Wodospady i Cerkwie. Ropica Górna, Dragaszów, Bodaki. Beskid Niski

Dodano 5 kwietnia 2024 przez plik GPX
Wodospady i Cerkwie. Ropica Górna, Dragaszów, Bodaki. Beskid Niski
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

342979
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Bieganie
  • Stopień trudności: Średni
  • Gwiazdki:  6.0
  • Dystans: 28,2 km
  • Czas trwania: 4 h 56 min
  • Średnia prędkość: 5,71 km/h
  • Przewyższenie: 386,4 m
  • Suma podejść: 1 066,8 m
  • Suma zejść: 1 065,8 m
  • Data: 1 kwietnia 2024
  • Lokalizacja: Ropica Górna
1801269
Cerkiew greckokatolicka p.w.św. Michała Archanioła
Cerkiew filialna greckokatolicka p.w. Św. Michała Archanioła, zbudowana w 1819 r. Gruntowny remont z zewnątrz przeprowadzono w 1967 r. w 1985 r. kolejny remont (wymiana blachy dachowej na gonty) a w 2008 r. był ostatni remont. (konserwacja całego kościółka) Obecnie kościół rzymsko - katolicki pod tym samym wezwaniem.
Trójdzielna, konstrukcji zrębowej, pokryta gontem; cenne wyposażenie cerkiewne z XVlll-XIX w. Wzniesiona w typie zachodniołemkowskiego budownictwa cerkiewnego. Wieża o pochyłych ścianach, z pozorną izbicą wzniesiona w konstrukcji słupowo-ramowej. Nakrywa ją hełm namiotowy zwieńczony cebulasto, z pozorną latarnią i kopułką. Wnętrze kościoła nakrywają stropy płaskie. Nad nawą nadwieszony chór muzyczny o wklęsło-wypukłym parapecie. Ściany i stropy ozdobione polichromią o motywach ornamentalnych i figuralnych, z przełomu XIX i XX w. Wyposażenie: - kompletny, rokokowy ikonostas i ikony z XVIII w. - późnobarokowe ołtarze boczne z ikonami: Matki Boskiej z Dzieciątkiem z końca XIX w. i św. Mikołaja z XVIII w.; oraz obrazami z XVII w., XVIII i XIX w. Dzwon odlany przez Grzegorza Wierda w Preszowie na Słowacji. źródło sękowa.info
1801270
Most na Sękówce
Most na Sękówce pomiedzy Ropicą Górną a Małastowem
1801271
rozwidlenie
Biegniemy na prawoczyli górną drogą
1801272
Cmentarz wojenny nr 68 w Ropicy Górnej
Cmentarz wojenny nr 68 w Ropicy Ruskiej (dziś Górnej) jest cmentarzem z I wojny światowej, zaprojektowany przez Hansa Mayra.
Cmentarz znajduje się na zboczu wzgórza, na skraju lasu (obecnie cały obiekt i jego okolice są zarośnięte gęstym lasem), przy leśnej drodze wnoszącej się wzdłuż strumienia. Aby można było do niego dojść z drogi Sękowa-Małastów (obecnie droga 977) zbudowano żelbetowy mostek przez Małastowiankę, prowadzi on dzisiaj do cmentarza.

Cmentarz ma kształt prostokąta o powierzchni około 400 m². Otoczony jest z 4 stron ogrodzeniem z ociosanego kamienia. W środku ogrodzenia znajduje się drewniana bramka wejściowa, od której biegnie wybrukowana ścieżka rozdzielająca teren cmentarza na dwie części. Groby są obramowane i oznaczone nagrobkami w formie żeliwnych krzyży z datą 1915 oraz małych żeliwnych krzyży lotaryńskich na betonowych podestach. Przy tylnej części ogrodzenia umieszczony jest pomnik z kamieni w kształcie steli, na którym znajdowała się tablica inskrypcyjna. Do pomnika żelaznymi klamrami przymocowany jest krzyż z drewnianych belek. Obszar cmentarza składa się z dwóch tarasów połączonych schodami. Mogiły są ułożone w rzędach, symetrycznie względem głównej alei. Nagrobki mają formę żeliwnych krzyży łacińskich z datą „1915” i krzyży lotaryńskich na niskich cokołach

