Z Krakowa na Pustynię Błędowską

Dodano 16 września 2017 przez plik GPX
Z Krakowa na Pustynię Błędowską
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

110843
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Rower górski
  • Stopień trudności: Średni
  • Gwiazdki:  6.0
  • Dystans: 108 km
  • Czas trwania: 7 h 44 min
  • Średnia prędkość: 14,01 km/h
  • Przewyższenie: 251,54 m
  • Suma podejść: 1 848,82 m
  • Suma zejść: 1 805,45 m
  • Data: 28 sierpnia 2017
  • Lokalizacja: Kraków
640729
Prądnik Korzkiewski
Dom w skale.
Prądnik Korzkiewski to niewielka miejscowość na trasie do serca Ojcowskiego Parku Narodowego. Zbliżając się do Ojcowa, po prawe stronie można już z oddali zauważyć skałę z krzyżem. Swoją największa tajemnice owa skała skrywa jednak u swojego podnóża. To domek zbudowany w jurajskim olbrzymim głazie. Z frontu widać małe okienka, białe ściany i ciemny dach. Jest też skalny podjazd.
640730
Zamek Rabsztyn
Widok na zamek w Rabsztynie z odcinka czerwonego szlaku rowerowego wiodącego od Olkusza.
640731
Zamek Rabsztyn
Wznoszące się w jurajskiej miejscowości Rabsztyn, nieopodal Olkusza, na szczycie wapiennego wzgórza okazałe ruiny zamku są śladem pięknej niegdyś królewskiej średniowiecznej warowni, która powstała najprawdopodobniej w XIII wieku.
640732
Punkt widokowy-CZUBATKA
Wzgórze Czubatka (Jałowce) to punkt widokowy w Kluczach. Ze szczytu Czubatki (382 m n.p.m.) można zobaczyć panoramę samych Kluczy, zachwycić się rozległymi przestrzeniami Pustyni Błędowskiej (jedynej pustyni w naszej części Europy), a w oddali dostrzec także m.in. kominy katowickiej huty.
Oprócz fascynujących widoków, z Czubatki można wybrać się w kierunku wyżej pustyni lub powędrować zboczem wzgórza przez bukowy las pełen „wyrastających” wśród drzew wapiennych ostańców, by wreszcie dotrzeć do dwóch malowniczych stawów-Czerwonego i Zielonego. Stawy te są dziś jedyną pozostałością po dawnych szybach kopalnianych.
Mało kto wie, że jeszcze kilka lat temu znajdowały się w tej okolicy ruiny bunkra, z którego gen. Erwin Rommel dowodził oddziałami korpusu ekspedycyjnego Afrika Korps podczas manewrów na Pustyni Błędowskiej. Właśnie dla tego miejscowi czasami nazywają Czubatkę-wzgórzem Rommla.
Na szczycie wzgórza od kilku lat stoi wieża obserwacyjna, wzniesiona w celu ochrony okolicznych lasów przed pożarami.
640733
Pustynia Błędowska
Widok na Pustynię Błędowską z tarasu punktu widokowego Czubatka.
640734
Dolina Racławki
Dolina Racławki, jedna z pereł małopolskiej części Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Znajduje się między dwoma wioskami, Paczółtowice i Dubie. Jest jedną z bardziej urokliwych tak zwanych dolinek krakowskich. Dzieje się tak za sprawą jej ukształtowania, ale również dzięki temu, że nie jest ona tak popularna, jak Dolina Kobylańska, czy Będkowska. W rezerwacie będącym częścią NATURY 2000 i Parku Krajobrazowego Dolinki Krakowskie o wielkości 470 ha, którego dnem jak można się domyślić z nazwy płynie całkiem żwawy i obfity potok Racławka, mamy dostępne 3 szlaki piesze, ale nadają się one również na szlaki rowerowe. Dojazd jest bardzo dogodny jak z jednej tak i z drugiej strony, dostępny jest także po obu stronach darmowy parking.
Trasa przyjemna dla rowerzystów ceniących sobie mieszane drogi. Starałem się unikać bardziej ruchliwych odcinków dróg krajowych, jednak kilka się wkradło. Odcinek przez Sułoszową następnie z Kluczy do Olkusza i ostatni przez Brzezie do Krakowa. Większość jednak to drogi mało ruchliwe czy też odcinki wyznaczonych tras rowerowych wiodące przez las. Na trasie dużo ciekawych miejsc do zobaczenia. Mój ulubiony rejon przez Prądnik Korzkiewski, Ojców po Pieskową Skałę. Jak również odnowiony zamek w Rabsztynie i cel wycieczki Pustynia Błędowska. Panorama na pustynię z punktu widokowego Czubatka robi wrażenie. Obszar ten zwany "Polską Saharą" to największy teren występowania piasków śródlądowych w Europie. Niecałe 100 lat temu można tu było obserwować zjawisko fatamorgany i burze piaskowe. Częścią drogi powrotnej jest ciekawy odcinek od Witeradowa przez Racławice, Paczółtowice, Doliną Racławki po Dubie. Trasa może trochę wymagająca ze względu na odległość. Mając jednak duży zapas czasowy, nie jest trudna. Polecam i życzę pozytywnych wrażeń :)

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Jura Krakowsko-Częstochowska
Jura Krakowsko-Częstochowska - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Jura Krakowsko-Częstochowska to wyjątkowy i niepowtarzalny region w naszym kraju. Może poszczycić się ogromną liczbą różnorodnych skał i ostańców, oplecionych siecią dróg wspinaczkowych. Jej podziemny świat tworzą tysiące jaskiń oraz grot....

Mapa Okolice Krakowa
Okolice Krakowa - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Krakowa i okolic przedstawia najważniejsze tereny rekreacyjne tego rejonu, m.in. Puszczę Niepołomicką, Dolinki Podkrakowskie i Ojcowski Park Narodowy. Obszar mapy "Okolice Krakowa" zamknięty jest przez Bochnię na wschodzie, Wadowice na...

Mapa Czechy i Słowacja – mapa samochodowa
Czechy i Słowacja – mapa samochodowa - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa samochodowa Słowacji i Czech zawiera: aktualną sieć autostrad, dróg ekspresowych i głównych, z podziałem na dwupasmowe i jednopasmowe; drogi w budowie, numerację dróg oraz kilometraż. Na mapie zaznaczono: przejścia graniczne, Autostradowe...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.

Beta