona wskutek działań wojennych. Spalone zostały zabudowania wraz z biblioteką i dziennikami obserwacyjnymi z 20 lat, natomiast sprzęt został skonfiskowany przez hitlerowców. Ocalał jedynie chronometr i radio, które zdołano ukryć w lesie.
711076
Widoczki.
Widok ze szlaku na Tatry.
Trasa wędrówki przyjemna czerwonym szlakiem pod schronisko PTTK na Kudłaczach ,nadaje się na rodzinny wypad z dziećmi. Ja przebyłem trasę z moją 9 letnią córą. Początek wiedzie asfaltową dróżką między zabudowaniami. Po dotarciu na skraj lasu można odwiedzić znajdujący się tam "Gościniec pod Lubomirem" gdzie przy małej czarnej możemy podziwiać piękne widoczki. Dalej podejście drogą leśną pod Lubomir przez około 2 km, drogę na szczyt umilają i czynią ciekawszą plansze "Ścieżki edukacyjnej" - dowiemy się z nich, jak przez lata rozwijała się wiedza astronomiczna. Przed nami wyłania się Obserwatorium Astronomiczne na szczycie Lubomira 904m n.p.m. Na mapach Lubomir często zaliczany jest do Beskidu Makowskiego, w przewodnikach zwykle jednak opisywany jest właśnie razem z Beskidem Wyspowym. Przez autorów pomysłu Korona Gór Polski Lubomir został zaliczony do tej listy jako najwyższy szczyt Beskidu Makowskiego. Wracając do Obserwatorium jest możliwość zwiedzania w sezonie podczas weekendów.Nam się udało zwiedzić za niewielką opłatą. Harmonogram jest opisany na stronie Obserwatorium. Idąc dalej leśną ścieżką przed Trzema Kopcami natrafiamy po prawej na miejsce z ławeczką i punktem widokowym. Rozlega się stąd piękna panorama w kierunku Lipnika. Z tego miejsca mamy około 3,5km do Schroniska PTTK na Kudłaczach. Ten odcinek szlaku przemierzamy wierzchołkami pasma. Przed drogą powrotną odwiedzamy wspomniane wcześniej Schronisko na Kudłaczach. Bardzo ładny budynek z zadbanym obejściem z dużym zadaszonym grillem, placem zabaw dla dzieci i miejscem na ognisko. Zjedliśmy smaczny posiłek i zaliczyłem kawę przed drogą powrotną. Opinie na temat obsługi tego schroniska czytałem różne. Ja byłem tutaj kilka razy i nie mam żadnych przykrych wspomnień. Czas na powrót który początkowo od Schroniska po Łysinę przemierzamy czarnym szlakiem lekko w dół po czym podejściem ku górze. Pod Łysiną czarny szlak łączy się ponownie z naszym czerwonym i od tego miejsca nasza droga powrotna biegnie tą samą trasą którą wychodziliśmy. Dystans to niecałe 12 km przebyty w niecałe 6 godzin z przystankami, posiłkiem w Schronisku i zwiedzaniem Obserwatorium. Sama trasa nie jest zbyt męcząca choć nachylenie jest widoczne i odczuwalne. Polecam i życzę przyjemnej wędrówki :-)

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Małopolska na rowerze
Małopolska na rowerze - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa przedstawia sieć zrealizowanych do tej pory (VII 2020) tras rowerowych: - z projektu VeloMałopolska; - Szlak wokół Tatr (część polska); - inne szlaki rowerowe (lokalne terenowe, szlak Orlich Gniazd, Green Velo, Szlak karpacki).  ...

Mapa Beskid Makowski (Średni)
Beskid Makowski (Średni) - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Beskidu Makowskiego (zwanego także Średnim lub Myślenickim) swoim zasięgiem obejmuje także fragmenty Beskidów: Małego, Żywieckiego i Wyspowego. Najwyższym szczytem jest Mędralowa, pozostałe pasma osiągają wysokość do 700 – 800 m n.p.m. Beskid...

Mapa Czechy i Słowacja – mapa samochodowa
Czechy i Słowacja – mapa samochodowa - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa samochodowa Słowacji i Czech zawiera: aktualną sieć autostrad, dróg ekspresowych i głównych, z podziałem na dwupasmowe i jednopasmowe; drogi w budowie, numerację dróg oraz kilometraż. Na mapie zaznaczono: przejścia graniczne, Autostradowe...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
przemas74
12 listopada 2018 przemas74 napisał:
Piękne tereny... jeździło się za młodu tam na obozy astronomiczne... a teraz asfalt i gościniec... pamiętam ogniska na szczycie obok resztek obserwatorium - cokołu teleskopu... ale to były czasy gdzie byliśmy rozbici koło szlaku namiotami i przez tydzień przechodziło drogą 1 - 2 osoby....
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.

Beta