Z „Małego Krakowa” do Binarowej 34 narowery

Dodano 18 października 2020 przez plik GPX
Z „Małego Krakowa” do Binarowej 34 narowery
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

191500
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Rower górski
  • Stopień trudności: Średni
  • Gwiazdki:  2.8
  • Dystans: 31,3 km
  • Przewyższenie: 175,25 m
  • Suma podejść: 714,89 m
  • Suma zejść: 716,67 m
1086478
biecz
1086479
biecz2
Na tę wycieczkę ruszamy z Biecza – jednego z najstarszych, a do XVI w. jednego z największych miast w Polsce, nazywanego „Małym Krakowem” (1) (2) (3). Jedziemy spod ratusza w Bieczu ul. Węgierską, następnie za kościołem skręcamy w prawo w ul. Bochniewicza. Dość trudny podjazd kończymy skrętem w lewo, w ul. Harta, i poruszając się obok malowniczo położonego cmentarza, zjeżdżamy do głównej drogi. Kierujemy się w prawo, zaraz za mostem ponownie w prawo, i jedziemy w kierunku Strzeszyna. Przed ruiną d. szkoły (i sklepem) za szlakami rowerowymi jedziemy w lewo. Niespełna 2 km dalej zostawiamy zielony szlak, i za żółtym skręcamy w prawo. Stromym podjazdem wspinamy się na wierzchowinę. Trzymając się szlaku, przejeżdżamy Kwiatonowice, a 5,5 km dalej na jednym ze skrzyżowań skręcamy w prawo na Sitnicę. Opadamy ostrym zjazdem w dolinę, gdzie główną drogą skręcamy w prawo, i jedziemy do Rożnowic. Po wjeździe na drogę wojewódzką 980 jedziemy na wprost, i po chwili mijamy położony na wzniesieniu drewniany kościół (4). Po następnych 5,5 km wjeżdżamy do Binarowej. Tu obowiązkowy przystanek przy arcydziele architektury, jakim jest, wpisany na listę UNESCO, drewniany kościół z ok. 1500 r. (5). Chcąc uniknąć jazdy drogą wojewódzką, zjeżdżamy z niej zaraz za kościołem (i potokiem) za żółtym szlakiem rowerowym boczną uliczką w prawo. Dość wymagającym podjazdem wspinamy się zboczem góry Dział. Nie wjeżdżamy jednak na sam szczyt, zawijając wcześniej między zagrodami w lewo. Przejeżdżamy skrzyżowanie, i zaraz za pierwszymi zabudowaniami na rozwidleniu odbijamy w lewo. Na początku jedziemy płaskim, widokowym grzbietem wzdłuż młodniaka, a od niewielkiego lasku z cmentarzem żydowskim dość stromo opadamy do Biecza. Ulicą Kazimierza Wielkiego wracamy w prawo na rynek, gdzie kończymy wycieczkę.

ATRAKCJE NA TRASIE:

Budynek ratusza w Bieczu (1) – zbudowany w 2. poł. XV w. Wskutek późniejszych przekształceń zatracił swój gotycki wygląd. Obecna bryła ratusza pochodzi z 1830 r. Przylegająca do ratusza renesansowa wieża została wzniesiona w 1569 r. W podziemiach wieży zlokalizowana była średniowieczne turma, czyli miejsce wymuszania zeznań i przetrzymywania więźniów do czasu egzekucji.
System fortyfikacyjny Biecza (2) – złożony z murów obronnych, baszt i barbakanu. Ich historia sięga XIV w. Wówczas w obrębie murów miejskich było 17 baszt, obsługiwanych przez rzemieślników cechowych. Wraz ze zmianą techniki wojennej w XVII w. utraciły znaczenie i popadały w ruinę. Do obecnych czasów zachowały się jedynie dwie baszty: Radziecka i Kowalska.
Dom Kromera w Bieczu (3) – renesansowa kamienica z 1519 r., w której dzieciństwo spędził Marcin Kromer, wybitny humanista, historyk i teoretyk muzyki. Dzisiaj siedziba Muzeum Ziemi Bieckiej.
Drewniany kościół w Rożnowicach (4) – zbudowany w 1756 r., uznawany kiedyś za jeden z najcenniejszych drewnianych kościołów barokowych. Niestety w 1992 r. w znacznej mierze spalony w wyniku uderzenia pioruna. Na wschodniej ścianie prezbiterium warto zobaczyć barokowy krzyż, zdobiony tzw. spływami wolutowymi.
Drewniany kościół w Binarowej (5) – znajduje się na Liście UNESCO. Pochodzi z 1500 r., a dostawiona w 1596 r. wieża uchodzi za najstarszą w Polsce. Kościół znany jest z przepięknej, doskonale zachowanej polichromii, która została wykonana w latach 1641-50. Na szczególną uwagę zasługują bogate dekoracje malarskie ścian. Na stropach znajdują się fragmenty starszej polichromii – patronowej.
Źródło narowery.visitmalopolska.pl/trasa34 - przedruk / zdjęcia net

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Czechy i Słowacja – mapa samochodowa
Czechy i Słowacja – mapa samochodowa - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa samochodowa Słowacji i Czech zawiera: aktualną sieć autostrad, dróg ekspresowych i głównych, z podziałem na dwupasmowe i jednopasmowe; drogi w budowie, numerację dróg oraz kilometraż. Na mapie zaznaczono: przejścia graniczne, Autostradowe...

Mapa Małopolska na rowerze
Małopolska na rowerze - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa przedstawia sieć zrealizowanych do tej pory (VII 2020) tras rowerowych: - z projektu VeloMałopolska; - Szlak wokół Tatr (część polska); - inne szlaki rowerowe (lokalne terenowe, szlak Orlich Gniazd, Green Velo, Szlak karpacki).  ...

Mapa Główny Szlak Beskidzki - Wołosate-Ustroń
Główny Szlak Beskidzki - Wołosate-Ustroń - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa zawiera praktyczne informacje o Głównym Szlaku Beskidzkim (GSB) – najdłuższym szlaku górskim w Polsce, prowadzącym przez niemal wszystkie pasma beskidzkie (Bieszczady, Beskid Niski, Beskid Sądecki, Gorce, Beskid Żywiecki, Beskid Śląski). Przy...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.

Beta