Włóczykije Pojezierza Dębno "Wokół jeziora Promień"

Dodano 1 lutego 2014 przez plik GPX
Włóczykije Pojezierza Dębno
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

34612
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Nordic Walking
  • Stopień trudności: Trudny
  • Gwiazdki:  4.7
  • Dystans: 14,6 km
  • Czas trwania: 0 h 2 min
  • Średnia prędkość: 299,36 km/h
  • Data: 1 stycznia 2014
  • Lokalizacja: Dyszno, Warnice
216714
Kanał Dyszno
17) Kanał Dyszno zbiera wody z pól i lasów między Krężelinem a Babinem. Pod Warnicami wpada do jeziora Promień. Wypływa na południe, mija Przylaszczkę, płynie przez Dyszno na wschód i wpada do Jeziora Ostrowiec.
216715
Centrum wsi
14) Dyszno. Ogólny widok na centrum wsi. Kościół pw. św. Wojciecha z barokową wieżą konstrukcji ryglowej.
216716
Lipy Humboldta
15) Dyszno. Grupa kilku drzew znanych jako lipy Humboldta. Na zdjęciu najgrusze drzewo w gminie Dębno, lipa Humboldta.
216717
Mauzoleum von Ostenów
18) Warnice. Można dojść 300 metrów od trasy prostą leśną drogą na wzgórze nad Jeziorem Promień i wrócić. Tam mauzoleum Zmartwychwstanie (Den Auferstandenen) rodu von der Osten.
216718
Widok na jezioro
5) Z Warnic trasa prosto na południe około 0,5 km, mało uczęszczaną drogą asfaltową. Idziemy lewym poboczem, jest też niebieski szlak turystyczny. Wkrótce skręca skosem w lewo i powoli zbliża się do jeziora. Prześwituje jezioro.
216741
Kościół w Warnicach
2) Warnice. Parafia św. Józefa Oblubieńca NMP. Kościół z I poł. XIV w. z ciosów granitowych. W 1858 r. z cegły absyda i część zachodnia z wieżą. Halowy, nakryty stropem belkowym. Ołtarz tryptyk 1604 r. polichromowany, elementy późnogotyckimi (12 apostołów z XV w. w skrzydłach) i barokowe. W ołtarzu kopia „Grosz Czynszowy” Tycjana. Na odwrocie skrzydeł tryptyku cztery obrazy z XVI w. W środku empora organowa, nad kruchtą empora kolatorska. Dzwon z 1781 r.
216773
Zabytkowy transformator
9) Pobliże Dyszna (o 600 m). Zabytkowy transformator. Elektryfikacja wsi Miała miejsce zapewne w 1914 roku. Od roku postawienia transformatora do roku 2014 minęło 100 lat.
216774
Drogowskaz
7) Dochodzimy do leśnej drogi przeciwpożarowej nr [2]. W połowie XIX wieku ustawiono kamienny drogowskaz. Napisów już się nie odczyta, ponieważ do kamienia strzelano seriami podczas II wojny światowej. Trasa skręca w lewo.
216775
Kamień narożny.
8) Kamień narożny wyznacza ścieżkę gruntową, wiodącą do kolonii Przylaszczka, odległej 300 m.
216776
Wzgórze wiatraczne
16) Dyszno. Rozczłonkowany zespół wzgórz. W najwyższym punkcie przed 1945 rokiem stał wiatrak. Ślady nieistniejącego domostwa. Obecnie własność prywatna. Ślady po eksploatacji piasku.
216796
Czworak (poza trasą)
1) Warnice. Czworak, dom dla czterech rodzin – zbudowany w 2 połowie XIX w., z podcieniem półokrągłym; znajduje się na zachodnim krańcu wsi.
216797
Okazowy bluszcz
3) Warnice. Bluszcz opleciony na dębie. Bluszcz (Hedera helix L.) jest gatunkiem chronionym. Okaz z fotografii jest najokazalszym bluszczem w gminie Dębno. Obwód pnia (pnia bluszczu) ma okoł0 80 centymetrów. W głębi park przypałacowy.
216807
Ruiny pałacu