Na cmentarzu jest pochowanych 110 żołnierzy w 13 grobach zbiorowych oraz 4 pojedynczych poległych 2 maja 1915 roku:
58 żołnierzy Austro-Węgier m.in. z 26 Pułku Piechoty Austro-Węgier.
52 żołnierzy Imperium Rosyjskiego. źródło: Sękowa.info
1801273
Stary Mostek
Mostek prowadzący do Cmentarza Wojennego nr.68 przez rzeczkę Małastówkę.
1801274
Cmentarz wojenny nr 67 w Ropicy Górnej
Cmentarz wojenny nr 67 w Ropicy Ruskiej (Górnej) został zaprojektowany przez Hansa Mayra i znajduje się w przysiółku Dragaszów w powiecie gorlickim, w gminie Sękowa.
Położony jest na łące około 100 metrów od drogi Bartne-Ropica Górna.
Cmentarz ma kształt prostokąta o powierzchni około 400 m². Otoczony jest z 4 stron ogrodzeniem z ociosanego kamienia. W środku ogrodzenia, od strony północnej, znajduje się drewniana bramka wejściowa. Groby są oznaczone nagrobkami w formie żeliwnych krzyży z datą 1915 na betonowych podestach. W centralnej części znajduje się drewniany krzyż postawiony na kamiennym cokole wykonany z tego samego kamienia co ogrodzenie.

W 7 grobach zbiorowych i 2 pojedynczych pochowano 83 żołnierzy z armii austro-węgierskiej z 28. pułku piechoty k.k. Landwery, poległych 2 maja 1915 roku. W zdecydowanej większości narodowości czeskiej. Nazwiska wszystkich pochowanych są znane.
Cmentarz na przełomie września i października 2017 r. został wyremontowany, wycięto samosiejki, postawiono nowy drewniany krzyż, powstała nowa drewniana część ogrodzenia z wejściową furtką i wykonano drewniany mostek do cmentarza. W górnych narożach ogrodzenia zachowały się 3 słupki wyznaczające granice działki z oznaczeniami geodezji wojskowej w formie liter HV (Heeres Vermesung) źródło: Sękowa.info
1801275
Ścieżka do wodospadów
Zejście z głównej leśnej drogi do wodospadów
1801276
skałki
Jedna z dwóch grup skałek
1801277
Wodospad w Dragaszowie
Pierwszy z dwóch wodospadów
1801278
Wodospad w Dragaszowie
Drugi wodospad nieco dalej za pierwszym nieco ładniejszy
1801279
Wodospad w Dragaszowie
Wodospad przy głównej leśnej drodze.
1801280
Siodełko 704 m.n.p.m.
Na tym szczycie znajduje się area piknik z wiatą, stolikami i legalnym miejscem na rozpalenie ogniska.
1801281
Ambona
Ambona myśliwska nieopodal żółtego szlaku prowadzącego z Koniecznej przez Wołowiec do Folusza. Ambona dość wysoka i solidna zamykana na drewniany skobelek. W środku dwa krzesła. Mogą przenocować na podłodze spokojnie na dziko dwie osoby.
1801284
węzeł szlaków nr 4
1801286
Cmentarz wojenny nr 69 w Przegoninie (Bodaki)
Cmentarz wojenny nr 69 w Przegoninie (nieistniejąca wieś łemkowska) połozony jest na terenie Bodaków, jest zabytkowym cmentarzem z I wojny światowej, zaprojektowany przez Hansa Mayra.

Usytuowany jest na stoku w gęstym lesie, około 500 m od głównej drogi, przy której znajduje się dobrze zachowana austriacka tablica informacyjna. Dalsza droga prowadzi szlakiem cmentarnym oznaczona biało - czarnymi znakami.

Obiekt został zaprojektowany na rzucie nieregularnego wieloboku. Cmentarz jest po gruntownym remoncie w czasie którego przywrócono mu pierwotny wygląd. Obiekt otoczony niskim murkiem z kamienia łamanego. Groby otoczone słupkami kamiennymi, przez które przeciągnięto drut kolczasty (typ ogrodzenia bardzo rzadko spotykany na cmentarzach wojennych w Galicji). U szczytu cmentarza duży drewniany krzyż z blaszanym daszkiem. Pochowano tu 50 Austriaków oraz 81 Rosjan poległych w walkach 3 maja 1915 roku.