4) Podwórzec, w głębi, ponad 100 metrów od drogi ruiny neoklasycystycznego pałacu von Ostenów z połowy XIX w. Po 1945 roku był użytkowany różnie. Do lat osiemdziesiątych XX wieku była w nim szkoła. Ale o pałac nie dbano i szkołę zlikwidowano. Obecne ruiny są własnością prywatną.
216819
Start
0) Start w sąsiedztwie przystanku autobusowego. Blisko sklep spożywczy i plac w kształcie trójkąta, umowne miejsce spotkań.
216820
Parking leśny
6) Miejsce postoju blisko jeziora. Nadleśnictwo Dębno urządziło przyjazny parking, ławostoły, zadaszenie. Są kosze na śmieci.
216822
Okazałe drzewo
10) Dyszno. Dochodzimy do zakrętu, bruk przechodzi w asfalt. W łuku zakrętu rośnie ogromna lipa, pomnik przyrody. Przy ziemi obwód 9,5 m.
216823
Park w Dysznie
11) Dyszno. Na prawo w głębi wnętrze parku z wieloma ciekawymi okazami drzew. Ślady ruin pałacu. Przed ruinami szpaler ozdobnych dębów piramidalnych.
216824
Polana dębów (poza trasą)
12) Dyszno. Za parkiem polana dębów. Pomniki przyrody tworzą tutaj największe skupienie drzew pomnikowych w gminie Dębno.
216834
Dąb Humboldta (poza trasą)
13) Dyszno, gmina Dębno. Dąb Humboldta, pomnik przyrody. Aleksander von Humboldt to jeden z największych uczonych, twórca współczesnej geografii fizycznej. Uważany za "duchowego ojca idei ochrony przyrody" (przed człowiekiem). Najbardziej prestiżowa uczelnia niemiecka, to w Berlinie uniwersytet imienia braci Humboldtów. Majątek Dyszno (Ringenwalde) na przełomie XVIII i XIX wieku należał do Aleksandra von Humboldta.
216835
Drogowskaz 1843 r.
19) Warnice. W prawo skręca droga asfaltowa do Krężelina i dalej do Różańska. Na rozstaju stoi kamienny drogowskaz z roku 1843. Nie skręcamy, nasza trasa prowadzi prosto do Warnic.
Cała trasa ma postać pętli o długości około 14,6 kilometra. Można rozpocząć w Warnicach albo w Dysznie, ponieważ tam są warunki do niekłopotliwego zaparkowania. Ze względu na długość tę ścieżkę Nordic Walking należy zaliczyć do trudniejszych. Prowadzi głównie drogami gruntowymi, przede wszystkim przez tereny leśne. Prócz tego wśród zabudowań wsi Dyszno w południowo-wschodniej części pętli i przez wieś Warnice w północno-zachodniej części pętli. Do każdej z tych wsi można łatwo dojechać samochodem, zaparkować go i wyjść / wyjechać na trasę.

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Ziemia Lubuska
Ziemia Lubuska - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa krajoznawcza województwa lubuskiego z wyszczególnionymi atrakcjami turystycznymi. Na mapie umieszczono grafiki atrakcji turystycznych.

Wasza ocena: 3.0 (2 głosy)

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Rogerg_13
19 lutego 2018 Rogerg_13 napisał:
Trasę przeszedłem wraz z żoną, stan leśnych dróg jest chyba jeszcze gorszy niż sprzed trzech laty (maszyny leśne totalnie uszkodziły drogi) Parking leśny zdemolowany, przykro patrzeć. Aplikacja TRASEO w ogóle nie chciała współpracować z moim smatrfonem :-( Wracając do Warnic, zmieniliśmy nieco trasę i poszliśmy dróżką tuż nad jeziorem - warto było.
kys30
12 kwietnia 2015 kys30 napisał:
Przejechałem tę trasę rowerem, stan leśnych dróg masakra
Marsch
1 lutego 2014 Marsch napisał:
Całkiem nowa trasa o różnorakich możliwościach użytkowania, będzie oznakowana, jako ścieżka Nordic Walking.
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.

Beta