Po lewej i prawej stronie wejścia, na jednym z większych kamieni tworzących mur widnieje wykuty napis - 1917 гoдa. Dwa inne wykute napisy znajdują się na murze od środka w części dolnej - ITALIEN KRIEGER.( cmentarze budowali jeńcy rosyjscy i włoscy) Oprócz tych elementów zachowały się też słupki HV na granicy działki. żródło : Sekowa.info
1801287
Bartnianka
Przejście brodem przez rzeczkę. Są też kamienie po ktorych da radę się przeprawić.
1801288
Chyża
Dawny drewniany budynek gospodarczo-mieszkalny ze środkowej łemkowszczyzny z końca XiX w. Mimo translokacji i adaptacji części gospodarczej na mieszkalną w latach 80, budynek świetnie zachował swoją orginalną formę.Zachowało się większość orginalnej stolarki okiennej i drzwiowej, nadproże wejściowez datą budowy1891 r. Zachowany jest orginalny kształt dachu dwuspadowego przyczółkowego z wysokimi szczytami.
1801289
Cerkiew greckokatolicka pw. św. Dymitra
W Bodakach znajdują się dwie drewniane cerkwie: prawosławna i greckokatolicka obie pod wezwaniem św. Dymitra. Starsza, greckokatolicka przy samej szosie, pochodzi z 1902 r. na miejscu poprzedniej z 1742 roku. i reprezentuje schyłkowy typ architektury zachodnio-łemkowskiej. Jest drewniana, trójdzielna, konstrukcji zrębowej, kryta blachą. Obecnie użytkowana jako kościół rzymskokatolicki. Wewnątrz ikonostas wykonany przez Szajnę z Rymanowa. Z wczesniejszej cerkwi zachowane 19 ikon z XVII w przekazano do cerkwi-muzeum w Bartnem, świątynia służy jako kościół filialny. Na ścianach znajdują się wyobrażenia świętych Cyryla i Metodego oraz świętych Włodzimierza i Olgi. W budynku zachował się również ikonostas powstały bezpośrednio po wzniesieniu cerkwi. Wnętrze przykryte jest stropem płaskim z polichromią z początku XX wieku. W 1996 r. i 2012 prowadzone były prace remontowe. źródło : Sękowa.info
1801291
Cerkiew prawosławna pw. św. Dymitra
Cerkiew prawosławna p.w. św. Dymitra jest obecnie filią parafii w Bartnem. Widoczna z głównej drogi, stoi powyżej dawnej cerkwi greckokatolickiej.
W latach 1932-1934 znaczna część mieszkańców wsi przeszła na prawosławie. Z uwagi na to, że nie mogli korzystać z cerkwi greckokatolickiej, postanowiono wybudować nową cerkiew. Konstruktorem i budowniczym cerkwi był miejscowy cieśla Wasyl Frencko. W czasie II wojny światowej był sołtysem we wsi, zmarł 1964 r. Wzniesiona w 1934 r. cerkiew jest bardzo skromna. Obiekt jest konstrukcji drewnianej, trójdzielny z nawą, prezbiterium i babińcem. Dach wieńczą charakterystyczne dla budownictwa cerkiewnego banie. Wewnątrz tej małej świątyni zamiast tradycyjnego ikonostasu znajduje się drewniana ścianka, na której wiszą współczesne ikony i obrazy. Po zakończeniu II wojny światowej następuje burzliwy okres zarówno dla mieszkańców wsi, jak i dla cerkwi. W latach 1945-1947 przeprowadzono akcję wysiedleń miejscowej ludności, a cerkiew została przeznaczona na stodołę. Taki stan trwał do 1957 r., tj. do czasu powrotu części mieszkańców do rodzinnej wsi. Ponownie zaczęto odprawiać w cerkwi nabożeństwa oraz przystąpiono do jej remontu, który trwa do dnia dzisiejszego. Obok cerkwi, nieopodal wejścia postawiono na pamiątkę 1000-lecia Chrztu Rusi 988 – 1988 krzyż prawosławny. źródło: Sękowa.info
1801293
Kapliczka z ulami
Na terenie Bodaków podobnie jak w Bartnem znajdują się liczne kapliczki, figurki i krzyże przydrożne. Jedną z nich jest kapliczka przydrożna, domkowa (apsydowa).
Jest kilka wersji jej powstania.
Na frontowej ścianie data 1879 r. Podobno w dawnych czasach osuwisko Czartoryja przegrodziło potok, a spiętrzone wody zalały łąki, pola, domy. Mieszkańcy wsi opowiadają też inną wersję i motywację jej fundowania. W tamtym okresie występowała duża umieralność niemowląt i małych dzieci. Aby temu zapobiec, mieszkancy ufundowali i wybudowali tę właśnie kapliczkę. Może dla jednych motywem było zapobieżenie powodziom, dla innych wyproszenie życia dzieciom.
Wycieczka biegowa po Beskidzie Niskim trochę mniej znanym.Trasa to pentelka po górkach niedaleko Gorlic pomiedzy wsiami: Ropica Górna, Małastów, Bartne oraz Bodaki. Zaczynam w Ropicy Górnej przy drewnianym kościółku pw. św. Michała Archanioła z 1819 r. Udaję się wzdłuż drogi 997 w kierunku Gorlic aż do mostu na Granicy Ropicy i Małastowa . Tutaj, zaraz za mostem, skręcam w lewo i zaczynam podejście asfaltem, który po chwili przechodzi w drogę szutrową i wbiega w las.Na początku jest trochę stromo , później trochę błota i rozjechanej drogi przez cieżkie sprzęty pracujące przy ścińce drzew. Jednak dalej jest lepiej i można śmiało biec. Na 4 km dobiegam do cmentarza wojennego nr.68 w Ropicy Górnej. Widać go po lewej stronie od drogi szutrowej którą biegnę. Zbiegam do niego wąską ścieżką, która dalej prowadzi do starego betonowego mostku na Sękówce. Przecinam drogę 997 i udaje sie drogą asfaltową prowadzącą do Bartne. Mijam jeszcze jeden cmentarz wojenny nr. 67 i dobiegam do Dragaszowa.Tam skręcam na prawo, lekko w górę i biegnę drogą asfaltową, która doprowadzi mnie do szlabanu rozpoczynającego leśny odcinek. Po kilkudziesięciu metrach, za takim leśnym placem gdzie składują i załadowują ścięte drewno, skręcam w prawo aby dobiec do pierwszych wodospadów. Droga zmienia się w ścieżkę, biegnie wzdłuż wąwozu lekko w górę. Po drodzę mijam dwie grupy skalne i po około 700 m. docieram do wodospadów. Pierwszy jest w dole wąwozu i ciężko pod niego podejść więc od razu kieruję się do drugiego, który jest zaraz za nim. Wracam tą samą ścieżką do głównej szutrowej drogi i biegnę dalej w górę do kolejnego wodospadu.Docieram do niego gdy na moim liczniku wybija 9 km. Wodospad ten jest w pobliżu drogi i łatwo do niego się dostać.Na jednym z głazów znajduje się sterta kości chyba po jakiejś sarnie. Kieruje się dalej w górę tą główną leśną szutrówką. Trasa zaczyna być trochę monotonna. Na 13 km trasy docieram do szczytu Siodełko 704 mnpm. Znajduje się tam wiata ze stołami i ławeczkami oraz legalne miejsce na ognisko.Na prawo jest droga która prowadzi na Pętna. Po lewej też były jakiaś droga ktorą jak bym pobiegł to pewnie sporo by mi skróciła trasę. Ja jednak biegnę dalej prosto teraz już w wiekszości z górki.Mijam punkt węzeł szlaków nr 4 ( można stąd udać się na Gościniec Banica lub Zawierszna czy Wirchne). Nieco przed dotarciem do żółtego szlaku, nieco na prawo w lesie, mijam ambone myśliwską. Jest ona dość porządna i choć w środku nieznajduje się nic poza dwoma krzesłami, jakby trzeba to dwie osoby mogły by tu spokojnie przenocować.Żółtym szlakiem zbiegam w dół w kierunku Bartnego, ten fragment jest nawet przyjemny, aż docieram do asfaltowej drogi przcinającej szlak. Skręcam tam w lewo i znów czeka mnie kilka km monotonnego biegu. Asfaltówka ta to taka typowa położona dla potrzeb wycinki drzew, oficalnie jednak pewnie to pełni funkcje drogi przeciwpożarowej.Na 20 km docieram do ostatniego dziś cmentarza wojennego nr. 69 leżącego w nieistniejącej wsi Przegonina. Opuszczam drogę którą bieglem i nieco wcześniej przeszła w szutrówkę i ledwie widoczną ścieżką dojściową do cmentarza wybiegam z lasu i docieram do drogi wiodącej z Ropicy Górnej do Bartnego. Zaraz za rzeką Bartnianką mijam piękną Chyżę. Po pokonaniu kilometra w kierunku Ropicy docieram do Bodaków, kolejnej wsi gdzie znajdują się dwie drewniane cerkwie pw. św. Dymitra. Nieco dalej mijam kilka typowych dla rejonu kapliczek.Na coś koło 23 km zbiegam znów z asfaltu i lasem po kolejnych 5 lub 6 km docieram do drewnianego kościoła pw.św Michala Archanioła gdzie zaczynałem i kończe bieg.

Film z trasy

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Beskid Niski
Beskid Niski - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Beskidu Niskiego wydawnictwa Compass to mapa offline na urządzenia mobilne w skali 1:50 000 prezentująca obszar Beskidu Niskiego. Zasięg mapy obejmuje tereny od Krynicy-Zdrój i Grybowa na zachodzie po Komańczę i Szczawne na wschodzie oraz...

Mapa Wysowa-Zdrój i okolice
Wysowa-Zdrój i okolice - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa przedstawia najbliższe okolice miejscowości Wysowa-Zdrój oraz plan centrum w skali 1:7'500. Wysowa-Zdrój to niewielka miejscowość uzdrowiskowa położona w południowo-wschodniej części województwa małopolskiego, w powiecie gorlickim, przy...

Mapa Główny Szlak Beskidzki - Wołosate-Ustroń
Główny Szlak Beskidzki - Wołosate-Ustroń - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa zawiera praktyczne informacje o Głównym Szlaku Beskidzkim (GSB) – najdłuższym szlaku górskim w Polsce, prowadzącym przez niemal wszystkie pasma beskidzkie (Bieszczady, Beskid Niski, Beskid Sądecki, Gorce, Beskid Żywiecki, Beskid Śląski). Przy...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.

Beta